Zabawki rozwojowe, czyli co robić z dzieckiem w domu? 6 mądrych propozycji

2021-06-07
Zabawki rozwojowe, czyli co robić z dzieckiem w domu? 6 mądrych propozycji

Jak opóźnić pierwsze spotkanie dziecka z ”błękitnym ekranem” uzależniającego telefonu czy tableta? Zapewnij mu zabawki rozwojowe, które wciągną go bez reszty. Mamy dla Ciebie kilka propozycji. Buduj z dzieckiem więź przez zabawę od pierwszych dni życia. 

 

Spis treści:

  1. Zabawki rozwojowe – wpływ na rozwój poznawczy, motoryczny, społeczny
  2. Co robić z dzieckiem w domu? Wykorzystaj zabawki rozwojowe do mądrej zabawy!
  3. Co robić z miesięcznym dzieckiem? Zabawki rozwojowe dla maluszka 

 

Zabawki rozwojowe - wpływ na rozwój poznawczy, motoryczny, społeczny

Z pewnością każdy rodzic, bez względu na swój wiek, staż lub doświadczenie w rodzicielstwie, na pierwszym miejscu stawia przede wszystkim dobro swojej pociechy. Już od pierwszych chwil życia potomka, dokładasz wszelkich starań, aby latorośl była zdrowa, szczęśliwa i rozwijała się prawidłowo. To mocne podwaliny do startu w dalsze (później już dorosłe) życie. Co robić z dzieckiem w domu, by je zabawić, zapewnić rozrywkę, a jednocześnie od początku kształcić?

Wsparciem w tym procesie mogą się okazać, czasem niepozorne, zabawki rozwojowe towarzyszące maluchom w codziennym dniu, już w pierwszych miesiącach życia. Ważne, aby gadżet pozytywnie wpływał na rozwój dziecka i spełniał wszelkie zasady bezpieczeństwa, potwierdzone ważnymi certyfikatami. 

Dlaczego maluchowi potrzebne są zabawki rozwojowe? Często nie zdajemy sobie sprawy z tego jak wiele elementów i czynników zewnętrznych wpływa na rozwój i edukację naszego dziecka. 

Maluchy bardzo szybko uczą się i rozwijają umiejętności ruchowe czy plastyczne, czemu towarzyszą wszelkiego rodzaju piłki, skakanki, pchacze. Duszę artystyczną pobudzają naturalnie farby czy ciastoliny bądź kredki. 

Każda, nawet najmniejsza zabawka może nieść ze sobą masę korzyści, ale i szkód, dlatego zabawki wprowadzaj rozważnie. Od pierwszych dni życia malucha zwracaj uwagę na to, jakimi bodźcami jest otoczony. Nie powinny być to gadżety elektroniczne. Jeśli właśnie zostałaś mamą i zastanawiasz się, co robić z miesięcznym dzieckiem w domu czy też co zaplanować dla nieco starszego malucha, ten artykuł jest dla Ciebie. 

Na początku, tuż po urodzeniu, z reguły główną uwagę przypisuje się pracy nad koordynacją ruchu oko-ręka, zmysłu równowagi i wrażeniami sensorycznymi – stąd nad łóżeczkiem maluszka typowe zabawki rozwojowe dla niemowląt: wielokształtne grzechotki, kolorowe karuzele czy pluszaki na zawieszkach. 

Zabawki sensoryczne mają ogromny wpływ niemal na każdy zmysł maluszka: wzrok, słuch, dotyk, a czasem nawet węch i smak [1]! Zabawki mogą mieć diametralny wpływ właśnie na rozwój tych elementów. Jak wybrać odpowiedni gadżet? Zwróć uwagę na strukturę i sposób wykonania przedmiotu, łatwość czyszczenia i pielęgnacji, bezpieczeństwo oraz cel, w jakim chcesz go używać (który zmysł lub umiejętność ma rozwijać zabawka). 

Co robić z dzieckiem w domu? Wykorzystaj zabawki rozwojowe do mądrej zabawy!

Niemowlęce zabawki sensoryczne są najczęściej kolorowe, mają ciekawą, różnorodną teksturę i wydają różne dźwięki. Wszelkie dźwiękowe grzechotki, chodziki i tym podobne głośne elementy powinny być wykonane bez szkody dla dopiero co rozwijającego się zmysłu słuchu. 

Czego unikać przy zakupie zabawek dla najmłodszych? Uważaj na rzeczy, które nie są certyfikowane. Omijaj też gadżety z małymi, plastikowymi elementami, które dziecko może połknąć lub włożyć np. do nosa. Maskotki nie powinny mieć elementów, które łatwo można oderwać (nos czy oczy powinny być wyszywane, nie z koralików). 

Co robić z dziećmi w domu? Możliwości jest mnóstwo - ogranicza Cię tak naprawdę tylko wyobraźnia. Wymyślanie i przypominanie sobie własnych zabaw może być również dla Ciebie miłym powrotem do lat dzieciństwa. Sprawdź, co może okazać się pomocne dla niemowlaka, starszaka, a nawet ucznia! Oto krótki przewodnik po konkretnych, dostępnych w Nabea zabawkach, które pozytywnie wpłyną na rozwój Twojego dziecka.

Co robić z dzieckiem w domu? Wykorzystaj zabawki rozwojowe do mądrej zabawy!

Współczesna pedagogika czerpie garściami z metody Montessori. Wśród podstawowych zasad metody Montessori jest umożliwienie dzieciom rozwoju w oparciu o ich indywidualne predyspozycje, zainteresowania, autonomię, potrzeby i swobodę wyboru, a także przygotowywanie dzieci do dorosłości poprzez praktyczną, pożyteczną i pouczającą zabawę [2]. Zabawki rozwojowe w nurcie Montessori z reguły są dopasowane do wieku dziecka, a jednocześnie tych reguł.

Zabawki rozwojowe – wpływ na rozwój poznawczy, motoryczny, społeczny

Jeśli zastanawiasz się, co robić z dzieckiem, przychodzimy z pomocą. W asortymencie Nabea znajdziesz wiele zabawek rozwojowych, które są zgodne ze szkołą Montessori, a jednocześnie ekologiczne, z organicznych materiałów (w tym drewna), a dodatkowo są bezpieczne i trwałe. Posłużą z pewnością kolejnym dzieciom w Waszym domu lub nieuszkodzone, trafią do innej rodziny w ramach pomocy lub zero waste’owej, ekologicznejwymiany.

1. Książeczka kontrastowa LullaLove

Książeczka kontrastowa MR B marki LullaLove to podarunek idealny dla maluszka. Wykonana z bawełny zabawka jest przeznaczona dla pociechy w pierwszym półroczu życia. Wpływa na koncentrację, uczy świadomych chwytów, tego, że określone działanie przynosi konsekwencje, a ponadto pobudza i oddziałuje na zmysł wzroku niemowlaka (wspiera rozwój mięśni gałki ocznej).

2. Gra edukacyjna Montessori Na Farmie

A co robić z rocznym dzieckiem? W tym wieku dziecko intensywnie przyswaja nowe słowa – uczy się mówić lub już wyraźnie artykułuje pierwsze słowa i zdania. Uczy się też rozpoznawać kolory i dopasowywać do siebie różne kształty, poznaje też różnice między małymi i dużymi oraz lekkimi i ciężkimi przedmiotami, a także kształtuje swoją wyobraźnię przestrzenną. 

Gra edukacyjna Montessori Na Farmie będzie przydatną, a zarazem atrakcyjną wizualnie propozycją wspólnego spędzenia ze sobą czasu. Przy okazji zabawy dziecko nauczy się wielu przydatnych słówek i układania pierwszych zdań. Plansza do gry jest naszpikowana szczegółami, dzięki czemu, grając z dzieckiem, możesz stworzyć do niej całą wciągającą opowieść. Gra została zatwierdzona przez nauczycieli Montessori.

3. Tablica edukacyjna Masterkidz

Co robić z dzieckiem nieco starszym – rocznym i w wieku od 2 do 5–6 lat? U dzieci w tym wieku możesz zacząć wprowadzać zabawki sprzyjające rozwojowi kreatywnego myślenia (gdzie np. trzeba rozwiązać jakiś problem) oraz poszerzaniu wyobraźni i edukacji w zakresie emocjonalnym (umiejętność podejmowania decyzji czy wyrażania całej palety uczuć). 

Dobrym, wciągającym pomysłem na początek będzie Tablica edukacyjna Masterkidz, Odbicia Lustrzane Kolorowe Klocki. Gra łączy kreatywność, naukę, ćwiczenie koncentracji i daje dużą frajdę. W zestawie znajdują się różnokolorowe klocki, drewniana tabliczka z wycięciami na klocki i rowki na akrylowe, bezpieczne w użytkowaniu lusterko, które również jest częścią kompletu. 

Dziecko układa różne kombinacje klocków, a następnie obserwuje symetryczne odbicia w lusterku. To dobre przygotowanie dydaktyczne do nauki matematyki i geometrii w szkole, a przy okazji nauka estetyki i nazw kolorów. Pociecha na pewno odkryje wiele ciekawych wzorów i połączeń, a z czasem, że przykładać można nie tylko klocki, ale i inne niewielkie przedmioty. 

Rozwój nie kończy się jednak w momencie, kiedy pociecha wychodzi z domu i przekracza próg przedszkola czy szkoły. Nadal możesz (a nawet powinieneś) ją w tym wspierać. Edukuj w prosty nienachalny sposób, na przykład przez puzzle lub gry logiczne, odpowiednio dostosowane do wieku.

4. Puzzle 4w1 Moje pierwsze puzzle Ruszajmy w drogę

Co zrobić z dzieckiem w wakacje, gdy czeka Was długa podróż samochodem? Zapewnij mu rozrywkę i zamiast tableta podaruj zagadkę do rozwiązania – cztery zestawy puzzli w jednym poręcznym i kompaktowym opakowaniu, które nie zajmie dużo miejsca w bagażu. Puzzle odpowiadają tematycznie podróżom. Przy okazji możecie porozmawiać o atrakcjach, jakie czekają Was na miejscu. Czas spędzony w ten sposób zleci błyskawicznie. 

Szykujesz się na pierwsze wakacje z maluchem i nie wiesz, jak się spakować? Czy wiesz, o czym lepiej nie zapomnieć? A może potrzebujesz więcej porad i inspiracji, co zrobić z dzieckiem w wakacje, by świetnie je wspominało? Skorzystaj z porad w artykule na naszym blogu: “Co zabrać na wakacje z dzieckiem? Lista rzeczy do spakowania dla eko-mamy”. 

Wiesz już, co robić z rocznym dzieckiem i starszakami - nuda na pewno Wam nie grozi! Wymienione zabawki mogą jednak nie odpowiadać potrzebom i możliwościom najmłodszych maluchów – tych, które większość dnia spędzają w wózku lub w łóżeczku. Co robić z miesięcznym dzieckiem? Jak dostarczyć mu rozrywki, a jednocześnie niezbędnych do rozwoju pozytywnych bodźców?

Co robić z miesięcznym dzieckiem? Zabawki rozwojowe dla maluszka

Miesięczne dziecko potrafi już m.in. wodzić wzrokiem w bok i przed sobą za poruszającymi się przedmiotami, zaciskać w rączce włożone w nią przedmioty, chwytać przedmioty, ale bez utrzymywania ich w rączce, a także reaguje na głos lub dźwięk (przestaje lub zaczyna płakać, słysząc je) [3]. 

Już wkrótce, również z pomocą zabawek, zakres jego umiejętności stanie się jeszcze szerszy, a dotychczasowe ruchy bardziej płynne i pewne. Jakie zabawki rozwojowe pomogą takiemu maluszkowi, a przy okazji zaciekawią, uspokoją, czy, w razie potrzeby, poprawią humor?

5. Naturalny gryzak Natruba

Połącz przyjemne z pożytecznym i pomyśl o kilka miesięcy do przodu. Zdecyduj się na naturalny gryzak Natruba w kształcie lisa, pawia, papugi, szopa lub innego zwierzątka. W tej chwili, dla miesięcznego maluszka, będzie on głównie zabawką do kąpieli, ale z czasem, już za jakiś czas, będzie też zaspokajał odruch ssania, uspokoi i złagodzi ból podczas ząbkowania. Wersje z otworami na rączkę łatwo przypniesz do wózka, dzięki czemu będzie ona też zabawką.

 

6. Przytulanka Zajączek Baby’s Only 

Inną sprawdzoną zabawką dla niemowląt będzie maskotka. Często jest to pierwszy (i trafiony) prezent od rodziny, który staje się najukochańszym przyjacielem małego dziecka. Maskotki zapewniają dziecku poczucie bezpieczeństwa i zadowolenie. Znajoma rzecz w łóżeczku pozwala też maluchowi spokojnie zasnąć i nie bać się ciemności [4]. 

Różowy dzianinowy zajączek Baby’s Only z łatwością pochłania znajome zapachy – niedługo po zakupie zacznie pachnieć mamą. To niezbędne zwierzątko w każdym wózku i łóżeczku. Jego wyjątkowo długie i szerokie uszy przyjmą każdy dziecięcy sekret. 

Dobro potomka to największa wartość dla każdego rodzica. W związku z tym inwestujemy nie tylko w ich zdrowie, ale i przydatne akcesoria dla dzieci czy drobne przyjemności. Troska przejawia się także w doborze odpowiednich (a co najważniejsze bezpiecznych) zabawek, które razem z radością przyniosą dodatkowe korzyści dla rozwoju malucha. Taką funkcję zdecydowanie spełniają opisane w naszym artykule gadżety. Zapewniają nie tylko dobrą zabawę, lecz także są absolutnie nieszkodliwe dla Twojego dziecka.

Zabawki rozwojowe - wpływ na rozwój poznawczy, motoryczny, społeczny

W asortymencie Nabea znajdziesz również zdrową żywność, produkty do domu, dla mężczyzn, książki, a także szeroki wybór naturalnych kosmetyków i suplementów dla zdrowia i urody. Zrobisz u nas zakupy dla całej rodziny: na potrzeby nie tylko najmłodszych domowników, ale również rodziców i dziadków.

 


 

Bibliografia:

[1] Czym jest sensoryka? – Sensorysie

[2] Wychowanie Montessori. Zasady i metody dla dzieci przedszkolnych - Sklep Liger - Sklep Liger

[3] Wskaźniki rozwoju 1-miesięcznego dziecka – Rozwój dziecka (childdevelop.pl)

[4] Przywiązanie do maskotek: czy może być zbyt silne? - Jesteś Mamą (jestesmama.pl)

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec  2021

Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 4285 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-21
Suoer
2024-05-16
Super
pixelpixelpixelpixel