Ile trwa regeneracja skóry po opalaniu? 6 porad idealnych po urlopie!

2021-09-01
Ile trwa regeneracja skóry po opalaniu? 6 porad idealnych po urlopie!

Letni czas, choć przyjemny, osłabia skórę. Po wakacjach cera jest zmęczona niesprzyjającymi czynnikami, takimi jak słona woda, słońce, wiatr czy piasek. Zastanawiasz się, ile trwa regeneracja skóry po opalaniu? Odpowiedź znajdziesz w artykule.

 

Spis treści:

  1. Efekty opalania. Ile trwa regeneracja skóry po opalaniu?
  2. Swędzenie skóry po opalaniu – co oznacza i jak je złagodzić?
  3. Czerwona skóra po opalaniu. Jak długo utrzymuje się poparzenie słoneczne?
  4. Schodząca skóra po opalaniu. Jak sobie z nią poradzić?

 

Efekty opalania. Ile trwa regeneracja skóry po opalaniu?

Na wakacjach odpoczywasz, cieszysz się słońcem, szalejesz z bliskimi na plaży i zyskujesz wymarzoną opaleniznę. W tym samym czasie Twoja skóra walczy o przetrwanie, reagując na wszystkie niesprzyjające czynniki. Słona woda w morzu lub chlorowana w basenie może powodować nadmierne wysuszenie, promieniowanie ultrafioletowe – przebarwienia, a piasek – liczne podrażnienia wrażliwej skóry. Co więcej, wpływ na urodę mają nieprzespane noce, niezdrowe jedzenie czy odwodnienie.

Obecnie świadomość dotycząca letniej pielęgnacji jest coraz większa. Naskórek należy odpowiednio zabezpieczać przed słońcem czy słoną wodą, jednak nie zawsze można uniknąć trudnych warunków, które niekorzystnie wpływają na cerę. W efekcie po wakacjach na plaży pojawiają się: podrażnienia, alergie, trądzik, pierwsze zmarszczki, plamy i przebarwienia. Nierzadko skóra jest odwodniona, ziemista i pozbawiona elastyczności.

Częstym skutkiem nadmiernej ekspozycji na słońce jest też czerwona skóra po opalaniu. Jak długo się utrzymuje? A może zastanawiasz się, co zrobić, żeby skóra nie schodziła po opalaniu? Na szczęście ze wszystkimi problemami można sobie poradzić, trzeba tylko wiedzieć, na jaką pielęgnację postawić. Dowiedz się, ile trwa regeneracja skóry po opalaniu i w jaki sposób złagodzić nieprzyjemne dolegliwości.

Jeśli skóra schodzi po opalaniu, oznacza to jej regenerację. Najczęściej złuszczanie rozpoczyna się po 3 dniach od nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Proces ten może trwać nawet do 7 dni. W tym czasie powstaje również zaczerwienienie, o które należy odpowiednio zadbać. Przydatne będą tu balsamy do ciała i kremy zawierające dodatek aloesu, pantenolu, alantoiny, masła kakaowego i shea.

Efekty opalania. Ile trwa regeneracja skóry po opalaniu?

Kolejnym często występującym, nieprzyjemnym objawem, jest swędząca skóra po opalaniu. W czasie wakacyjnych dni na ciało silnie oddziałuje promieniowanie słoneczne, przez co naskórek traci wilgoć. W konsekwencji dochodzi do jego uszkodzenia na skutek rozpadu DNA. Utrata wody powoduje swędzenie skóry po opalaniu, ponieważ dochodzi do jej nadmiernego wysuszenia i podrażnienia. Po relaksie na plaży zaleca się delikatny prysznic z letnią lub chłodną wodą. Co więcej, należy korzystać z nawilżających żeli lub kremów, które w swoim składzie nie zawierają detergentów. Po prysznicu warto delikatnie osuszać ciało, by nie doprowadzić do dalszych podrażnień.

Pamiętaj, że jeśli pojawi się silnie czerwona skóra po opalaniu, nie można tego lekceważyć – nierzadko zaczerwienienie oznacza poparzenie słoneczne. Bolesny rumień występuje na skutek silnego promieniowania UVB. Nie jest widoczny od razu – czerwona skóra po opalaniu osiąga szczyt po ok. 9-14 godzinach od pobytu na słońcu. Na szczęście to przejściowy stan, który nie zagraża zdrowiu. Rumień znika po 1-2 dniach od pojawienia się. W tym czasie należy stosować chłodzące okłady i kosmetyki z pantenolem.

Swędzenie skóry po opalaniu – co oznacza i jak je złagodzić?

Swędzenie skóry po opalaniu pojawia się zazwyczaj w przeciągu od 6 do 24 godzin po ekspozycji na słońce. Nierzadko objawy występują dłużej niż 2 dni. Może towarzyszyć im lekki ból, porównywany do wbijania szpilek w ciało. Swędząca skóra po opalaniu to niekomfortowe uczucie. Poniżej przedstawiono kilka sposobów na poradzenie sobie z tym problemem.

Stosuj chłodne kąpiele i kompresy

To jeden z najprostszych sposobów, który niweluje swędzenie skóry po opalaniu. Bawełniany ręcznik należy zamoczyć w chłodnej wodzie i delikatnie przykładać go do swędzących miejsc. Pamiętaj, że ściereczka nie może być zbyt zimna, ponieważ może to doprowadzić do szoku termicznego.

Prysznic w chłodnej wodzie działa podobnie jak kompres. Podczas mycia nie można używać olejków, ani mydła ze sztucznymi dodatkami, ponieważ może ono dodatkowo podrażnić skórę. Z kolei do chłodnej kąpieli warto dodać płatki owsiane.

Odpowiednie kosmetyki

Na swędzącą skórę warto zastosować naturalne kosmetyki dostępne w sklepie Nabea. Należy wybrać te, które zawierają substancje łagodzące, np. aloes czy pantenol. Naskórek po opalaniu powinien zostać odpowiednio nawilżony. W tym celu zaleca się balsam do ciała – Honey Therapy, który wspomaga regenerację wierzchniej warstwy skóry. Co więcej, właściwości kojące ma również masło shea, które znajdziesz w balsamie Shea Formula Raw Shea Body Lotion. Warto stosować go każdorazowo po kąpieli.

Swędzenie skóry po opalaniu – co oznacza i jak je złagodzić?

Czerwona skóra po opalaniu. Jak długo utrzymuje się poparzenie słoneczne?

Ile trwa regeneracja skóry po opalaniu? Czerwona skóra po opalaniu utrzymuje się przez ok. 48 godzin. Mogą jej towarzyszyć inne objawy, takie jak swędzenie czy późniejsze łuszczenie naskórka. Lekki rumień to oznaka oparzenia słonecznego, czego nie wolno ignorować. Jak sobie poradzić z tą dolegliwością? O tym poniżej.

Odstaw kosmetyki z silnymi detergentami

Gdy skóra jest zaczerwieniona po opalaniu, należy odstawić kosmetyki, które w swoim składzie mają SLS, SLES i SCS. Wymienione środki jedynie dodatkowo podrażnią uszkodzony naskórek, nie przynosząc mu ulgi. Gdy wierzchnia bariera skóry ma liczne uszkodzenia, to preparaty zawierające silne środki myjące mogą prowadzić do nasilenia objawów poparzenia. Podczas kąpieli wyklucz tradycyjne mydło – zamiast niego zastosuj żel pod prysznic Karite Butter, który w swoim składzie zawiera silnie nawilżające masło Karite.

Zadbaj o cerę

Nierzadko twarz również ulega podrażnieniu podczas opalania, dlatego należy o nią zadbać w jak najlepszy sposób. Zmęczonej słońcem i morską wodą skóry nie traktuj żelami z syntetycznymi dodatkami – zafunduj jej codzienne oczyszczanie z użyciem olejku do demakijażu Nacomi, który zadba o wzmocnienie naskórka, łagodząc wszelkie podrażnienia i świetnie usuwając pozostałości makijażu czy sebum. Po wakacjach warto też wykluczyć toniki ze spirytusem, zamieniając je na łagodne hydrolaty, czyli wody kwiatowe o pielęgnacyjnych właściwościach. Przykładowo świetny wybór stanowi produkt Sensum Mare o działaniu odżywczym i nawilżającym.

Schodząca skóra po opalaniu. Jak sobie z nią poradzić?

Gdy naskórek przejdzie fazę swędzenia, a zaczerwienienie zniknie, najczęściej skóra schodzi po opalaniu. Dolegliwość, choć wygląda nieestetycznie, jest znakiem, że organizm powraca do formy. W takim razie należy mu odpowiednio pomóc. Przy odpowiedniej pielęgnacji, całkowita regeneracja naskórka trwa ok. 7 dni.

Regularnie nawilżaj skórę

W początkowym etapie walki ze schodzącą skórą po opalaniu należy wyposażyć się w dobry, nawilżający balsam, który ukoi podrażnienie i zredukuje nieprzyjemne uczucie suchości. Optymalny skład ma balsam z masłem z mango i wit. A i E od firmy beBIO Sun, który jest dedykowany osobom z licznymi podrażnieniami skóry. Produkt silnie nawilża, pielęgnuje naskórek i pozwala zachować jego naturalną równowagę. Na tym etapie warto wybierać produkty naturalne, ekologiczne oraz zawierające oleje i masła roślinne.

Delikatnie peelinguj skórę

Delikatnie peelinguj skórę

W ciągu 2 tygodni od powrotu do domu możesz powoli wprowadzać do swojej rutyny pielęgnacyjnej kosmetyki złuszczające, począwszy od peelingu enzymatycznego Onlybio, a skończywszy na kosmetykach z kwasami AHA czy BHA. Dzięki ich regularnemu stosowaniu pozbędziesz się kłopotliwych przebarwień, a jednocześnie odnowisz powierzchnię naskórka i zminimalizujesz widoczność drobnych zmarszczek. W takich przypadkach zalecany jest peeling drobnoziarnisty. Pamiętaj, by dbać o swoją opaleniznę, dlatego wybrane produkty powinny być delikatne i w pełni naturalne. Kosmetyki złuszczające należy stosować co 3-4 dni, pamiętając o jednoczesnej regeneracji skóry.

Zastanawiasz się, co zrobić, żeby skóra nie schodziła po opalaniu? Pielęgnacja naskórka po lecie to ważne zadanie, do którego warto podejść świadomie. Już przed wakacjami starannie zaplanuj, co znajdzie się w Twojej kosmetyczce. Wyposaż się w naturalne produkty i kremy z silnymi filtrami UV. Czasami jednak ochrona naskórka nie jest możliwa, wówczas postaw na właściwe rytuały i naturalne kosmetyki. Dzięki nim szybko zniwelujesz powakacyjne dolegliwości, równocześnie osiągając gładkie, świetliste i estetycznie opalone ciało.

Regeneracja skóry po opalaniu - produkty

Wiesz już, ile trwa regeneracja skóry po opalaniu. Produkty, które pomogą Ci złagodzić nieprzyjemności związane z nadmierną ekspozycją na słońce znajdziesz w ofercie Nabea. Zapraszamy na zakupy!

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień  2021

Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 4364 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-25
Super
2024-07-16
Ekspresowa realizacja zamówienia
pixel