​​Jak oszczędzać pieniądze w domu? 11 pomysłów, dzięki którym naprawdę zaoszczędzisz!

2022-03-07
​​Jak oszczędzać pieniądze w domu? 11 pomysłów, dzięki którym naprawdę zaoszczędzisz!

Pracujesz, zarabiasz, a pieniądze uciekają ci z konta jak króliki z kapelusza magika? Najwyraźniej czas na akcję „domowe oszczędzanie pieniędzy”. Nie wiesz, jak mądrze i skutecznie oszczędzać pieniądze? Sprawdź nasze – wypróbowane i ekologiczne – podpowiedzi.

Spis treści:

 1. Jak oszczędzać pieniądze i gdzie szukać oszczędności?
 2. Jak oszczędzać pieniądze w domu? 6 tricków w stylu less waste
 3. Jak oszczędzać pieniądze na jedzeniu?
 4. „Wielorazówki” pomagają oszczędzać? Potęga efektu skali

 

Jak oszczędzać pieniądze i gdzie szukać oszczędności?

Myślisz, że by móc oszczędzać, trzeba mieć z czego – czyli należī mieć nadwyżkę dochodów, która może zostać zachowana jako oszczędności na przyszłość? Nic bardziej mylnego! To nie od tego, ile zarabiasz zależy to, że możesz oszczędzać pieniądze. Tego, jak oszczędzać pieniądze w domu może nauczyć się każdy, bo tak naprawdę sekretem oszczędzania są zaradność, wyobraźnia i… umiejętność pohamowania własnych zachcianek. To właśnie te ostatnie są częstą przyczyną, dla której nie możemy nic odłożyć. Albo nawet powodują, że budżet się nam nie spina… Jak to możliwe?

Drobne przyjemności (kawa na wynos w ulubionej sieciówce kawiarnianej, papierosy, wypady do fast trucka kilka razy w tygodniu, czy regularne kupowanie słodyczy) sprawiają, że z twojego konta systematycznie znikają małe sumy pieniędzy. I dzieje się to niepostrzeżenie, bo są to drobne kwoty, na które nie zwracasz uwagi. 

Problem w tym, że kamyczek powodujący lawinę też jest nieduży… Z takich „kamyczków”, które są odpowiedzialne za drenowanie twojego konta, możesz częściowo zrezygnować – lub nawet całkowicie je porzucić. A wtedy następuje coś, co spece od oszczędzania nazywają „efektem latte”, który pomaga zaoszczędzać ci pierwsze kwoty. 

Jak oszczędzać pieniądze i gdzie szukać oszczędności?

Czym jest „efekt latte” i dlaczego dzięki niemu zaczniesz oszczędzać?

Termin ten wymyślił David Bach, jeden z najbardziej cenionych współczesnych ekspertów finansowych, autor świetnie sprzedających się poradników finansowych. Jak sam twierdzi, do stworzenia teorii „efektu latte” zainspirował go widok przechodniów na ulicy, których codziennie mijał – i którzy codziennie nieśli jednorazowe kubki z kawą na wynos. 

Bach pomyślał, że taka kawa przecież całkiem nieźle kosztuje. A gdy jej koszt pomnoży się przez 5 dni w tygodniu (zazwyczaj kawę na wynos pijemy, gdy idziemy do pracy), a potem przez 4 tygodnie w miesiącu i 12 miesięcy w roku, to w efekcie mamy całkiem niezłą sumę, która „niepostrzeżenie” wycieka nam z konta. 

Nie wierzysz? Kawa na wynos w realiach polskich sieciówek kawiarnianych to koszt ok. 10 zł, czyli tygodniowo wydajesz na nią 50 zł. Nadal niewiele? Miesięcznie ta przyjemność kosztuje cię 200 zł, a rocznie 2400 zł – a ta suma już robi wrażenie, prawda? Wystarczy więc, że codziennie wypijesz kawę w domu, albo zaparzysz ją sobie w pracy, a w skali roku zaoszczędzisz całkiem ładną sumkę. 

„Efekt latte” opiera się właśnie na świadomości, że wydawane systematycznie każdego dnia małe kwoty kumulują się i na przestrzeni roku czy kilku lat tworzą małą fortunkę. Jeśli powstrzymasz spadanie pierwszych kamyków „lawiny wydawania” i nie ulegniesz małym, codziennym zachciankom, zaoszczędzisz naprawdę niezłe kwoty. 

„Efekt latte” to tylko jeden z pomysłów na oszczędzanie pieniędzy, jednak wart uwagi, bo uczy, jak metodą małych kroków osiągać wielkie cele. W przypadku rezygnacji z kawy na wynos dodatkową korzyścią jest fakt, że gdy odpuszczasz codzienne kupowanie kawy w jednorazowym kubeczku, oszczędzasz także zasoby Ziemi i przyczyniasz się do jej mniejszego zaśmiecenia. Jesteś eko i oszczędzasz! I wiesz co? To dopiero początek, bo jeśli naprawdę wkręcisz się w ekologiczny styl życia, oszczędności same się pojawią. Jak to możliwe?

Czym jest „efekt latte” i dlaczego dzięki niemu zaczniesz oszczędzać?

Dlaczego bycie eko pomaga oszczędzać pieniądze?

Na czym oszczędzać, kiedy nie zarabiasz kokosów? Oszczędzać można dysponując niemal każdym dochodem (nie mówimy tu oczywiście o sytuacjach ekstremalnych, gdy posiadane środki ledwo wystarczają na pokrycie podstawowych potrzeb). A bycie eko tylko to ułatwia. Jak to możliwe? Bo żyjąc ekologicznie niejako automatycznie oszczędzasz pieniądze. Co za to odpowiada? 

Wdrożenie w życie filozofii „less/zero waste”, czyli świadome kupowanie. Jego podstawą jest 5 filarów postępowania, które „same z siebie” już będą generować oszczędności w twoim domowym budżecie. Jakie to filary?

 • Odmawianie (nie kupujesz i nie przyjmujesz produktów wyprodukowanych ze szkodą dla środowiska, np., ulotek, jednorazowych plastikowych opakowań).
 • Ograniczanie (kupujesz mniej, jedynie rzeczy niezbędne, nie kupujesz przedmiotów ze zbyt dużą ilością opakowania lub artykułów spożywczych szybko ulegających zepsuciu). BONUS – oszczędzasz! 
 • Używanie ponownie (nadajesz nowe funkcje przedmiotom – np. przerabiasz drewniane skrzynki na półki, a palety na meble ogrodowe). BONUS – oszczędzasz! 
 • Recykling (sortujesz i utylizujesz odpady, jeśli to możliwe korzystasz z nich ponownie i np. ze starych ubrań szyjesz posłanie dla psa, a z „włóczki” z podartych podkoszulków pleciesz dywanik łazienkowy). BONUS – oszczędzasz! 
 • Kompostowanie (masz własny kompostownik i utylizujesz w nim bioodpady – a później oszczędzasz, bo masz gotowy nawóz do kwiatków i nie musisz już go kupować. BONUS – oszczędzasz! 

Nie wiesz, jak oszczędzać pieniądze? Zacznij żyć w stylu less waste – takie życie pomaga generować oszczędności na wiele sposobów!

Recykling a oszczędzanie pieniędzy

Jak oszczędzać pieniądze w domu? 6 tricków w stylu less waste

Produkty zero waste i „wielorazówki” to twoi cisi sprzymierzeńcy w dziedzinie oszczędzania. Dzięki nim (i paru innym trickom) szybko staniesz się ekspertem w temacie „Jak oszczędzać pieniądze w domu?”. No właśnie – jak właściwie oszczędzać te pieniądze w duchu less waste? Już podpowiadamy!

1. Zamień produkty jednorazowe na wielorazowe

Wielorazowe produkty zero waste to czysta oszczędność – kupujesz je raz i starczają na wiele razy! 

 • Kubki na napoje zimne i gorące wielorazowego użytku i wielorazowe butelki na wodę (które możesz przed wyjściem z domu napełnić kranówką) – gdy z nich korzystasz, nie wydajesz na jednorazowe kubeczki i opakowania wody w plastikowych butelkach. 
 • Wielorazowe owijki do żywności – wielokrotnie posłużą ci do opakowania żywności np. przechowywanej w lodówce. Dzięki nim przestaniesz wydawać pieniądze na plastikowe pojemniki/folię plastikową/folię aluminiową/plastikowe torebki jednorazowe.
 • Wielorazowe torby na zakupy – kup kilka i zawsze miej którąś w bagażniku samochodu – dzięki temu podczas nieplanowanej wizyty w sklepie nie będziesz wydawać na torby-jednorazówki.
 • Wielorazowe słomki do napojów – to może nie jest artykuł pierwszej potrzeby, ale jeśli możesz zaoszczędzić nawet małą kwotę, dlaczego tego nie zrobić? Kupisz raz i wystarczą na lata!
 • Wielorazowe artykuły higieny – np. płatki do zmywania makijażu i podpaski. Używasz, pierzesz i używasz ponownie, a pieniądze, których nie wydasz na ich nowe opakowania, zostają w portfelu.

2. Oszczędzaj prąd i gaz

 • Gaś światło w pomieszczeniach, z których wychodzisz
 • Zamontuj żarówki energooszczędne
 • Wyłączaj nieużywany sprzęt z kontaktu
 • Uruchamiaj tylko pełną pralkę i zmywarkę
 • Nie przegrzewaj domu
 • Gotuj w garnkach przykrywając je pokrywkami

3. Oszczędzaj wodę

 • Zamontuj perlatory na kranach
 • Zakręcaj wodę przy myciu zębów/goleniu
 • Załóż spłuczkę z opcją oszczędnego spłukiwania
 • Myjąc ręce nie odkręcaj wody na full
 • Dokręć/napraw kapiące krany
 • Bierz prysznic zamiast kąpieli
 • Wodę np. po gotowaniu warzyw używaj do podlewania kwiatów
 • Nie zmywaj pod bieżącą wodą (napełnij komorę zlewu i w tej wodzie myj naczynia)

4. Kupuj w dużych, „hurtowych” opakowaniach

Zarówno środki czystości, artykuły higieniczne i kosmetyki (możesz np. umówić się z przyjaciółką, że kupujecie duże opakowanie na spółkę), jak i artykuły spożywcze.

5. Kupuj produkty „refill”, które można ponownie napełnić dokupując (tańszy) wkład

Coraz więcej kosmetyków i środków czystości jest dostępne w ekologicznych opakowaniach do ponownego napełniania. Sprawdź również, czy w twoim mieście nie ma ekosklepów, w których możesz kupić kosmetyki i środki czystości w opakowaniach, które ze sobą przyniesiesz.

6. Kupuj z drugiej ręki, wymieniaj się!

Second handy stacjonarne i online, wyprzedaże garażowe, wymianki sąsiedzkie, targi staroci – to wszystko miejsca, gdzie możesz o wiele taniej kupić rzeczy używane, ale nadal będące w dobrym stanie. Co jeszcze? Korzystaj z biblioteki, podziel się prenumeratą online z bliskimi.

Jak oszczędzać pieniądze na jedzeniu?

Jak oszczędzać pieniądze na jedzeniu?

Na czym oszczędzać w kuchni? Na pewno nie na zdrowiu! Dbaj o zdrową dietę dla siebie i rodziny, bo menu oparte na junk food – śmieciowym jedzeniu – w dłuższej perspektywie przysporzy ci problemów ze zdrowiem (i wydatków na lekarzy). Więc jak oszczędzać na jedzeniu?

1. Rób listy zakupów

Kupujemy oczami, a nie głową – bo w sklepach, kuszeni promocjami, wyprzedażami i zapachem świeżo wypieczonych bułeczek, głowy często tracimy. Nie daj się zbić z zakupowego tropu – kupuj tylko to, co masz na liście i co jest ci naprawdę potrzebne!

2. Planuj jadłospis z wyprzedzeniem

To pomoże ci uniknąć panicznych zakupów w ostatniej chwili (i w najdroższym sklepie, bo ten akurat masz pod domem) i pozwoli lepiej zagospodarować posiadane zasoby. 

3. Zawsze miej w kuchni bazę podstawowych produktów

Ryż, makaron, passata pomidorowa/pomidory w puszce, kilka puszek z konserwowanymi warzywami (fasola, ciecierzyca, kukurydza), olej lub oliwa i ulubione przyprawy – taka baza pozwoli ci wyczarować awaryjny posiłek przy minimalnych dodatkach.

4. Sprawdzaj terminy ważności

Kupuj produkty z najdłuższymi datami przydatności do spożycia. A gotując, w pierwszej kolejności wykorzystuj te z najkrótszymi.

5. Gotuj z resztek

To zdrowe, tanie i szybkie. I jeśli opanujesz kilka przepisów, naprawdę pyszne!

 „Wielorazówki” pomagają oszczędzać? Potęga efektu skali

Zamiana jednorazówek na produkty wielorazowego użytku, nieuleganie zachciankom, życie w stylu less waste – wszystkie opisane wyżej działania z czasem (i dzięki twojej konsekwencji w ich wdrażaniu) przyniosą wymierne korzyści dla twojego domowego budżetu. Na początku oszczędzanie pieniędzy może wydawać ci się trudne, ale szybko się przyzwyczaisz, gdy zobaczysz jego wymierne efekty. Ale uwaga – tu kryje się pewne niebezpieczeństwo.

Szukając oszczędności sprawdź ofertę Nabea – u nas znajdziesz mnóstwo produktów wielorazowych, less waste, refill, a także w dużych opakowaniach, które pomogą ci zacząćoszczędzać pieniądze!

Pokaż więcej wpisów z Marzec  2022

Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 4285 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-21
kolejne zamówienie. Dziękuję
2024-05-16
Obsługa Super, zamówienie otrzymałam następnego dnia.
pixelpixelpixelpixel