Bez acetonu i toluenu – naturalny manicure

2021-07-02
Bez acetonu i toluenu – naturalny manicure

Chciałabyś mieć zadbane dłonie o nawilżonej skórze i pięknie pomalowane paznokcie, ale przeraża Cię skład popularnych kosmetyków? Mamy dla Ciebie rozwiązanie — naturalny manicure. Wypróbuj go i przekonaj się, jak dobroczynnie może wpłynąć na Twoją skórę!

Spis treści:

  1. Naturalny manicure — czyli jaki?
  2. Manicure naturalny. Jakich składników unikać?
  3. Naturalne lakiery do paznokci — manicure bez chemii
  4. Odżywki do paznokci bez formaldehydu i toluenu
  5. Manicure naturalny? Tylko z produktami od Nabea!

 

Naturalny manicure — czyli jaki?

Już ponad 5 tys. lat temu Hinduski barwiły dłonie i paznokcie wzorami z henny, a w starożytnych Chinach wytwarzano lakiery do paznokci z płatków kwiatów, wosku pszczelego, gumy arabskiej i białek jaj. Chińskie elegantki musiały mieć świętą wyjątkową cierpliwość, bo zabarwienie paznokci taką mieszanką polegało na moczeniu ich w niej przez kilka godzin. Kleopatra zaś malowała paznokcie na szkarłatny kolor – barwnikiem z draceny i... baraniego łoju.

W nowożytnej Europie barwienie paznokci jako oznaka próżności było zakazane przez wieki – dopiero koło 1800 roku nastała moda na smarowanie paznokci zabarwionym na czerwonym olejem i polerowanie zamszem. Pierwsze lakiery do paznokci pojawiły się na początku XX wieku, ale żadna ze współczesnych kobiet by ich nie użyła – w 1920 roku reklamowano malowanie paznokci lakierami do karoserii samochodowych! Lakiery do paznokci bez formaldehydu i toluenu były więc wówczas niedostępne. Lakiery na bazie pigmentów, a nie farb, powstały dopiero w 1932 roku.

Obecnie ponownie coraz chętniej wybiera się naturalny manicure, inspirowany tradycyjnymi, ekologicznymi recepturami. Jego podstawą są lakiery bez formaldehydu i toluenu oraz ekologiczne odżywki do paznokci.

Manicure na bazie w pełni naturalnych składników pozwoli Ci zatem cieszyć się pięknie pomalowanym paznokciami i jednocześnie zadbać o ich kondycję.

3.	Naturalne lakiery do paznokci to manicure bez chemii

Manicure naturalny. Jakich składników unikać?

Piękne dłonie to wizytówka zadbanej kobiety. Możliwości dbania o nie mamy dziś wiele – od salonów manicure oferujących całą gamę zabiegów upiększających po bogatą ofertę drogerii, w których znajdziemy niemal wszystkie odcienie lakierów.

Paznokcie akrylowe, żelowe, na bazie kwasów owocowych, bezkwasowe, lakiery hybrydowe – do wyboru, do koloru. Problem w tym, że np. za utwardzane światłem UV lakiery trzymające się na paznokciach 3 tygodnie płacimy później przesuszeniem płytki paznokciowej, która staje się krucha i wrażliwa m.in. ze względu na używanie do zmywania lakieru silnego rozpuszczalnika, jakim jest aceton. To nie wszystkie niebezpieczeństwa płynące z częstego malowania paznokci – większość z nich ma w składzie substancje potencjalnie niekorzystne dla ludzkiego zdrowia.

Lakiery hybrydowe bez formaldehydu i toluenu to wciąż rzadkość, a substancje te działają niekorzystnie na nasz organizm nie tylko, gdy pokrywają płytkę paznokciową, ale także podczas samego procesu aplikacji – bo wdychamy ich składniki.

Jakich substancji warto unikać, wybierając produkty do paznokci?

Ftalan dibutylu (DBP)

Ftalan dibutylu (DBP) został wpisany na listę substancji wysokiego ryzyka europejskiej Rejestracji Substancji Chemicznych (REACH). Podobnie jak trzy inne ftalany jest podejrzewany o zaburzanie prawidłowego działania ludzkiego układu hormonalnego. Jego opary mogą wywoływać mdłości i bóle głowy.

Toluen

Toluen trafia do lakierów do paznokci jako rozpuszczalnik (odparowuje podczas wysychania lakieru). Jest szkodliwy dla układu oddechowego, krwionośnego, rozrodczego, nerwowego i immunologicznego, działa drażniąco na skórę. Może wywoływać podrażnienia oczu i skóry, zawroty i bóle głowy. Bezwzględnie kontaktu z nim powinny unikać kobiety w ciąży – jest podejrzewany o szkodliwy wpływ na rozwój płodu.

Formaldehyd

Formaldehyd w lakierach stosowany jest jako substancja utwardzająca. Silnie trująca substancja, ścinająca białka strukturalne i enzymatyczne, podrażnia skórę i drogi oddechowe (to przez niego pieką cię oczy, gdy się nawdychasz oparów lakieru). Może działać alergizująco – objawy uczulenia pojawiają się nie tylko na paznokciach, ale i na twarzy, bądź szyi – w miejscach, które często są dotykane pomalowanymi paznokciami.

Czy aceton niszczy paznokcie?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy aceton niszczy paznokcie. Bez wątpienia powinien mieć on jak najmniejszą styczność ze skórą, ponieważ działa drażniąco. Powinno się również unikać moczenia w nim paznokci w celu rozpuszczenia lakieru, ponieważ jego nadmiar uszkadza naturalną barierę ochronną paznokcia i osłabia jego płytkę. Dzieje się tak, ponieważ oprócz kosmetyku rozpuszcza tłuszcze, które odpowiedzialne są za zabezpieczanie paznokci. Paznokcie bez lakieru po zastosowaniu acetonu będą więc zniszczone i osłabione.

To jednak nie wszystko – w lakierach do paznokci znajduje się jeszcze więcej szkodliwej „chemii”, podobnie jak w zmywaczach do paznokci (np. działające drażniąco na skórę octan etylu, octan butylu, aceton), są nawet w odżywkach do paznokci (DBP). Jeśli więc zdecydujesz się na lakiery hybrydowe bez formaldehydu i toluenu, zwróć uwagę również na skład innych kosmetyków.

Naturalne lakiery do paznokci — manicure bez chemii

Jak widać, produkty, których na co dzień używasz do malowania paznokci, mogą stanowić ogromne zagrożenie. Co więc robić, by zadbanie o paznokcie nie niosło ryzyka dla naszego zdrowia? Nie musisz decydować się na paznokcie bez lakieru. Postaw na w pełni naturalny lakier do paznokci bez chemii i inne produkty bez chemii, które świetnie ozdabiają paznokcie i nie zawierają niebezpiecznych substancji. U nas znajdziesz ich cały pakiet:

Lakier do paznokci bez chemii – Kia-Charlotta

Uczta dla oka i pełnia szczęścia dla każdej wielbicielki kolorowego manicure. Firma Kia-Charlotta oferuje aż 24 kolorowe lakiery bez formaldehydu i toluenu (+ lakier bazowy i lakier wierzchni). Są one wegańskie, organiczne i wolne od 14 najbardziej szkodliwych substancji wykorzystywanych w produkcji lakierów do paznokci (m.in.: ftalanu dibutylu, ftalanu dietyloheksylu, toluenu, ksylenu, kamfory, formaldehydu, żywicy formaldehydowej, fosforanu trifenylu, kalafonii, parabenów, czy silikonu).

Lakiery Kia-Charlotta nie zawierają także mikroplastiku i produkowane są w zrównoważony, przyjazny dla środowiska sposób – zdrowe dla ciebie i dla środowiska. I we wszystkich kolorach tęczy!

Zmywacz do paznokci. Eukaliptus i trawa cytrynowa – Kia-Charlotta

Lakiery do paznokci bez formaldehydu z łatwością usuniesz przy pomocy naszych specjalnych zmywaczy. Kia-Charlotta przygotowała produkt bez acetonu i alkoholu, na bazie ekologicznego rozpuszczalnika, z odżywczymi, organicznymi olejkami jojoba i awokado, o odświeżającym zapachu eukaliptusa i trawy cytrynowej. Jest to naturalny, w 100% wegański zmywacz do paznokci w płatkach – przy jego produkcji nie ucierpiały żadne zwierzęta. Nie tylko zmywa lakier naturalny do paznokci, ale i pielęgnuje płytkę paznokcia dzięki obecności olejków pochodzących z roślin z kontrolowanych, organicznych upraw.

Poznaj naturalne lakiery do paznokci z oferty Nabea

Odżywki do paznokci bez formaldehydu i toluenu

Lakiery do paznokci bez formaldehydu i zmywacze to nie jedyne propozycje kosmetyków, przy pomocy których wykonasz naturalny manicure. Na rynku dostępne są również różnorodne odżywki do paznokci bez formaldehydu i toluenu. Wiele ciekawych propozycji znajdziesz w sklepie Nabea.

Olejek do pielęgnacji skórek – Nacomi

To mieszkanka oleju ze słodkich migdałów (który regeneruje, nawilża i odżywia skórę), zimnotłoczonego oleju arganowego (nawilża, odżywia, pielęgnuje skórę i paznokcie) i ekstraktu ze skrzypu polnego (odżywia i wzmacnia płytkę paznokciową). Wystarczy nanieść pipetą kroplę olejku na skórki wokół paznokcia i wmasować go – zaczerwienienia i „zadry” szybko znikną, a do tego paznokcie będą pachnieć jak świeże ciasto ze słodką papają. Jeśli uzupełnisz nią manicure, do którego wykorzystasz lakier naturalny do paznokci, efekt będzie spektakularny.

Orientana — Eliksir do paznokci. Śluz ślimaka

Kolejną z naszych propozycji jest eliksir do paznokci wykonany ze śluzu ślimaka firmy Orientana. Gdy zmyjesz lakier do paznokci bez formaldehydu, zaaplikuj go na płytkę i skórki. Przywrócisz w ten sposób paznokciom naturalny blask oraz unikniesz nieestetycznego i często bolesnego zadzierania się skórek. Oprócz nawilżającego śluzu ślimaka o właściwościach regeneracyjnych znajdziesz w jego składzie olej z orzechów macadamia, który wzmacnia cienkie i łamliwe paznokcie. Po takiej kuracji każdy lakier do paznokci bez formaldehydu będzie doskonale się prezentował.

Manicure naturalny? Tylko z produktami od Nabea!

Skoro wiesz już, jak niebezpieczny mogą być formaldehyd w lakierach, z pewnością chętnie wypróbujesz naturalnych kosmetyków do manicure. Zmywacze, odżywki i przede wszystkim lakiery do paznokci bez formaldehydu i toluenu pozwolą Ci w bezpieczny sposób zadbać o paznokcie i upiększyć je. 

Interesują Cię bezpieczne kosmetyki bez chemii? Zobacz, co jeszcze dla Ciebie przygotowaliśmy!

Pokaż więcej wpisów z Lipiec  2021

Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 4400 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-08-17
Smakuje
2024-08-15
Wszystko sprawnie, szybka wysyłka polecam
pixel