Octem i sodą, czyli szybkie wiosenne porządki bez chemii. Te sposoby musisz znać!

2022-03-21
Octem i sodą, czyli szybkie wiosenne porządki bez chemii. Te sposoby musisz znać!

Nadeszła wiosna, a z nią czas na wiosenne porządki. Co zrobić, by były tanie, szybkie, skuteczne i nie wymagały użycia szkodliwych detergentów? To proste – postaw na sprawdzone, ekologiczne i naturalne preparaty. Soda, ocet, cytryna – podpowiadamy, jak szybko posprzątać dom. I to za grosze!

Spis treści: 

  1. Wiosenne porządki, czyli jak (szybko i ekologicznie) posprzątać dom?
  2.  5 sposobów na wiosenne porządki bez chemii
  3. Jak szybko posprzątać dom? Miej pod ręką te produkty!

 

Wiosenne porządki, czyli jak (szybko i ekologicznie) posprzątać dom?

Wiosna to tradycyjnie czas odnowy i sprzątania po zimie. Ostre, wiosenne słońce wydobywa z mroku wszystkie domowe kąty i pokazuje, że porządne wiosenne porządki są naprawdę konieczne! Wiosenne sprzątanie to także tradycja – czyszczenie i przygotowywanie domów na nadejście Wielkanocy. Dawniej w Polsce w kwietniu na wsiach nie tylko myto okna i podłogi, ale też czyszczono obrazy i bielono ściany w domach. Dziś każda pani domu wie, że początek wiosny to czas nadejścia wiosennych porządków. 

Jak szybko posprzątać dom na wiosnę?

Niektórzy kochają czas wiosennnych porządków i starannie go planują. Mówią wręcz, że mycie, czyszczenie i polerowanie pomaga im otrząsnąć się z zimowej gnuśności i wprowadzić do domu nową energię. Co jednak, jeśli #teamwiosenneporządki to nie twoja drużyna? Spokojnie, da się na wiosnę posprzątać dom szybko i sprawnie. Co musisz wiedzieć, by to zrobić?

  • Zaplanuj porządki

Nie czekaj na wenę – zaplanuj kiedy i jak będziesz sprzątać. Pamiętaj przy tym o dwóch zasadach. Pierwsza to „sprzątaj z góry na dół”. Zacznij od umycia lamp i karniszy, posprzątania na najwyższych półkach. Potem stopniowo schodź w dół – umyj okna, resztę szaf i półek, na końcu podłogę

Zasada druga: „Jedno pomieszczenie na raz”. Nie ma nic gorszego niż zaczęte i porzucone porządki w całym domu! Dlatego zacznij np. od sypialni, później sprzątaj pozostałe pokoje, na koniec zostaw kuchnię i łazienkę. Wysprzątanie pierwszego pomieszczenia da ci motywację do dalszej pracy. Wiosenne porządki to także świetny moment na dokonanie drobnych napraw w domu.

Sprzątanie łazienki za pomocą octu, sody i soku z cytryny jest proste i skuteczne.

  • Przygotuj potrzebne akcesoria

Odkurzacz, mop, parownica, rękawice wielorazowe, środki czystości – sprawdź, co już masz, a co warto kupić jeszcze zanim zaczniesz sprzątać. Uwaga – jeśli zależy ci na zdrowiu swoim i domowników (a także na oszczędzeniu domowego budżetu), zaopatrz się w ekologiczne środki czystości. Dlaczego to najlepsze rozwiązanie? Już wyjaśniamy!

Dlaczego warto sprzątać ekologicznie?

  • Ekologiczne sprzątanie jest zdrowsze

Półki w sklepach uginają się od środków czystości. Do okien, do podłogi drewnianej, do kafelków, do paneli, usuwające kurz, nabłyszczające – do wyboru masz dziesiątki preparatów, które obiecują, że szybko i skutecznie poradzą sobie z brudem. Tak, to prawda – silnie czyszczące detergenty są skuteczne. Problem w tym, że są również nieobojętne dla naszego zdrowia. Wiele z nich zawiera substancje, które działają drażniająco na ludzką skórę i drogi oddechowe.

Potwierdziły to badania norweskiego naukowca Øisteina Svanesa z Uniwersytetu w Bergen. Według ich wyników sprzątanie za pomocą silnych detergentów zwiększa ryzyko przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, która może powodować przewlekłe zapalenie oskrzeli i rozedmę płuc. Uwaga – według analizy danych z The European Community Respiratory Health Survey, wydajność płuc spada nie tylko u osób sprzątających zawodowo (o 17%), ale także u tych, którzy przeprowadzają tradycyjne domowe porządki (o 14%).

A gdyby tak zrobić wielkie wiosenne porządki za… kilkanaście złotych?

  • Sprzątanie ekologicznymi środkami czystości jest tańsze

Zakup środków czystości potrzebnych do posprzątania średniej wielkości mieszkania to wydatek rzędu – co najmniej – kilkudziesięciu złotych. A gdyby tak zrobić wielkie wiosenne porządki za… kilkanaście złotych? 

Tak, to możliwe! Jeśli do sprzątania wykorzystasz to, czym od dziesiątek lat sprzątały panie domu – sodę, ocet i kwasek cytrynowy. Te produkty zawierające bezpieczne dla ludzkiego zdrowia związki chemiczne i tak na pewno masz już w kuchni. Są tanie, zdrowe, uniwersalne i ekologiczne (są biodegradowalne i nie wpływają niekorzystnie na środowisko). I dzięki nim szybko i skutecznie wysprzątasz dom na błysk!

5 sposobów na wiosenne porządki bez chemii

Soda oczyszczona, sól, ocet, kwasek cytrynowy lub sok z cytryny + ewentualnie olejki eteryczne – tymi produktami bez trudu posprzątasz cały dom. Wypróbuj nasze podpowiedzi i zobacz, jak skuteczne, zdrowe i tanie może być ekologiczne wiosenne sprzątanie!

  • Mycie okien octem

Do mycia szyb użyj gorącej wody z octem, w proporcji 1:1. Uwaga – taka proporcja spowoduje, że okna przez około godzinę będą silnie pachnieć octem, później zapach wywietrzeje. Jeśli ci to przeszkadza, zrób płyn z mniejszym stężeniem octu. Jak? Do szklanki gorącej wody dolej 1,5 łyżki octu i 2 łyżki soku z cytryny. Zamieszaj i przelej do spryskiwacza – już masz płyn do mycia szyb. Czym możesz umyć ramy? Użyj do nich sody oczyszczonej – w 0,5 l wody rozpuść 6 łyżek sody oczyszczonej. Taka mikstura doczyści plastikowe ramy. Jeśli masz drewniane okna, w ich przypadku lepiej sprawdzi się woda z szarym mydłem.

Wiosenne porządki, czyli jak (szybko i ekologicznie) posprzątać dom?

  • Mycie paneli octem 

Paneli, podłóg, kafelków, terakoty, kuchennych i łazienkowych szafek – ocet świetnie radzi sobie z zanieczyszczeniami, bo jest dobrym rozpuszczalnikiem brudu i tłuszczu, a przy okazji nabłyszcza umytą powierzchnię. Najłatwiej będzie, gdy zrobisz z niego domowy płyn uniwersalny. Będziesz potrzebować do tego ocet i skórki z cytrusów (2-3 pomarańczy alb 3-4 cytryn, może być to też mieszanka skórek). 

Umieść skórki w słoiku o pojemności 0,5 l, zalej do pełna octem i odstaw w ciemne miejsce. Po 2 tygodniach w słoiku wytworzy się koncentrat o bardzo słabym zapachu octu (możesz też dolać do niego kilka kropli ulubionych olejków eterycznych). Rozcieńcz koncentrat pół na pół z wodą – płyn uniwersalny gotowy! Będzie gotów do użycia przez kolejne 2 tygodnie, później się zepsuje, więc nie rób za dużo na zapas. 

Nie masz czasu czekać, aż ocet przegryzie się z cytrusami? Wlej do słoika z 0,5 l wody szklankę octu i szklankę soku z cytryny lub grejpfruta. Nie masz pod ręką cytrusów? Do mieszanki wody i octu dolej kilka kropli olejku eterycznego. I już możesz sprzątać!

  • Czyszczenie dywanu sodą

Kolejny prosty, ekologiczny i tani trick – rozsyp na świeżo poplamionym dywanie kilka torebek sody oczyszczonej. Rozprowadź równomiernie sodę. Zostaw dywan na kilka godzin, a najlepiej na całą noc, a później dokładnie go odkurz. Jeśli na dywanie są stare plamy, zalej je najpierw na pół godziny octem. Następnie zasyp plamę sodą i znów zalej octem. Zostaw na noc, rano plama zniknie! Czyszczenie sodą nie tylko odświeży dywan i „wyciągnie” z niego nieprzyjemne zapachy, ale także ożywi jego kolory. Sody możesz użyć także do mebli tapicerowanych. Jak wyczyścić kanapę sodą oczyszczoną? Tak jak dywan – zasyp ją sodą i pozostaw na noc. Uporczywe plamy możesz przetrzeć pastą zrobioną z sody i wody (wcześniej sprawdź na niewidocznym fragmencie obicia, czy taka mieszanka nie odbarwi tkaniny). 

  • Czyszczenie piekarnika sodą

Pora na kuchnię – tu również większość sprzętów wyczyścisz sodą i wodą z octem – do mycia kuchennej glazury czy szafek nie ma nic lepszego. Na poważniejsze zanieczyszczenia – jak przypalenia na kuchence czy w piekarniku – pomoże czyszczenie sodą. Jak? Najlepiej spryskaj wnętrze jeszcze gorącego piekarnika lub płytę kuchenki wodą, a następnie nasyp sodę. Na sodę znowu napryskaj wody i zostaw całość na noc. Rano do piekarnika wstaw garnek z wrzątkiem i zostaw na godzinę. Na koniec przetrzyj wszystko gorącą wodą i spryskaj płynem z 1 części wody i 1 części octu – pomoże ci usunąć resztki sproszkowanego osadu.

Soda to naprawdę uniwersalny środek czyszczący, nadający się także m.in. do wyczyszczenia srebrnych czy platerowanych sztućców. Czyszczenie srebra sodą jest banalnie proste – zrób pastę z sody i wody i pocieraj nią srebrne sztućce. Po minucie takiego polerowania zaczną lśnić jak nowe!

  • Czyszczenie pralki sodą

Ekologiczne porządki w łazience? Nic prostszego! Zacznij od pralki. Do pojemnika na proszek wsyp sodę, tak, by zapełniła go w ¾. Nastaw cykl prania w 90 stopniach Celsjusza i… gotowe! Warte rozważenia jest także czyszczenie pralki octem i sodą. Soda oczyści pralkę i usunie z niej nieprzyjemne zapachy, ocet zaś odkamieni bęben. A ty w tym czasie możesz spokojnie zająć się resztą łazienki. 

Sprzątanie łazienki za pomocą octu, sody i soku z cytryny jest proste i skuteczne. Jak to zrobić?

  • wannę/brodzik/umywalkę wyczyść pastą z sody i octu;
  • uszczelki silikonowe doczyść pastą zawierającą sól i sok z cytryny. Nałóż pastę na wilgotną uszczelkę, zostaw na 2 godziny, wytrzyj;
  • wnętrze sedesu posyp sodą, pokrop octem i wyszoruj;
  • kafelki domyj pastą z sody i wody;
  • krany i chromowane elementy oczyść pastą z sody i wody (świetnie działa też pasta do zębów!).

Jak szybko posprzątać dom? Miej pod ręką te produkty!

Jak szybko posprzątać dom? Miej pod ręką te produkty!

Wiesz już, jak szybko posprzątać dom? Używanie octu i sody to nie jedyny pomysł na zdrowe porządki wiosenne. Możesz także posłużyć się gotowymi środkami ekologicznymi do czyszczenia. Co warto mieć w domu? Na przykład ekologiczny płyn uniwersalny, produkty do czyszczenia łazienki i toalety, czy płyny do mycia i pielęgnacji podłóg

Przydadzą ci się także ekologiczne produkty czyszczące do „zadań specjalnych”, które pomogą ci wyczyścić silne zabrudzenia (np. na grillu czy wyrobach ze skóry) lub pozbyć się uporczywych plam. Ogromny wybór ekologicznych środków czystości znajdziesz w Nabea – wybieramy dla ciebie atestowane, przebadane i zawierające nieszkodliwe, naturalne substancje czyszczące. Z dostępnymi u nas produktami wiosenne sprzątanie jest skuteczne i bezpieczne – dla zdrowia twojego i twojej rodziny, a także dla środowiska!


 

Bibliografia:

  1. Svanes Ø. i wsp.: Cleaning at Home and at Work in Relation to Lung Function Decline and Airway Obstruction. Am. J. Respir. Crit. Care Med. 2018 May 1;197(9):1157-1163.

  2. Janson C. i wsp.: The European Community Respiratory Health Survey: what are the main results so far? European Respiratory Journal 2001 18: 598-611

Pokaż więcej wpisów z Marzec  2022

Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 4283 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-23
Bardzo szybka obsługa
2024-05-16
Przesyłka dostarczona towar zgodny z opisem polecam
pixelpixelpixelpixel