Jak czytać składy kosmetyków? Szybka lekcja + analiza INCI (ściąga)

2021-08-24
Jak czytać składy kosmetyków? Szybka lekcja + analiza INCI (ściąga)

Czy wiesz, co konkretnie odpowiada za skuteczne działanie Twojego ulubionego kremu i jakich składników szukać w kosmetykach? Na te pytania odpowiada INCI. Co to właściwie jest i jak czytać składy kosmetyków? Dowiedz się więcej!

Spis treści:

 1. Jak czytać składy kosmetyków? Poznaj te oznaczenia!
 2. INCI — co to takiego?
 3. Analiza INCI bez tajemnic. Nie musisz być kosmetologiem!

 

Jak czytać składy kosmetyków? Poznaj te oznaczenia!

Szukasz kosmetyków i innych, naturalnych, ekologicznych oraz hipoalergicznych produktów bezpiecznych dla atopików? Sklep z naturalnymi produktami Nabea to właściwy adres! Skąd jednak możesz mieć pewność, że dany kosmetyk naprawdę jest naturalny lub organiczny? Po czym go poznasz? Jak czytać składy kosmetyków? Pomogą Ci w tym nasze oznaczenia (zielone listki) na stronie danego produktu, ale nie tylko. 

Jakie oznaczenia na opakowaniach powinny Cię interesować? INCI (skład) to nie wszystko. Zwróć uwagę na certyfikaty, które potwierdzają ekologiczność, naturalność, wegański skład czy organiczność danego kosmetyku. Do najpopularniejszych należą: 

 • certyfikat Ecocert Cosmos, w tym Cosmos Natural i Cosmos Organic, 
 • ICEA, 
 • BDIH,
 • NaTrue,
 • Vegan Trademark,
 • V-Label,
 • Leaping Bunny,
 • PETA Cruelty Free,
 • Znak V (Viva Polska),
 • Fair Trade.

Certyfikaty są przyznawane na określony czas i wymagają odnowy. Wiąże się to z koniecznością podchodzenia do kolejnych restrykcyjnych i kosztownych procedur, w tym kontroli jakości. Przy zakupie produktu z jednym z tych oznaczeń możesz mieć jednak pewność, że kosmetyk spełnia określone wymagania. [2] Aby produkt został uznany za naturalny, przyjmuje się, że minimum 95% jego składników powinno być pochodzenia naturalnego [3]. 

Brak certyfikatu nie oznacza jednak automatycznie, że kosmetyk nie jest naturalny czy organiczny. Mniejsze marki często nie mogą pozwolić sobie finansowo na pozyskanie takiego oznaczenia. 

Jak czytać składy kosmetyków pod kątem naturalności danego produktu? Zaniepokoić może Cię obecność pewnych niepożądanych w kosmetykach naturalnych składników w INCI. 

W kosmetyku naturalnym nie ma miejsca dla: 

 • parabenów i fenoksyetalonu (syntetycznych konserwantów),
 • formaldehydu (często kryje się pod innymi nazwami, w tym: Quaternium-15, DMDM Hydantoin lub Glutaral), 
 • składników ropopochodnych (wazeliny, silikonów, olejów mineralnych),
 • PEG (syntetycznych polimerów — rozpuszczalników, emulgatorów),
 • SLS, SLES i ALS (drażniących składników myjących i pianotwórczych),
 • substancji pozyskanych z martwych zwierząt, w tym lanoliny czy rybiego kolagenu [4].

W kosmetykach naturalnych (ale niewegańskich) dopuszczalne są substancje odzwierzęce, których pozyskanie nie krzywdzi zwierzęcia, w tym śluz ślimaka, miód czy wosk pszczeli [5]. 

INCI — co to takiego? 

Poza certyfikatami miarodajne będzie również INCI. Co to jest? 

INCI to skrót od International Nomenclature of Cosmetic Ingredients (”międzynarodowe nazewnictwo składników kosmetycznych”). Nomenklatura ta ustalana i wymagana jest od producentów na podstawie prawa Unii Europejskiej, ale system ten obowiązuje również w Stanach Zjednoczonych i Chinach. Jego celem jest ujednolicenie nazw składników — tak, by każdy, niezależnie od kraju, mógł bez problemu rozpoznać wszystkie składniki kosmetyku. 

INCI zabezpiecza też prawo konsumenta do dokładnego zapoznania się ze składami używanych kosmetyków [1]. Nazwy substancji podawane są przeważnie w języku angielskim (związki chemiczne) lub po łacinie (nazwy roślin). 

Analiza INCI bez tajemnic. Nie musisz być kosmetologiem!

Analiza INCI nie musi być zajęciem zarezerwowanym dla zaawansowanych biotechnologów czy chemików — co warto wiedzieć o składzie kosmetyków? Producenci umieszczają składniki w kolejności od tych, których użyto najwięcej do substancji w najmniejszej, ale uwaga: wyłączone z tej zasady są składniki, których w gotowym kosmetyku jest mniej niż 1% zawartości. Takie składniki można umieścić w dowolnym miejscu [2].

To niestety zasada-wytrych dla tych, którzy zmniejszają ilość substancji aktywnych na rzecz bazowych (wody, alkoholu i rozpuszczalników), pomocniczych (w tym emulgatorów) lub wypełniaczy (w tym np. wymyślnych, ale zbędnych kompozycji zapachowych). Stawiaj na marki znane ze swojej skuteczności, które potwierdzają obiecywane efekty badaniami klinicznymi oraz rekomendacjami dermatologów i samych zadowolonych użytkowników. 

Typowy złożony kosmetyk, np. krem do twarzy lub serum pod oczy, składa się z trzech grup substancji: substancji bazowych (w tym wody i alkoholu), aktywnych (odpowiedzialnych za działanie kosmetyku, np. kwasów, ceramidów czy olejów) oraz pomocniczych (konserwantów, emulgatorów, kompozycji zapachowej itd.). 

Analiza INCI będzie prostsza dzięki szczegółowym i dobrze opisanym składom. W Nabea na  bieżąco przygotowujemy dla Ciebie specjalny słowniczek substancji i pojęć kosmetycznych. Wiele produktów w naszym sklepie, np. Almond scrub — peeling do twarzy Make me bio, ma świetnie opisany skład. Najedź myszką na podlinkowany składnik, a wyświetli Ci się jego krótki opis. Po kliknięciu zobaczysz więcej kosmetyków z tą substancją.

Nabea ułatwia czytanie etykiet!

Jak czytać składy kosmetyków? Oprócz słowniczka, samego INCI oraz certyfikatów na opakowaniu pomoże Ci w tym również autorski system zielonych listków Nabea. 

Co oznaczają listki w sklepie Nabea?

Każdy produkt w naszym sklepie jest lub wkrótce zostanie nimi (w odpowiedniej ilości) oznaczony. System pozwala Ci łatwo i szybko, bez wdawania się w szczegóły sprawdzić, w jakim stopniu produkt jest naturalny. Przeprowadzamy analizę INCI za Ciebie. 

 • 3 listki

Produkt idealny! Wyróżnia się całkowicie naturalnym i prostym składem. 3 listki zdobywają  kosmetyki certyfikowane lub wytwarzane przez marki produkowane przez marki dbające o w pełni naturalne składy swoich produktów. 100% naszej rekomendacji!

 • 2 listki 

2 listkami oznaczyliśmy produkty bogate w składniki naturalne, które zawierają ekstrakty roślinne, ale są one uzupełnione o bezpieczne dla Ciebie formuły i składniki syntetyczne.

 • 1 listek

Symbolem 1 listka oznaczamy produkty inspirowane naturą, które mają w składzie naturalne składniki. Ich opakowania są z materiałów z recyklingu.

 • Brak przyznanych listków

Szare listki oznaczają produkt konwencjonalny. 

Ta innowacyjna, a jednocześnie intuicyjna skala w listkach pozwoli Ci błyskawicznie rozpoznać w 100% naturalny kosmetyk. Pracujemy też nad systemem, który  zaproponuje Ci naturalny zamiennik dla konwencjonalnego produktu o zbliżonym, ale naturalnym składzie. W ten sposób będziesz jeszcze bliżej natury. Zajrzyj do naszego sklepu i daj się miło zaskoczyć wyborem! Odkryj szeroki asortyment kosmetyków naturalnych, ekologicznych i hipoalergicznych — bezpiecznych dla dorosłych i dzieci. 

Polecamy produkty z trzema zielonymi listkami! ⬇️


Bibliografia:

[1], [2] https://esteticanova.com.pl/artykul/co-to-jest-inci-system-nazewnictwa-skladnikow-kosmetykow-117 

[3] https://biotechnologia.pl/kosmetologia/artykuly/kosmetyki-naturalne,10830 

[4], [5] https://www.orientana.pl/inspiracje/jakie-skladniki-nie-powinny-znalesc-sie-w-kosmetykach-naturalnych/

Pokaż więcej wpisów z Sierpień  2021

Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 4313 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-12
Bardzo dobrze wysyłki .
2024-06-06
Obsługa super polecam
pixel