Co przyciąga komary? Co odstrasza meszki i kleszcze? 20 naturalnych sposobów na owady

2022-06-28
Co przyciąga komary? Co odstrasza meszki i kleszcze? 20 naturalnych sposobów na owady

Co zrobić, żeby komary mnie nie gryzły? Co przyciąga komary? Co odstrasza meszki? Na wszystkie te pytania znamy odpowiedź! Czytaj dalej i dowiedz się, jak spędzić przyjemne lato – bez latających i pełzających utrapień. 

Spis treści:

 1. Co zrobić, żeby komary nie gryzły? Wykorzystaj naturalne sposoby!
 2. Co odstrasza komary?
 3. Co odstrasza meszki? 
 4. Co odstrasza kleszcze?

Co zrobić, żeby komary nie gryzły? Wykorzystaj naturalne sposoby!

Letnie wieczory są piękne. A byłyby jeszcze piękniejsze, gdyby nie wszechobecne brzęczenie – zmierzch to ulubiona pora komarów. Nawet, jeśli nie jesteś uczulona na ugryzienia komarów, atak tych latających krwiopijców skutecznie może zepsuć wieczór przy ognisku, spacer po lesie czy leżenie w hamaku we własnym ogródku. W godzinach największej aktywności komarów bez odstraszania ich różnego rodzaju metodami i środkami po prostu nie da się wytrzymać. I to nie tylko w lesie czy nad jeziorem. Także w mieście, jeśli niedaleko są tereny, które mogą być ich wylęgarnią (czyli np. miejskie parki ze zbiornikami wodnymi lub większe połacie krzaków). Jednak komary z daleka od ich naturalnych siedlisk też mogą występować (niektóre mogą odlecieć z miejsca wyklucia nawet na 20 km!).

Co zrobić, żeby komary nie gryzły? Wykorzystaj naturalne sposoby!

Co warto wiedzieć o komarach, by się przed nimi skutecznie chronić? 

 • Atakują nas tylko samice komarów, które potrzebują białek z krwi, by móc złożyć jaja.
 • Większość komarzyc jest najbardziej aktywna w „maksimum wieczornym”, czyli tuż przed zachodem słońca i podczas „maksimum rannego”, czyli przed wschodem słońca. W ciągu dnia uaktywniają się w czasie wilgotnej, deszczowej pogody. 
 • Ugryzienia komarów swędzą, ponieważ komarzyca wstrzykuje nam pod skórę kropelkę śliny, zawierającej substancje zapobiegające krzepnięciu krwi. Nasz układ odpornościowy reaguje na nią alergicznie – stąd swędzenie i opuchnięcie.
 • Znamy ok. 3 tys. gatunków komarów, z czego ok. 100 przenosi choroby na ludzi i zwierzęta. W tropikach ugryzienia komarów przenoszą takie choroby jak malaria, żółta gorączka czy filarioza. Dobra wiadomość? W Polsce spośród 47 gatunków komarów najczęściej występuje Culex pipiens, który nie przenosi chorób zakaźnych. Owszem, do połowy XX wieku w Polsce występowały okresowe epidemie malarii, ale w 1967 roku Światowa Organizacja Zdrowia uznała oficjalnie nasz kraj za wolny od tej choroby. Dziś notuje się wyłącznie przypadki malarii „importowanej” – u osób, które przyjechały z terenów, gdzie ona występuje. 
 • Samica komara pozbawia nas ok. 1-2 mm³ krwi. I odlatuje dopiero wtedy, gdy jej żołądek zostanie wystarczająco napełniony krwią – ani chwili wcześniej! 

Co przyciąga komary?

Mówiąc w skrócie – komary przyciąga głównie wydzielany przez nas w procesie oddychania dwutlenek węgla (to dlatego często komary latają nam wokół głów – tu dwutlenku węgla jest najwięcej). Przyciąga komary także nasz zapach, a dokładnie kwas mlekowy i amoniak w pocie (potrafią nas „wywęszyć” nawet z 30 metrów!). To dlatego spoceni w upał stajemy się częstymi celami głodnych komarzyc. Co jeszcze przyciąga komary? Ciepło ludzkiego ciała, które wyczuwają dzięki mechanizmowi termodetekcji. A dlaczego jedni ludzie „smakują” komarom bardziej niż inni? Twoja atrakcyjność dla komarów zależy od tego, jak pachniesz. Według naukowców to, co przyciąga komary, to „słodszy” zapach ciała, który zależy od stosunku dwutlenku węgla do kwasu mlekowego i innych składników potu. Wpływ na to, jak atrakcyjną przekąską dla głodnych komarzyc jesteśmy, może mieć także nasz genotyp i rodzaj mikrobiomu skórnego (czyli bakterii bytujących na skórze). Od nich także zależy indywidualny zapach.

Co odstrasza komary?

Co odstrasza komary?

Skoro wiesz już, co przyciąga komary, pora na najważniejsze pytanie: co zrobić, żeby komary nie gryzły? Do odstraszania komarów można zabrać się systemowo i np. wykonać oprysk na komary w ogrodzie. Najskuteczniejsze są środki owadobójcze, problem w tym, że trudno uznać je za ekologiczne i że razem z komarami giną w ogrodzie wtedy także np. pożyteczne mrówki. Bardziej ekologiczną, choć mniej skuteczną metodą odstraszania komarów są opryski wodą z cytryną, które możesz stosować np. na tarasie czy balkonie. Warto jednak zadać sobie pytanie „Co zrobić, żeby komary mnie nie gryzły?” i skupić się na komarzych środkach ochrony osobistej – najlepiej naturalnych. Co zrobić, żeby nie gryzły komary? Już podpowiadamy!

Co zrobić, żeby komary nie gryzły: w domu, ogrodzie i na tarasie

 • Sadź rośliny, których zapachu nie lubią komary. Co odstrasza komary? Kocimiętka, lawenda, bazylia, mięta pieprzowa, komarzyca (czyli plektrantus koleusowaty), mirt zwyczajny, bodziszek korzeniasty, koper włoski, pelargonia.
 • Na tarasie i balkonie zapalaj świece i kadzidełka odstraszające komary.
 • Jeżeli masz w ogrodzie oczko wodne, zaryb je – ryby będą zjadać larwy komarów. 
 • Zamontuj w ogrodzie budki lęgowe dla nietoperzy – tylko jeden potrafi w ciągu jednej nocy skonsumować aż 2 tysiące komarów!
 • Na tarasie i balkonie zamontuj moskitiery.
 • Zamontuj żółte żarówki – odstraszają owady, podczas gdy białe je przyciągają. 
 • Podpal kawę. Zapach palonych ziaren kawy (nawet tych zmielonych) odstrasza komary. 

Co zrobić, żeby nie gryzły komary: na wycieczce, w lesie, na pikniku

Co zrobić, żeby nie gryzły komary: na wycieczce, w lesie, na pikniku

 • Noś jasne ubrania (ciemne materiały szybciej się nagrzewają od słońca, a wyższa temperatura przyciąga komary).
 • W upały bierz często prysznic, by zmyć zapach potu – atrakcyjny dla komarów.
 • Stosuj naturalne repelenty i olejki eteryczne. Odstrasza komary zapach olejków: goździkowego, cytrynowego, cynamonowego, waniliowego, eukaliptusowego, sosnowego, kamforowego, z drzewa herbacianego i pomarańczowego. Możesz używać naturalnych sprayów na komary stworzonych na bazie olejków eterycznych lub nierozcieńczonych olejków eterycznych, nakładając na je na ubranie (ale sprawdź wcześniej, czy nie odbarwią materiału). 

Co odstrasza meszki? 

Kolejne letnie latające utrapienie to meszki. To owady z grupy muchówek długoczułkich, które zamieszkują niemal wszystkie strefy klimatyczne – jest ich aż 1750 gatunków, z czego w Polsce 50. Polskie meszki nie są niebezpieczne dla naszego zdrowia, ale ich samice, podobnie jak komarzyce, potrzebują ludzkiej krwi do rozmnażania. Ślina meszek jest dla nas toksyczna i tak jak u komarów zawiera substancje przeciwdziałające krzepnięciu krwi. Ukąszenie meszki jest jednak boleśniejsze i goi się dłużej niż bąbel po komarze. Co odstrasza meszki w ogrodzie? Rośliny wydzielające nieprzyjemne dla nich zapachy: lawenda, mięta, szałwia, tymianek. A co odstrasza meszki w ogrodzie i nie tylko? Odpowiedź jest prosta! Tym, co odstrasza meszki (i komary) znowu są olejki eteryczne: waniliowy, lawendowy, miętowy, rozmarynowy, eukaliptusowy i goździkowy. By uniknąć bolesnych ukąszeń meszek, najlepiej nosić odzież z długimi rękawami i nogawkami, często się kąpać (przyciąga je zapach potu – jak komary) i unikać spacerów, zwłaszcza wieczornych, przy zbiornikach wodnych, które są ich ulubionymi miejscami pobytu. 

Co odstrasza meszki?

Co odstrasza kleszcze? 

Wiesz już, co odstrasza meszki i komary. A co z kleszczami? Z trójcy uciążliwych letnich owadów kleszcze poruszają się najwolniej i najdłużej zajmuje im zaatakowanie nas, ale ich ukąszenia są dla nas najgroźniejsze. Kleszcze przenoszą bowiem groźne choroby – boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. Co odstrasza kleszcze i jak się przed nimi chronić?

 • Unikaj spacerów w wysokich trawach – nie tylko na łąkach i obrzeżach lasu, ale także w miejskich parkach. W takich trawach lubią bytować kleszcze.
 • Noś na spacerach długie spodnie, a najlepiej włóż ich nogawki do skarpetek – kleszcze wspinają się nie wyżej niż na wysokość 1,5 metra, więc najchętniej czepiają się nogawek. Noś zakryte buty.
 • Noś jasne ubrania – łatwiej zauważysz na nich kleszcza.
 • Stosuj olejki eteryczne – kleszcze nie lubią zapachu olejków: z drzewa herbacianego, tymiankowego, goździkowego, szałwiowego, z mięty pieprzowej i z trawy cytrynowej. Jeśli chcesz nałożyć je na skórę, zmieszaj kilka kropli olejku eterycznego z olejem roślinnym (np. ryżowym czy z pestek winogron) i taką mieszankę zaaplikuj na skórę.
 • Regularnie pij herbatkę z czystka – powoduje ona, że ludzki organizm wydziela specyficzny zapach. Inni ludzie uznają go za przyjemny, ale na kleszcze działa odpychająco i drażniąco.
 • Stosuj środki odstraszające kleszcze (najzdrowsze są te naturalne).
 • Po spacerze zdejmij ubranie i wrzuć je pralki, a sama wskocz pod prysznic i dokładnie obejrzyj całe ciało. 

Co odstrasza kleszcze?

Wiesz, już, co przyciąga komary, a także czym odstraszyć inne owady. Jeśli szukasz naturalnych środków osłony przed komarami, meszkami i kleszczami zapraszamy na zakupy do Nabea – znajdziesz ich u nas szeroki wybór. Podpowiemy ci także, jak uporać się z innymi letnimi utrapieniami – uczuleniem na słońce czy oparzeniami słonecznymi.

 


 

Bibliografia:

 1. https://bip.um.wroc.pl/artykul/305/5092/wroclawski-program-kontroli-komarow

 2. https://epibaza.pzh.gov.pl/story/informacja-o-zachorowaniach-na-malari%C4%99-zimnic%C4%99

 3. Wojtasiński Z.: Komary przyciąga atrakcyjna woń niektórych ludzi, a nie „słodka krew”. Nauka w Polsce PAP

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec  2022

 Aktywny spray na owady 100 ml

Aktywny spray na owady 100 ml

41,50 zł pkt.
 Ziółko Czystek 200 g
-7%

Ziółko Czystek 200 g

8,80 zł 8,18 zł pkt.Najniższa cena: 8,18 zł
Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 4314 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-15
Błyskawiczną realizacja zamówienia, złożone 12 czerwca a już 15 czerwca odebrałam z paczkomatu. Wszystkie produkty zgodne z zamówieniem, bardzo dobrze zapakowane.
2024-06-06
Obsługa super polecam
pixel