Uczulenie, krosty i wysypka po goleniu? Poznaj rady kosmetologa!

2022-08-24
Uczulenie, krosty i wysypka po goleniu? Poznaj rady kosmetologa!

Wysypka po goleniu swędzi Cię i szpeci skórę? Przeczytaj, jak według kosmetologa należy zapobiegać jej powstawaniu i jak sobie z nią poradzić, jeśli już pojawiła się na Twojej skórze.

 

Spis treści:

  1. Wysypka po goleniu – jakie są przyczyny? 
  2. Jak pozbyć się krostek po goleniu?
  3. Uczulenie po goleniu – jak zapobiec? 
  4. To pomaga na uczulenie po goleniu!

 

Wysypka po goleniu – jakie są przyczyny? 

Są czerwone, swędzą, bolą albo pieką i potrafią zepsuć najlepszy nastrój – pryszcze po goleniu, czy też wysypka po goleniu to zmora wszystkich tych, którzy nad depilator czy wosk przedkładają maszynkę. Wysypka po goleniu występuje najczęściej na delikatnej skórze miejsc intymnych i w okolicach pachwin, ale równie dobrze może opanować uda, łydki, a nawet pachy.

Skąd bierze się uczulenie na nogach po goleniu (a także na wszystkich innych miejscach na ciele)? Zacznijmy od tego, że pryszcze po goleniu to najczęściej efekt zapalenia mieszków włosowych, któremu towarzyszy wrastanie włosków. Co je powoduje?

Uczulenie po goleniu? Powód nr 1: golenie na sucho

Niech pierwszy rzuci golarką ten, kto nigdy tego nie robił! 5 minut do wyjścia, a tu straszy nieogolona łydka? Łapiesz więc za maszynkę do golenia i w pośpiechu golisz skórę na sucho. Efekt? Włosy nie są ścinane, ale przecierane lub całkowicie wyrywane, a po kilku minutach skóra staje się zaczerwieniona i mocno podrażniona. No i uczulenie na nogach po goleniu masz już niemal jak w banku! O ile bowiem nie używasz specjalnej elektrycznej golarki do golenia skóry na sucho, golenie na sucho jednorazówką niemal zawsze powoduje uczulenie po goleniu nóg. Do podrażnionej skóry dochodzą także drobne skaleczenie i mikrourazy naskórka, o które przy goleniu na sucho nietrudno.

  • Naturalność

Uczulenie po goleniu? Powód nr 2: stara maszynka do golenia

To kolejny grzech, jaki możesz popełnić, biorąc się za golenie. Karą za niego będzie oczywiście czerwona wysypka po goleniu. Maszynka, której używasz do golenia skóry, musi być czysta i ostra. Jeśli przechowujesz ją w łazience, np. na półce pod prysznicem, wilgoć, która na niej osiada, bardzo szybko przyczyni się do powstania rdzy na ostrzu. To je stępi i bardzo zwiększy ryzyko podrażnień oraz stanów zapalnych naskórka.

Pamiętaj także, żeby regularnie czyścić maszynkę z resztek włosów, naskórka i piany po preparacie używanym do golenia. Niewyczyszczona, wilgotna maszynka przechowywana w ciepłej łazience to wymarzone siedlisko dla rozwoju bakterii, które chętnie zasiedlą także Twoją skórę! 

Uczulenie po goleniu? Powód nr 3: zbyt mocne dociskanie maszynki

Chcesz ogolić się jak najdokładniej? Tajemnicą sukcesu w tym przypadku wcale nie jest silne dociskanie maszynki do skóry! Robiąc to, podrażniasz wierzchnią warstwę naskórka i dosłownie zdzierasz maszynką jego komórki. Nie zdziw się więc, jeśli na tak ostro potraktowanej skórze pojawi się wysypka po goleniu. Zamiast mocno dociskać maszynkę, użyj preparatu, który da ci dobry poślizg na skórze. Dzięki temu precyzyjnie zgolisz włoski nawet przy niewielkim nacisku.

Uczulenie po goleniu? Powody

Uczulenie po goleniu? Powód nr 4: peeling przed depilacją

Peeling przed depilacją to dobry pomysł – pomaga złuszczyć stare komórki naskórka i sprawia, że maszynka równiej ścina włosy. Ale najlepiej wykonać go na dzień przed zaplanowanym goleniem. Depilacja za pomocą maszynki tuż po peelingu to ryzyko, zwłaszcza jeśli masz wrażliwą, skłonną do podrażnień skórę. Także po zabiegu golenia lepiej dać odpocząć skórze co najmniej 24 godziny, nim poddasz ją kolejnym inwazyjnym zabiegom.

Uczulenie po goleniu? Powód nr 5: niewłaściwe okoliczności

Wizyta u kosmetyczki lub na masażu, ekspozycja na promienie UV (czyli opalanie, zarówno przez słońce jak i w solarium), wizyta na basenie, pójście do sauny – bezpośrednio przed wszystkimi tymi wydarzeniami lepiej się nie golić, ponieważ zwiększają one ryzyko, że na podrażnionej skórze pojawi się wysypka po goleniu.

Uczulenie po goleniu? Powody

Jak pozbyć się krostek po goleniu?

Po pierwsze i najważniejsze – nie wyciskaj! Nawet jeśli w krostkach zbiera się ropa lub płyn surowiczy, nie decyduj się na wyciśnięcie ich zawartości, bo możesz przenieść stan zapalny do głębszych warstw skóry. Więc jak pozbyć się krostek po goleniu? Poznaj bezpieczne metody, które sprawią, że uczulenie po goleniu nóg, pach czy miejsc intymnych da się szybko wyleczyć. 

Jak pozbyć się krostek po goleniu? Wypróbuj… aloes

Żel z aloesu ma działanie kojące, łagodzące podrażnienia, przeciwzapalne i pobudzające skórę do regeneracji. Możesz sama zrobić taki żel, wycinając fragment wnętrza aloesowego liścia i następnie go blendując – świeży żel już gotowy. Wystarczy posmarować nim ogoloną skórę. Wersja łatwiejsza – kup kosmetyk z aloesem, przeznaczony do stosowania po depilacji. 

Jak pozbyć się krostek po goleniu? Wypróbuj… olejek herbaciany

Olejki eteryczne to prawdziwe skarby natury. Olejek herbaciany na przykład zawiera terpeny i związki fenolowe, które działają antybakteryjnie, przeciwwirusowo i antygrzybiczo. Możesz 3-4 razy dziennie przecierać krostki wacikiem nasączonym olejkiem (lub olejkiem rozcieńczonym w ciepłej wodzie, jeśli sam jest zbyt mocny dla Twojej skóry).

Jak pozbyć się krostek po goleniu? Wypróbuj… balsamy z pantenolem i alantoiną

Obie substancje mają działanie kojące i wspierające gojenie naskórka. Warto używać po goleniu zawierających je kosmetyków, ponieważ pantenol i alantoina uzupełniają także naruszoną depilacją warstwę lipidową naskórka.

Jak pozbyć się krostek po goleniu? Wypróbuj… zimne kompresy

Będą przydatne zwłaszcza gdy zastanawiasz się, jak pozbyć się krostek po goleniu w miejscach intymnych. Chłodny kompres pomoże wyhamować proces zapalny i zwiększy Twój komfort, zmniejszając uczucie bólu i pieczenia.

Uczulenie po goleniu – jak zapobiec?

Jak pozbyć się krostek po goleniu? Wypróbuj… miód i płatki owsiane

Jak pozbyć się krostek po goleniu w miejscach intymnych? Płatki owsiane, oliwa i miód to składniki domowego peelingu, który może Ci w tym pomóc. Miód ma działanie antybakteryjne i regenerujące, podobnie jak płatki, które działają przeciwzapalnie i niwelują świąd. 

Jeżeli wyżej wymienione sposoby zawiodą i nadal będziesz mieć ropne krostki, które nie chcą się goić i zostawiają na skórze przebarwienia, najlepiej odwiedź lekarza dermatologa. Pomoże Ci on dobrać odpowiednie kosmetyczne lub medyczne preparaty, które uporają się z problemem wysypki po goleniu. 

Uczulenie po goleniu – jak zapobiec? 

Zapobiegać jest zdecydowanie łatwiej niż leczyć. Jak się golić, by zminimalizować ryzyko podrażnień? 

Uczulenie po goleniu – jak zapobiec?

Jeżeli Twoim problemem jest wysypka po goleniu okolicy pach, dobrym rozwiązaniem może być wypróbowanie dezodorantów ze srebrem koloidalnym, które działa antybakteryjnie i antywirusowo i nie niszczy naturalnej warstwy ochronnej skóry. Srebro ma działanie chłodzące i łagodzi świąd, przyspiesza także regenerację naskórka. Równie korzystnie mogą zadziałać naturalne dezodoranty z kryształów ałunu, które mają właściwości ściągające, antybakteryjne, przeciwbólowe i lekko wysuszające. 

Jeżeli jesteś alergikiem, zwróć również uwagę na maszynkę, jakiej używasz do golenia. Osoby mające alergię na nikiel mogą również mieć uczulenie na maszynki do golenia, których ostrza są wykonane z metalu. Jeżeli masz uczulenie na maszynki do golenia, najlepszą metodą, by ustrzec się wysypki po goleniu, jest stosowanie innych metod depilacji – np. woskiem lub laserowej.

By zapobiec powstawaniu reakcji uczuleniowej po goleniu, warto również wybierać naturalne, delikatne kosmetyki – zarówno do samego golenia, jak i te stosowane po nim.

Uczulenie po goleniu – jak zapobiec?

Więcej o tym, jak się prawidłowo golić przeczytasz w naszych artykułach Jak golić nogi i miejsca intymne bez podrażnień? i Golenie pach u mężczyzn – jak uniknąć podrażnień skóry?

To pomaga na uczulenie po goleniu!

Jeżeli zmagasz się z wysypkami po goleniu, pomóc Ci w ich profilaktyce mogą naturalne kosmetyki zawierające w sobie antybakteryjne i sprzyjające zdrowiu skóry substancje. Warto wypróbować zwłaszcza intensywnie regenerujący krem z peptydami, który przeznaczony jest do pielęgnacji skóry suchej i zniszczonej (idealny także dla wegan!) i mleczko do ciała z mleczkiem pszczelim, które wspomaga gojenie się podrażnień.

W łagodzeniu podrażnień nieoceniony jest również spray z propolisu, który zawiera mieszaninę żywicy z drzew i krzewów, a także propolisu – pszczelego kitu zwanego naturalnym antybiotykiem. W przypadku wystąpienia podrażnień, a także profilaktycznie po goleniu możesz stosować wielofunkcyjny żel z 99% aloesu.

Wszystkie te kosmetyki znajdziesz oczywiście w Nabea – zapraszamy na zakupy!

Pokaż więcej wpisów z Sierpień  2022

Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 4410 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-10
Świetny krem
2024-08-24
Świetna firma
pixel