Temperatura wody dla noworodka? 7 faktów o pierwszej kąpieli

2021-03-22
Temperatura wody dla noworodka? 7 faktów o pierwszej kąpieli

Pierwsza kąpiel noworodka, mimo że często lubiana przez dziecko, bywa dla niedoświadczonych rodziców stresująca. Jaka jest idealna temperatura wody dla noworodka? Jakich kosmetyków potrzebujesz i jak często kąpać niemowlę? Dowiedz się więcej!

 

Spis treści:

  1. Pierwsza kąpiel noworodka. Czy jest się czym stresować?
  2. Temperatura wody dla noworodka i inne X faktów o pierwszej kąpieli
  3. Kąpanie noworodka. Jakie kosmetyki warto mieć pod ręką?

 

Pierwsza kąpiel noworodka. Czy jest się czym stresować?

Kąpanie noworodka, zwłaszcza gdy robi to doświadczona położna, wydaje się stosunkowo proste i szybkie. Po powrocie do domu, gdy trzeba zrobić to samemu, zaczynają się jednak problemy i obawy – zwłaszcza u niedoświadczonych rodziców. Noworodek jest drobny, kruchy i wydaje się delikatny. Nie dowiesz się też od niego wprost, jaka temperatura wody dla noworodka będzie optymalna. Dodatkowo wciąż goi się u niego kikut pępowinowy i ciemieniucha. Możesz też jako rodzic obawiać się, że woda trafi do uszu i oczu dziecka lub że malec wyślizgnie Ci się z rąk, uderzy lub zadławi wodą. To całkiem zrozumiałe obawy. Masz prawo zastanawiać się, w jaki sposób i w jakiej temperaturze kąpać noworodka.

Nie pomagają też mity wokół kąpieli, które mimo upływu lat wciąż krążą wśród rodziców, przekazywane przez starsze pokolenia. Jedno z fałszywych przekonań dotyczy tego, jak często kąpać noworodka. Nie musisz tego robić codziennie. Według dermatologów, ze względu na bardzo delikatną i wrażliwą skórę, na początku wystarczą 2–3 kąpiele tygodniowo. Codziennie jednak, nawet kilka razy dziennie, należy myć okolice wrażliwe na odparzenia: szyję, zgięcia kończyn, paszki i miejsca styku z pieluszką [1].Więcej o pielęgnacji skóry z odparzeniami przeczytasz na naszym blogu w artykule „Domowe sposoby na odparzenia u dzieci – jak pielęgnować wrażliwą skórę malucha?”. 

Innym popularnym mitem jest konieczność używania patyczków higienicznych czy oliwki po każdej kąpieli. Nie myj uszu w środku u takiego maluszka – grzebanie w środku patyczkiem higienicznym grozi przerwaniem wyjątkowo delikatnej błony bębenkowej, a to może prowadzić do bolesnego zapalenia ucha. Przemywaj wodą tylko część, którą widzisz gołym okiem, z użyciem dobrze odciśniętego gazika lub wacika. Jeśli stosujesz do mycia kosmetyki na bazie emolientów, oliwka po kąpieli nie jest już niezbędna [2]. 

Pierwsza kąpiel noworodka. Czy jest się czym stresować?

Jakie naturalne kosmetyki dla noworodka będą odpowiednie i jak kąpać noworodka, jeśli nie masz w tym doświadczenia? Kiedy pierwsza kąpiel noworodka sprawia Ci problemy, i czujesz, że zaczynasz panikować, zwróć się o szybki kurs kąpieli do swojej położnej lub do… douli. 

Mimo że profesja douli dopiero od niedawna staje się popularna jako zawód, istnieje ona w kulturze od wieków. Doula to osoba, która pomaga kobiecie odzyskać pełnię sił podczas połogu i wspiera ją w razie potrzeby w codziennych czynnościach związanych z noworodkiem. Jest ona szkoleniowcem” w dziedzinie opieki nad takim maluchem [3]. O pomoc możesz też poprosić bardziej doświadczonych, zaufanych krewnych lub przyjaciół – we wcześniejszych wiekach to oni pełnili rolę douli. 

Temperatura wody dla noworodka i inne 6 faktów o pierwszej kąpieli 

Dobra wiadomość jest taka, że małe dzieci przeważnie naprawdę lubią kontakt z wodą. Szybko się w niej rozluźniają i jest to dla ich zmysłów kolejny ważny sensoryczny bodziec [4]. Wiesz już, jak często kąpać noworodka – poznaj pozostałe szczegóły. Jaka powinna być temperatura wody do kąpieli noworodka? O jakich drobiazgach trzeba pamiętać podczas mycia? Odpowiadamy na najczęściej zadawane przez rodziców pytania.

1. Kiedy pierwsza kąpiel noworodka? 

Przyjęło się, żeby pierwsze kąpanie noworodka odbywało się jak najpóźniej, nawet do tygodnia po porodzie. Dlaczego? Ciałko dziecka po urodzeniu pokrywa maź płodowa. Dobrze jest pozwolić jej się wchłonąć. Maź chroni skórę noworodka – pełni funkcję naturalnego „kremu”. W składzie zawiera ona wydzielinę gruczołów łojowych i resztki naskórka. Chroni ona skórę malucha przed niekorzystnym wpływem wód płodowych w ciele mamy, a po narodzinach chroni malucha przed zakażeniem skórnym [5].

Kiedy pierwsza kąpiel noworodka?

2. Jak często kąpać niemowlę?

W przypadku niemowląt (dzieci między 3. a 12. miesiącem życia) [6] zalecenia są podobne do tych dla noworodków. Kąp takiego malucha 2-3 razy w tygodniu [7].

3. Jaka jest najlepsza temperatura wody dla noworodka? 

Temperatura wody do kąpieli noworodka powinna być zbliżona do temperatury ciała człowieka lub lekko wyższa – ok. 37 st. C [8]. Dla pewności, podczas pierwszych kąpieli, sprawdzaj, czy temperatura wody dla noworodka właśnie tyle wynosi. Kiedy nabierzesz wprawy, możesz testować wodę łokciem.

4. Jakie naturalne kosmetyki dla noworodka stosować?

Skóra noworodka ma pH o wartości 6,34-7,5 w zależności od konkretnego miejsca na ciele. Jest ono jednak wyższe niż u dorosłego człowieka [9]. Stosowanie agresywnie oczyszczającego mydła prowadzi do podrażnień i stanów zapalnych. Używaj hipoalergicznego i delikatnego środka dla niemowląt, np. żelu lub płynu dozwolonego od 1. dnia życia. Dobrze, jeśli taki kosmetyk posiada certyfikaty i pozytywną opinię Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, ECOCERT-u lub Instytutu Matki i Dziecka. 

Jakie naturalne kosmetyki dla noworodka stosować?

Świetnym pomysłem będą emolienty wlewane bezpośrednio do wody [10]. Pełnią one rolę kilku kosmetyków w jednym: są płynem do kąpieli, szamponem, a jednocześnie nawilżająco-natłuszczającym balsamem. Emolienty zabezpieczają barierę lipidową skóry i minimalizują powstawanie zaczerwienień, podrażnień, potówek czy atopowego zapalenia wrażliwej skóry dziecka.

Po wieczornej kąpieli możesz (choć nie jest to obowiązkowe) wmasować oliwkę dla dzieci. Taki masaż zadziała na dziecko relaksująco i przygotuje je do pójścia spać.

5. Czy pielęgnacja chłopców różni się czymś od mycia dziewczynek?

Mycie chłopców różni się od mycia dziewczynek tylko w zakresie higieny intymnej. U dziewczynki przestrzeń między wargami sromowymi może być wypełniona białą, płodową mazią – nie trzeba jej wymywać, z czasem sama się wypłucze. Narządy płciowe myj zgodnie z zasadą obowiązującą również dorosłych: z góry na dół, w kierunku pupy (nigdy odwrotnie). Zabrudzenie pochwy czy okolic intymnych u dziecka stolcem może wywołać stan zapalny (u obu płci). 

U chłopców podczas kąpieli ściągnij lekko napletek w dół i oczyść miejsca intymne z wydzieliny [11]. Jeśli napletek stawia opór i pojawia się stan zapalny, nie ciągnij siłą. Skonsultuj się z pediatrą lub położną. Podczas zmian pieluszki u synka sprawdzaj też, czy pod napletkiem jest czysto i usuwaj na bieżąco wydzielinę.

6. Jak trzymać dziecko w wanience?

Jeśli obawiasz się położyć noworodka w wanience, nie nalewaj wody do pełna. Jak kąpać noworodka w wanience? Włóż dziecko do wanienki, przytrzymując główkę powyżej linii wody. Osoba praworęczna powinna myć dziecko prawą ręką, a podtrzymywać lewą. W przypadku osoby leworęcznej – na odwrót. Możesz o pomoc przy myciu poprosić tatę, który zwykle ma większe dłonie i ręce niż mama. Dziecko możesz myć dłonią.

7. O jakich miejscach szczególnie trzeba pamiętać? Jak je myć?

Zanim zajmiesz się maluchem, najpierw umyj ręce. Następnie umyj twarz dziecka, możesz to zrobić zmoczonym w wodzie z dodatkiem kosmetyku ręczniczkiem. Trzeba też umyć oczka – oczy (zamknięte) umyj dwoma jałowymi gazikami zmoczonymi w przegotowanej wodzie lub soli fizjologicznej, w kierunku od skroni do nosa [12]. 

Nosek u zdrowego dziecka możesz przetrzeć wacikiem zwilżonym w wodzie, wokół i pod nosem, a jeśli maluch ma katar, zakroplić nosek solą fizjologiczną lub odciągnąć wydzielinę „katarkiem”. 

Uszy przetrzyj tylko z zewnątrz nawilżonym wacikiem lub gazikiem. Dopilnuj, by je dokładnie osuszyć (zarówno środek, jak i zewnętrzną część, za uchem). 

U noworodka i niemowlęcia możesz również umyć wnętrze jamy ustnej. Jest to wręcz wskazane. Zwilżonym gazikiem lub rogiem pieluchy tetrowej nawiniętym na palec wymieć resztki pokarmu z wnętrza ust i delikatnie oczyść dziąsła. W późniejszym wieku, gdy pojawią się pierwsze ząbki, zakup szczoteczkę silikonową. 

O jakich miejscach szczególnie trzeba pamiętać? Jak je myć?

Jeśli Twój maluch ma na główce ciemieniuchę, zadbaj o skórę w tym miejscu jeszcze przed myciem. W ten sposób szybko się jej pozbędziesz. Na godzinę przed kąpielą posmaruj oliwką miejsce, gdzie łuszczy się naskórek. Podczas mycia zrób delikatny peeling. Zetrzyj pozostałości ciemieniuchy płatkami owsianymi zalanymi ciepłą wodą [13]. 

Kikut pępowinowy powinien odpaść samoistnie do 4 tygodni po porodzie. Przez ten czas powinien być on jednak utrzymywany w czystości. Nie jest wskazane moczenie go w wodzie, dlatego nalewaj do wanienki tyle wody, by nie zamoczyć w całości brzuszka. Możesz przemyć okolice pępka wodą, ale po kąpieli należy to miejsce, podobnie jak miejsca ewentualnych oparzeń, dokładnie wysuszyć. Codziennie 4-5 razy na dobę przemywaj to miejsce za pomocą zwilżonych w wodzie gazików lub patyczków higienicznych i nie zakrywaj go pieluszką. Niezagojony pępek powinien mieć dostęp do powietrza [14].

Kąpanie noworodka. Jakie kosmetyki warto mieć pod ręką?

Kosmetyki naturalne o krótkim i prostym składzie to bardzo dobry wybór dla szalenie cienkiej i delikatnej skóry każdego niemowlaka. Pamiętaj, aby zawsze na opakowaniu znaleźć informację o możliwości stosowania danego środka od pierwszego dnia życia. Jakie naturalne kosmetyki dla noworodka wybrać w Nabea? Oto nasze propozycje.

Wśród kosmetyków, w które warto zaopatrzyć łazienkę niemowlaka, trzeba wymienić:

  • płyn, żel lub i szampon do mycia (lub kosmetyk-emolient typu 2w1),
  • chusteczki nawilżające,
  • pieluszki wielorazowe, jednorazowe lub tetrowe,
  • oliwkę, krem lub balsam do ciała.

Maluszek, który dopiero pojawił się na świecie, potrzebuje wyjątkowej pielęgnacji i ochrony. Taką zapewnią mu łagodne produkty marki Gamarde. Zwróć uwagę na kilka z nich:

Mleczko oczyszczające bez spłukiwania dla dzieci

Z mleczkiem hipoalergicznym codzienna pielęgnacja noworodka o wrażliwej skórze z pewnością nie będzie problemem! To świetny kosmetyk zwłaszcza na wyjazdach lub na spacerach.

Gel Lavant – Żel myjący dla dzieci

Żel nie szczypie w oczy. Jest odpowiedni do mycia całego ciała, w tym także włosów. 100% składników kosmetyku jest pochodzenia naturalnego.

Woda oczyszczająca bez spłukiwania dla dzieci 

Idealny produkt już od pierwszych dni życia! Hipoalergiczny, nie pozostawia zapachu, łagodzi podrażnienia oraz chroni delikatną skórę maluszka przed odparzeniami pieluszkowymi.

Kąpanie noworodka. Jakie kosmetyki warto mieć pod ręką?

Do listy ważnych produktów, które są kosmetykami naturalnymi, niezbędnymi dla noworodka dopisz także:

Łagodny żel do mycia i szampon dla niemowląt i dzieci – LullaLove

To szampon, ale możesz nim umyć również resztę ciała. To produkt rodzinny – może z niego korzystać też mama i tata.

Naturalne chusteczki nawilżane – Alphanova Bebe 

Chusteczki z olejkami ze słodkich migdałów myją, koją i nawilżają. Przydadzą Ci się na pewno podczas przewijania “w trasie” lub do szybkiego umycia zabrudzonej jedzeniem buzi.

Olejek do Masażu – Alphanova Bebe 

Kosmetyk w sam raz na miłe zakończenie rytuału kąpieli i do nawiązania głębszej więzi z dzieckiem. Olejek jest ekologiczny, certyfikowany i bezzapachowy. W składzie zawiera tylko 4 organiczne oleje z pierwszego tłoczenia: z róży piżmowej, makadamia, ze słodkich migdałów i słonecznikowy.

Kąpanie noworodka. Jakie kosmetyki warto mieć pod ręką?

Dzieci, a zwłaszcza niemowlaki, potrzebują szczególnej troski i opieki na każdym polu. Odpowiednia pielęgnacja ciała jest jednym z nich. Wiesz już, jak często i w jakiej temperaturze kąpać noworodka. Zadbaj też, aby Twój maluszek już od pierwszych dni życia miał kontakt z produktami, które są bezpieczne dla jego zdrowia, a jednocześnie naturalne oraz ekologiczne! Sprawdź szeroką ofertę naszych kosmetyków dla dzieci i innych artykułów dla najmłodszych. Mamy też zabawki eco i ubranka – zorganizujesz sobie u nas całą ekologiczną wyprawkę dla malucha. Wszystko, czego potrzebujesz znajdziesz właśnie w sklepie Nabea. 

 


Bibliografia:

[1], [11] https://zdrowedziecko.com/6-pytan-do-poloznej-kapiel-noworodka/

[2] https://www.dermedicowo.pl/ekspert-radzi/noworodek/67-pielegnacja-niemowlat-fakty-i-mity

[3] Kim jest doula? - Stowarzyszenie DOULA w Polsce

[4] Jak na basen reagują niemowlaki? - Uczymy miłości do wody (uczymymiloscidowody.pl)

[5] 6 pytań do położnej – kąpiel noworodka | Zdrowe Dziecko

[6] Rozmiary niemowlęce i dziecięce: 56, 62, 68... Jak dobrać rozmiar ubranek? - RODZICE.PL

[7] Jak często kąpać niemowlę? Co zalecają eksperci? - SOSrodzice.pl

[8], [12] Kąpiel noworodka, pierwsza kąpiel niemowlaka, jak i w czym kąpać? | Eloderm

[9] Skóra noworodka i niemowlęcia – budowa, funkcje, zasady prawidłowej pielęgnacji, również w okresie zimowym - Wiadomości Dermatologiczne (wiadomoscidermatologiczne.pl)

[10] Pierwsza kąpiel noworodka krok po kroku - Opieka Okołoporodowa (opiekaokoloporodowa.pl)

[13] Kąpiel niemowlęcia. Jak powinna wyglądać codzienna toaleta dziecka? - Mjakmama.pl (mjakmama24.pl)

[14] Pielęgnacja kikuta pępowiny - jak pielęgnować niezagojony pepek noworodka? | Apteline.pl

Pokaż więcej wpisów z Marzec  2021

Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 4285 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-23
Bardzo szybka obsługa
2024-05-21
kolejne zamówienie. Dziękuję
pixelpixelpixelpixel