Domowe maseczki na twarz – nałóż to, co w kuchni masz! 4 przepisy

2021-09-07
Domowe maseczki na twarz – nałóż to, co w kuchni masz! 4 przepisy

Domowe maseczki na twarz są łatwe w przygotowaniu, a przy tym, jeśli nakładasz je regularnie, zapewniają podobny efekt jak drogeryjna maseczka na twarz. Domową wersję możesz przygotować dla każdego rodzaju skóry. Skorzystaj z naszych przepisów!

Spis treści:

  1. Domowe maseczki na twarz – z tego, co masz! Czy są lepsze od gotowych? 
  2. Maseczka z aloesu – do skóry suchej, wrażliwej i podrażnionej
  3. Maseczka z miodu na twarz – do skóry suchej i zniszczonej
  4. Maseczka z drożdży na twarz – do skóry tłustej, mieszanej i trądzikowej 
  5. Maseczka z jajka na twarz – do skóry trądzikowej i z pierwszymi oznakami starzenia
  6. Domowe maseczki na trądzik – okiem dermatologa

Domowe maseczki na twarz – z tego, co masz! Czy są lepsze od gotowych? 

Maseczka do twarzy to niekwestionowana królowa pielęgnacji! Ten kosmetyk jest niemal magiczny: odżywczy kompres w krótkim czasie poprawia kondycję skóry twarzy. Dostarcza najważniejszych składników aktywnych, nawilża, odmładza wygląd skóry, nadaje zdrowy koloryt i zmniejsza drobne zmarszczki, a nawet przebarwienia. Docelowy efekt zależy jednak od wyboru rodzaju maski i jej składu. Skąd wzięła się popularność maseczki? 

Niektórzy twierdzą, że na wzrost sławy maseczek do twarzy do twarzy w ostatnich kilku latach wpłynął przede wszystkim trend na koreańską pielęgnację. Oczywiście jest w tym wiele słuszności, ale z naszych obserwacji wynika, że równie istotna była potrzeba powrotu do natury, dostrzegalna wśród klientów sklepu Nabea już od dawna. Maski to kosmetyk, który nie został wymyślony przez azjatyckich producentów (chociaż oni potrafią go fantastycznie zinterpretować). Domowe maseczki na twarz są znane od zarania dziejów. 

Były one aplikowane już kilka tysięcy lat temu w Indiach czy Egipcie, zarówno na twarz, jak i na całe ciało. Domowe maseczki były pod względem składu prostymi kombinacjami glinek lub mieszankami ziół i kwiatów. 

Dziś coraz chętniej sięgamy do korzeni, stosując produkty, których składy nie zmieniły się od tego czasu i nadal pozostają szalenie skuteczne. Producenci, którzy proponują naturalne kosmetyki do twarzy i ciała, garściami korzystają ze zdobyczy medycyny ludowej, w tym zielarstwa. 

Wśród naturalnych, gotowych maseczek do twarzy bez chemii bez trudu znajdziesz maski, które radzą sobie z niedoskonałościami cery, utratą jędrności i nawilżenia, przebarwieniami, szarym kolorytem, nadwrażliwością i wieloma innymi problemami. Wszystkie zawierają dobrze znane i stosowane od lat w domowych warunkach składniki. Domowe maseczki jednak w niczym im nie ustępują, a wręcz mają pewną przewagę.

Chcesz mieć pełną kontrolę nad składem i powstawaniem swojego kosmetyku? Przemyśl wykonanie własnej maseczki na twarz. Domowa wersja maseczki na trądzik będzie miała znacznie inny skład niż maseczka do skóry suchej. Sprawdź nasze przepisy.

Przygotowując domowe maseczki na twarz, korzystasz ponadto z dobrze znanych, sprawdzonych przez wieki i dostępnych w domu (w kuchni i w doniczce) komponentów. Ograniczasz też zużycie plastiku i konsumpcję. Dodatkowo składniki takiej maseczki są w 100% biodegradowalne. Za każdym razem przygotowujesz świeżą porcję kosmetyku do zużycia na raz. Samo wykonanie maseczki jest błyskawiczne i przypomina bardziej gotowanie niż pracę w laboratorium chemicznym. Nie potrzebujesz do tego zaawansowanych umiejętności. Wybierz maseczkę do swojego typu skóry i zrób ją z nami! 

Domowe maseczki na twarz – z tego, co masz! Czy są lepsze od gotowych?

Maseczka z aloesu – do skóry suchej, wrażliwej i podrażnionej

Aloes to znany w kosmetologii humektant, który przy okazji nawilżenia również silnie odżywia i koi skórę. 

Mimo zawartości aż 96% wody [1] roślina jest również bogata w witaminę A, B3, B4, B9, C i E. Zawiera też sole mineralne: magnez, wapń, selen, cynk, potas, sód, mangan i chrom. Aloes ponadto jest źródłem aminokwasów, kwasów tłuszczowych i steroli roślinnych [2]. Fitosterole pobudzają syntezę kolagenu i elastyny, wzmacniają barierę hydrolipidową naskórka i działają antyoksydacyjnie (spowalniają starzenie) [3]. 

Podstawowa, nawilżająca maseczka z aloesu zawiera tylko trzy składniki. 

  • 2 łyżki żelu aloesowego (gotowego, np. Farmvix lub żelu pozyskanego z rozciętego liścia rośliny),
  • pół ogórka,
  • mąkę ryżową, np. BioLife.

Pokrój ogórka na kawałki, zmiksuj w blenderze na papkę, dodaj aloes i ponownie zblenduj. W razie potrzeby, dla zagęszczenia konsystencji, dodaj łyżkę mąki ryżowej [4]. Mąka ryżowa ponadto działa nawilżająco, kojąco i wygładza skórę [5]. 

Maseczka z aloesu gotowa. Nałóż ją na twarz i szyję, pozostaw na kwadrans i zmyj chłodną wodą. Po zmyciu maseczki użyj toniku i nałóż ulubiony krem nawilżający. 

Maseczka z aloesu – do skóry suchej, wrażliwej i podrażnionej

Maseczka z miodu na twarz – do skóry suchej i zniszczonej

Miód, w zależności od rodzaju, ma wiele różnych dobroczynnych właściwości dla każdej skóry. Wrzosowy ma silne właściwości przeciwzapalne, a gryczany, bogaty w rutynę, wzmocni naczynka krwionośne cery naczyniowej. Miód manuka zaś silnie regeneruje i pomaga zagoić blizny [6]. Maseczka z miodu więc niejedno ma imię – z tym składnikiem wyczarujesz również maseczkę do cery o innych potrzebach. 

Miód zawiera nie tylko wielocukry, ale też aminokwasy, witaminy i mikroelementy. Generalnie każdy miód działa przeciwzapalnie, antyseptycznie, odżywczo, wzmacniająco i nawilżająco [7]. Wykorzystaj te właściwości w pielęgnacji.

Oto bazowa maseczka z miodu na twarz. Potrzebujesz: 

Zmieszaj razem wszystkie składniki i nałóż na oczyszczoną skórę twarzy i szyi. Po 10 minutach zmyj maseczkę letnią wodą. Zabieg powtarzaj 1–2 razy w tygodniu [8]. Miód bywa częstym alergenem, dlatego przed nałożeniem go na twarz upewnij się, że nie masz na niego alergii. Jeśli podczas jedzenia go nie pojawiają się u Ciebie żadne zmiany skórne, to znaczy, że maseczka z miodu jest dla Ciebie bezpieczna. 

Maseczka z miodu na twarz – do skóry suchej i zniszczonej

Maseczka z drożdży na twarz – do skóry tłustej, mieszanej i trądzikowej

Skóra problematyczna, która dodatkowo wydziela w nadmiarze sebum, wymaga specjalnych środków. Często łatwo zapchać jej pory, dlatego domowe maseczki na trądzik muszą mieć lekką konsystencję i nie powinny zawierać maseł czy ciężkich olejów. Trzymane zbyt długo na skórze, mogą wywołać kolejne zaskórniki i problemy. Maseczka z drożdży na twarz to idealny przepis dla takiej skóry. 

Drożdże zawierają witaminy z grupy B, a oprócz tego węglowodany, kwasy nukleinowe, białko, żelazo, selen, chrom oraz witaminę D3, biotynę i siarkę – wszystko, co kondycjonuje skórę [9]. Drożdże łagodzą stany zapalne i podrażnienia, pochłaniają też nadmiar sebum i zmiękczają skórę. 

Podstawowa maseczka z drożdży na twarz do skóry z problemami wymaga tylko dwóch składników. Prawie na pewno w domu masz:

  • ćwierć kostki świeżych drożdży,
  • łyżkę ciepłego mleka. 

Zmieszaj oba składniki na jednolitą masę, nałóż grubą warstwę na twarz i zmyj ciepłą wodą po 20 minutach [10].

Drożdże świetnie wpłyną również na stan Twoich włosów. Poznaj zalety drożdży, kosmetyki z tym składnikiem i przepis DIY na maseczkę do włosów. Wszystko to znajdziesz w artykule ”Maseczka z drożdży na włosy – czy rosną po niej jak na drożdżach? Odkryj drożdżową pielęgnację!” na naszym blogu.

Maseczka z jajka na twarz – do skóry trądzikowej i z pierwszymi oznakami starzenia

Jajko, podobnie jak drożdże, świetnie działa zarówno na skórę twarzy, jak i na włosy. Maseczka z jajka na twarz uelastyczni skórę, wzmocni ją, nada jędrność, a przy tym, regularnie stosowana, świetnie oczyści skórę z zaskórnikami. Białko hamuje nadprodukcję sebum, matuje skórę i pomaga regulować odczyn pH skóry. Aby przygotować maseczkę, potrzebujesz: 

  • 1 białko kurzego jaja,
  • 2 łyżki mąki owsianej, np. Pro Natura.

Białko rozbełtaj, dodaj do niego mąkę i dokładnie wymieszaj lub zblenduj. Nałóż na czystą i osuszoną skórę. Podczas aplikacji grubszą warstwę zaaplikuj na najbardziej dotknięte niedoskonałościami obszary. Zmyj letnią wodą po 20–30 minutach. Stosuj 2–3 razy w tygodniu [11].

Domowe maseczki na trądzik – okiem dermatologa

Osoby, które borykają się z problemem trądziku i wyprysków często mają największy problem z wyborem maseczki do twarzy. Czy domowe maseczki na trądzik mogą dać takie same rezultaty co specjalistyczne kosmetyki? Czego szukać w jej składzie, by jej składniki nie pogłębiły problemu, nie zapchały porów i nie wywołały jeszcze większego stanu zapalnego? 

Wątpliwości może budzić też sam fakt nakładania na twarz na jakiś czas dużej ilości kosmetyku, która tworzy warstwę okluzyjną. W przypadku skóry trądzikowej powinna być to okluzja nieciągła, czyli półprzepuszczalna. Wówczas, nawet przez maseczkę, skóra oddycha [12]. 

Okluzję ciągłą (nieprzepuszczalną powłokę, niewskazaną dla cery z trądzikiem) wywołać mogą takie składniki jak skwalan, skwalen, parafina, wazelina, ozokeryt, cerezyna i oleje mineralne. Unikaj ich w składzie gotowych i domowych maseczek [13]. 

Maseczka z aloesu – do skóry suchej, wrażliwej i podrażnionej

Zamiast nich, w domowych maseczkach dla zaawansowanych, możesz użyć wosków naturalnych (pszczelego, lanoliny, jojoba), wybranych wosków syntetycznych (mirystynianu izopropylu, palmitynianu cetylu, palmitynianu izopropylu), kwasów tłuszczowych (palmitynowego, linolowego, stearynowego i gamma-linolenowego), silikonów (Dimethicone lub Cyclemethicone) oraz alkoholi tłuszczowych (alkoholu stearylowego czy cetylowego) [14].

Gotowe, najprostsze i naturalne maseczki składem często przypominają domowe maseczki na twarz przygotowane przez Ciebie w miseczce. Domowe maseczkina trądzik powinny zawierać składniki aktywne takie jak glinka zielona, glinka ghassoul, węgiel aktywny, ziemia okrzemkowa, miedź koloidalna i złuszczające kwasy AHA. Wszystkie te substancje są obecne również w kosmetologicznych, specjalistycznych recepturach. Jeśli wolisz taką maseczkę zrobić sama, glinki (np. Nacomi czy Natur Planet) i ziemię okrzemkową (Biomus) znajdziesz w sklepie Nabea

Jeśli jednak od naturalnej pielęgnacji poza skutecznością oczekujesz też wygody i nie lubisz bawić się w wytwarzanie domowych kosmetyków, w ofercie posiadamy ponad 250 gotowych maseczek, które w niczym nie ustępują tym domowym. Dostępne są też u nas ekologiczne kosmetyki do makijażu, suplementy, akcesoria dla dzieci, chemia gospodarcza i wszystko, czego potrzebujesz w domu – w wersji przyjaznej naturze i atrakcyjnych cenach. Wprowadź do swojego domu organiczne oraz ekologiczne produkty!

 


 

Bibliografia:

[1] Cieślik E., Turcza K., Właściwości prozdrowotne aloesu zwyczajnego Aloe vera (L.) Webb. (Aloe barbadensis Mill.) [w:] Postępy Fitoterapii 2/2015, http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2015/08/pf_2015_117-124.pdf

[2], [4]https://e-zdrowie.pl/aloes-na-twarz-jak-stosowac-poznaj-efekty-i-domowe-przepisy

[3] https://www.doz.pl/czytelnia/a16029-Fitosterole__gdzie_wystepuja_i_jaki_maja_wplyw_na_zdrowie_Wlasciwosci_i_zastosowanie_steroli_roslinnych

[5] https://www.ekologia.pl/kobieta/uroda/skrobia-ryzowa-wlasciwosci-dzialanie-i-zastosowanie-skrobi-ryzowej,26401.html#skrobia-ryzowa-dla-urody

[6], [7] https://pielegnacja.hellozdrowie.pl/maseczka-z-miodu-wlasciwosci-i-domowe-sposoby/

[8] https://uovo.pl/maseczka-z-miodu-na-twarz/

[9], [10] https://uroda.abczdrowie.pl/maseczka-z-drozdzy-witaminy-twarz-wlosy-dzialanie-przepisy

[11] https://krokdozdrowia.com/maseczka-z-jajka-5-upiekszajacych/

[12] https://www.medonet.pl/zdrowie,okluzja---w-kosmetyce--w-stomatologii--objawy--leczenie,artykul,1729758.html

[13], [14] https://www.medme.pl/artykuly/okluzja-co-to-jest-i-co-ja-wywoluje,70046.html

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień  2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 4626 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2025-02-20
Super
2025-02-19
Wszystko doszło bardzo szybko, dobrze zapakowane, przystępne ceny
pixel