Brak koncentracji u dziecka – suplementy i naturalne sposoby, które powinna znać każda mama ucznia

2021-09-09
Brak koncentracji u dziecka – suplementy i naturalne sposoby, które powinna znać każda mama ucznia

Dzieci często są zapominalskie i rozkojarzone. Brak koncentracji u dziecka do pewnego wieku jest naturalny, jeśli jednak uczeń nadal ma problem ze spędzeniem 45 minut w ławce, czas poszukać przyczyn i im zaradzić. Co podać dziecku na pamięć i koncentrację? 

Spis treści:

 1. Z czego może wynikać brak koncentracji u dziecka?
 2. Co na pamięć i koncentrację dla dzieci? Metody wspomagania!
 3. Co podać dziecku na pamięć i koncentrację?
 4. Dieta na pamięć i koncentrację dla dzieci

 

Z czego może wynikać brak koncentracji u dziecka?

Jeśli chcesz, by Twoje dziecko bez problemu odnalazło się w szkole i nauczyło się m.in. tabliczki mnożenia czy zasad ortografii, potrzebne są dwie rzeczy.

Po pierwsze, jego mózg powinien być wypoczęty. Wtedy komórki mózgu, neurony, komunikują się ze sobą dużo szybciej. Weź pod uwagę, że w głowie ucznia zachodzi aż 100 tysięcy reakcji na sekundę! Po drugie, mózg musi otrzymać konkretne związki chemiczne i substancje odżywcze. One „naoliwiają” komórki mózgowe i sprawiają, że procesy poznawcze zachodzą w umyśle dziecka szybko i skutecznie. 

Pewne problemy z koncentracją u dziecka są wpisane w jego zdrowy, prawidłowy rozwój. Są one zwykle przejściowe i trwają do ok. 5-7. roku życia. Problem i jego przyczynę można zacząć diagnozować i rozpoznawać dopiero po upływie tego czasu [1]. Kiedy brak koncentracji u dziecka jest normalny i na czym on polega – jak wygląda w praktyce? 

Nie powinno Cię niepokoić, jeśli dziecko w tym wieku porzuca w ciągu kilku minut jedną zabawę czy czynność na rzecz drugiej, która wydaje mu się atrakcyjniejsza. Dziecko w wieku przedszkolnym czy zerówkowym wybiera najciekawsze bodźce spośród dostępnych w jego otoczeniu [2]. 

Skąd może wynikać brak koncentracji u dziecka? Powodów jest przynajmniej kilka

Problemy z koncentracją u dziecka w wieku wczesnoszkolnym pierwszaka czy drugoklasisty, w tym rozkojarzenie, niewykonywanie i niesłuchanie poleceń (konieczność ich powtarzania kilkukrotnie), automatyczne odpowiedzi czy wybiórcza i bardzo krótka, rozproszona uwaga przy wykonywaniu jednej czynności może być jednak już pierwszym sygnałem nieprawidłowości, które trzeba skonsultować ze specjalistą. 

Więcej porad na temat tego, jak wyciszyć dziecko (i siebie przy okazji również) znajdziesz w tekście„Przebodźcowanie – problem naszych czasów. Jak się wyciszyć?”.

Skąd może wynikać brak koncentracji u dziecka?

Powodów jest przynajmniej kilka, a wśród nich:

 • spowolnienie lub zahamowanie rozwoju struktur mózgu odpowiedzialnych za koncentrację (płata czołowego),
 • przebodźcowanie (zmęczenie dziecka nadmiarem wrażeń wokół i brak pewnej rutyny),
 • nieprawidłowa dieta (nadmiar cukru, kakao, sztuczne konserwanty i barwniki),
 • niezdiagnozowany zespół nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD),
 • zespół zaburzeń uwagi (ADD) [3],
 • nadmierny i długotrwały stres. 

Suplementów i innych środków na pamięć i koncentrację dla dzieci jest wiele, jednak zanim rozpoczniesz suplementację, wprowadź pewne zmiany w diecie, codziennej rutynie i popracuj z dzieckiem bez „wspomagaczy” – pod warunkiem braku dodatkowych problemów zdrowotnych, z których wynika brak koncentracji (w tym psychicznych i neurologicznych), może to się okazać wystarczające. Pamiętaj też, że nawet najlepiej zbilansowany suplement nie jest środkiem zastępczym czy lekiem, który magicznie rozwiąże wszystkie problemy malucha. 

Co na pamięć i koncentrację dla dzieci? Metody wspomagania!

Co na pamięć i koncentrację dla dzieci? Metody wspomagania!

Brak koncentracji u dziecka możesz zwalczać specjalnymi ćwiczeniami, które poprawią jego pamięć i skupienie. Oto przykłady wybranych metod i nawyków sprzyjających ćwiczeniu pamięci i koncentracji. Witaminy na pamięć i koncentrację dla dzieci nie rozwiążą problemu, jeśli wyćwiczone już nawyki pozostaną z dzieckiem na kolejne lata. Ćwiczenia i nowe nawyki wymuszają zmianę – a mózg dziecka w tym wieku jest bardzo „plastyczny” i łatwo poddać go specjalnym treningom z dobrym efektem. Głowa do góry i działajcie, również przez zabawę. :) 

Gry (w tym planszowe, pamięciowe i zręcznościowe) 

Istnieje wiele gier, które wspierają koncentrację. Wśród nich najpopularniejsze są Memory, a także ich odmiana (Dobble). Możesz też zagrać z dzieckiem w klasyczne bierki lub układać razem z nim wieżę z klocków, gdzie każdy dokłada po jednym elemencie tak, aby wieża przy jego kolejce się nie zawaliła. 

Innym przykładem kreatywnych zabawek, które poprawią koncentrację, a przy tym celność, są rzutki. Dziecku pomoże też się skupić (na wygranej) słynny Twister – konieczność utrzymania równowagi, trzymając się tylko kilku punktów na planszy, wymusi uwagę i wywoła przy tym na pewno mnóstwo śmiechu. :)

Układanie i porządkowanie przedmiotów

U nieco młodszych dzieci sprawdzi się układanie przedmiotów według prostej reguły, którą dziecko zrozumie, np. w równych odległościach, jedno na drugim, tworząc wieżę lub według kolorów. Możecie wykorzystać do tego grzbiety książeczek, klocki lub kredki. Dziecko przy okazji nauczy się utrzymywać porządek w swoim pokoju.

Pisanie i rysowanie

Problemy z koncentracją u dziecka pomoże też zmniejszyć zabawa w podkreślanie liter w tekście (np. pierwszej litery swojego imienia), rozwiązywanie wykreślanek lub rysowanie po lustrzanym odbiciu – dwiema rękami jednocześnie, by na obu kartkach powstał ten sam prosty rysunek.  

Zabawy w ruchu

Ruch to zdrowie, również dla głowy najmłodszych. Wraz z koncentracją dziecko ćwiczy tutaj koordynację ruchów. Możesz wykorzystać do tego skakankę lub gumę, którą pewnie znasz z dzieciństwa. Normalne skakanie urozmaicić możecie wyzwaniami, np. 5 skokami na jednej nodze lub ze skrzyżowanymi ramionami. Dla ułatwienia pokaż dziecku ruch, o który chodzi.

Świetnym ćwiczeniem na skupienie będzie też krążenie ramion w obu kierunkach lub zabawa w “słup soli”, gdzie na sygnał trzeba się zatrzymać i nie wolno się ruszyć. 

Co podać dziecku na pamięć i koncentrację?

Substancje, których potrzebuje młody  mózg, by dokonać wielkich rzeczy, znajdziesz w diecie i naturalnych suplementach. Zostały stworzone specjalnie z myślą o wsparciu pracy mózgu dzieci, a ich skuteczność poświadczają badania naukowe. Co podać dziecku na pamięć i koncentrację? Jak, poza ćwiczeniami na pamięć i koncentrację dla dzieci, pomóc uczniowi stać się (jeszcze) lepszym? 

Najważniejsze dla mózgu i układu nerwowego dziecka są:

Witaminy z grupy B

Witaminy na pamięć i koncentrację dla dzieci z grupy B to podstawa. Witamina B1 korzystnie wpływa na układ nerwowy. Witamina B3 wspiera zdrowy sen, a wraz z B5 i B9 także prawidłowe przewodnictwo nerwowe. Witamina B6  pomaga w rozwoju mózgu i syntezie neuroprzekaźników, np. serotoniny, a więc odpowiada za dobry nastrój i reakcje dziecka na stres.

Magnez

Polepsza on koncentrację i pomaga odżywiać mózg. Reguluje wytwarzanie i magazynowanie związków, z których pobiera energię mózg i układ nerwowy. Sporo magnezu można znaleźć w czekoladzie, choć, z oczywistych względów, dieta dziecka nie powinna się na niej opierać. Dobrym źródłem tego minerału jest też kasza gryczana, pestki dyni, szczaw, szpinak, soja, botwinka czy biała fasola. [4]

Witamina D

Według naukowców niedobory witaminy D mogą wpływać na problemy z nauką i koncentracją u dzieci [5]. Jak wynika z badań, ponad 65% uczniów w Polsce ma za niski poziom witaminy D [6]. Nie zapomnij więc o codziennym podawaniu jej dziecku.

WAŻNE: Według najnowszych zaleceń suplementacja witaminy D u dzieci jest konieczna od października do marca (a bezpieczna i wskazana przez cały rok) [7].

Jak przekonać najmłodszych, by codziennie łykały tabletki na pamięć i koncentrację dla dzieci? Zamiast nich możesz podawać mu żelki z witaminą D, np. Healthy Kids Vitamin D3 plus Calcium 3.  

Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe

Odżywiają one komórki nerwowe dziecka, odpowiadają więc za cały układ nerwowy, w tym mózg. Najważniejsze są tu niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe (NNKT), w tym Omega 3. Dla dzieci na koncentrację są one niezbędne i trzeba je uzupełniać w diecie oraz suplementować, bo ludzki organizm nie potrafi ich syntetyzować. 

Według naukowców ich niedobory mogą przyczyniać się m.in. do problemów z ostrością widzenia i pogarszającą się pamięcią [8]. Bogactwo NNKT ukryte jest w rybach i olejach roślinnych. Możesz więc wesprzeć mózg dziecka,  podając mu suplementy na mózg, zawierające:

 • olej z ryb (np. olej z wątroby arktycznego dorsza czy ryb głębinowych – anchois i sardynek),
 • olej z wiesiołka bądź z nasion ogórecznika lekarskiego.

Wybierz preparat, który będzie zawierał oba te składniki – z podwójną mocą poprawi koncentrację, a także polepszy procesy myślenia i zapamiętywania dziecka. 

Wśród suplementów z kwasami Omega 3 dla dzieci na koncentrację, dostępnych w Nabea wymienić można np. Complete Omega Junior. To suplement dla dzieci marki Nordic Naturals, specjalizującej się w produktach zawierających najczystsze oleje rybne z głębin oceanów. Zawiera on podwójny zestaw kwasów Omega 3 (w tym EPA i DHA z oleju rybnego), a także Omega 6 i  Omega 9 i kwas GLA pozyskany z oleju z ogórecznika. 

Inne polecane tabletki na pamięć i koncentrację dla dzieci, które pomogą poprawić uwagę malucha to np. Children's Formula Life Extension Mix. Są to tabletki do żucia o jagodowym smaku, które wspierają rozwój ogólny dziecka. Zawierają one m.in. witaminę D3, witaminy z grupy B, witaminę C i E, magnez, molibden, selen, cynk, potas i inne składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju umysłowego dziecka. 

Dieta na pamięć i koncentrację dla dzieci

Mózg dziecka, które nie tylko się uczy, ale i ciągle dojrzewa, potrzebuje mnóstwa „paliwa“, którego nie dostarczą mu same suplementy. Ich działanie koniecznie wesprzyj zdrową dietą. Suplementy na mózg oraz witaminy na pamięć i koncentrację dla dzieci w formie tabletek, sprayów czy nawet przyjaznych, smacznych żelek i nie powinny być podstawą odżywiania dzieci, a jedynie dodatkiem do talerza. Choć mózg stanowi tylko 2% masy naszego ciała, to zużywa energię aż 10 razy szybciej niż inne narządy. Dlatego potrzebuje on mnóstwa  „paliwa” z dobrych (i przy okazji smacznych) źródeł.

Co powinno codziennie znaleźć się na talerzu Twojego dziecka?

 • Pieczywo pełnoziarniste, gruboziarniste kasze, razowe makarony – czyli węglowodany złożone. Organizm rozkłada je powoli, więc mózg ma cały czas dostęp do nowej porcji energii.
 • Ryby morskie i słodkowodne – są bogatym źródłem kwasów tłuszczowych Omega 3 i Omega 6, które są niezbędne dla prawidłowej pracy mózgu.
 • Oliwa i oleje roślinne – zawierają dużo witaminy E i innych antyoksydantów, świetnie wspierają pracę mózgu.
 • Orzechy i masło orzechowe – to bogactwo minerałów, witamin i kwasów tłuszczowych, czyli naturalnych „dopalaczy” dla mózgu. Bonus – dzieciaki (i nie tylko, dorośli również) uwielbiają masło orzechowe! Masło orzechowe świetnie łączy się na toście lub naleśniku np. z dżemem porzeczkowym – wypróbuj to połączenie, a dzieciaki oszaleją na jego punkcie. 

Brak koncentracji u dziecka potęguje pozostawienie najmłodszych samym sobie i tabletowi lub laptopowi. Zapoznaj się z naszymi ćwiczeniami i suplementami dla dzieci dostępnymi w Nabea. Możesz też skonsultować się ze specjalistą i zmienić dietę, ale nie tylko. Podaruj dziecku coś najcenniejszego – swój czas na rozmowę i zabawę. 

 


Bibliografia: 

[1] Problemy z koncentracją u dzieci – Poradnia Psychologiczna "HARMONIA" (poradnia-harmonia.pl)

[2] Problemy z koncentracją u dziecka przy nauce. Co robić? | Akademia Mądrego Dziecka (akademiamadregodziecka.pl)

[3] Zaburzenia uwagi i koncentracji u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie (onkolmed.pl) 

[4] 30 najlepszych źródeł magnezu – Salaterka.pl

[5] Mayne P.E., Burne T.J.: Vitamin D in Synaptic Plasticity, Cognitive Function and NeuropsychiatricsIlness. TrendsNeurosci. 2019 Apr;42(4):293-306.

[6] Karwat I.D. i wsp.: Kliniczne i laboratoryjne wykładniki niedoboru witaminy D u dzieci i młodzieży ze zmianami próchnicowymi zębów. Probl. Hig. Epidemiol. 2013, 94(1): 122-129

[7] Rusińska A., Płudowski P., Walczak M., Boroszewska-Kornacka M.K. i inni: Zasady suplementacji i leczenia witaminą D. Nowelizacja 2018. Postępy neonatologii 2018; 24(1): 1-24.

[8] Fokkema M.R., Smit E.N., Martini I.A., Woltil H.A., Boersma E.R., Muskiet F.A.J.: Assessment of essentialfatty acid and 3-fatty acid status by measurementoferuthrocyte 20:3ω9 (Mead acid), 22:5ω6/20:4ω6 and 22:5ω6/22:6ω3. Prostagland., Leukotrien. Essential Fatty Acids. 2002, 67, 345-356.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień  2021

Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 4287 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-23
Bardzo szybka obsługa
2024-05-16
Przesyłka dostarczona towar zgodny z opisem polecam
pixelpixelpixelpixel