Plamy po opalaniu i przebarwienia od słońca – jak się ich pozbyć?

2022-08-16
Plamy po opalaniu i przebarwienia od słońca – jak się ich pozbyć?

Ciemne plamki szpecą Twoją pięknie opaloną skórę? Sprawdź, jak i dlaczego powstają plamy po opalaniu, co zrobić, by się ich ustrzec i jak poradzić sobie z tymi, które już masz na skórze.

 

Spis treści:

 1. Plamy po opalaniu – skąd się biorą?
 2. Białe plamy po opalaniu – jak się ich pozbyć?
 3. Plamy po opalaniu – jak zapobiec?

 

Plamy po opalaniu – skąd się biorą?

Plamy po opalaniu to inaczej przebarwienia posłoneczne. Skąd biorą się plamy na skórze od słońca? Winne jest tu promieniowanie ultrafioletowe, które przenika przez naskórek i dociera do melanocytów. To komórki pigmentacyjne odpowiedzialne za produkcję melaniny, która nadaje kolor skórze (a także oczom i włosom). Zbyt długie i silne opalanie może nadmiernie stymulować melanocyty, co sprawia, że ich praca zostaje trwale zaburzona. Efektem jest nadprodukcja melaniny. Gdy w skórze nagromadzi się jej nadmiar, zachodzi zjawisko hiperpigmentacji, które jest przyczyną powstawania plam i przebarwień.

Plamy po opalaniu zazwyczaj nie są duże – mają niewielką średnicę i są najczęściej okrągłe. Plamy od słońca dzielimy na: 

 • Piegi – malutkie plamki barwnikowe, które pojawiają się w miejscach najbardziej narażonych na działanie promieni słonecznych – twarzy, dekolcie, ramionach. Najliczniej występują u osób o skórze wrażliwej na promieniowanie słoneczne, o jasnej karnacji. Jeśli masz skłonność do piegów, im dłużej będziesz wystawiać skórę na słońce, tym więcej piegów (i tym ciemniejszych) możesz mieć. Te malutkie, brązowe plamy po opalaniu powstają także po ekspozycji skóry na promienie UV w solarium. 
 • Ostudę (melasma) – te plamy od słońca pojawiają się najczęściej na czole i w okolicach ust, także na policzkach, skroniach czy górnej wardze, rzadziej na szyi. Ostudą nazywamysymetrycznie rozmieszczone nieregularne brązowe plamy po opalaniu, które wyraźnie odgraniczają się od otaczającej je jaśniejszej skóry. Z ostudą najczęściej zmagają się kobiety o ciemniejszej karnacji po 30 roku życia. Powodem jej wystąpienia mogą być także zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie podczas ciąży lub w trakcie stosowania antykoncepcji hormonalnej.
 • Plamy soczewicowate słoneczne – te plamy po opalaniu pojawiają się najczęściej na twarzy i są większe niż piegi – mają od 2 mm do 2 cm. Mają zazwyczaj ciemnobrązową barwę i mogą pojawiać się na całym ciele i w każdym wieku. Poza plamami soczewicowatymi słonecznymi wyróżniamy jeszcze plamy soczewicowate starcze – powstające na skutek naturalnego starzenia się skóry. 

Czerwone plamy po opalaniu mogą być oznaką uczulenia na słońce, które może powodować np. stosowanie fotouczulających ziół, leków i kosmetyków. Czerwone plamy po opalaniu, które znikają w kilkanaście minut po zejściu ze słońca, mogą być efektem podrażnienia skóry przez promieniowanie UV.

 • Naturalność

Białe plamy po opalaniu – jak się ich pozbyć?

Plamy po opalaniu mogą być także koloru białego. Skąd biorą się białe plamy na skórze od słońca? Są one skutkiem hipopigmentacji – niedoboru melaniny w skórze. Jedną z przyczyn ich pojawiania się są oparzenia słoneczne, które powodują uszkodzenie melanocytów i zaburzenia produkcji melaniny.

Białe plamy na skórze po opalaniu dermatolodzy nazywają hipomelanozą kropelkową – jest to stan niewymagający leczenia. Białe plamy po opalaniu mogą pojawiać się nawet u 70% u osób w wieku 50 lat i 80% u osób w wieku powyżej 70 lat. Możesz zaobserwować je na swojej skórze także dużo wcześniej – jeśli często się opalasz. Najczęściej małe, białe plamki pokazują się na skórze rąk i nóg, rzadziej na twarzy. Białe plamy po opalaniu nie zmieniają rozmiaru i nie rosną. Dobra wiadomość? Ludzki naskórek ma zdolność do regeneracji, więc często po około miesiącu białe plamy na skórze po opalaniu znikają.

Uwaga – przyczyną powstawania białych plam na skórze może być również bielactwo, łupież pstry oraz przewlekłe stosowanie leków miejscowych, a także stosowanie leków mogących mieć działanie fotouczulające. Należą do nich m.in.:

 • leki przeciwcukrzycowe,
 • preparaty przeciwgrzybicze,
 • leki moczopędne,
 • sulfonamidy,
 • beta-blokery,
 • hormonalne leki antykoncepcyjne.

Jeżeli zażywasz któryś z wyżej wymienionych leków, odpuść sobie opalanie, a wychodząc na słońce, stosuj kosmetyki z filtrem SPF 50.

Białe plamy po opalaniu – jak się ich pozbyć?

Jak się pozbyć białych plamek ze skóry?

Tym, co może pomóc w pozbyciu się białych plam po opalaniu, jest regeneracja skóry. Wsparciem będą tu preparaty zawierające np. aloes czy wyciąg z alg morskich. Dobrym pomysłem będzie także zażywanie suplementów zawierających korzystne dla zdrowia skóry witaminy A i E. Można także smarować białe plamki maściami z tymi witaminami.

Plamy po opalaniu – jak zapobiec?

Jeżeli nie chcesz, by plamy po opalaniu widniały na Twojej skórze, przede wszystkim powinnaś zadbać o profilaktykę i mądrze chronić skórę przed słońcem. 

Zdaniem eksperta:

Przebarwienia to faktycznie jedna z najczęstszych przyczyn wizyt w gabinecie dermatologicznym, szczególnie po lecie. Głównymi przyczynami powstawania tych zmian jest niewątpliwie nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne oraz brak właściwej ochrony przeciw promieniowaniu UV. Stosowanie kremów z filtrami słonecznymi jest kluczowym działaniem chroniącym przed powstawaniem przebarwień na skórze twarzy, dekoltu, ramion czy dłoni. Należy unikać opalania w godzinach największego nasłonecznienia, czyli między godz. 11:00 a 15:00. Zasłanianie twarzy kapeluszem czy okularami słonecznymi może być pomocne. Jeśli mamy predyspozycje do powstawania przebarwień, powinniśmy zadbać o codzienną profilaktykę, czyli oprócz kremu z filtrem stosować kremy z antyoksydantami np. z witaminami C, E, kwasem ferulowym. 

Mgr inż. Joanna Olczak-Sobota, specjalista ds. składników kosmetycznych

Plamy po opalaniu – jak zapobiec?

Jeżeli bez opalania nie wyobrażasz sobie wakacji, zaopatrz się w kosmetyki do opalania zawierające filtry UV – chemiczne lub mineralne. Nie wiesz, jakie będą dla ciebie najlepsze? Sprawdź nasze podpowiedzi i dowiedz się, czym różnią się filtry chemiczne od mineralnych.

Pamiętaj też, że słońce daje się we znaki skórze nie tylko na wakacjach – opalić możesz się także w mieście i nawet wtedy, gdy przebywasz w cieniu. Promieniowanie UVA jest podobnie nasilone przez cały rok, nawet w pochmurne dni i w cieniu. W zacienionych miejscach promieniowanie UVB jest mniejsze niż na słońcu, ale także jest odczuwalne dla skóry, dlatego nawet w mieście stosuj kremy z filtrami UV.

Plama po opalaniu – jak się jej pozbyć?

Co możesz zrobić, jeśli już masz na skórze plamy po opalaniu? 

Zdaniem eksperta:

Jeśli przebarwienia są małe i pojawiły się niedawno, można sięgnąć po kremy zawierające składniki rozjaśniające zmiany pigmentacyjne. Do najpopularniejszych zalicza się m.in. kwas azelainowy, kwas glikolowy, kwas kojowy, arbutynę. Jednak, jeśli zmiany są głębokie i rozległe, najkorzystniej będzie skorzystać z porady dermatologa, który ustali indywidualną terapię, dostosowaną do potrzeb skóry pacjenta. Mogą to być różnego rodzaju peelingi chemiczne lub mechaniczne, specjalistyczne kremy, terapia IPL lub laserowa.

Mgr inż. Joanna Olczak-Sobota, specjalista ds. składników kosmetycznych 

Plama po opalaniu – jak się jej pozbyć?

W ofercie Nabea znajdziesz naturalne kosmetyki pomagające w walce z plamami po opalaniu, bogate w ekstrakty z roślin o działaniu rozjaśniającym, takich jak stokrotka czy lukrecja, a także m.in. wybielający kwas kojowy (produkowany przez grzyby, znajduje się m.in. w sosie sojowym) czy rozjaśniającą skórę arbutynę z mącznicy lekarskiej. Zapraszamy na zakupy – z naszymi kosmetykami żadna plama po opalaniu nie będzie ci straszna!

Pokaż więcej wpisów z Sierpień  2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 4314 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-12
Wszystko super,polecam
2024-06-05
Jestem zadowolona z produktu i obsługi.
pixel