Jak zrobić mydło w płynie z tego, co masz w domu? 100% naturalne!

2022-05-05
Jak zrobić mydło w płynie z tego, co masz w domu? 100% naturalne!

Jak zrobić mydło w płynie? Jak zrobić mydło w płynie z mydła w kostce? Mydło z butelki z pompką jest bardziej higieniczne i wygodniejsze w użytkowaniu niż jego odpowiednik w kostce. Sprawdź nasze przepisy!

 

Spis treści:

  1. Jak zrobić mydło w płynie z naturalnych składników?
  2. Jak zrobić mydło w płynie? Przepis Nabea
  3. Jak zrobić mydło w płynie z kostki mydła? 
  4. Mydło DIY nie jest dla Ciebie? Wypróbuj te!

 

Jak zrobić mydło w płynie z naturalnych składników?

Trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek łazienkę bez mydła w wyposażeniu. Jest ono niezbędne, by zadbać o podstawową higienę po powrocie z pracy lub z dalekiej podróży. Samodzielnie zrobione mydło ma więcej zalet niż gotowa kostka lub mydło w płynie. W ten sposób możesz dopasować recepturę dokładnie do swoich potrzeb i masz pewność formuły. Jak z mydła w kostce zrobić mydło w płynie? 

Prostota tego przepisu Cię zaskoczy – z łatwością wykonasz kosmetyk np. razem z dziećmi, które chętnie biorą udział w takich „zabawach”.  „Efektem ubocznym” pracy będzie powstanie płynu do puszczania baniek mydlanych :) 

Jak zrobić mydło w płynie? Z kostki mydła będzie najprościej! Tajemnica sukcesu (mycia i spieniania) polega na kilku niezbędnych, naturalnych składnikach. Do wykonania własnego mydełka potrzebujesz tłuszczu (w wersji wegetariańskiej i wegańskiej powinien być to tłuszcz pochodzenia roślinnego, np. olej kokosowy, oliwa z oliwek pomace (z wytłoczyn), olej rycynowy i twarde masło, np. shea. 

Część z tych tłuszczów możesz zastąpić maceratami roślinnymi na bazie oliwy lub oleju. Jeśli w składzie gotowego, zakupionego przez Ciebie mydła znajduje się Sodium Tallowate, oznacza to, że tłuszcz jest pochodzenia zwierzęcego (Twoje mydło nie jest wegańskie).

Niezbędnym składnikiem każdego pieniącego się mydła będzie też wodorotlenek sodu, woda destylowana. Możesz też dodać olejki eteryczne, które dadzą zapach i barwniki mineralne, kurkumę, spirulinę lub glinki.

Jeśli lubisz kosmetyczne DIY, więcej przepisów znajdziesz w artykule „Najlepsze pasty do zębów: naturalne, w słoiku, DIY – wybierz lub zrób sama!”. Koniecznie sprawdź też artykuł na naszym blogu, z którego dowiesz się, jak skutecznie dezynfekować ręce

Jak zrobić mydło w płynie z naturalnych składników?

Jak zrobić mydło w płynie? Przepis Nabea

Poznaj przepis na nawilżająco-ochronne mydło z naturalnych składników z wykorzystaniem składników ze sklepu Nabea. Dla początkujących wykonanie takiego mydła będzie zdecydowanie prostsze niż przygotowanie mydła w kostkach. Jak zrobić mydło w płynie?

Potrzebujesz: 

  • 1 szklankę naturalnej, organicznej wody różanej (np. woda różana Olvita), 
  • 1 szklankę glukozydu kokosowego, 
  • żel z 15 g wydrążonego liścia świeżego aloesu,
  • 3 łyżki miodu,
  • 1,5 łyżki ulubionego odżywczego oleju kosmetycznego, np. jojoba lub arganowego.

Jak to zrobić? Wymieszaj żel aloesowy na gładko, tak by nie było grudek. Do miseczki wlej wodę różaną i glukozyd, wymieszaj dokładnie. Dodaj olej, miód i aloes. Połącz starannie całą masę i przelej do szklanej, ciemnej butelki (najlepiej z pompką). Odstaw na 3 dni i po upływie tego czasu sprawdź konsystencję mydła. W razie, gdyby zgęstniało, dolej nieco wody różanej (wybranego hydrolatu) i wymieszaj.

Woda różana jest najbardziej uniwersalna. Nadaje się do każdego typu skóry, ale możesz zastąpić ją innym hydrolatem, np. z oczaru wirginijskiego, lawendy lub kwiatu pomarańczy – będą one doskonałe dla skóry problematycznej. Glukozyd kokosowy, surowiec na bazie oleju kokosowego i fruktozy, jest delikatnym, a zarazem skutecznym i bezpiecznym dla środowiska składnikiem myjącym. Jak zrobić mydło w płynie z kostki? Przepis jest równie prosty. 

Jak zrobić mydło w płynie z kostki mydła?

Jak zrobić mydło w płynie z kostki mydła? 

Przede wszystkim zastanów się, do czego ma służyć Ci Twoje mydło DIY – do twarzy, do rąk czy do całego ciała? Wybierz kostkę mydła pod tym właśnie kątem. Jeśli chcesz zrobić mydło do rąk, możesz użyć resztek różnych mydeł, które wcześniej uzbierałaś. Jeżeli chcesz zrobić mydło do ciała, użyj mydła nawilżającego, a jeśli do rąk – antybakteryjnego. Chcesz pobawić się z olejkami eterycznymi i stworzyć własną kompozycję zapachową? Najlepszym wyborem będzie kostka mydła bezzapachowego. 

Jak zrobić mydło w płynie z mydła w kostce? Zetrzyj na drobnej tarce wybrane mydło – powinnaś otrzymać ok. 230 g płatków mydlanych (ok. 1 szklankę). Jeśli chcesz zrobić większą ilość, wystarczy, że podwoisz ilość wszystkich składników. 

Następnie zblenduj mydło ze szklanką przegotowanej wody na pastę. Jeśli nie chcesz stosować blendera lub go nie masz, możesz po prostu roztopić płatki mydlane z wodą w garnku na małym ogniu, wsypując je do gotującej się wody. Po rozpuszczeniu się mydła dodaj do mieszanki łyżeczkę gliceryny roślinnej Olvita lub Biomus, dostępnej również w Nabea i dokładnie wymieszaj. Gliceryna jest składnikiem nawilżającym. Baza przepisu gotowa. 

Tak przygotowaną podstawę możesz ulepszyć, np. dodać do mieszanki nawilżającego miodu, 10-15 kropel olejków eterycznych, w tym np. olejku z drzewa herbacianego, jeśli chcesz by mydło było w naturalny sposób antybakteryjne. Możesz też zastosować naturalne barwniki mineralne lub spożywcze, np. kurkumę. Zmiksuj całość raz jeszcze, w razie potrzeby dolewając wody, aż mydło osiągnie właściwą konsystencję. 

Przelej mydło do pojemnika, odczekaj aż wystygnie i po 2-3 dniach w razie potrzeby rozcieńcz wodą raz jeszcze, przemieszaj i rozlej do docelowych butelek – najlepsze będą szklane, z higieniczną pompką. 

Oto, jak z mydła w kostce zrobić mydło w płynie – to proste, prawda? Jeśli jednak nie masz do tego cierpliwości, przychodzimy z naturalną i delikatną, a zarazem skuteczną alternatywą – gotowymi mydłami ze sklepu Nabea. W ofercie mamy ich całe mnóstwo! 

Mydło DIY nie jest dla Ciebie? Wypróbuj te!

Mydło DIY nie jest dla Ciebie? Wypróbuj te!

Jeśli chcesz wybrać odpowiednie do cery wrażliwej mydło, ale nie masz ochoty czy czasu na głowienie się, jak zrobić mydło w płynie, zwróć uwagę na gotowe kosmetyki, bazujące na pewnych, bezpiecznych i naturalnych składach. Wykonywane według tradycyjnych receptur, nie zawierają w składzie sztucznych barwników i aromatów, parabenów czy SLS-ów, które mogą mieć silnie alergizujące działanie. 

Uwierz w siłę roślin, których działanie jest imponująco skuteczne, ukierunkowane na różnego rodzaju problemy skórne: trądzik, podrażnienia, nadmierną suchość i wiele innych. W przypadku oczyszczania wrażliwej cery najważniejsze jest usuwanie zanieczyszczeń bez naruszania naturalnej warstwy lipidowej, która chroni naskórek. Takie zadanie spełnią mydła naturalne, ale… nie wszystkie. Jakie naturalne kosmetyki polecamy?

Dla skóry nadreaktywnej najlepsze będzie mydło… chlebowe o przyjemnym aromacie świeżo wypieczonego bochenka Aquafarina. Jeśli kiedykolwiek wyrabiałaś drożdżowe ciasto, na pewno wiesz, jak miękkie i przyjemne w dotyku są po takim zadaniu dłonie. To wpływ drożdży i zawartych w nich cennych składników! 

Mydło chlebowe Aquafarina nie tylko delikatnie myje, ale też pielęgnuje skórę, reguluje jej pH, nawilża i regeneruje. Jego tajnym składnikiem są naturalne enzymy i pożyteczna mikroflora kwasu chlebowego, która dobroczynnie wpływa na stan naskórka. Co ważne, mydło chlebowe jest wnikliwie przetestowane dermatologicznie pod kątem bezpieczeństwa.

Wrażliwa może być nie tylko sucha, ale też przetłuszczająca się czy trądzikowa skóra. Zwłaszcza w okresie terapii dermatologicznej z użyciem silnych preparatów leczniczych! Jeśli zastanawiasz się, po jaki specyfik do mycia takiej skóry sięgnąć, wybierz naturalne mydło dziegciowe na problemy skórne Mydlarni Cztery Szpaki ze smołą brzozową, znaną ze swoich antyseptycznych i antybakteryjnych właściwości. 

Produkt ten zmniejsza wydzielanie łojotoku i reguluje pracę gruczołów w skórze, ale jednocześnie nie doprowadzi do nadmiernego przesuszenia cery. Dodatkowo przyspiesza gojenie drobnych ranek i zadrapań i zmniejsza świąd, chociażby w przypadku łuszczycy. Mydło dziegciowe może być stosowane przez całą rodzinę, również dzieci! Chociaż jego zapach może się wydać w pierwszym momencie dość specyficzny, można się szybko do niego przyzwyczaić! 

Jeśli Twoja skóra z jednej strony jest bardzo wrażliwa, a z drugiej – problematyczna, musisz wybrać naturalne mydło, po którego użyciu nie czeka Cię nieprzyjemny efekt ściągania, tak charakterystyczny dla wielu drogeryjnych produktów z SLS. My polecamy Ci sięgnąć po mydło siarkowe marki Barwa. Działa na dwa sposoby: niweluje trądzik, odtyka pory oraz łagodzi podrażnienia i uelastycznia naskórek.

Skóra sucha i skłonna do podrażnień, która wymaga regeneracji, szczególnie polubi mydło Aleppo marki Alepia z wyjątkowo minimalistycznym składem. Zawiera ono tylko 4 składniki: wodę, oliwę, olej laurowy i wodorotlenek sodu, który jest higroskopijny (wiąże wodę) i utrzymuje odpowiednie pH. Mydło o 5% zawartości oleju laurowego będzie doskonałe do skóry suchej i wrażliwej. Mydło z większym stężeniem tego składnika będzie lepsze dla skóry problematycznej i przetłuszczającej się. Olej laurowy świetnie regeneruje naskórek, odbudowuje płaszcz hydrolipidowy i zabliźnia niedoskonałości. 

Jak zrobić mydło w płynie, już wiesz. Znasz też sposób na to, jak zrobić mydło w płynie z kostki. Ponadto w naszym sklepie znajdziesz wiele mydeł, które genialnie sprawdzają się w pielęgnacji wymagającej skóry twarzy i ciała. Przykład? Mydło Aleppo zawierające 99% oliwy z oliwek, mydła z masłem shea (inaczej karite), aloesem czy mleczkiem kokosowym, czy z probiotykami (na przykład od Alkmie)? Zajrzyj do naszej oferty i przekonaj się, jak prosta i naturalna może być pielęgnacja wrażliwej cery!

Pokaż więcej wpisów z Maj  2022

Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 4364 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-24
Polecane szybko wysyłka. Bardzo fivrze chusteczki mokra super
2024-07-23
Szybka dostawa
pixel