​​Ile kalorii trzeba spalić, żeby schudnąć 1 kg? Sprawdzamy i pokazujemy ci, jak to obliczyć!

2022-04-29
​​Ile kalorii trzeba spalić, żeby schudnąć 1 kg? Sprawdzamy i pokazujemy ci, jak to obliczyć!

Postanowiłaś zadbać o siebie i zaczynasz się odchudzać, ale nie masz pojęcia, ile kalorii trzeba spalić, żeby schudnąć 1 kg? Przeczytaj nasz krótki przewodnik po zdrowym odchudzaniu, który pomoże ci zadbać o wyliczenie kaloryczności diety redukcyjnej. A także podpowie, co ćwiczyć i co suplementować, by się odchudzić – zdrowo i skutecznie.

 

Spis treści:

 1. Ile kalorii trzeba spalić, żeby schudnąć 1 kg – obliczamy!
 2. Ile kcal spala trening siłowy, a ile domowe porządki?
 3. Już wiesz, ile trzeba spalić kalorii, żeby schudnąć? Przyśpiesz ten proces!

 

Ile kalorii trzeba spalić, żeby schudnąć 1 kg – obliczamy!

Jeśli choć raz w życiu się już odchudzałaś, musiałaś zmierzyć z tymi niewidzialnymi paskudami, które są odpowiedzialne za postępy w odchudzaniu (lub ich brak) – kaloriami. Czym tak naprawdę są kalorie, których nie widać i nie słychać, ale które „czuć” w postaci nadprogramowych kilogramów? 

Kaloria to jednostka energii (dawniej była to jednostka ciepła, stąd jej nazwa – od łacińskiego „calor”, oznaczającego ciepło). W dietetyce używa się kalorii w celu określenia ilości energii, jaką człowiek przyswaja spożywając dany produkt żywnościowy. Dzięki wiedzy, ile energii potrzebuje nasz organizm do przeżycia, możemy określić dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Dlaczego to takie ważne? Bo jeśli chcesz zmniejszyć masę ciała, musisz wiedzieć, o ile kalorii mniej musisz dziennie spożywać i ile ich spalać podczas dodatkowej aktywności fizycznej. 

 • Naturalność

Jak określić zapotrzebowanie energetyczne?

Wyróżniamy dwa rodzaje zapotrzebowania energetycznego:

 • podstawowe – określane skrótem PPM

To metabolizm podstawowy, oznaczający ilość kalorii jaka jest niezbędna do zachowania podstawowych funkcji życiowych. Czyli tyle, ile potrzebujesz na podstawową przemianę materii – do przeżycia. PPM zależy od płci, wieku, wzrostu, masy ciała i stanu fizjologicznego (rośnie np. w okresie intensywnego wzrostu czy w ciąży). PPM wyliczysz na podstawie wzorów Harrisa-Benedicta:

 • wzór dla kobiet: PPM = SWE (spoczynkowy wydatek energetyczny kcal) = 655,1 + (9,563 x masa ciała [kg]) + (1,85 x wzrost [cm]) – (4,676 x [wiek])
 • wzór dla mężczyzn: PPM = SWE (spoczynkowy wydatek energetyczny kcal) = 66,5 + (13,75 x masa ciała [kg]) + (5,003 x wzrost [cm]) – (6,775 x [wiek])
 • całkowite – czyli CPM

Składa się na nie PPM, a także poziom aktywności fizycznej (PAL, z ang. Physical Activity Level) i tzw. swoiste dynamiczne działanie pokarmu (SDDP). PAL możesz obliczyć korzystając z tabel aktywności, które podają, ile kalorii spalisz wykonując daną czynność przez minutę czy godzinę. Możesz także, jak robią to dietetycy, zastosować PAL na poziomie 1,4-1,5 i dodać 0,1 za każdy dzień treningowy.

By obliczyć SDDP, przyjmij 10% (czyli 0,1) wartości PPM. Zostaje ostatnie wyliczenie, podstaw dane do wzoru: CPM = (PAL + SDDP) x PPM, a otrzymasz wartość swojego całkowitego dziennego zapotrzebowania energetycznego. 

Ile trzeba spalić kalorii, żeby schudnąć 1 kg?

Ile trzeba spalić kcal, żeby schudnąć?

Mówiąc w skrócie – mniej niż wynosi twoje całkowite dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Generalnie odpowiedź na pytanie „Ile trzeba spalić kalorii, żeby schudnąć 1 kg?” jest dość prosta – trzeba zmniejszyć liczbę przyswajanych dziennie kalorii o 500-1000. Oczywiście, musisz te 500-1000 kcal odjąć od CPM – tylko wtedy wyliczenie kaloryczności diety redukcyjnej będzie miało sens. T

aka redukcja pozwala zmniejszyć masę ciała o 0,5-1 kg tygodniowo. Do schudnięcia nie wystarczy jednak tylko zredukować liczbę spożywanych kalorii. By stracić kilogram masy ciała – tkanki tłuszczowej, należy także zwiększyć ilość aktywności fizycznej. Ile kcal trzeba spalić, żeby schudnąć? To zależy od tego, jaki rodzaj aktywności fizycznej będziesz uprawiać. 

Ile kcal spala trening siłowy, a ile domowe porządki?

Ile kalorii spala trening siłowy, a ile aerobowy? Czy sprzątanie może zastąpić fitness, a noszenie zakupów siłownię? Ile kalorii trzeba spalić, żeby schudnąć 1 kg? Za chwilę poznasz odpowiedzi na te pytania!

​​Ile kcal spala trening siłowy, a ile domowe porządki?

Trening siłowy – ile kcal można podczas niego stracić?

Nie ma jednej, dokładnej odpowiedzi na pytania związane ze spalaniem kalorii. To, jak szybko je będziesz tracić, zależy nie tylko od rodzaju, tempa i długości treningu, ale także od twojej płci, wieku i masy ciała (np. osoby otyłe muszą spalić więcej kalorii, by osiągnąć taki sam efekt redukcji masy ciała jak ludzie o mniejszej wadze). Ile kcal spala trening siłowy – średnio? Przyjmuje się, że trening siłowy pozwala spalić 200-400 kcal w ciągu godziny. Pamiętaj przy tym, że trening siłowy zwiększa zapotrzebowanie energetyczne organizmu, który potrzebuje kalorii by się zregenerować. Jeśli chcesz schudnąć, uzupełnij trening siłowy treningiem cardio (2-3 razy w tygodniu). 

Trening aerobowy – ile kcal trzeba, żeby schudnąć?

Trening aerobowy (tlenowy) to świetny rodzaj aktywności fizycznej do redukcji masy ciała. Spalisz najwięcej tkanki tłuszczowej wykonując trening aerobowy w zakresie 60% do 80% HRmax (HRmax to maksymalne tętno). Jak obliczyć swój HRmax? Skorzystaj ze wzoru: HRmax = 220 − wiek podany w latach. Treningiem tlenowym jest np. szybki trucht na bieżni/w terenie, jazda na rowerze, skakanie na skakance, pływanie, ćwiczenia na stepperze. Ile dokładnie kalorii spalisz podczas godziny takich aktywności?

 • Jazda na rowerze – 300 kcal (10 km/h) – 600 kcal (20 km/h)
 • Pływanie – 400 kcal
 • Skakanie na skakance – 500 kcal
 • Trucht – 400-500 kcal
 • Stepper – 500 kcal
 • Aerobik – 300 kcal
 • Szybki marsz – 290 kcal
 • Szybki taniec – 350 kcal

Czy prace domowe mogą zastąpić ćwiczenia?

Czy do aktywności fizycznej pomagającej zmniejszyć masę ciała i ilość tkanki tłuszczowej można wliczać domowe zajęcia? Jak najbardziej! Sprawdź, ile kalorii spalisz przez godzinę zajęć związanych z prowadzeniem domu:

 • Gotowanie – 105 kcal
 • Mycie okien – 240 kcal
 • Mycie podłogi – 250 kcal
 • Odkurzanie – 260 kcal
 • Pranie ręczne – 150 kcal
 • Ścieranie kurzy – 240 kcal
 • Praca w ogródku – 250 kcal
 • Sprzątanie łazienki – 240 kcal
 • Zakupy – 300 kcal
 • Szycie na maszynie – 135 kcal
 • Zmywanie – 114 kcal
 • Zamiatanie podłogi – 100 kcal

​​Ile kcal spala trening siłowy, a ile domowe porządki?

Ile trzeba spalić kalorii, żeby schudnąć 1 kg?

Szacuje się, że kilogram tłuszczu to odpowiednik 9000 kcal. Ale kilogram tkanki tłuszczowej nie składa się tylko z tłuszczu, a także z białek i wody (ok. 13%). Szacuje się więc, że średnio, by stracić kilogram masy ciała (rozumiany jako kilogram tłuszczu, a nie beztłuszczowa masa ciała) należy spalić ok. 7700 kcal. 

Już wiesz, ile trzeba spalić kalorii, żeby schudnąć? Przyśpiesz ten proces!

Aby zdrowo, skutecznie, na długo i bez efektu jo-jo zmniejszyć masę ciała powinnaś opierać się na dwóch filarach – diecie redukcyjnej i aktywności fizycznej. Najzdrowiej jest chudnąć w tempie ok. 1 kg na tydzień. Masz problemy z osiągnięciem takiego wyniku? Możesz wypróbować (po wykluczeniu przez lekarza ewentualnych przyczyn medycznych problemów z utratą masy ciała) preparaty opracowane z myślą o tym, by przyśpieszyć podstawową przemianę materii. 

Uwaga – to nie są magiczne pigułki, które sprawią, że mimo późnych kolacji z pizzą w roli głównej i parunastu przekąsek pomiędzy posiłkami w miesiąc schudniesz o 2 rozmiary. Preparaty przeznaczone dla osób odchudzających się nie „spalają” tłuszczu.

 

Jak więc działają suplementy na redukcję wagi? Przyspieszają metabolizm – podstawową przemianę materii. A także:

 • przyczyniają się do utrzymania prawidłowego metabolizmu makroskładników odżywczych;
 • pomagają w utrzymaniu prawidłowego poziomu glukozy we krwi;
 • pomagają regulować magazynowanie tłuszczu;
 • wpływają hamująco na apetyt;
 • zwiększają syntezę glikogenu w wątrobie;
 • hamują syntezę kwasów tłuszczowych.

Jeśli zastosujesz dietę redukcyjną, zwiększysz ilość aktywności fizycznej i podeprzesz się działaniem suplementów diety sprzyjających redukcji masy ciała, będziesz gubić zbędne kilogramy metodycznie i skutecznie – a także zdrowo dla organizmu, który nie lubi zbyt drastycznego odchudzania.

To jak, przekonaliśmy cię do mądrego i zdrowego odchudzania? Jeśli tak i jeśli chcesz rozpocząć misję p.t.: „Do wakacji* schudnę 5 kilo” (*tu wstaw najbliższe wydarzenie, na którym chcesz zabłysnąć figurą), zapraszamy na zakupy do Nabea. Znajdziesz u nas nie tylko pyszne, niskokaloryczne i zdrowe produkty żywnościowe i przekąski, ale także suplementy na poprawę trawienia, zmniejszenie apetytu, które pomogą ci osiągnąć upragnioną redukcję wagi. 

Ile kalorii trzeba spalić, żeby schudnąć 1 kg? – odpowiedź na te i wiele innych ważnych pytań o odchudzanie czy zdrową dietę znajdziesz również w książkach, które niedawno pojawiły się w ofercie Nabea! Koniecznie sprawdź poniższe tytuły! 


 

Bibliografia:

 1. Jarosz M. (red.), Normy żywienia dla populacji polskiej – nowelizacja, IŻŻ, 2012, Warszawa.
 2. Hall K.D., What is the Required Energy Deficit per unit Weight Loss?, Int. J. Obes. 2008;32(3), s. 573–576.
 3. Thompson, J., Manore, M. M., Predicted and measured resting metabolic rate of male and female endurance athletes, Journal of the American Dietetic Association, 1996 Jan. 96(1), s. 30-34.
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień  2022

Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 4313 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-11
Przesylka dobrze zabezpieczona, dosc szybko dostarczona, wszystko zgodne z opisem
2024-06-07
Szybko i sprawnie dotarło do paczkomatu.
pixel