Leki a suplementy diety: czym się różnią? Kiedy i jak brać witaminy i suplementy?

2021-02-24
Leki a suplementy diety: czym się różnią? Kiedy i jak brać witaminy i suplementy?

Leki a suplementy diety: na czym polega różnica i kiedy przyjmować witaminy? Jeśli zależy Ci, by w jak najlepszym zdrowiu doczekać późnej starości, postaw przede wszystkim na aktywność fizyczną i właściwe odżywianie. Dopiero do takiej „bazy” warto bowiem dodawać starannie dobrane suplementy. Dowiedz się, jak je wybierać i stosować. 

Spis treści:

  1. Leki a suplementy diety: na czym polega istota suplementacji?
  2. Po czym poznać bezpieczne suplementy? Rejestr suplementów diety
  3. Kiedy brać witaminy i suplementy?

 

Leki a suplementy diety: na czym polega istota suplementacji?

Chcesz żyć długo, zdrowo i szczęśliwie? Działaj codziennie na rzecz poprawy kondycji i swojego stanu zdrowia. Wiele mówi się o aktywnym trybie życia — to nie musi być sport wyczynowy. Na początek w ramach nowego nawyku wystarczy pół godziny intensywnego chodzenia dziennie, np. kilka przystanków szybkim krokiem pieszo zamiast taksówki czy autobusu. 

Innym ważnym punktem planu na długie życie jest odpowiednia, zbilansowana i zróżnicowana dieta z optymalną dawką witamin, minerałów i innych składników odżywczych. Te dwa wymienione obszary mogłyby zakończyć artykuł. Nawyki żywieniowe Polaków w ostatnich latach zmieniają się co prawda na lepsze, trzeba jednak zauważyć, że dostępna obecnie na rynku żywność jest wysoko przetworzona, w związku z czym pozbawiona często niezbędnych elementów i modyfikowana. 

Niedobór niezbędnych witamin i składników mineralnych uzupełnią właściwie dobrane suplementy. Dowiedz się, czym są suplementy, kiedy brać witaminy i jaki rodzaj produktu wybrać w zależności od Twoich potrzeb. 

Suplementy diety to środki spożywcze, które uzupełniają prawidłową dietę o wybrane witaminy, minerały i inne mikroelementy — to ich wyłączna rola. Często można spotkać również kompleksowe preparaty multiwitaminowe, jednak należy traktować je jako dodatek do diety, a nie sposób odżywiania się. Nie zastępują one w żaden sposób posiłków — nie należy pomijać posiłków, zastępując ich suplementacją. 

Kwestia leki a suplementy diety jest zasadniczo jasna: suplementy nie są lekami — nie mają właściwości leczniczych. Stosuj je jako wsparcie w leczeniu dolegliwości i chorób. Wówczas odżywią one Twój organizm i będą miały wpływ na dobre samopoczucie. Nie zastępuj jednak nimi specjalistycznych leków zalecanych przez lekarza. Zawarte w nich mikro- i makroelementy wspomogą Cię na co dzień, kiedy dieta może okazać się niewystarczającym źródłem składników odżywczych. 

Kiedy przyjmować witaminy? 

Są one przydatne w wielu przypadkach. Jeśli jesteś sportowcem (nawet amatorem, który preferuje spędzanie wolnego czasu aktywnie), Twój organizm potrzebuje dodatkowych, większych dawek witamin, które wypłukują się w trakcie wzmożonego wysiłku. Suplementacja jest wtedy konieczna. Podobnie jest w przypadku osób, które chorują. Witaminy zdecydowanie będą pomocą w odbudowywaniu zdrowia i powrotu do pełnej sprawności. 

Suplementacja przyda się jednak nie tylko osobom chorym czy bardzo aktywnym. Jest ona istotna w codziennym życiu bez względu na to, jaki tryb życia prowadzisz. Przyda się jako uzupełnienie diety, o czym wspomnieliśmy na początku artykułu. Możesz też stosować ją w okresie obniżonej odporności: jesienią i zimą. 

Z pewnością zastanawiasz się teraz, jak znaleźć bezpieczny i wysokiej jakości suplement, który zawiera optymalną ilość substancji aktywnych? Tu warto wspomnieć znów o kwestii leki a suplementy diety. Jedną z istotnych różnic między tymi dwoma środkami są mniej restrykcyjne wymogi wobec suplementów. Suplementy podlegają prawu żywnościowemu, leki zaś farmaceutycznemu. Suplementy w związku z tym bywają podrabiane lub mało wartościowe. Dotyczy to obniżonego stężenia substancji aktywnych w gotowym produkcie czy ich jakości. 

Z pomocą przychodzi tu m.in. GIS. Rejestr suplementów opublikowany przez ten urząd to dokument, w którym możesz znaleźć wartościowe suplementy godne zaufania. Rejestr suplementów diety zawiera już ponad 48000 produktów. 

Po czym poznać bezpieczne suplementy? Rejestr suplementów diety

Po czym poznać bezpieczne suplementy? Rejestr suplementów diety

Suplementy diety traktowane są jako żywność (dodatek do żywności), dlatego, w przeciwieństwie do leków, nie potrzebują one zezwolenia na dopuszczenie do obrotu. Decyzję o wprowadzeniu wspomagających dietę preparatów na rynek podejmuje producent. Suplementy diety podlegają prawu żywnościowemu i spełniają wymagania dla żywności. Zawartość aktywnego składnika w produkcie oscyluje w granicach 20-50% dla witamin oraz 20-45% dla składników mineralnych w stosunku do ilości zadeklarowanej na opakowaniu. 

Stawiaj na suplementy o standaryzowanych ekstraktach. Określana jest dla nich zawartość substancji czynnej o danej aktywności. Cenną podpowiedzią odnośnie stężenia substancji aktywnych w takim preparacie jest wskaźnik DER (Drug Extract Ratio). Powiadamia on, jaka ilość substancji roślinnej (najczęściej suszu poddanego ekstrakcji) użyto do otrzymania ekstraktu. Jak prawidłowo odczytać DER? DER 30:1 oznacza, że z 30 części (np. gramów) uzyskano 1 gram ekstraktu. Im wyższa pierwsza wartość, tym lepiej. 

W przeciwieństwie do lekarstw, właściwości konkretnego suplementu nie muszą być potwierdzone badaniami naukowymi. Działanie i bezpieczeństwo danego suplementu deklarowane przez producenta opiera się o dane dotyczące indywidualnych składników wchodzących w jego skład. 

W sieci jest wiele miejsc, gdzie możesz kupić suplementy. Nie zawsze jednak to pewne i sprawdzone sklepy. Czasami, zwłaszcza kupując preparaty dla osób na diecie lub na potencję, można trafić na podróbki. Nabea jest bezpiecznym źródłem. Znajdziesz u nas wspierające zdrowie preparaty, które zawierają optymalną i deklarowaną ilość składników mineralnych oraz witamin. 

Jeśli nie jesteś pewien danego produktu, pierwszą pomoc przygotował urząd GIS.Rejestr suplementów dopuszczonych do obrotu jest dostępny na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego

Kiedy brać witaminy: rano czy wieczorem? Jakich innych zasad powinieneś przestrzegać podczas suplementacji? Oto garść informacji na ten temat. 

Kiedy brać witaminy i suplementy?

Aby suplementacja była bezpieczna, nie przekraczaj zalecanego dziennego spożycia i nie przyjmuj większych dawek niż zalecane przez producenta. Nie suplementuj na zapas i „w ciemno”.

Planujesz przyjmować suplementy, ale jednocześnie zażywasz leki? Zanim zaczniesz suplementację, wyklucz u lekarza, dietetyka lub farmaceuty ewentualne interakcje. Niektóre substancje mogą wchodzić w niepożądane reakcje z lekarstwami. Koniecznie skonsultuj się też, jeśli chcesz stosować suplementy, będąc w ciąży i przy chorobach przewlekłych. Przed rozpoczęciem suplementacji zrób też badania, które wskażą, których składników Ci brakuje — na ich podstawie lekarz dobierze dla Ciebie odpowiedni produkt. 

Kiedy brać witaminy: rano czy wieczorem

Czy pora jest istotna? Suplementy z reguły najlepiej brać podczas lub chwilę po kolacji. Posiłek powinien zawierać zdrowe tłuszcze nienasycone. W tłuszczach rozpuszczają się witaminy A, D, E i K. Tłuszcze poprawiają też wchłanialność wszystkich witamin. Właśnie z tego względu często do sałatek w przepisach proponowany jest dressing na oliwie z oliwek. Wyjątkiem, który należy przyjmować wieczorem, jest witamina D. Może ona blokować produkcję melatoniny — hormonu odpowiedzialnego za spokojny i zdrowy sen. 

Osoby zainteresowane suplementacją często mogą zetknąć się również z kwestią, kiedy brać magnez: rano czy wieczorem. Nie musisz wybierać konkretnej pory. Ważne, by robić to systematycznie, są jednak pewne korzyści charakterystyczne dla dziennej i wieczornej suplementacji. Pytanie, kiedy brać magnez: rano czy wieczorem, jest zasadne z kilku powodów. 

Poranna suplementacja tego pierwiastka jest kluczowa dla komfortowego funkcjonowania w ciągu dnia (zarówno psychiki, jak i aktywności fizycznej). Magnez rano zalecany jest, jeśli prowadzisz aktualnie intensywny tryb życia, np. rano przed pracą lub uczelnią idziesz jeszcze na trening. Stosuj go po śniadaniu, i (podobnie, jak pozostałe suplementy), gdy wiesz, że Twoja dieta nie dostarcza go w wystarczającej ilości. Przyda się on również, gdy Twoje zapotrzebowanie jest większe niż zwykle (w ciąży, przy zwiększonej aktywności, podczas choroby). 

Leki a suplementy diety: na czym polega istota suplementacji?

Jeśli Twoim priorytetem jest regeneracja organizmu, zażywaj magnez przed pójściem spać, również do posiłku. Magnez wpływa pozytywnie na układ nerwowy, w tym jakość snu. Reguluje on też pracę układu krążenia i wspiera regenerację mięśni szkieletowych.

W okresie intensywnej pracy umysłowej i aktywności fizycznej, jeśli producent pozwala na suplementację 2 razy dziennie, możesz śmiało zażywać magnez dwa razy dziennie. 

Myślisz o suplementacji? Zapoznaj się z ofertą sklepu Nabea. Znajdziesz w niej preparaty, które wesprą Twoje codzienne funkcjonowanie i wzmocnią organizm, np. podczas choroby, okresu wytężonej nauki, odchudzania lub treningów. W asortymencie znajdziesz też wyspecjalizowane, bezpieczne dla kobiet w ciąży i młodych mam produkty, ziołowe herbaty i zdrową żywność. 

Pokaż więcej wpisów z Luty  2021

Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 4287 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-21
Kupuję regularnie i polecam!
2024-05-16
Przesyłka dostarczona towar zgodny z opisem polecam
pixelpixelpixelpixel