Naturalne konserwanty w kosmetykach

2021-08-11
Naturalne konserwanty w kosmetykach

Konserwanty w kosmetykach naturalnych to temat, który od zawsze budzi dużo wątpliwości. Postanowiliśmy je dziś rozwiać – i tak, kosmetyki mogą być w pełni naturalne (i nie psuć się bardzo szybko) – bo zawierają występujące w przyrodzie substancje, które działają antybakteryjnie i zabezpieczają produkt przed szybką utratą właściwości i rozpadem.

Do takich naturalnych konserwantów należą m.in.:

• olejki eteryczne – z drzewa herbacianego, goździkowy, tymiankowy, lawendowy;

• ekstrakty z pestek grapefruita i rozmarynu;

witaminy C i E.

Dlaczego działają konserwująco?

Ponieważ zapobiegają jełczeniu tłuszczów i olejów i mają działanie antyoksydacyjne. Trzeba jednak pamiętać, że naturalne konserwanty mają słabsze działanie niż te syntetyczne, więc by uzyskać odpowiedni poziom konserwacji, twórcy kosmetyków naturalnych wykorzystują tzw. efekt synergistyczny. Polega on na połączeniu np. ekstraktu o właściwościach przeciwbakteryjnych z witaminą mającą działanie antyoksydacyjne. Olejki, ekstrakty i witaminy to nie jedyne substancje o działaniu konserwującym, jakie możesz znaleźć w kosmetykach naturalnych.

Zgodnie z załącznikiem V do Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Europy nr 1223/2009 z dn. 30 listopada 2009 r., dotyczącego produktów kosmetycznych, w kosmetykach naturalnych mogą znaleźć się również naturalnie występujące w przyrodzie substancje o działaniu konserwującym, takie jak:

• benzoesan sodu (sól sodowa kwasu benzoesowego, który w naturze znajdziemy np. w jagodach, żurawinie, jabłkach, owocach morza, nabiale);

• sorbinian potasu (sól potasowa kwasu sorbowego, występującego np. w owocach jarzębiny);

• kwasy: cytrynowy, salicylowy, sorbowy, dehydrooctowy;

• alkohole: benzylowy, etylowy.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień  2021

Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 4351 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-07
Wszystko w porządku.
2024-07-04
Jestem bardzo zadowolona
pixel