Piekące oczy na wakacjach i przed komputerem? 10 sposobów, jak dbać o wzrok

2022-08-22
Piekące oczy na wakacjach i przed komputerem? 10 sposobów, jak dbać o wzrok

Suche, podrażnione i piekące oczy to niby niewielka, ale bardzo dokuczliwa dolegliwość, która może zepsuć radość z całego urlopu. Sprawdź, jak zadbać o oczy – na wakacjach i w pracy – by swędzenie i pieczenie było tylko wspomnieniem!

 

Spis treści:

  1. Chroń oczy przed UV! Jak dbać o oczy latem?
  2. Jak dbać o wzrok, gdy pracujesz przed komputerem?
  3. Krople na piekące oczy – zdaniem eksperta
  4. Piekące i łzawiące oczy? 7 produktów, które dbają o wzrok

 

Chroń oczy przed UV! Jak dbać o oczy latem?

Piekące oczy mogą popsuć urlop – kiedy pieką, bolą i są zaczerwienione, każde wyjście na plażę czy przebywanie na słońcu staje się koszmarem. Jak dbać o wzrok latem i dlaczego to bardzo ważne, zwłaszcza na urlopie?

  • Naturalność

Cóż, w mieście, jeśli nie zadbasz o ochronę oczu, najprawdopodobniej nic groźnego się nie stanie – po prostu będziesz mieć więcej „kurzych łapek” i zmarszczek na czole od mrużenia oczu. Co innego jednak, jeśli jesteś nad morzem czy jeziorem. Woda i piasek bardzo silnie odbijają promienie słoneczne, co grozi ryzykiem poważnych problemów ze wzrokiem. Co najgorszego może Ci się przytrafić? Nie tylko podrażnione, piekące i łzawiące oczy, ale także oparzenia termiczne, uszkodzenia rogówki i spojówki, które później mogą skutkować nawet powstaniem zmian w siatkówce.

Piekące oczy będą czerwone, a spojówki opuchnięte. Będziesz gorzej widzieć (co jest związane z obrzękiem rogówki), do tego będziesz odczuwać silny ból ze względu na fakt, że rogówka jest mocno unerwiona. Będziesz mieć także światłowstręt – i zero ochoty na plażowanie!

  • Naturalność

Jeśli więc zastanawiasz się jak dbać o oczy latem, zacznij od kupienia dobrych okularów przeciwsłonecznych i najlepiej nie rozstawaj się z nimi na urlopie w słoneczne dni. Pomagają one także chronić oczy przed czerniakiem, który może rozwijać się w przednim lub tylnym odcinku oka. Więcej o tym, jak chronić skórę przed szkodliwymi promieniami UV, przeczytasz na naszym blogu.

Jak dbać o oczy – i jak kupić dobre okulary przeciwsłoneczne?

Zakup właściwych okularów przeciwsłonecznych wcale nie jest taki łatwy! Chcesz naprawdę zadbać o wzrok i zapomnieć o takim problemie jak podrażnione od nadmiaru słońca i piekące oczy? Dobierając okulary przeciwsłoneczne, zastosuj się do tych 3 zasad:

1. Kupuj okulary przeciwsłoneczne u optyka

A nie na straganie w kurorcie. Te „straganowe” są zrobione ze zwykłego plastiku, który nie ma filtrów chroniących oczy przed promieniowaniem UV. Nosząc je, możesz sobie zaszkodzić. Pod ciemnymi „szkłami” Twoja źrenica się rozszerzy – to jest naturalny proces. Wtedy jednak wpadnie do niej jeszcze więcej promieniowania UV, którego nie zatrzymają plastikowe „szkła”. Gdy kupujesz okulary u optyka, masz pewność, że mają filtr UV400, który całkowicie zabezpiecza wzrok przed promieniowaniem UV. „Straganowe” okulary nie uchronią Cię także przed oparzeniami oczu.

Jak dbać o oczy – i jak kupić dobre okulary przeciwsłoneczne?

2. Dobierz okulary do sytuacji

Spędzasz wakacje na plaży lub uprawiając sporty wodne? Wybierz okulary z polaryzacją, która blokuje rozproszone światło, jakie odbija się od wody. Ale jeśli dużo czasu spędzasz za kierownicą samochodu, który ma system Head-Up-Display, wybierz okulary bez polaryzacji, bo uniemożliwi Ci ona zobaczenie komunikatów wyświetlanych na przedniej szybie auta.

3. Dobierz odpowiedni kolor szkieł

Choć wszystkie kolory szkieł w okularach zakupionych u optyka będą chronić oczy tak samo, np. szary kolor szkieł lekko poprawia ostrość widzenia (u osób niemających kłopotów ze wzrokiem). Okulary z pomarańczowymi szkłami możesz sprezentować babci – seniorzy cierpiący na starcze zwyrodnienie plamki żółtej mają w nich lepszy kontrast widzenia.

Jak jeszcze dbać o wzrok na wakacjach?

Dobre okulary przeciwsłoneczne to podstawa. Co jeszcze możesz zrobić, by podrażnione słońcem suche oczy nie stały się Twoim problemem?

  • Noś kapelusz lub czapkę z daszkiem – to pomoże chronić oczy w cieniu.
  • Smaruj powieki kremem z wysokim filtrem UV – cienka jak papier skóra powiek łatwo ulega oparzeniom, które powodują bardzo silny obrzęk.
  • Stosuj krople bądź żele nawilżające – tzw. sztuczne łzy. Silne słońce i nadmorski wiatr sprzyjają przesuszeniu rogówki i siatkówki (podobnie jak klimatyzacja w samolocie). Na wakacjach najlepiej nawilżać gałki oczne przynajmniej trzy razy dziennie, inaczej możesz mieć piekące i łzawiące oczy.

Jak dbać o wzrok, gdy pracujesz przed komputerem?

Jak dbać o wzrok, gdy pracujesz przed komputerem?

Piekące oczy to także częsty problem osób, które wiele godzin w ciągu dnia spędzają przed komputerem. Jak dbać o wzrok, gdy większość dnia spędzasz, wpatrując się w monitor?

  • Zadbaj o ergonomię miejsca pracy

Ustaw komputer tak, by jego monitor znajdował się w odległości 50-70 cm od oczu i żeby można było patrzeć na niego lekko w dół. Środek monitora powinien znajdować się 10-20 cm poniżej linii oczu. Komputer powinien być ustawiony bokiem do okna, wieczorem doświetlaj się przy pracy lampką boczną. 

  • Korzystaj z nawilżaczy powietrza

Komputer generuje ciepło i zmniejsza wilgotność powietrza, co nie służy oczom. W pokoju, w którym spędzasz czas przed monitorem, warto postawić nawilżacz powietrza lub dyfuzor do aromaterapii z funkcją nawilżacza. Dodatkowe nawilżanie powietrza pomoże także w upały, kiedy powietrze staje się gorące i suche, co odczuwają również oczy. Więcej o tym, jak schłodzić się w upały przeczytasz na naszym blogu

  • Ćwicz gałki oczne

Oczy męczą się, gdy długo patrzą na jedną płaszczyznę – czyli np. monitor. Przynajmniej raz na godzinę zafunduj oczom fitness. Przenieś wzrok za okno i zagap się na parę minut w dal, zataczaj wzrokiem ósemki, patrz na boki, w dół i do góry, zasłoń na parę chwil oczy dłońmi. Kilka minut takiej gimnastyki wzmocni mięśnie oka i polepszy akomodację. 

  • Zadbaj o dietę

Twoje menu powinno być bogate zwłaszcza w warzywa żółte i zielone, które zawierają korzystne dla zdrowia oczu karotenoidy. Można także wesprzeć się suplementami, np. zawierającymi luteinę i zeaksantynę. Suplementacja beta-karotenem jest polecana dla seniorów mających zwyrodnienie plamki żółtej. Nie powinni stosować jej palacze, bo jak wskazują badania, suplementacja karotenoidami może u nich zwiększyć ryzyko rozwoju chorób serca. 

  • Nawilżaj oczy kroplami

Jeżeli tylko czujesz, że masz suche oczy, zastosuj krople nawilżające. Warto jedno opakowanie trzymać w szufladzie przy biurku.

Nawilżaj oczy kroplami

Krople na piekące oczy – zdaniem eksperta

Kryteriami, jakimi powinno kierować się podczas wyboru nawilżających kropli do oczu, jest częstość zakraplania, wygoda podawania kropli, data ważności po otwarciu i obecność konserwantów. Pod względem czasu przydatności do użytku krople do oczu możemy podzielić na takie z miesięcznym terminem przydatności do użycia, trzymiesięcznym i sześciomiesięcznym. Krople, które mogą być stosowane przez okres 6 miesięcy i nie zawierają konserwantów, są zalecane głównie osobom noszącym soczewki kontaktowe, z wrażliwymi oczami, a także alergikom – czyli tym, którzy często potrzebują zakraplać oczy.

Nawilżające krople na piekące oczy przydadzą się również osobom spędzającym dużo czasu przed komputerem. Okres przydatności jest związany z brakiem konserwantów i ze specjalną budową buteleczki, która zapewnia odpowiednią jałowość kropli po tak długim okresie od ich otwarcia. Taki produkt jest bezpieczny przez cały okres przydatności do użycia. Dla osób, które mają rzadsze potrzeby zakraplania oczu, przeznaczone są krople w pojemnikach jednodawkowych, których czas użycia od otwarcia wynosi 24 h.

Krople na piekące oczy – zdaniem eksperta

Piekące i łzawiące oczy? 7 produktów, które dbają o wzrok

Twoim problemem są piekące i łzawiące oczy? Wypróbuj produkty, które wesprą Cię w walce o zdrowe oczy:

1. Suplementy dla zdrowych oczu 

Wsparciem dla zdrowia oczu są naturalne suplementy zawierające roślinne składniki wpływające korzystnie na funkcje narządu wzroku. Te m.in. z wyciągiem z aronii i owoców borówki czarnej działają wzmacniająco i osłaniająco, pomagają utrzymać prawidłowe funkcje siatkówki i mogą przyczynić się do stabilizacji zdrowego poziomu kolagenu w oku. Mające w składzie luteinę wspierają zdrowie plamki żółtej i chronią oko przed szkodliwym wpływem światła (zwłaszcza niebieskiego – czyli tego z ekranów i monitorów, które uważa się za szczególnie destrukcyjne dla oczu). Te, w których znajduje się świetlik lekarski, działają przeciwzapalnie i łagodząco na zmęczone i podrażnione oczy, dodatkowo łagodzą stany zapalne błon śluzowych oczu (np. w zapaleniu spojówek).

2. Krople nawilżające

Nawilżające krople na piekące oczy z kwasem hialuronowym dają szybką ulgę, gdy Twoim problemem jest podrażnienie, zmęczenie oczu lub uczucie piasku pod powiekami. Ulgę poczujesz od razu po zastosowaniu. Inną opcją są krople na bazie hialuronianu sodu z dodatkiem wodnych ekstraktów roślinnych z: ginkgo biloba, borówki, kopru włoskiego i wąkrotki azjatyckiej.

Piekące i łzawiące oczy? 7 produktów, które dbają o wzrok

3. Kosmetyki do skóry wokół oczu

Skóra powiek ma zaledwie 0,2 mm, a jej kondycja wpływa także na stan wzroku. Jeżeli jest przesuszona i piecze, będziesz mimowolnie trzeć oczy, co może prowadzić do urazów gałek ocznych. Warto zatem zadbać o skórę powiek i okolic oczu nie tylko ze względów estetycznych. Z pomocą przyjdą Ci np. serum do powiek i skóry wokół oczu ze świetlikiem i kofeiną (przebadane okulistycznie) czy intensywne serum pod oczy z masującym aplikatorem, który poprawia ukrwienie skóry wokół oczu. 

Zapraszamy na zakupy do Nabea – u nas znajdziesz naturalne, certyfikowane kosmetyki oraz preparaty wzmacniające, które pomogą ci zadbać o zdrowie i komfort oczu.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień  2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.72 / 5.00 4235 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-08
kupuję regularnie i serdecznie polecam
2024-03-26
Polecam serdecznie zakupy w nabea, dużo niespotykanych gdzie indziej produktów w korzystanej cenie.
pixelpixelpixelpixel