Czym zmyć tusz wodoodporny? 5 tricków w demakijażu

2020-12-14
Czym zmyć tusz wodoodporny? 5 tricków w demakijażu

Dokładny demakijaż, obok ochrony przeciwsłonecznej i nawilżania skóry, to podstawa pielęgnacji! Jak zdjąć kępki rzęs i czym zmyć tusz wodoodporny oraz inne kosmetyki tego typu? Jak zmyć makijaż bez płynu i innych kosmetyków? Przeczytaj poradnik demakijażu Nabea!

 

Spis treści:

  1. Czym zmyć tusz wodoodporny? Etapy demakijażu twarzy
  2. Jak zmyć tusz wodoodporny? 3 sprawdzone sposoby
  3. Czym zmyć makijaż? Te kosmetyki i akcesoria warto mieć!

 

Czym zmyć tusz wodoodporny? Etapy demakijażu twarzy

Oczyszczanie skóry twarzy jest szalenie ważne. Codzienny demakijaż nie tyczy się wyłącznie usunięcia resztek pudru, podkładu czy tuszu do rzęs. To także pozbycie się potu, łoju czy zanieczyszczeń pochodzących z powietrza. W związku z tym oczyszczenie skóry nie dotyczy tylko Pań nakładających makijaż, ale zarówno tych preferujących styl sauté oraz Panów. 

  • Naturalność

Demakijaż jest krokiem przygotowującym skórę twarzy do dalszych procesów pielęgnacyjnych, którymi (w zależności od potrzeb) mogą być maseczki, peeling lub kremy nawilżające. Niewykonywanie demakijażu lub błędnie przeprowadzony proces może przynieść naszej skórze spore kłopoty przez powstawanie zaskórników, wyprysków, a nawet trądzik. 

Czym zmyć tusz wodoodporny?

Jak i czym zmyć makijaż oczu oraz twarzy, aby mieć niemal stuprocentową pewność, że skóra twarzy jest oczyszczona i gotowa na kolejną dawkę zabiegów? Stosuj bezwzględnie dwa etapy demakijażu twarzy – niezawodny sposób Azjatek. Jakie to kroki i jakich kosmetyków potrzebujesz, aby przygotować skórę na wieczorną pielęgnację? Oto nasze wskazówki!

Etapy demakijażu twarzy

Naczelną zasadą każdego demakijażu jest dwuetapowe oczyszczanie. Pierwszy etap demakijażu służy rozpuszczeniu makijażu z pomocą kosmetyków (np. płynu micelarnego, mleczka oczyszczającego czy olejku do demakijażu). Na skórze wciąż zostają jednak cząsteczki produktu do demakijażu, dlatego po wstępnym „myciu” czas na oczyszczanie zasadnicze.

W drugim etapie zmyjesz wyjątkowo uparte resztki makijażu i pozostałości produktu oczyszczającego (zwłaszcza, jeśli jest on na bazie olejów). Zrobisz to za pomocą pianki, żelu, pasty oczyszczającej do twarzy lub innego produktu tego typu na bazie wody [1].

Po tych dwóch etapach i produktach oczyszczających pH skóry może być zaburzone, co prowadzi do podrażnień, dlatego trzeba przywrócić jej pH do właściwych wartości (4,7–5,6). Za wysokie lub za niskie pH skóry może prowadzić do egzem, podrażnień i innych problemów skórnych. Zrobi to tonik do twarzy lub hydrolat dopasowany do typu Twojej skóry. Nie lekceważ tego kosmetyku! Więcej o tym, jak ważny jest tonik w pielęgnacji przeczytasz w artykule “Dlaczego warto używać toniku do twarzy?”. Kiedy tonik się wchłonie, czas na pozostałe emulsje, sera i kremy do twarzy czy pod oczy. 

Jeśli jednym z elementów makijażu są u Ciebie doklejane rzęsy, ściągnij je jeszcze przed nałożeniem jakiegokolwiek produktu. Jak zdjąć kępki rzęs? Przytrzymaj przy powiece wacik nasączony płynem do demakijażu oczu lub płynem do usuwania sztucznych rzęs i odczekaj chwilę, aż kosmetyk rozpuści klej. Nie trzyj przy tym oka – jedynie przyłóż wacik. Tarcie może wywołać podrażnienia [2]. W przypadku sztucznych rzęs na pasku chwyć pasek za zewnętrzną stronę i pociągnij poziomym ruchem w stronę wewnętrznego kącika oka [3]. 

Etapy demakijażu twarzy

Czym zmyć makijaż bez płynu?

Wszystko przebiega sprawnie, jeśli masz pod ręką swoje kosmetyki. A co w sytuacjach awaryjnych, gdy np. jesteś pod namiotem, u kogoś, kto nie ma tego typu kosmetyków lub gdy akurat produkt się skończył? Jak zmyć makijaż bez płynu? Mamy na to kilka pomysłów [4]. Składniki do kilku z nich znajdziesz bez większych problemów. 

Zwróć uwagę na to, jaki skład mają kosmetyki do demakijażu. Te, które mają za zadanie zmyć makijaż wodoodporny, często opierają się na olejach. To już pewna wskazówka – sięgnij po olej, najlepiej nierafinowany, który jest bogaty w składniki odżywcze i przy okazji pielęgnuje skórę.

1. Oliwa z oliwek lub inny olej 

Czym zmyć tusz wodoodporny, mocno kryjący podkład lub pomadkę, która postanowiła zostać z Tobą na zawsze? Taki makeup najlepiej zmyją tłuszcze – oleje do demakijażu czy masełka oczyszczające są w takim przypadku również najczęściej polecane. Nie masz ich pod ręką? Sięgnij po butelkę oliwy z oliwek, oleju słonecznikowego lub (w przypadku skóry suchej) kokosowego. Olej kokosowy może działać komedogennie, szczególnie na skórę tłustą [5]. 

Weź odrobinę na dłoń i wmasuj w skórę. Kiedy również okolice oczu będą już czyste, przetrzyj delikatnie twarz wacikiem lub chusteczką i umyj twarz wodą. W razie czego, jeśli na twarzy coś jeszcze zostało, możesz powtórzyć cały proces. Olej, oprócz zmywania makijażu, dodatkowo pielęgnuje skórę i tworzy na niej barierę ochronną. Awaryjnie może zastąpić krem do twarzy.

Czym zmyć makijaż bez płynu?

2. Woda i miękka ściereczka

Czym zmyć makijaż bez płynu, jeżeli jest on lekki i niewodoodporny? Tutaj będziesz potrzebować jeszcze mniej: tylko wody i miękkiej ściereczki z mikrofibry lub bawełnianej (np. małego ręcznika frotte). W bardziej komfortowych warunkach, zamiast ściereczki możesz wykorzystać specjalną rękawicę do demakijażu, ale może się wydarzyć, że jej nie masz. Zmocz ściereczkę w ciepłej wodzie i przetrzyj twarz wodą. Nie trzyj twarzy zbyt mocno, by nie wywołać podrażnień. 

Jak zmyć tusz wodoodporny? 3 sprawdzone sposoby

Oprócz sposobu z oliwą możesz też wykorzystać dwie inne „chałupnicze” metody. Pamiętaj tylko, żeby taki demakijaż wykonywać w wyjątkowych sytuacjach, zwłaszcza jeśli masz problemy ze skórą. Domowe sposoby i brak specjalistycznych kosmetyków do demakijażu może przyczynić się do nasilenia trądziku, atopowego zapalenia skóry, alergii czy też stanów zapalnych i zaskórników. Niedokładnie oczyszczona skóra może też szybciej się starzeć i nabrać niezdrowego, szarego kolorytu [6]. Czym zmyć makijaż, jeśli chwilowo nie masz przeznaczonych do tego kosmetyków [7]?

1. Krem do twarzy

Krem może zastąpić mleczko do demakijażu – ich formuła jest często podobna (mocno odżywcza i oparta na olejach), różnią się one jednak konsystencją. A krem (jakikolwiek, byle półtłusty lub tłusty) ma w domu praktycznie każdy. Idealnie byłoby, gdyby był on hipoalergiczny. Uwaga w tym przypadku na okolice oczu, by ich nie podrażnić.

Jak zmyć tusz wodoodporny z pomocą kremu? Podobnie, jak olejem. Umyj twarz wodą, a następnie rozprowadź i rozgrzej w dłoniach nieco więcej kremu niż zwykle. Wykonaj masaż (rozpuścisz w ten sposób makijaż), a następnie ściągnij pozostałości kremu z zabrudzeniami wacikiem lub ściereczką.

Jak zmyć tusz wodoodporny?

2. Owoce i warzywa

Czym zmyć tusz wodoodporny jeśli nie odpowiada Ci ani sposób z olejem, ani z kremem? Postaw na… pastę z awokado. Rozgnieć owoc widelcem na papkę, wymasuj twarz i odczekaj kilka minut. Możesz przy okazji potraktować tę pastę jak maseczkę. Jeśli masz też ogórka, możesz wykonać oba etapy demakijażu twarzy po domowemu. Pastą z ogórka wymasuj twarz po spłukaniu awokado. Domyjesz w ten sposób pozostałości, odświeżysz twarz i zapewnisz jej dawkę witamin. Po umyciu twarzy ogórkiem spłucz skórę jeszcze raz czystą wodą.

3. Wazelina

Jak zmyć tusz wodoodporny z jej pomocą [8]? Oprócz niej potrzebujesz patyczka kosmetycznego. Nałóż nim wazelinę na rzęsy, odczekaj chwilę, a potem zmyj resztki wilgotnym patyczkiem lub wacikiem. 

Czym zmyć makijaż? Te kosmetyki i akcesoria warto mieć!

Każdy rodzaj skóry ma indywidualne wymagania w przypadku demakijażu. Masz dojrzałą skórę? Zmarszczki? Jest sucha? Wybierz coś, co ją oczyści i nawilży! Może Delikatne mleczko do demakijażu Gamarde? To naturalny produkt, który bez problemu poradzi sobie nawet z najbardziej uporczywym makijażem! Dodatkowo w składzie znajdują się tylko naturalne składniki: olejki eteryczne oraz woda termalna. 

Z kolei jeśli zmagasz się z przetłuszczającą, często łojotokową skórą, przekonaj się do żeli do mycia. Aloesowy oczyszczający żel micelarny Equilibra z pewnością sprawdzi się przy zmywaniu makijażu przy tak problematycznej cerze. Zawarte w produkcie micele bez problemu wychwytują zanieczyszczenia. Innym rozwiązaniem może okazać się hipoalergiczny żel do mycia twarzy Only Bio, który nawilża i działa antyseptycznie. Znajdziesz tam również kolagen wpływający na elastyczność. 

Czym zmyć makijaż? Te kosmetyki i akcesoria warto mieć!

Także Equilibra może pochwalić się płynem micelarnym, który z kolei jest skierowany do osób ze skórą wrażliwą. Płyn micelarny Argan zawiera aż 98% składników pochodzenia naturalnego. 

Innym produktem zawierającym przydatne micele jest także delikatna woda micelarna do demakijażu Gamarde — poza oczyszczeniem jednocześnie nawilża (+46% w zaledwie godzinę po aplikacji)! Produkt jest odpowiedni do każdego rodzaju skóry.

Czym zmyć makijaż, jeśli chcesz błyskawicznie znaleźć się w łóżku? A może jesteś ze znajomymi na biwaku, gdzie nie ma warunków na domowe rytuały? Przydadzą Ci się różane micelarne chusteczki do demakijażu z kwasem hialuronowym Equilibra. Są one wykonane z biodegradowalnej wiskozy, nasączonej lotionem z kojącą wodą różaną i nawilżającym kwasem hialuronowym w aż trzech wielkościach cząsteczek. Dotrą one również w głębsze partie skóry. Kosmetyk nie wymaga spłukiwania i nie zajmie dużo miejsca w bagażu.

Innym przydatnym akcesorium, szczególnie dla miłośniczek zero waste, są wielorazowe płatki kosmetyczne Loffme. Są one przeznaczone szczególnie dla osób ze skórą normalną, wrażliwą i alergiczną. Możesz zmywać nimi makijaż niewodoodporny tylko z użyciem wody. Płatki znakomicie chłoną zanieczyszczenia czy nadmiar sebum, a barierowa struktura materiału uniemożliwia rozwój grzybów i bakterii w środku. Płatki są też hipoalergiczne i wegańskie. 

Bez względu na rodzaj cery, po wykonanym demakijażu skorzystaj z dobrodziejstw składników zawartych w tonikach. Złagodzisz tym podrażnienia, a dodatkowo w razie potrzeby ściągniesz rozszerzone pory. Takie zadanie bez problemu wykona łagodząco-kojący tonik kwiatowy do twarzy Gamarde. Produkt stworzony na bazie wody termalnej i chabrowej oczyści naskórek z resztek pozostałych zanieczyszczeń.

Czym zmyć makijaż? Te kosmetyki i akcesoria warto mieć!

Demakijaż twarzy i oczu powinien stać się Twoją codzienną rutyną. Dokładne oczyszczenie skóry z brudu czy resztek pudru lub podkładu to już połowa drogi do zdrowej, nawilżonej i świeżej skóry. Druga połowa sukcesu tkwi we właściwej pielęgnacji twarzy. Szeroki wybór naturalnych i ekologicznych produktów zarówno dla osób ze skórą przetłuszczającą się jak i suchą znajdziesz w ofercie marek takich jak m.in. Only Bio, Gamarde czy też Equilibra – wszystkie są dostępne w Nabea. Pomogą one w prawidłowym przeprowadzeniu demakijażu i przygotują Cię na dalsze zabiegi pielęgnacyjne.

 


Bibliografia: 

[1] Dwuetapowe oczyszczanie twarzy czyli koreańska metoda na piękną cerę - Blog urodowy EcoAndWell

[2] Kępki rzęs - jak je przykleić i jak zdjąć? Jak długo się trzymają? - Twarz i makijaż - Polki.pl

[3] Jak przykleić sztuczne rzęsy? Jak nałożyć, zdjąć, używać. - Make-up and beauty blog (martynapiechowska.pl)

[4] Jak zmyć makijaż, gdy nie masz płynu do demakijażu? (blogokosmetykach.pl)

[5] Komedogenność olejów - Lovespa.pl

[6], [8] Jak zmyć makijaż bez płynu lub mleczka? Poznaj najlepsze sposoby (superpharm.pl)

[7] Zmyłam makijaż bez płynu do demakijażu. Jak to zrobiłam? (kosmetycznaartykularnia.pl)

Pokaż więcej wpisów z Grudzień  2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 4410 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-17
Szybkie zamówienie i szybka przesyłka
2024-09-12
Przesyłka dotarła szybko i sprawnie
pixel