Do czego służy kubeczek menstruacyjny i jak go używać? ABC użytkowania (bez tabu!)

2022-04-29
Do czego służy kubeczek menstruacyjny i jak go używać? ABC użytkowania (bez tabu!)

Do czego służy kubeczek menstruacyjny? – odpowiedź jest tylko jedna – do tego, by ułatwić ci życie podczas menstruacji! Dlaczego warto go kupić i jak dokładnie go stosować? Dowiesz się, gdy przeczytasz nasz przewodnik „kubeczkowego” użytkownika!

 

Spis treści:

 1. Do czego służy kubeczek menstruacyjny?
 2. Jak działa kubeczek menstruacyjny?
 3. Jak włożyć kubeczek menstruacyjny?
 4. Jak wyjąć kubeczek menstruacyjny?

 

Do czego służy kubeczek menstruacyjny?

Co to jest kubeczek menstruacyjny? To wielorazowy środek higieny przeznaczony dla kobiet podczas menstruacji – polecany zwłaszcza przy obfitych krwawieniach. Mówiąc najprościej, jest to mały, elastyczny pojemnik na krew, który należy umieścić w pochwie. Choć kubeczek menstruacyjny zaczął stawać się popularny dopiero w ostatnich latach, tak naprawdę ma o wiele dłuższą historię.

Pierwowzorami kubeczka były „woreczki menstruacyjne” opatentowane w Stanach Zjednoczonych już w 1860 roku. Kolejne „kubkopodobne” wynalazki na czas okresu pojawiały się na początku XX w. Problemem, z jakim zmagali się wynalazcy był materiał do produkcji kubeczka menstruacyjnego – sztywna guma, która z czasem jeszcze twardniała. Sprawiało to, że ówczesne kubeczki były bardzo niewygodne w użyciu. Pierwsze „przyjazne użytkowniczkom” kubeczki pojawiły się w latach 80. XX – były wykonane z elastycznego lateksu. Dziś masz do wyboru kubeczki menstruacyjne w wielu wzorach, wielkościach i kolorach. Do ich produkcji używa się gumy (spokojnie już nie takiej twardej jak dwa wieki temu!), kauczuku, silikonu lub tworzywa termoplastycznego TPE.

Ile kalorii trzeba spalić, żeby schudnąć 1 kg

Jak działa kubeczek menstruacyjny?

Zacznijmy od tego, jak wygląda kubeczek menstruacyjny. Nazwa kubeczek może być trochę myląca – nie ma on bowiem klasycznego denka, ani ucha. Kubeczek menstruacyjny przypomina raczej elastyczny kapturek czy też kieliszek, często z dodatkowym uchwytem lub pierścieniem na denku, które ułatwiają uchwycenie go w palce i wyciągnięcie z pochwy. Zasada działania kubeczka menstruacyjnego jest bardzo prosta. Po tym, jak włożysz go do pochwy (otworem kubeczka skierowanym w kierunku szyjki macicy), kubeczek działa jak nieprzepuszczalny zbiornik, w którym gromadzi się krew menstruacyjna. 

Co odróżnia kubeczek menstruacyjny od podpasek i tamponów? 

Wszystkie te środki mają za zadanie tamować krwawienie miesięczne. Jest jednak pomiędzy nimi zasadnicza różnica. Podpaski i tampony wchłaniają krew, podczas gdy kubeczek jej nie wchłania – jest za to zbiornikiem na nią. Zazwyczaj pojemność kubeczka to 10-38 mililitrów krwi. Czyli mniej więcej 3 razy więcej, niż wchłonie tampon lub duża podpaska. Dzięki temu, że kubeczek menstruacyjny jest elastyczny, dobrze dopasowuje się do ścianek pochwy i nie przesuwa w niej, co sprawia, że jest szczelny. Jeżeli tylko dobrze go założyłaś i dbasz o opróżnianie kubeczka menstruacyjnego na czas, nie ma ryzyka, że przecieknie i narazi cię na pojawienie się plam na ubraniu. A takie niespodzianki mogą się zdarzyć, gdy podpaska podczas okresu zmieni swoje położenie na bieliźnie...

W przeciwieństwie do jednorazowych podpasek i tamponów większość dostępnych na rynku kubeczków menstruacyjnych jest wielorazowego użytku. Kolejna różnica – kubeczek menstruacyjny jest o wiele trwalszy nawet od materiałowych podpasek wielorazowego użytku. Jeśli go prawidłowo używasz, czyścisz i przechowujesz, może służyć ci nawet kilka-kilkanaście lat (w zależności od materiału, z jakiego został wykonany i od technologii produkcji). 

Jak dopasować kubeczek menstruacyjny?

Jak dopasować kubeczek menstruacyjny?

Kupując swój pierwszy kubeczek menstruacyjny musisz zwrócić uwagę na dwie kwestie. Pierwsza to materiał, z jakiego został wykonany. Jeśli np. masz uczulenie na lateks, lub skłonność do podrażnień w miejscach intymnych, najlepszym rozwiązaniem będzie kubeczek wykonany z bezpiecznego i hipoalergicznego silikonu medycznego. 

Druga kwestia jest równie ważna – to rozmiar kubeczka menstruacyjnego najbardziej dla ciebie odpowiedni. Dlaczego dobranie rozmiaru jest tak ważne do prawidłowego stosowania kubeczków menstruacyjnych? Ponieważ za mały kubeczek może nie spełnić swojej roli. Jego pojemność może nie być adekwatna do ilości krwi, lub może nie być dobrze ułożony w pochwie i się przesunąć. Noszenie zbyt dużego kubeczka będzie zaś powodowało dyskomfort i ból już przy próbie jego włożenia. 

S, M czy L – jaki kubeczek menstruacyjny będzie dla ciebie najlepszy?

Jak dopasować najlepszy dla siebie kubeczek menstruacyjny?

 • Rozmiar S 

Najmniejsze kubeczki menstruacyjne najlepiej sprawdzają się u kobiet szczupłych i niewysokiego wzrostu. Często są najlepszym wyborem dla młodszych użytkowniczek (do ok. 30 r.ż.), kobiet, które nie rodziły dzieci lub nie podjęły jeszcze aktywności seksualnej. Przeznaczone są na małe i skąpe miesiączki. Kubeczki w rozmiarze S zaleca się także kobietom uprawiającym dużo sportu i mającym silne mięśnie dna miednicy.

 • Rozmiar M

Dobry wybór dla kobiet po 30-stce (z wiekiem mięśnie pochwy stają się mniej elastyczne i słabiej obejmują kubeczek), ze średnimi lub obfitymi krwawieniami (przy obfitych należy częściej opróżniać kubeczek), po porodach.

 • Rozmiar L

Idealny przy bardzo obfitych krwawieniach, dla kobiet które kilkakrotnie rodziły siłami natury.

 

Jak włożyć kubeczek menstruacyjny?

Naukę zakładania kubeczka menstruacyjnego warto rozpocząć „na sucho”, czyli jeszcze przed menstruacją. Oto jak włożyć kubeczek menstruacyjny – krok po kroku:

1. Wysterylizuj kubeczek 

Możesz zrobić to zanurzając go na 5 minut we wrzątku (najlepiej tak, by nie dotykał dna garnka lub pojemnika – możesz np. umieścić kubeczek we wnętrzu trzepaczki do jajek). Sprawdź zalecenia producenta – kubeczki z różnych materiałów mogą wymagać odmiennego procesu sterylizacji. Możesz użyć także tabletek do sterylizacji akcesoriów dziecięcych. Rozpuść je w wodzie, zanurz w niej kubeczek, następnie go dokładnie wypłucz.

2. Umyj ręce

Zawsze myj dłonie, zanim będziesz wkładać lub wyjmować kubeczek menstruacyjny.

3. Złóż kubeczek

Składanie kubeczka ma na celu zmniejszenie jego wielkości, tak by bez trudu wsunąć go przez wejście do pochwy. Możesz złożyć go ściskając i spłaszczając, by kształt jego brzegu wyglądał jak litera C. Inny sposób – „na siódemkę”. Ściśnij i spłaszcz kubeczek, później dociągnij jego prawy górny róg w dół – do przeciwległego brzegu dna kubeczka. Po takim złożeniu brzeg kubeczka przypomina cyfrę 7.

Jak włożyć kubeczek menstruacyjny?

 

4. Zrelaksuj się

Pierwsze próby założenia kubeczka mogą nie być łatwe – dlatego ważne, żebyś była rozluźniona. Możesz zrobić to pod ciepłym prysznicem – rozluźni ci mięśnie, a woda zadziała jak dodatkowe nawilżenie i ułatwi wsunięcie kubeczka.

5. Znajdź najwygodniejszą pozycję

Możesz stać, siedzieć, kucać, zrobić to stojąc z jedną uniesioną nogą – sprawdź, jaka pozycja będzie dla ciebie najkorzystniejsza.

6. Wsuń kubeczek 

Rozsuń palcami jednej dłoni wargi sromowe i wsuń do pochwy kubeczek – złożony i trzymany drugą dłonią.

7. Znajdź pozycję dla kubeczka

Wsuwaj powoli kubeczek w kierunku kości ogonowej. Gdy cały znajdzie się w pochwie, zwolnij uścisk i pozwól mu się rozłożyć. Następnie delikatnie chwyć za podstawę kubeczka, ściśnij ją i obróć kubeczek dookoła, leciutko pociągnij go w dół. Dzięki takim manewrom kubeczek dopasuje się do ścianek pochwy. Przesuń palcem po krawędzi kubeczka – jeśli jest cała równo rozpostarta, brawo, prawidłowo założyłaś kubeczek menstruacyjny!

Jak wyjąć kubeczek menstruacyjny?

Jak wyjąć kubeczek menstruacyjny?

Kubeczek menstruacyjny – co ile zmieniać? Możesz nosić przez kilka godzin. Na początku warto wyjmować go co 4-6 godzin i sprawdzać, ile krwi zawiera. Po opróżnieniu i wyczyszczeniu należy założyć go ponownie. Większość kobiet opróżnia kubeczek menstruacyjny od 2 do 4 razy na dobę. Jak wyciągnąć kubeczek menstruacyjny – sprawnie i szybko?

 1. Umyj ręce
 2. Przyjmij wygodną pozycję - może być ta sama, w jakiej zakładałaś kubeczek. Rozluźnij się, weź kilka głębokich oddechów.
 3. Przyj przez chwilę: spróbuj wykonać ruchy prące – pomogą obniżyć kubeczek w pochwie.
 4. Uchwyć i wyciągnij kubeczek menstruacyjny.

Wsuń do pochwy dwa palce i złap kubeczek za podstawę. Uwaga – nie łap za jego końcówkę! Ściśnij kubeczek, jeśli nie chce odessać się od ścianek pochwy, delikatnie wsuń palec pomiędzy ciało i kubeczek i go podważ. Przesuwając kubeczkiem w dół i leciutko na boki wysuwaj go z pochwy. Najpierw wysuń jego jedną krawędź, przytrzymaj ją lub podnieś, by zawartość kubeczka się nie wylała i wysuń resztę (polecamy robić to nad toaletą, na wszelki wypadek). Opróżnianie kubeczka jest proste – wylej jego zawartość do toalety lub umywalki.

Po wyjęciu i opróżnieniu opłucz kubeczek menstruacyjny chłodną i następnie ciepłą wodą. Możesz umyć go łagodnym mydłem, ewentualnie używając szczoteczki do zębów z miękkim włosiem (przeznaczonej specjalnie do tego celu), która pomoże usunąć resztki krwi ze ścianek kubeczka. Gdy menstruacja się zakończy umyj i zdezynfekuj kubeczek. Poczekaj aż wyschnie i umieść go w bawełnianym opakowaniu (musi mieć dostęp powietrza, nie zamykaj go w szczelnym pojemniku).

I to już wszystko – pełna instrukcja jak stosować kubeczek menstruacyjny! Do czego służy kubeczek już także wiesz, a czy wiesz, dlaczego warto go stosować? Nie tylko jest hipoalergiczny i właściwie stosowany nie powoduje ryzyka uczulenia na podpaski i podrażnień intymnych, do jakich mogą przyczyniać się np. składniki zawarte w konwencjonalnych podpaskach i tamponach. 

Kubeczek menstruacyjny jest przede wszystkim ekologiczny i less waste – dzięki niemu oszczędzasz środowisku kilkudziesięciu kilogramów śmieci – zużytych środków higieny osobistej. Kubeczek menstruacyjny to także przyjaciel twojego portfela – kupujesz go raz na kilka lat i oszczędzasz przy tym pieniądze, które inaczej co miesiąc wydajesz na podpaski lub tampony. Jeśli nie wiesz, jaki kubeczek kupić, sprawdź ofertę Nabea – znajdziesz u nas kubeczki menstruacyjne w wielu wzorach i rozmiarach, także np. w zestawach z kubeczkami dwóch wielkości – na mniej i bardziej obfite miesiączki.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień  2022

Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 4287 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-23
Ok
2024-05-21
Suoer
pixelpixelpixelpixel