Domowe sposoby na szorstkie pięty: zadziwiająco skuteczne sposoby na zadbane stopy (!)

2021-06-23
Domowe sposoby na szorstkie pięty: zadziwiająco skuteczne sposoby na zadbane stopy (!)

Chcesz bez skrępowania ściągnąć buty na zajęciach jogi i chodzić boso po plaży lub łące? Zadbane stopy możesz mieć przez cały rok, nie tylko latem. Poznaj i wykorzystaj nasze domowe sposoby na pękające stopy. W zanadrzu mamy też świetne, naturalne kosmetyki!

 

Spis treści:

  1. Zadbane stopy: jak ekspresowo przywrócić im dobry wygląd przed latem? 
  2. Domowe sposoby na szorstkie pięty: to działa! 
  3. Jaka może być przyczyna pękania pięt? To warto wiedzieć! 

 

Zadbane stopy: jak ekspresowo przywrócić im dobry wygląd przed latem?

Latem Twoje stopy mogą w końcu pooddychać. Skorzystaj z okazji i zabudowane buty zamień na sandały czy japonki, które fantastycznie prezentują się w połączeniu ze zwiewnymi sukienkami czy wygodnymi szortami. Innym, mniej dosłownym elementem pięknej letniej stylizacji są zadbane stopy. Szkoda byłoby psuć piękny efekt widokiem zrogowaciałych pięt czy wymagających pielęgnacji paznokci. W cieplejsze dni poświęć stopom trochę więcej uwagi niż zwykle.

Zanim skupisz się na pielęgnacji, zadbaj o podstawy, czyli wygodne obuwie zrobione z materiału, który zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza. Równie ważne jest to, z czego zostały wytworzone Twoje skarpetki. Zdecyduj się na wykonane z bawełny organicznej lub włókna bambusowego. Zwróć uwagę, by nie miały one uciskającego ściągacza, który może zaburzać swobodne krążenie krwi. 

Jeśli na stopach zauważysz modzele, nagniotki, brodawki, odciski lub zmagasz się z problemem wrastających paznokci, wybierz się do podologa. Są to problemy nie tylko estetyczne, lecz przede wszystkim zdrowotne. W takich przypadkach pedicure w gabinecie kosmetycznym czy domowe sposoby na szorstkie pięty to zazwyczaj za mało. Weź pod uwagę, że stopy codziennie dźwigają ciężar całego Twojego ciała. Ich deformacja może prowadzić do wielu poważniejszych problemów, np. nieleczone modzele mogą wywoływać stan zapalny utrudniający poruszanie się [1].

Zanim odkryjesz u siebie bolesne odciski, skup się na działaniach prewencyjnych. W tym przypadku dobrze sprawdzi się krem do stóp przeciw odciskom i zgrubieniom Gamarde. Zawarty w nim olejek golteriowy ma silne działanie przeciwgrzybicze, przeciwnapięciowe i rozluźniające [2], natomiast olejek rycynowy zmiękcza i odżywia zgrubiałą skórę. 

Jeśli uporałaś się z powyższymi problemami albo (na szczęście) ich nie masz, skup się na pielęgnacji stóp. Składają się na nią:

  • stosowanie delikatnych środków myjących,
  • złuszczanie zrogowaciałego naskórka,
  • zmiękczanie i nawilżanie skóry za pomocą kremu,
  • zadbanie o paznokcie – obcinanie ich w odpowiedni sposób, przypiłowanie, wycięcie skórek, nałożenie odżywki (jeśli jest taka potrzeba),
  • nałożenie antyperspirantu (przy nadpotliwości).

Zdarza się, że skóra na śródstopiu jest względnie zadbana, ale problemem okazują się szorstkie, pękające pięty. Jak dbać o pięty domowym sposobem, a także z pomocą innych, gotowych i naturalnych kosmetyków? Skorzystaj z naszych wskazówek!

Zadbane stopy: jak ekspresowo przywrócić im dobry wygląd przed latem?

Domowe sposoby na szorstkie pięty: to działa!

Niemal wszystkie gotowe kosmetyki do stóp możesz zastąpić metodami pielęgnacji znanymi naszym babciom. Nie wierzysz? Sprawdź nasze kosmetyki i ich alternatywne, równie ekologiczne i naturalne odpowiedniki.

Nie masz czasu na domowe sposoby na szorstkie pięty? Chcesz szybko i wygodnie rozwiązać problem? Postaw na kompletny zestaw kosmetyków do pielęgnacji stóp. Wszystkie dostępne są w Nabea

Oto nasz krótki poradnik. W czym moczyć popękane pięty i jakie kroki wykonać później? Zadbane stopy są w Twoim zasięgu!

1. Lniana kąpiel do stóp

Myśląc o pielęgnacji stóp, często łatwo zapomnieć o tym elemencie. Tymczasem środki myjące, które zawierają silne detergenty, mogą wysuszać Twoją skórę, w tym również stopy. Wiąże się to nie tylko z uczuciem nieprzyjemnego ściągnięcia i dyskomfortu, lecz także prowadzi np. do zrogowaceń. Może to być również prawdopodobna przyczyna pękania pięt. Sięgnij po naturalne żele do mycia ciała – z dobrym składem i w atrakcyjnej cenie mają np. takie marki jak VianekLaq czy Coslys

W czym moczyć popękane pięty w ramach kąpieli stóp? Wykorzystaj to, co masz w kuchni. Zrób w misce, w której będziesz moczyć stopy “kisiel” z siemienia lnianego (zalej siemię potrzebną ilością wrzątku, odczekaj aż woda przestygnie i zgęstnieje, dodaj do mieszanki 2 łyżki oliwy) i zamocz stopy na 20 minut [3]. Po takiej kąpieli skóra zmięknie, stanie się nawilżona i gładka – gotowa na domowy peeling do stóp. To kolejny krok pielęgnacji.

2. Domowy peeling do stóp 

Systematyczny peeling wzmacnia działanie kosmetyków. Złuszcza on zrogowaciały naskórek, dzięki czemu skóra na stopach jest jeszcze gładsza. Kolejne, nawilżające i regeneracyjne kosmetyki, w tym kremy i balsamy do stóp łatwiej i szybciej wnikają w tak przygotowaną skórę, co daje jeszcze skuteczniejszy efekt. 

Spośród gotowych kosmetyków wykorzystaj np. Silnie złuszczający preparat do stóp Bingospa z kwasami AHA. Kwasy AHA pomagają usunąć warstwy nagromadzonego martwego naskórka i zapewniają efekt peelingu stymulującego odnowę komórkową w głębiej położonych warstwach skóry. Regularnie stosowany preparat zapewnia widoczną i długotrwałą poprawę stanu i kondycji stóp. Kosmetyk należy nakładać za pomocą rękawicy lub gąbki. 

Do złuszczania naskórka na stopach nadają się również peelingi przeznaczone do całego ciała. Należy tylko pamiętać o tym, aby - jeśli masz popękane pięty - unikać peelingów solnych. Mogą one podrażnić skórę.

Jak dbać o pięty domowym sposobem i pozbyć się nadmiaru naskórka? Wymoczona przed chwilą skóra będzie miększa niż zwykle. To doskonała okazja, by wykorzystać zapomniany nieco pumeks, tarkę do stóp (np. Bielenda Podocall Therapy) lub specjalny kamień do stóp z czerwoną glinką. W trudnych miejscach, gdzie skóra jest zgrubiała, możesz wykorzystać ścinacz do skóry.

Domowe sposoby na szorstkie pięty: to działa!

3. Krem do stóp

Nie wyrzucaj kremu lub balsamu do ciała, który się u Ciebie nie sprawdził lub znudził Ci się jego zapach. Wykorzystaj go do pielęgnacji stóp. Jeśli nie masz większych problemów z tą częścią ciała, tego typu kosmetyk wystarczająco natłuści i nawilży skórę. Kosmetyki o ciężkiej, gęstej konsystencji i z bogatym składem stosuj na noc. Po ich nałożeniu, już w łóżku, załóż bawełniane skarpetki, aby kosmetyk lepiej się wchłonął. Rano ujrzysz gładkie i zadbane stopy.

Jeśli jednak masz tendencje do przesuszania się skóry, powstawania zrogowaceń, modzeli czy nagniotków, sięgnij po naturalny krem przeznaczony specjalnie do pielęgnacji stóp. Na które kosmetyki warto zwrócić uwagę?

Dobrym pomysłem jest Regenerujący krem do stóp Sylveco. Jest on bardzo bogaty w oleje i masła roślinne. Olej z pestek winogron świetnie nawilża, odżywia i regeneruje. Ponadto ma właściwości kojące i przeciwzapalne, co przy pękającej skórze stóp ma duże znaczenie. Odbudowuje naturalną barierę ochronną skóry, natłuszcza ją, a przy tym dobrze się wchłania. Olej laurowy działa przeciwgrzybiczo, przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. W kremie Sylveco znajdziesz również masło shea i wosk pszczeli.

Jaka może być przyczyna pękania pięt? To warto wiedzieć!

Innym skutecznym składnikiem nawilżająco-złuszczającym w kremach do stóp jest mocznik. W składzie wielu kosmetyków występuje on pod łacińską nazwą Urea. Im wyższe stężenie tego składnika w kosmetyku, tym silniejsze działanie złuszczające. Produkty z mocznikiem w niewielkim stężeniu (do 10%) pobudzają regenerację, zmiękczają i nawilżają skórę, zaś w stężeniu od 30% skutecznie złuszcza skórę [4].

Mocznik w stężeniu 50% znajdziesz m.in. w Urea Cream Della Natura. Krem nie tylko naprawi popękaną skórę stóp, ale przyda Ci się też do regeneracji suchej, zniszczonej skóry kolan czy łokci.

A jakie są domowe sposoby na szorstkie pięty – czego użyć zamiast gotowego kremu? Czy jest coś, co działa podobnie? Krem do stóp możesz zrobić samemu z tego, co masz w domu. Potrzebujesz: 

  • 3 łyżeczki nierafinowanego masła shea, np. LullaLove,
  • 3 łyżeczki maści z witaminą A (np. Farmina Retimax),
  • 3 łyżeczki nierafinowanego oleju kokosowego (np. Nacomi) lub oliwy z oliwek. 

Wymieszaj je ze sobą i nałóż na skórę stóp tuż przed zaśnięciem [5]. Całość, aby nie poplamić pościeli, zabezpiecz skarpetkami.

4. Czas na paznokcie

Zadbane stopy to również wypielęgnowane paznokcie. Staranny pedicure nie może obyć się bez ich opracowania. Paznokcie u stóp obcinaj raczej prosto (w prostokąt) niż na półokrągło – dzięki temu nie będą one wrastać w skórę. Następnie wygładź i wypoleruj płytkę, odsuń skórki i nałóż odpowiedni kosmetyk, np. Eliksir do paznokci Śluz ślimaka Orientana. Kosmetyk możesz nałożyć również na skórki, by je wzmocnić. Nie będą one się zadzierać.

Zamiast gotowego preparatu do paznokci i skórek możesz wmasować w nie ciepłą oliwę lub zrobić im krótką kąpiel w miseczce. Na koniec odtłuść płytkę i pomaluj paznokcie lakierem w ulubionym kolorze. Polecamy szczególnie wegańskie lakiery do paznokci Nailmatic i Kia-Charlotta, ponieważ mają one dużo lepszy skład niż tzw. drogeryjne kosmetyki. Lakiery Kia Charlotta nie zawierają typowych, potencjalnie szkodliwych dla organizmu składników, w tym kalafonii, formaldehydu czy toluenu.

5. Ochrona stóp przed poceniem

Nawet, jeśli wszystko na pierwszy rzut oka wygląda pięknie, jest coś, co potrafi zrujnować cały efekt: nadpotliwość stóp. W walce z nadmiernym poceniem się stóp pomogą Ci naturalne antyperspiranty i talki do stóp. 

Zwróć uwagę, by te pierwsze miały w składzie olejki eteryczne. Redukują one potliwość, hamują wydzielanie nieprzyjemnego zapachu i odświeżają. Dobrym przykładem takiego kosmetyku jest m.in. dezodorujący żel do stóp Gamarde z olejkiem ze skórki cytryny, z drzewa herbacianego i lawendowym

Zamiast talku możesz wykorzystać skrobię ziemniaczaną, która świetnie pochłania wilgoć w bucie. Jeśli to możliwe, zmień też wkładki do butów na oddychające, wykonane ze skóry naturalnej. Dobrym domowym sposobem na spocone stopy będzie też regularna kąpiel stóp w… czarnej herbacie. 

3 łyżki herbaty zalej 500 ml gorącej wody, odczekaj aż nieco przestygnie, przecedź i wymocz stopy przez 20 minut. Kąpiel powtarzaj 2-3 razy w tygodniu. Garbniki zawarte w czarnej herbacie hamują pocenie i pomagają regulować pH skóry stóp, a dodatkowo zapobiegają rozwojowi grzybów i bakterii [6]. 

Więcej na temat nadmiernej potliwości (u mężczyzn) dowiesz się w tekście “Męski problem: nadmierne pocenie w nocy – przyczyny i skuteczne sposoby” na naszym blogu. Polecamy!

Zadbane stopy: jak ekspresowo przywrócić im dobry wygląd przed latem?

Jaka może być przyczyna pękania pięt? To warto wiedzieć! 

Mimo, że skóra stóp jest dwukrotnie grubsza niż w innych częściach ciała, skóra w tych okolicach jest wrażliwa na wiele czynników [7]. Pękające pięty to często nie tylko problem estetyczny, ale również zdrowotny - mogą one być objawem kilku dolegliwości. Tutaj nie zaradzą same kosmetyki – one jedynie chwilowo zamaskują problem. 

Od czego pękają pięty? Oto niektóre przyczyny:

  • nieodpowiednie obuwie, np. płaskie buty ze zbyt cienką podeszwą, obuwie z nieoddychających materiałów lub zbyt długie noszenie butów na wysokim obcasie,
  • nadwaga i otyłość,
  • odwodnienie, 
  • nadmierne szorowanie i złuszczanie skóry pięt,
  • niedobór witaminy A, B, C lub E,
  • zaburzenia pracy układu krążenia,
  • cukrzyca (tzw. stopa cukrzycowa),
  • niedoczynność tarczycy,
  • choroby skóry, np. atopowe zapalenie skóry, egzema czy łuszczyca [8].

Nawet najlepsze kosmetyki nie przyniosą oczekiwanych efektów, jeśli zamiast stosować je regularnie, przypomnisz sobie o nich tylko raz na jakiś czas. Wpisz pielęgnację stóp do swojego kalendarza na stałe. 

W sklepie Nabea znajdziesz szeroki wybór kosmetyków nie tylko do stóp, ale i do całego ciała, włosów, twarzy, a także bogatą paletę naturalnych i ekologicznych kosmetyków do makijażu, suplementy, produkty dla dzieci i wiele innych! Przekonaj się, że produkty organiczne, certyfikowane i bez składników odzwierzęcych są równie wartościowe, co konwencjonalne – a często przewyższają je swoją jakością. Zajrzyj do nas i sprawdź nasz eko-asortyment! 

 


Bibliografia: 

[1] Modzele na stopach. Jak leczyć i usuwać bolesne odciski? - PoradnikZdrowie.pl

[2] Olejek golteriowy: właściwości i zastosowanie (ziolana.pl)

[3] Siemię lniane – idealne do pielęgnacji stóp - Bonavita.pl

[4] Mocznik - właściwości, charakterystyka stężeń | Instytut podologiczny

[5] Domowe kosmetyki do stóp. Zrób to sama! (poradnikzdrowie.pl)

[6] Nadmierna potliwość stóp - 5 domowych sposobów - Krok do Zdrowia

[7] Dlaczego pękają pięty - Przyczyny, objawy, leczenie i zapobieganie (medicaldiet.pl)

[8] Co na pękające pięty? 6 skutecznych, domowych sposobów (uns.pl)

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec  2021

24h
 Vitus Ratownik 57 Balsam Do Pięt 50G
RATOWNIK

Vitus Ratownik 57 Balsam Do Pięt 50G

11,94 zł
pkt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 4542 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-12-21
Polecam
2024-12-11
Wszytko na najwyższym poziomie polecam
pixel