Naturalne farby do włosów – bez chemii. Poznaj TOP 5 produktów

2022-08-10
Naturalne farby do włosów – bez chemii. Poznaj TOP 5 produktów

Minęły czasy, gdy farba do włosów naturalna oznaczała tylko jedno – hennę. Współczesne naturalne farby do włosów to jednak nie tylko indyjskie zioła. Sprawdź polecane przez nas produkty, wybierz swój odcień i przejdź metamorfozę bez szkody dla kondycji włosów.

 

Spis treści:

  1. Dlaczego warto postawić na naturalne farby do włosów?
  2. Ziołowa farba do włosów – TOP 5 produktów
  3. Naturalna farba do włosów – o czym warto pamiętać?

 

Dlaczego warto postawić na naturalne farby do włosów?

Producenci konwencjonalnych farb do włosów obecnie coraz częściej dostosowują się do wymogów rynku i rezygnują z amoniaku czy wprowadzają do składów swoich produktów naturalne składniki. W najpopularniejszych drogeriach trudno jednak w tej kategorii o w 100% naturalne produkty. Farby naturalne do włosów znajdziesz w Nabea – jesteśmy przekonani o ich wyższości nad tradycyjnymi farbami. Na czym polega przewaga naturalnej koloryzacji włosów nad standardową? 

Amoniak, mimo że dowiedziono naukowo jego szkodliwości dla włosów, wciąż w różnych postaciach pojawia się w składzie wielu konwencjonalnych farb. Poza tym, że ma on drażniący zapach, osłabia i wysusza włosy, może też wywoływać duszności oraz podrażniać skórę i błony śluzowe [1]. Amoniak w farbach rozchyla łuski włosa i ułatwia pigmentom z farb wniknięcie wewnątrz. Mniej drażniącą alternatywą dla amoniaku są sole amonowe, w tym monoetyloamina (w INCI jako MEA). Ten składnik zobaczysz w farbach reklamowanych jako produkty bez amoniaku. MEA ma mniejszy potencjał uczulający, ale może nasilać wypadanie włosów [2].

  • Naturalność

Naturalne farby do włosów nie zawierają nie tylko amoniaku, ale również wzmacniającej odcień (a jednocześnie alergizującej) rezorcyny czy też aktywatora koloru do ciemnych odcieni (PPD i pochodnych), które są uważane za kancerogenne i silnie alergizujące [3]. Zdarza się również, że w składzie farb pojawiają się metale ciężkie (w tym np. octan ołowiu wywołujący problemy hormonalne) [4] i wysuszający alkohol. 

Naturalne farby do włosów - wypowiedź eksperta

Komisja Europejska ds. bezpieczeństwa składników farb do włosów opracowuje raport HairDyeStrategy. W ramach dotychczasowych działań wycofano barwniki i prekursory barwników, które nie posiadały kompletu badań toksykologicznych lub takie, których bezpieczeństwo nie zostało potwierdzone [6]. 

Naturalna farba do włosów działa znacznie łagodniej niż jej konwencjonalne odpowiedniki i możesz farbować nią włosy bez obaw o swoje zdrowie. Dodatkowo naturalne farby do włosów z pigmentami roślinnymi (w tym ziołowymi) chronią włosy przed utratą naturalnego barwnika. Ziołowe farby do włosów mają proste, krótkie i zrozumiałe nawet dla chemicznego laika składy. Ziołowa farba do włosów zawiera też składniki odżywcze, które wzmacniają cebulki włosów, zatrzymują wilgoć w łuskach i spowalniają pojawianie się siwizny [7]. 

  •  Naturalność

Najprostszy, minimalistyczny skład spośród nich ma henna. Jest to farba ziołowa do włosów w formie sproszkowanych indyjskich ziół dobranych tak, by dały one obiecywany efekt. Taką koloryzację z powodzeniem możesz wykonać w domu. Jeśli masz doświadczenie, możesz mieszać ze sobą różne odcienie henny i uzyskać pożądany efekt: od jasnego brązu, przez ogniste czerwienie i głębokie, chłodne brązy do czerni. 

Jeśli komponując własną mieszankę i odcień, chcesz uzyskać chłodniejszy kolor, użyj więcej barwnika indygo. Jeśli zaś zależy Ci na cieplejszym, dodaj więcej ziół katam. Są to barwniki, które odpowiadają za temperaturę barwową odcieni [8]. Po farbowaniu henną włosy mają „żywy”, niejednolity kolor, są lśniące, odżywione i mocne, a w miarę regularnej koloryzacji również grubsze i zregenerowane. Wśród ziół i ekstraktów roślinnych, które przyciemniają włosy jest amla i bhringaraj (działają przy okazji wzmacniająco) [9]. Jeśli chcesz rozjaśnić odcień, idealna będzie cassia [10].

  •  Naturalność

W przypadku włosów siwiejących sporo osób ma wątpliwości: czy naturalne farby do włosów siwych i henna pokryją srebrne pasma? Czy może taka farba ziołowa do włosów nadaje się tylko do zmiany koloru dla samego faktu metamorfozy, bez konieczności tuszowania siwych pasm? 

Henna doskonale spisze się na włosach z pojedynczymi siwymi pasmami, ale nieco gorzej na jednolicie srebrzystych. Naturalne farby do włosów siwych, w tym właśnie henna, dadzą zbliżony do naturalnego efekt. Nie będzie tak intensywny jak farba, ale jednocześnie miejsca odrostów nie będą aż tak kontrastować z resztą włosów jak w przypadku farb konwencjonalnych [11]. Nie zaburzą też struktury włosów i nie sprawią, że będą one szorstkie.

 Dlaczego warto postawić na naturalne farby do włosów?

Dodatkowym argumentem jest fakt, że regularnie stosowana henna nie wypłukuje się całkowicie. Jeśli będziesz stosować ją systematycznie, wystarczy pokryć henną odrosty, a raz na 3 miesiące odświeżyć kolor na całej długości [12]. 

Całkowicie siwe włosy również możesz pokryć henną, jednak należy zastosować dwuetapowe farbowanie: najpierw (po umyciu włosów mocno oczyszczającym szamponem) czystą henną Lawsonia inermis lub z dodatkiem amli, a następnie, po 2–4 godzinach, docelowym kolorem [13]. 

Jeśli taka farba do włosów: naturalna, w proszku i wymagająca sporządzania mikstur, jest dla Ciebie zbyt pracochłonna, możesz też stosować naturalne farby do włosów, które nakłada się zupełnie jak konwencjonalne. Różnią się one tylko składem i czasem trzymania na włosach, np. farby naturalne do włosów Herbatint należy trzymać 40 minut [14]. Jest to świetne wyjście na początek przygody z koloryzacją, zanim zajmiesz się własnoręcznym rozrabianiem henny. 

Poznaj 5 naturalnych propozycji naturalnej koloryzacji dostępnej w Nabea, dzięki którym zmienisz kolor swoich włosów z korzyścią również dla ich kondycji. Włosy staną się grubsze i będą mocniej lśnić. 

Ziołowa farba do włosów – TOP 5 produktów

Ziołowa farba do włosów – TOP 5 produktów

Oto produkty, które sprawią, że na dobre polubisz naturalne farby do włosów i zmienisz koloryzację na bardziej przyjazną naturze oraz Twojemu zdrowiu:

Henna Orzechowy Brąz – Sattva

Mieszanka w proszku do rozpuszczenia w wodzie zawiera zioła ajurwedyjskie, które pozwalają osiągnąć chłodny, głęboki brąz: Lawsonia Inermis, Indigofera Tinctoria, Emblica Officinalis Gartn, Eclipta Alba i Azadirachta Indica. Produkt możesz stosować, nawet będąc w ciąży. 

Nutricolor, Ciemny Złoty Blond – Biokap

Roślinna farba do włosów naturalny blond w bardzo jasnym, platynowym odcieniu, może być trudna do odnalezienia, jednak ciemny blond ze złocistymi refleksami 3D jest możliwy do osiągnięcia. W składzie farb Biokap oprócz barwników znajduje się mnóstwo odżywczych i nawilżających włosy protein: owsianych, ryżowych, sojowych, pszennych czy ryżowych. Oprócz tego znajdziemy w nim wyciąg z wierzby, który chroni włosy przed wpływem promieniowania UVA oraz lipofilowe kwasy owocowe, w tym winowy, mleczny, cytrynowy i jabłkowy. Biokap to naturalne farby do włosów siwych, które zapewniają trwałą koloryzację. Jeśli poszukujesz jaśniejszego i cieplejszego odcienia, sięgnij po Biokap Nutricolor Delicato 9.3 (Bardzo Jasny Złoty Blond).

Farba w żelu 2N Brąz – Herbatint

Stosując tę farbę, możesz spodziewać się głębokiego brązu na granicy z czernią – w świetle kolor połyskuje na brązowo. Trwała farba ziołowa do włosów tej marki nadaje się do koloryzacji siwych włosów. Nie zawiera amoniaku, parabenów, rezorcyny, metali ciężkich, alkoholi, drażniących spieniaczy SLS, alkoholu ani glutenu. Amoniak zastąpiono rozmarynem, chinowcem i łupinami orzecha włoskiego, które nasycają włosy barwnikiem. 

Liczba składników chemicznego pochodzenia została ograniczona do niezbędnego minimum. Włosy nie tracą naturalnej struktury i miękkości – nie usztywniają się. Za ich pielęgnację i kondycję skóry głowy odpowiedzialne są aloes, piana łąkowa (meadowfoam), oczar wirginijski, biała brzoza, echinacea i rabarbar. 

Naturalna farba do włosów krótkich – Bio Henna Karmelowy Brąz – Orientana

W Bio Hennie nie znajdziesz żadnych chemicznych dodatków – sama natura, w tym zioła znane ze swoich właściwości koloryzujących i pielęgnacyjnych. W mieszance poza indygowcem i henną Lawsonia Inermis znajdziesz też nabłyszczającą i wzmacniającą amlę, która ponadto stymuluje wzrost włosów. Na porost świetnie działa też bhringraj. Neem działa przeciwzapalnie, a brahmi dba o skórę głowy i wzmacnia cebulki. Jeśli poszukujesz koloryzacji, która jednocześnie jest odżywką, trafiłaś znakomicie. Opakowanie wystarcza na jednorazową koloryzację włosów krótkich lub półdługich.

Naturalna farba do włosów

Zestaw do aplikacji farby KIT – Herbatint

Ziołowe farby do włosów brudzą tak, jak każde inne. Jeśli farbujesz włosy regularnie, tego kompletu nie może zabraknąć w Twojej łazience. Ułatwi on każdą kolejną koloryzację i niczego nie musisz po niej wyrzucać. W zestawie znajdziesz wielorazowy pędzel do nakładania farby, miarkę do odmierzania niezbędnych składników i pelerynę ochronną. Rękawiczki (jednorazowe) z kolei znajdują się w każdym pojedynczym zestawie z farbą. Więcej pomysłów na less waste w domowych warunkach znajdziesz w artykule „Less waste zamiast zero waste. 15 pomysłów na ekologiczny dom małymi krokami”. 

Naturalna farba do włosów – o czym warto pamiętać?

Ziołowe farby do włosów mają swoje specyficzne reguły stosowania. Farba do włosów naturalny blond w wersji ziołowej i naturalnej nie da efektu bardzo jasnego czy platynowego blondu jak u Marylin Monroe [15]. Jeśli zależy Ci na tak jasnym i chłodnym blondzie, odstaw farby naturalne do włosów i zamień je na konwencjonalną koloryzację.

Naturalne farby do włosów wymagają też z reguły dłuższego oczekiwania na nasycenie włosów pigmentem. W przypadku henny mogą to być nawet 4 godziny. Jeśli Twoje włosy mają problem ze „złapaniem” pigmentu, zastosuj wcześniej oczyszczający szampon i maskę chelatującą (zakwaszającą). W przypadku opornych na zmianę koloru włosów możesz też rozpuścić hennę na pastę w destylowanej wodzie [16].

Wchłanianie koloru mogą też osłabiać silikony, dlatego stosuj farby na włosy umyte szamponem bez silikonów. Możesz zastosować mocno oczyszczający szampon z pieniącą bazą (w składzie wysoko powinny znajdować się SLS, SLeS lub ALS).

Naturalne farby do włosów

Mimo że naturalna farba do włosów ma mniejszy potencjał drażniący, nie oznacza to, że jest całkowicie hipoalergiczna. Roślinne składniki, w tym zioła, również mogą uczulać, dlatego na 24 godziny przed nałożeniem farby na skórę głowy zrób próbę uczuleniową i nałóż niewielką ilość np. na przegub ręki [17]. 

Pamiętaj też o tym, że ostateczny efekt koloryzacji henną będzie widać dopiero po 48 godzinach od hennowania, więc nie przeraź się, jeśli po spłukaniu włosy będą zbyt ciemne, zbyt jasne czy zbyt „ogniste” – cierpliwości. Tuż po zabiegu czystą henną włosy mogą też wydawać się przesuszone, ale efekt ten mija samoistnie zwykle po 2–3 dniach [18]. Po hennowaniu zacznij regularnie olejować włosy, dzięki temu będą w jeszcze lepszej formie. 

Więcej o olejowej pielęgnacji włosów przeczytasz w artykule „Jak olejować włosy? 9 mało znanych ciekawostek o olejowaniu”.

Naturalne farby do włosów możesz stosować tak, jak konwencjonalne – jeśli kiedykolwiek aplikowałaś farbę tradycyjną, poradzisz sobie również z tą roślinną. Zajrzyj do sklepu Nabea i wybierz swój wymarzony odcień z szerokiej palety kolorystycznej. Przetestuj farby naturalne do włosów lub wybraną hennę i daj się przekonać do koloryzacji „na zielono” – w stylu eko!

 


 

Bibliografia:

[1], [4] https://www.trustedcosmetics.pl/lista-szkodliwych-skladnikow-w-farbach-do-wlosow/

[2], [3] https://biokurier.pl/kosmetyki/naturalna-koloryzacja-wlosow/

[5], [6] https://biotechnologia.pl/kosmetologia/farby-do-wlosow-bezpieczne-czy-rakotworcze-omawiamy-fakty-i-mity,1191

[7], [15] https://www.helfy.pl/pl/blog/farby-roslinne-kontra-chemiczne-1587823358.html

[8], [13], [16] https://wwwlosy.pl/dwuetapowe-hennowanie/

[9] https://jaknaturalnie.pl/jak-naturalnie-przyciemnic-wlosy-ziola-i-oleje/

[10] https://www.shaushka.pl/blog/ajurwedyjskie-ziola-na-wlosy-czyli-rownowaga.html

[11] https://siwe-wlosy.pl/fryzury-farby-henna-na-siwe-wlosy/

[12], [18] https://triny.pl/blog/henna-do-wlosow-tak-czy-nie/#Henna_do_wlosow_a_farba_roslinna_do_wlosow_-_poznaj_roznice

[14] https://herbatint.pl/vegetalcolor/

[17] https://naturalnieozdrowiu.pl/naturalne-farbowanie-wlosow-henna-indygo-amla-kasja/#Zanim_nalozysz_farbe_ziolowa

Pokaż więcej wpisów z Sierpień  2022

 Probiotyk BC-2 (60 kaps.)
Yango

Probiotyk BC-2 (60 kaps.)

56,46 zł
pkt.
 Probiotyk BC-12 (30 kaps.)
Yango

Probiotyk BC-12 (30 kaps.)

71,41 zł
pkt.
 Probiotyk Gr8-Dophilus (120 kaps.)
Now Foods

Probiotyk Gr8-Dophilus (120 kaps.)

107,65 zł
pkt.
 Probiotyk Gr8-Dophilus (60 kaps.)
Now Foods

Probiotyk Gr8-Dophilus (60 kaps.)

55,65 zł
pkt.
 Probiotyk BerryDophilus (50 tabl.)
Now Foods

Probiotyk BerryDophilus (50 tabl.)

77,98 zł
pkt.
 Kombucha BIO Probiotyk Detoks Shot 100ml
VIGO Kambucha

Kombucha BIO Probiotyk Detoks Shot 100ml

4,33 zł
pkt.
 Kombucha BIO Probiotyk Energia Shot 100ml
VIGO Kambucha

Kombucha BIO Probiotyk Energia Shot 100ml

4,33 zł
pkt.
 Joy Day - Bio probiotyk - 500 ml
Joy Day

Joy Day - Bio probiotyk - 500 ml

58,97 zł
58.97 pkt.
 Joy Day - EKO Probiotyk Ashwagandha - 500 ml
Joy Day

Joy Day - EKO Probiotyk Ashwagandha - 500 ml

61,49 zł
pkt.
 Panaseus Spokojny brzuch 50 k gazy zwdęcia
Yango

Panaseus Spokojny brzuch 50 k gazy zwdęcia

39,85 zł
pkt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 4410 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-08-24
Świetna firma
2024-08-22
sprawnie i w dobrej cenie
pixel