Zmarszczka królicza, lwia, palacza – rodzaje zmarszczek i jak z nimi walczyć?

2020-12-17
Zmarszczka królicza, lwia, palacza – rodzaje zmarszczek i jak z nimi walczyć?

Zmarszczki, nie wiedzieć dlaczego, mają sporą reprezentację w świecie zwierząt: zmarszczka królicza, lwia, kurze łapki… Czym różnią się rodzaje zmarszczek? Jak możesz spowolnić powstawanie zmarszczek i zmniejszyć ich widoczność? 

Spis treści:

  1. Skąd się biorą zmarszczki?
  2. Rodzaje zmarszczek na twarzy
  3. Zmarszczka królicza czy lwia – podpowiadamy, jak sobie z nimi radzić
  4. Nasze kosmetyki na różne rodzaje zmarszczek – sprawdź je!

Skąd się biorą zmarszczki?

Na Twojej twarzy prędzej czy później pojawią się zmarszczki. To nieodłączny element procesu starzenia się. Z jednej strony to znak mijających lat, przeżyć i doświadczeń, a ilość, długość, głębokość zmarszczek czy też szybkość procesu starzenia zależy również od genetyki. Z drugiej – nieodpowiednia pielęgnacja skóry przyspiesza powstawanie zmarszczek.

Zmarszczki szczególnie chętnie powstają i utrwalają się również na cienkiej i suchej, odwodnionej skórze. Z tego powodu osoby z cerą tłustą czy „pełniejszą” twarzą zachowują gładką skórę na dłużej. Prawidłowe nawodnienie skóry to podstawa profilaktyki przeciwzmarszczkowej. Więcej znajdziesz o tym w tekście „Odwodnienie skóry – jak je rozpoznać? Daj skórze pić!”. 

Rozróżniamy dwa główne rodzaje zmarszczek na twarzy: mimiczne i grawitacyjne, związane ze starzeniem się organizmu [1]. 

W wyniku starzenia się skóra co rok traci około 1% nagromadzonego kolagenu, który pełni rolę „rusztowania” podtrzymującego owal twarzy. Kolagen stanowi ok. 70% suchej masy skóry. Spada też ilość naturalnego kwasu hialuronowego. Skóra, w której ubywa kolagenu, staje się wiotka i traci elastyczność. Pierwsze zmarszczki (mimiczne, wywołane ekspresją emocji i ruchami mięśni twarzy) mogą pojawić się i utrwalać już po 25. roku życia. Wówczas ilość kolagenu w skórze zaczyna się zmniejszać. Uwidacznia się też wtedy zmarszczka królicza (bruzda nosowo-wargowa), która pogłębia się z wiekiem [2].

Skąd się biorą zmarszczki?

Istnieją również zmarszczki senne, które powstają na skutek niewłaściwej pozycji we śnie [3] oraz posłoneczne. Są one skutkiem szkodliwego wpływu słońca na skórę [4]. Promieniowanie UV znacznie przyspiesza starzenie się skóry (odpowiada za nie w aż 80%! [5]), dlatego tak ważne jest stosowanie kremu ochronnego z wysokim filtrem. 

Pojawianie się zmarszczek przyspiesza również palenie – zarówno bierne, jak i czynne. Dym papierosowy odwadnia skórę, powoduje powstawanie wolnych rodników i zwęża naczynia krwionośne. Skóra osób palących staje się szara, brakuje jej tlenu, wody i pojawia się na niej charakterystyczna zmarszczka palacza [6].

Rodzaje zmarszczek na twarzy

Na mapie Twojej twarzy pojawiają się różne „zwierzęce” ślady – zmarszczka królicza jest jednym z nich. Jakie najpopularniejsze rodzaje zmarszczek można rozróżnić? Które powstają naturalnie, a które „dzięki” Tobie i poprzez Twoje działania?

Zmarszczka królicza

Inaczej jest ona nazywana zmarszczką (zmarszczkami) nosowo-bruzdowymi. Zmarszczka królicza to właściwie bruzdy po obu stronach twarzy, które pojawiają się i utrwalają z czasem w wyniku bogatej mimiki twarzy i nadmiernego mrużenia oczu (np. na skutek problemów ze wzrokiem). Z czasem stają się one głębokie i nadają twarzy naburmuszony, „gburowaty” wyraz [7]. 

Lwia zmarszczka

Do zmarszczek mimicznych, na których głębokość również masz pośrednio wpływ, należy też lwia zmarszczka, zwana również zmarszczką gniewu. Są to równoległe lub ułożone czasami w literę V linie mimiczne między brwiami. Nadają one twarzy srogi, smutny lub groźny wyraz i wyraźnie postarzają. Pojawiają się u osób, które często uzewnętrzniają niezadowolenie, są spięte i nerwowe [8].

Kurze łapki

Kurze łapki są skutkiem częstego śmiechu, mrużenia oczu lub naturalnych procesów starzenia. Skóra pod oczami jest szczególnie cienka i narażona na powstawanie zmarszczek, dlatego wymaga solidnego nawilżania i ujędrniania – pomoże to zahamować powstawanie kurzych łapek. Zmarszczki tego typu najpierw są pojedyncze, a potem zamieniają się w promieniście rozchodzącą się „siateczkę” w zewnętrznych kącikach oczu. Z czasem pogłębiają się one i postarzają twarz [9]. 

Rodzaje zmarszczek na twarzy

Zmarszczka palacza

Choć jest ona kojarzona głównie z osobami palącymi, dotyczy nie tylko ich. Są to drobne, ale liczne linie wokół ust. Powstają one na skutek nadmiernej pracy mięśnia okrężnego ust. Zmarszczka palacza pojawia się w związku z tym u osób, które piją dużo przez słomkę, przygryzających wargi lub u tych, które często fotografują się z „dziubkiem”. Tendencję do powstawania tego rodzaju zmarszczek możesz też odziedziczyć w genach [10]. 

Zmarszczka królicza czy lwia – podpowiadamy, jak sobie z nimi radzić

Jedni z nas uważają zmarszczki za piękne, inni chcą pozbyć się ich za wszelką cenę. Obecnie szalenie popularne są wszelkie zabiegi (szczególnie botoks) oraz operacje plastyczne. Ręka chirurga w takich przypadkach jest już ostatecznością. Co więc możesz zrobić już dziś, aby pozbyć się lub do minimum ograniczyć rozwój zmarszczek? Jest na to kilka sposobów. I nie potrzebujesz do tego (prawie) nic – oprócz swojej twarzy i dłoni.

1. Ćwiczenia mięśni twarzy (inaczej facefitness lub joga twarzy)

Już teraz, nawet czytając ten artykuł, możesz rozpocząć kilka ćwiczeń, które aktywują mięśnie twarzy. Rób przed lustrem wszelkie miny, jakie tylko przychodzą Ci do głowy! Dzięki temu aktywujesz skórę oraz mięśnie, które napinają się i ujędrniają. 

W ramach rozgrzewki, przez 1,5 minuty przed właściwymi ćwiczeniami oklep opuszkami twarz od czoła w kierunku podbródka, a następnie w ten sam sposób zejdź od czoła w dół za pomocą uszczypnięć (palcem wskazującym i kciukiem). 

Ćwiczenia mięśni twarzy (inaczej facefitness lub joga twarzy)

Lwia zmarszczka („zmarszczka gniewu”) zmniejszy się, jeśli regularnie będziesz dolną częścią dłoni uciskać miejsce między brwiami. Górna część dłoni (palce) powinny uciskać jednocześnie czubek głowy. Cała dłoń powinna przylegać podczas ćwiczenia do głowy [11]. Jak zapobiec dalszemu utrwalaniu się lwiej zmarszczki? Popracuj nad emocjami i poziomem stresu. Pomogą Ci w tym ćwiczenia uważności mindfulness. Dowiedz się więcej o tej technice: „Mindfulness – co to? Czym jest MBSR i jak praktykować uważność?”.

Przeszkadza Ci królicza zmarszczka (nosowo-bruzdowa)? Na nią też jest sposób (przy okazji będzie to ćwiczenie wyraźnej wymowy). Wyprostuj się, odchyl nieco twarz do tyłu i jednym ciągiem, głośno i wyraźnie wymawiaj samogłoski a, e, i, o, u, y. Ćwiczenie uelastyczni również mięśnie i skórę szyi, która bardzo szybko traci jędrność [12]. 

Zmarszczka królicza daje się też zmniejszyć poprzez wypełnienie kwasem hialuronowym w gabinecie medycyny estetycznej.

Jeśli chcesz, by Twoja królicza zmarszczka nie pogłębiała się i nie utrwalała, w ramach profilaktyki koniecznie noś okulary – przeciwsłoneczne i korekcyjne, jeśli masz wadę wzroku. 

Zmarszczka palacza stanie się mniej widoczna, jeśli zamkniesz usta i zassasz je do środka między zębami na około 5 sekund.

Regularność dla efektów i ich podtrzymania jest bardzo ważna. Jogę twarzy wykonuj przynajmniej 3 razy w tygodniu po 15 minut

2. Uśmiech

Co możesz jeszcze zrobić tu i teraz w celu spowolnienia rozwoju zmarszczek? Uśmiechaj się! Dzięki temu grawitacja w okolicach policzków nie działa aż tak drastycznie. Zmarszczki mimiczne od śmiechu się nie liczą. W połączeniu z pogodnym wyrazem twarzy to duet odmładzający wygląd. 

Masaż twarzy – gua sha, roller i kobido

3. Masaż twarzy – gua sha, roller i kobido

Ogromne znaczenie mogą odegrać pozornie zwykłe masaże. Możesz skorzystać z pomocy fizjoterapeuty, ale także samemu zrobić drobne „zabiegi” z użyciem specjalnie do tego przeznaczonych szczoteczek, rollerów i kamieni, np. Fluff. Istnieją również masaże azjatyckie, w tym chiński masaż gua sha czy japoński kobido.

Podczas masażu gua sha skórę pokrytą olejkiem masuje się ruchem od środka twarzy na zewnątrz i w dół za pomocą specjalnej płytki lub kamienia. Technika masażu (ruch) ma przypominać drapanie. Głównym celem masażu jest poprawa mikrokrążenia w skórze. Masaż zmniejsza też bóle migrenowe, stany zapalne czy przewlekły ból szyi (można go stosować na różne partie ciała, nie tylko twarz) [13]. Możesz go wykonywać sama w domu.

Inną techniką, z której możesz skorzystać sama w domu, jest regularne rolowanie skóry za pomocą kamiennego wałeczka (rollera), np. z jadeitu lub kwarcu. Masaż możesz wykonywać wieczorem, po demakijażu. Zacznij od szyi i kieruj się ku górze, zawsze jednym ruchem do góry. Twarz masuj od środka na zewnątrz [14]. 

Masaż kobido wykonuje się przeważnie w gabinecie kosmetycznym, na skórze twarzy, szyi i dekoltu. Pobudza on produkcję kolagenu i elastyny, a przy tym relaksuje, rozluźnia mięśnie i odżywia skórę. Działa on na różne rodzaje zmarszczek: lwią, króliczą, palacza i inne. Wykonywany regularnie masaż kobido oprócz tego poprawia owal twarzy, spłyca zmarszczki, zmniejsza obrzęki pod oczami, zmniejsza oznaki starzenia, podnosi optycznie powieki, a także zmniejsza napięciowe bóle głowy i wycisza [15]. 

Nasze kosmetyki na różne rodzaje zmarszczek – sprawdź je!

Poza masażami czy jogą twarzy na pewno przydadzą Ci się przeciwstarzeniowe kosmetyki. W sklepie ekologicznym Nabea znajdziesz wiele produktów, które pomogą Ci się pozbyć zmarszczek lub spowolnić ich powstawanie. Oczywiście mamy swoich faworytów godnych polecenia – spieszymy z rekomendacjami!

Polska marka Alkmie zadba o Twoją skórę za pomocą liftingującego koncentratu Hydrolift Booster o niezwykłych właściwościach regeneracyjnych. Zawiera on ekstrakt z kwiatów i łodyg rośliny Acmella Oleracea, zwanej „roślinną botuliną”. Błyskawicznie napina on skórę, ujędrnia i redukuje zmarszczki, pobudza produkcję kolagenu i elastyny oraz hamuje mimowolne skurcze mięśni mimicznych. Mikrocząsteczki kwasu hialuronowego Glycohyal LW mniejsze o 100 razy od standardowych trafiają do głębokich warstw skóry, nawadniając ją i redukując zmarszczki. 

Nasze kosmetyki na różne rodzaje zmarszczek – sprawdź je!

Coś specjalnego ma też francuska marka Gamarde, której kosmetyki tworzone są na bazie siarczkowej wody termalnej. Nawilża ona i pobudza do regeneracji skórę, a jednocześnie łagodzi podrażnienia, zmiękcza oraz lekko złuszcza naskórek.

Skóra dojrzała może być bardzo sucha. Jeśli taka jest też Twoja, sięgnij po przeciwzmarszczkowe serum arganowe Gamarde. W składzie znajduje się olej arganowy o wysokiej zawartości witaminy E, który odżywia skórę, regeneruje i działa przeciwstarzeniowo. Serum głęboko nawilża, zmniejsza problemy skórne i zaczerwienienie skóry, wygładza ją i zmiękcza. Olejek kamforowy i lawendowy działają antybakteryjnie i przeciwzapalnie.

Rodzaje zmarszczek na twarzy, mimo że różne, najczęściej występują w okolicach oczu i ust, gdzie skóra jest wyjątkowo cienka. Jeśli szukasz produktu na dzień nakładanego punktowo, w miejsca, które najszybciej się starzeją lub nie lubisz pielęgnacji olejkami, wykorzystaj lekki fluid ujędrniający kontur oczu i ust Gamarde. 

Zmniejsza on oznaki zmęczenia i wygładza skórę, a mimo bogatej formuły z olejem z orzechów laskowych i kiełków pszenicy – szybko się wchłania. Fluid zawiera też tonizujący olejek ylang-ylang i kompleks odmładzający: wyciąg z szyszek cyprysa, potas i krzem, które podnoszą kontur oczu i ust, a oprócz tego odżywiają skórę. 

Jeśli szukasz produktu, który jednocześnie odżywi i ujędrni skórę oraz wygładzi zmarszczki i zapobiegnie powstawaniu nowych – śmiało zdecyduj się na żel kolagenowo-peptydowy Face Gel Larens. Będzie on niezawodny pod krem na dzień lub na noc, w ramach regeneracji skóry. Żel zawiera oligo- i polipeptydy kolagenu rybiego, które poprawiają sprężystość skóry, wypełniają nierówności i bruzdy, zapobiegają wiotczeniu skóry, wzmacniają i nawilżają ją.

Chcesz pozostać wierna roślinnej, naturalnej pielęgnacji? A może po prostu nie chcesz stosować produktów odzwierzęcych? Skorzystaj z olejów Nature Queen lub Ministerstwa Dobrego Mydła. Sięgnij po olej z opuncji figowej, który zwiększa elastyczność, ujędrnia i rozjaśnia karnację. Zmniejsza on też cienie pod oczami. Innym olejem doskonałym do pielęgnacji dojrzałej skóry jest olej śliwkowy (z pestek śliwki). Szybko się wchłania, odbudowuje uszkodzony naskórek, koi i łagodzi podrażnienia. Dodatkowo pachnie on smakowitym… marcepanem!

Nasze kosmetyki na różne rodzaje zmarszczek – sprawdź je!

Na koniec (choć to jedna z najważniejszych porad) – chroń się przed słońcem i szkodliwymi w nadmiarze promieniami UV. Używaj kremów do opalania, ale także kapeluszy, które tworzą naturalny cień i ochronę dla Twojej cery. Dzięki temu zapobiegną nadmiernemu i zbyt szybkiemu tworzeniu się zmarszczek. 

To, w jakiej kondycji jest i będzie za kilkadziesiąt lat Twoja skóra, zależy od wielu czynników (na które masz ogromny wpływ!), wśród których wymienić można styl życia, ćwiczenia czy też przemyślaną i zaawansowaną codzienną pielęgnację. Choć genetyka także ma znaczenie, wiele zależy właśnie od pielęgnacji. Nigdy nie jest za późno na wprowadzanie zmian w życie. Każdy wiek jest dobry na to, aby zadbać o siebie. Zacznij już dziś i znajdź w sklepie Nabea dla siebie odpowiedni roller i kosmetyk przeciwstarzeniowy! 

 


Bibliografia:

[1], [4] https://uroda.poradnikzdrowie.pl/twarz/rodzaje-zmarszczek-jakie-sa-rodzaje-zmarszczek-aa-qsfC-LKHL-WdKp.html

[2], [6] https://www.forumzdrowia.pl/artykul/starzenie-sie-skory;5732582.html

[3] https://vizagojoga.pl/zmarszczki-senne-jak-spac-zeby-ich-nie-miec/

[5] https://www.dermatologia-praktyczna.pl/a3880/Zewnetrzne-i-wewnetrzne-czynniki-starzenia-sie-skory.html/

[7] https://www.doppelherz.pl/wiedza-i-porady/zmarszczki-krolicze-co-to-takiego-i-jak-je-zlikwidowac

[8] https://portal.abczdrowie.pl/lwia-zmarszczka-skad-sie-bierze-i-jak-sie-jej-pozbyc

[9] https://www.estell.pl/jak-pozbyc-sie-kurzych-lapek-pod-oczami/

[10] https://www.wrosinski.pl/jak-sie-pozbyc-zmarszczek-palacza/

[11] https://kosmetologa.pl/uroda/cwiczenia-miesni-twarzy.html

[12] https://zmarszczki-krolicze.net.pl/cwiczenia-na-zmarszczki-na-nosie/

[13] https://www.healthline.com/health/gua-sha#benefits

[14] https://moonlightspa.pl/blog/masaz-rollerem-do-twarzy/

[15] https://upacjenta.pl/poradnik/masaz-kobido

Pokaż więcej wpisów z Grudzień  2020

Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 4285 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-21
Suoer
2024-05-16
Super
pixelpixelpixelpixel