Jak zrobić peeling? 5 pomysłów na domowy peeling do twarzy (i nie tylko!)

2021-04-28
Jak zrobić peeling? 5 pomysłów na domowy peeling do twarzy (i nie tylko!)

Złuszczanie naskórka to jedna z podstaw pielęgnacji. Prosty, domowy peeling do twarzy może być równie skuteczny i bezpieczny jak ten gotowy. Jak zrobić peeling? Składniki znajdziesz we własnym domu i w sklepie Nabea. 

 

Spis treści:

  1. Domowy peeling – dlaczego warto go zrobić?
  2. Peeling domowy – te produkty będą Ci potrzebne!
  3. Jak zrobić peeling? 5 sposobów na domowy peeling do twarzy (i nie tylko!)

 

Domowy peeling – dlaczego warto go zrobić?

Peeling twarzy kosmetykami naturalnymi to proces, który, obok nawilżania twarzy i ochrony przeciwsłonecznej, na stałe powinien zagościć wśród Twoich rytuałów pielęgnacji. Jego podstawowym celem jest pozbycie się wierzchnich warstw martwego naskórka i odsłonięcie nowych. 

Peeling – domowy, gabinetowy czy przy użyciu gotowego kosmetyku z drogerii, niesie jednak ze sobą również inne, bardzo korzystne skutki, a w tym: rozjaśnianie przebarwień, hamowanie procesu starzenia, oczyszczenie zatkanych porów, regenerację komórek czy zmniejszenie stanów zapalnych. Chyba nie trzeba mówić więcej, żeby przekonać Cię do przeprowadzania regularnego peelingu! 

Jak zrobić peeling? Spieszymy z odpowiedzią! W sklepie Nabea dostępne są różne gotowe peelingi i scruby do ciała czy twarzy. Kosmetyk ten ma tak prosty skład, że możesz go zrobić również sama. 

Domowy peeling do twarzy i ciała oprócz okrojonego do minimum, łagodnego dla skóry składu, ma też inne zalety. Wykorzystujesz produkty, które masz już w domu lub pozostałości (np. fusy na peeling z kawy na twarz), unikasz plastikowych opakowań i składników (jesteś less waste – gotowy peeling możesz trzymać w słoiczku, w lodówce). Gotowe, zwłaszcza konwencjonalne kosmetyki tego typu często zawierają drobinki z mikroplastiku (w składach jako Polyethylene lub Polypropylene) [1], który rozkłada się latami w wodzie i osadza w glebie, naruszając równowagę w środowisku. Możesz też zrobić dokładnie taką porcję kosmetyku, jaką potrzebujesz, na świeżo.

Domowy peeling – dlaczego warto go zrobić?

Peeling domowy – te produkty będą Ci potrzebne!

Z jakich produktów zrobisz domowy peeling? Zrób z nami listę zakupów. Wszystko, czego akurat nie znajdziesz w domu, wybierzesz w Nabea. 

Domowy peeling do ciała czy twarzy wymaga bazy – najpopularniejsza jest baza olejowa. Olej roślinny nadaje poślizg, dzięki któremu zabieg przebiega szybciej, a dodatkowo odżywia skórę i zapewnia jej dodatkowe składniki odżywcze, w tym sole mineralne czy witaminy. Po takim peelingu zwykle nie musisz już stosować dodatkowego balsamu czy kremu do ciała. 

Niezależnie od typu skóry twarzy, najbezpieczniej będzie zdecydować się na jeden z niekomedogennych olejów (lub ich mieszankę). Nie zatykają one porów i nie powodują powstawania wyprysków. Do takich zaliczyć możesz [2]: 

  • olej jojoba (np. Mohani),
  • olej ze słodkich migdałów (np. Nacomi, doskonały szczególnie do skóry wiotkiej i suchej),
  • olej słonecznikowy,
  • olej z pestek malin,
  • olej konopny (świetny do skóry trądzikowej i problematycznej),
  • olej z pestek dyni,
  • olej z ogórecznika lekarskiego,
  • olej z czarnuszki (znakomity do skóry wymagającej regeneracji),
  • olej rycynowy,
  • olej z opuncji figowej (świetny do cery dojrzałej),
  • olej tamanu (polecamy szczególnie do cery tłustej),
  • olej z nagietka lekarskiego (idealny do cery podrażnionej i wrażliwej),
  • olej z wiesiołka (np. Olvita).

Więcej o wyjątkowych właściwościach tego ostatniego przeczytasz w artykule „Olej z wiesiołka na płodność i nie tylko! Na co pomaga i jak go używać?”. Przy cerze problematycznej naprawdę warto stosować go zewnętrznie, a także… pić!

Możesz też skorzystać z miodu (np. miód wielokwiatowy Bartnik) i maseł, w tym wspaniale regenerującego skórę, nierafinowanego masła shea (np. Nature Queen), masła kakaowego lub oleju kokosowego (np. DietWital), który w temperaturze pokojowej ma postać stałą, a w temp. 24–26 st. C i wyższej zmienia postać na ciekłą [3]. Masła i olej kokosowy mają jednak cięższą konsystencję niż płynne oleje, a kokosowy może dodatkowo zapychać tłustą i mieszaną skórę. 

Drugim ważnym składnikiem każdego peelingu są drobinki ścierające. Wspomniany wyżej mikroplastik w ekologicznym, zrobionym przez Ciebie kosmetyku zastąpi sól (jeśli robisz domowy peeling do ciała) lub cukier (peeling cukrowy DIY możesz stosować zarówno do ciała, jak i do twarzy). Jeśli masz w domu po jakimś innym zabiegu korund, również możesz do użyć. Rolę drobinek ścierających mogą też przyjąć płatki owsiane, pestki słonecznika lub drobno zmielone orzechy. Jeśli masz wytrzymały blender o dużej mocy, możesz też zmielić w nim łupinki orzechów i wykorzystać je do wykonania kosmetyku. Trzeba też wspomnieć o kawowych fusach – cudownym składniku do peelingu antycellulitowego, który na pewno masz w domu, jeśli lubisz poranną małą czarną.

Peeling domowy – te produkty będą Ci potrzebne!

Pamiętaj, nigdy nie stosuj peelingu solnego do twarzy. Sól może podrażnić delikatną skórę twarzy, a jeśli są na niej jakieś uszkodzenia, zadrapania czy wypryski – wywoła ból, pieczenie i zaczerwienienie. Przy aktywnych zmianach zapalnych na twarzy i przy cerze wrażliwej uważaj również na korund. Może on być zbyt „agresywny”. Znacznie łagodniej zadziała drobnoziarnisty cukier. 

Cukier to sacharoza, która pod względem chemicznym jest dwucukrem. Składa się ona z cząsteczek glukozy i fruktozy. Ma on oprócz właściwości ściernych działanie nawilżające – ogranicza odparowywanie wody z naskórka [4], dlatego jest pożądanym składnikiem nie tylko peelingów, ale również kremów i serum do twarzy

Jak zrobić peeling z kawy, cukrowy i inne rodzaje tego kosmetyku – do twarzy i do ciała? Skorzystaj z naszych prostych przepisów!

Jak zrobić peeling? 5 sposobów na domowy peeling do twarzy (i nie tylko!)

Z przygotowaniem domowego peelingu poradzi sobie nawet nastolatek. Do najprostszego będziesz potrzebować tylko 3 owoców i cukru – brzmi pysznie, prawda? Zadbaj o swoją skórę razem z nami! Po zmyciu każdego peelingu do twarzy przemyj skórę tonikiem (wyrównasz w ten sposób pH skóry) i nałóż ulubiony krem.

Enzymatyczny domowy peeling do twarzy

Połówkę obranego kiwi, pół pomarańczy, 2 łyżeczki wyparzonej skórki z cytryny i 1,5 łyżki cukru (np. cukru trzcinowego Demerara) zmiksuj na gładką masę w blenderze [5]. Nałóż grubą warstwą na twarz, zmyj po 10 minutach. Peeling nie wymaga pocierania czy masażu. Kwasy owocowe obecne w owocach mają działanie złuszczające, a cukier nawilży skórę, przy czym jest tutaj opcjonalny. To najprostszy enzymatyczny domowy peeling do twarzy, jaki możesz sobie wyobrazić. 

Jak zrobić peeling?

Peeling z kawy na twarz – zrób go sama!

Drugą propozycją jest peeling kawowy – domowy kosmetyk i sposób na wykorzystanie fusów. Zawarta w kawie kofeina działa pozytywnie nie tylko na skórę ciała dotkniętą cellulitem, usuwając obrzęki. Poprawia ona mikrokrążenie, dzięki czemu na twarz wraca zdrowy koloryt, a skóra wydaje się bardziej wypoczęta. Kawa zawiera też polifenole – antyoksydanty, które opóźniają proces starzenia. Ma też działanie przeciwzapalne i antybakteryjne, dlatego domowy peeling kawowy to świetny pomysł dla cery tłustej, trądzikowej czy z zaskórnikami – takiej, która wymaga gruntownego oczyszczenia. Jak zrobić peeling z kawy? Oto przepis [6].

Wymieszaj razem na gładką masę 2 łyżki fusów, 1 łyżkę ulubionego oleju do twarzy (np. jojoba lub arganowego) i pół łyżki naturalnego miodu. Domowy peeling kawowy gotowy! Nałóż go na twarz, usta i szyję, masuj przez minutę i pozostaw na kolejne 1–2 minuty, aby składniki odżywcze mogły zadziałać. Zmyj ciepłą wodą. 

Peeling cukrowy DIY – instrukcja krok po kroku

Jak zrobić peeling do ciała na bazie cukru i miodu? Ten słodki przepis polubią zwłaszcza miłośniczki słodyczy. Wymieszaj pół szklanki cukru, 2 łyżki miodu, 4 łyżki oliwy i kilka kropel ulubionego olejku eterycznego [7]. Możesz wykorzystać np. olejek eteryczny z grejpfruta AgnesOrganic, który detoksykuje, energetyzuje i pomaga pozbyć się nadmiaru wody z organizmu. Wszystkie składniki wymieszaj, nałóż na skórę, zrób masaż rękawicą peelingującą (np. Veoli Botanica I Glove Peel) i zmyj ciepłą wodą. 

Solny domowy peeling do ciała

Peeling domowy do ciała możesz też zrobić z dodatkiem soli – będzie on Twoją bronią w walce z nierównościami skóry, zatrzymaną w ciele wodą i celluliitem. Peeling solny świetnie ujędrni też ciało i poprawi koloryt Twojej cery.

Do miseczki wsyp 4 łyżki soli. Zmiel razem 2 łyżki nasion słonecznika, sezamu lub dyni i 2 łyżki płatków owsianych, dosyp do miski, wymieszaj. Dodaj 3–4 łyżki oleju kokosowego, by peeling nabrał konsystencji gęstej pasty, wymieszaj. Nakładaj na ciało, wymasuj i spłucz ciepłą wodą [8].

Solny domowy peeling do ciała

Jak zrobić peeling skóry głowy?

Regularny peeling skóry głowy pobudza cebulki do wzrostu, nawilża skórę głowy, poprawia jej stan, a co za tym idzie, kondycję samych włosów. Peeling cukrowy DIY zawiera też białą glinkę kaolinową, która pochłania nadmiar sebum i dostarcza skórze cennych soli mineralnych, a jednocześnie nie wysusza skóry głowy. 

Wymieszaj w miseczce 3 łyżki cukru, 1 łyżkę glinki i 1 łyżkę płynnego szamponu (jeśli używasz szamponu w kostce, rozpuść kawałek w wodzie, aby otrzymać potrzebną ilość) [9]. Rozprowadź na skórze głowy i wymasuj opuszkami palców lub masażerem (np. The Scalp Exfoliator & Massager Tangle Teezer).

Chcesz prowadzić więcej trików i tipów typu less waste w Twoim domu – nie tylko w łazience? Własny domowy peeling będzie dobrym pomysłem na początek. Więcej znajdziesz w artykule na naszym blogu: „Less waste zamiast zero waste. 15 pomysłów na ekologiczny dom małymi krokami”.

Wykonywanie peelingu twarzy naturalnymi kosmetykami to jeden z podstawowych kroków w świadomej pielęgnacji. Przygotowując samodzielnie naturalne kosmetyki, weź pod uwagę potrzeby skóry, jej cechy i uwarunkowania. Peeling na bazie oleju kokosowego sprawdzi się świetnie do skóry suchej, ale może przynieść szkody skórze tłustej i ze zmianami skórnymi.

Masz skórę atopową, a jednocześnie brakuje Ci wiedzy na temat właściwości poszczególnych składników i nie czujesz się pewnie, nakładając na twarz własnoręcznie zrobiony kosmetyk? Zamień peeling domowy na gotowe produkty, najlepiej dermokosmetyki opracowane przez dermatologów i testowane klinicznie. Zapraszamy na zakupy!

 Peeling domowy – te produkty będą Ci potrzebne!


 Bibliografia:

[1] https://estetico.pl/mikroplastik-w-kosmetykach

[2] https://swiat-kosmetykow.pl/komedogennosc-olejow

[3] http://olejekokosowe.pl/jak-przechowywac-olej-kokosowy/

[4] https://lupakosmetyczna.pl/porady-ekspertow/zastosowanie-cukru-w-kosmetyce-co-wiemy

[5] https://www.doz.pl/czytelnia/a12399-10_przepisow_na_domowy_peeling_prosto_z_kuchni

[6] https://www.elle.pl/artykul/peeling-z-kawy-na-twarz-ujedrnia-i-wygladza-jak-go-zrobic

[7] https://bonavita.pl/najprostsze-przepisy-na-domowy-peeling

[8] https://www.ofeminin.pl/uroda/pielegnacja/domowy-peeling-solny-trzy-przepisy-dla-gladkiej-skory/gwg55mb

[9] https://4szpaki.pl/blog/jak-zrobic-domowy-peeling-5-naturalnych-przepisow

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień  2021
BARTNIK Miód wielokwiatowy 0,4 kg.

BARTNIK Miód wielokwiatowy 0,4 kg.

16,85 zł
Cukier trzcinowy Demerara 500 g

Cukier trzcinowy Demerara 500 g

8,39 zł
Płatki owsiane BIO 300 g

Płatki owsiane BIO 300 g

6,33 zł
-20%
I Glove Peel rękawica peelingująca do ciała

I Glove Peel rękawica peelingująca do ciała

26,61 zł 21,37 zł
Zaufane Opinie IdoSell
4.72 / 5.00 4217 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-29
Super
2024-03-22
Wszystko ok
pixelpixelpixelpixel