Jak odetkać zlew bez hydraulika? Poznaj sposoby zaradnej pani domu!

2021-08-11
Jak odetkać zlew bez hydraulika? Poznaj sposoby zaradnej pani domu!

Zatkany zlew często skutkuje nie tylko brzydkim zapachem z kanalizacji, ale i zalaniem kuchni czy sąsiada z dołu. Jak odetkać zlew w bezpieczny i ekologiczny sposób, bez konieczności wzywania fachowej, najczęściej płatnej pomocy? Dowiedz się u nas.

Spis treści:

  1. Zapchany zlew — co robić, a czego lepiej nie?
  2. Jak odetkać zlew bez pomocy hydraulika?
  3. Zatkany zlew — jak tego uniknąć? 

 

Zapchany zlew — co robić, a czego lepiej nie?

Nawet jeśli zdecydowanie częściej korzystasz ze zmywarki, może się zdarzyć, że będziesz potrzebować zlewu. Naczynia z resztkami jedzenia, które nie mieszczą się już w zmywarce, często czekają tam na umycie — szczególnie po rodzinnych przyjęciach. Zatkany zlew, zwłaszcza jeśli potrzebujesz czystych naczyń „na już”, bywa w takich sytuacjach irytujący.

Jak szybko i ekologicznie udrożnić zatkany zlew? Domowe sposoby i specjalistyczne, bezpieczne dla zdrowia produkty dostępne w sklepie Nabea Ci w tym pomogą. Zostań domowym hydraulikiem! 

Nasze mamy i babcie wlewały do kanalizacji silnie żrące środki, które nie tylko wydzielały niebezpieczne opary, lecz także nie miały nic wspólnego z ekologią i dbałością o środowisko naturalne. 

Najpopularniejsze udrażniacze zawierają wodorotlenek sodu – żrącą substancję, która w zetknięciu ze skórą wywołuje oparzenia. Wdychanie jej oparów może doprowadzić do bardzo niebezpiecznych podrażnień i oparzeń dróg oddechowych. Tego typu środki mogą też uszkodzić rury z aluminium. Wodorotlenek sodu wchodzi w reakcję z aluminium i stopniowo je rozpuszcza [1]. Na szczęście istnieją już alternatywne, w tym chałupnicze metody na zatkany zlew.Domowe sposoby są mniej inwazyjne dla zdrowia i środowiska.

Wykorzystaj sodę oczyszczoną i ocet. Do odpływu wsyp pół szklanki sody i pół szklanki octu. Następnie nakryj odpływ ściereczką i odczekaj minimum pół godziny — im więcej czasu dasz mieszance, tym lepszy będzie efekt [2]. 

Jak odetkać zlew bez pomocy hydraulika?

Domowe sposoby na zatkany zlew to jednak nie tylko chemia. Czym odetkać zlew bez użycia środków i substancji chemicznych? Zanim zastosujesz chemiczne substancje lub preparaty, sięgnij po klasyczną sprężynę lub przetykacz (przepychacz). Do wyboru masz mechaniczne i ciśnieniowe, automatyczne udrażniacze. Pod wysokim ciśnieniem wszelkie zanieczyszczenia zejdą w kierunku odpływu. Jak odetkać mocno zatkany zlew, gdy to za mało? Sięgnij po bardziej zdecydowane, ale wciąż bezpieczne dla Ciebie, dzieci i naszej planety środki. 

Jak odetkać zlew bez pomocy hydraulika?

Jeśli domowe sposoby na zatkany zlew okazały się niewystarczające, zapchany zlew udrożnisz za pomocą probiotycznego koncentratu Tri-Bio. To ciekawa, a jednocześnie równie skuteczna alternatywa dla żrącej, typowej chemii domowej dostępnej w zwykłych drogeriach. Taki środek sprawdzi się też zdecydowanie lepiej niż przetykacz. Probiotyczny koncentrat z powodzeniem rozłoży tłuszcze, oleje i „wymiecie” inne odpady organiczne, a także zniszczy szkodliwe bakterie i usunie nieprzyjemne zapachy. 

Jeśli zastanawiasz się, jak odetkać mocno zatkany zlew, to najlepszy możliwy wybór, bo preparat działa też profilaktycznie — ochronnie. Zabezpiecza rury w kuchni przed ponownym zapchaniem i zostawia na nich bio-powłokę, która zapobiega ponownemu osadzaniu się zanieczyszczeń. Jest też bezpieczny dla rur z aluminium. 

Probiotyczny koncentrat jest nie tylko wydajny, ale i całkowicie bezpieczny dla zdrowia. Nie zawiera toksycznych substancji, ani silnie działających rozpuszczalników, nie jest chorobotwórczy, ma neutralne pH i certyfikat Ecolabel. Czysta korzyść – dla Twojej kuchni i dla natury.

Zatkany zlew — jak tego uniknąć?

Zatkany zlew — jak tego uniknąć? 

Zanim zaczniesz zastanawiać się, jak odetkać zlew i testować różne sposoby, zadbaj o higienę i czystość w kuchni. W ten sposób zmniejszysz ryzyko zatkania. Zapobieganie jest zdecydowanie prostsze i mniej pracochłonne niż rozwiązywanie problemu. 

Resztki jedzenia, włosy i inne zanieczyszczenia zatrzyma specjalne sitko z drobnymi otworami, nakładane na otwór odpływu w zlewie. Podczas sprzątania kuchni nie zapominaj o odpływach. Usuwaj z nich na bieżąco tłuszcz i inne nieczystości. Chętnie przylepiają się do nich inne odpadki.

Zatykaniu zlewu zapobiegnie też młynek (rozdrabniacz) do odpadków. Taki młynek jest bardzo prosty w montażu i obsłudze. Przytwierdzisz go do syfonu, pod zlewem. Działa on na zasadzie blendera: jego ostrza wirują i rozdrabniają resztki, które trafiają do pojemnika zbiorczego z wodą, skąd taki „koktajl” trafia dalej do kanalizacji.

Poza sitkiem i rozdrabniaczem warto mieć w domu doraźne środki na wypadek awarii, które rozwiążą problem bez konieczności wzywania hydraulika. Czym odetkać zlew — co w razie usterki zadziała natychmiast? W ofercie chemii domowej dostępnej w Nabea mamy dla Ciebie mnóstwo środków do dezynfekcji zlewu i udrażniaczy. Oprócz koncentratu probiotycznego polecamy również Płyn do udrażniania rur Ecozone z certyfikatem Ecolabel, który potwierdza bezpieczeństwo produktu dla środowiska. 

Formuła preparatu opiera się na enzymach, które rozpuszczają zanieczyszczenia. Nie zawiera ona sody kaustycznej ani innych składników, które powodują korozję rur. Płyn możesz stosować nie tylko do rur kuchennych, ale również w wannie czy pod prysznicem. Podczas jego aplikacji nie uwalniają się toksyczne podczas wdychania gazy.

Wprowadź do swojego domu ekologiczne środki czystości i ciesz się efektami porównywalnymi do tych, które dają najpopularniejsze preparaty czyszczące, ale bez szkody dla środowiska i niepotrzebnego narażania zdrowia swoich domowników. Sprawdź nowoczesne detergenty i udrażniacze dostępne w sklepie Nabea i wybierz produkty, które zaskoczą Cię pozytywnie swoim składem i działaniem.

Zadbaj o swoje cztery kąty z poradami Nabea. Więcej przydatnych trików dla pań i panów domu znajdziesz m.in. w artykule „Jak usunąć plamy z krwi, wina, kawy, długopisu, podkładu? 16 eko sposobów na trudne plamy”. 


 

Bibliografia

[1] https://www.higiena.net.pl/zele-do-udrazniania,2,13896

[2] https://hydroservice.org/udraznianie-kanalizacji-dlaczego-lepiej-zlecic-to-profesjonaliscie/

Pokaż więcej wpisów z Sierpień  2021

Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 4285 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-21
Suoer
2024-05-21
kolejne zamówienie. Dziękuję
pixelpixelpixelpixel