Jaki filtr do opalania? Poznaj rodzaje filtrów SPF

2021-06-24
Jaki filtr do opalania? Poznaj rodzaje filtrów SPF

Jaki filtr do opalania wybrać? Jakie są rodzaje filtrów SPF i kiedy używać każdego z nich? Poznaj typy filtrów do opalania, by odpowiednio chronić się przed szkodliwymi skutkami promieniowania UV!

Spis treści:

  1. Światło, którego nie widać. Rodzaje promieniowania UV
  2. Jaki filtr do opalania wybrać? Rodzaje filtrów SPF i ich działanie
  3. Krem z filtrem to za mało. O czym jeszcze pamiętać?

Światło, którego nie widać. Rodzaje promieniowania UV

Promieniowanie UV (ultrafioletowe), zwane również ultrafioletem czy nadfioletem to strumień fal elektromagnetycznych wysyłanych przez dane ciało. Jego fale sięgają od 100 do 380 nm [1]. Promieniowanie UV odkrył i opisał w 1801 r. niemiecki fizyk, Johann W. Ritter [2]. 

Jest ono niewidoczne gołym okiem i krótsze niż promieniowanie widzialne. Wydzielają je źródła światła o odpowiednio wysokiej temperaturze, w tym Słońce czy gwiazdy. Im wyższa temperatura źródła promieniowania, tym wyższe natężenie promieni UV, a im krótsza fala, tym bardziej intensywne oddziaływanie promieni na skórę [3]. Natężenie promieniowania UV jest zmienne: zależy od pogody, pory dnia, roku czy ukształtowania terenu. Wyróżnić można trzy rodzaje promieniowania UV: UVA, UVB i UVC. Czym się one różnią i jakie mają właściwości?

Promieniowanie UV typu A ma najdłuższe fale: od 315 do 400 nm [4]. Ma ono niską energię, ale tworzy aż 90% wiązki widma promieni UV docierającego do Ziemi. Przebija się przez chmury, szkło, sztuczne materiały i bawełnę, przenika też przez naskórek i przedostaje do warstwy siateczkowej i brodawkowej skóry właściwej. Odpowiada ono w dużej mierze za opaleniznę, ale i starzenie się skóry, powstawanie zmian nowotworowych, a nawet zaćmę. 

Światło, którego nie widać. Rodzaje promieniowania UV

Promieniowanie UVB stanowi 5% promieni UV docierających do nas. Ma ono fale długości 280–315 nm [5]. Jego natężenie zmienia się w zależności od pory roku i dnia – najsilniejsze jest w bezchmurny letni dzień, między godziną 10.00 a 15.00. Dzięki promieniom UVB powstaje Twoja opalenizna, ale i poparzenia słoneczne czy zmiany nowotworowe [6]. 

Promieniowanie UVC ma fale długości 100–280 nm. Jest ono w większości pochłaniane przez warstwę ozonową. W naturalnych warunkach nie ma większego wpływu na człowieka [7]. 

Wszystkie 3 rodzaje promieniowania UV w mniejszym lub większym stopniu wpływają nie tylko na Twój organizm, ale też środowisko i jakość życia. Świadomie wykorzystujemy je w nauce i medycynie. 

Promieniowanie UVA sprawdza się w leczeniu niektórych chorób skóry, w tym atopowego zapalenia skóry, bielactwa, łuszczycy czy egzemy, a promienie UVB pomagają leczyć krzywicę. Promieniowanie UVC jest wykorzystywane do dezynfekcji pomieszczeń czy też uzdatniania wody pitnej. Nadfiolet stosowany jest też w kryminalistyce do analizy miejsc i śladów przestępstwa, a także sprawdzania autentyczności pieniędzy i dokumentów [8]. 

Jaki filtr do opalania wybrać? Rodzaje filtrów SPF i ich działanie

Rodzaje promieniowania UV są brane pod uwagę również przez producentów kosmetyków do opalania. UVA oraz UVB to dwa odrębne typy fal, które w różny sposób oddziałują na Twoją skórę. 

Pierwsze wnikają w nią głęboko, powodując fotostarzenie i przyczyniając się do zaburzeń pigmentacji, drugie wywołują oparzenia słoneczne i alergie. Oba typy mogą przyczynić się do powstawania raka, dlatego tak ważne jest, abyś przed wyjściem na słońce zapewniła skórze odpowiednią ochronę. 

Zanim poznasz rodzaje filtrów i zdecydujesz, jaki filtr do opalania wybrać, zwróć uwagę na istotny detal: stosunek wartości ochrony UVA do UVB. Unia Europejska zaleca, aby wynosił on 1 do 3. Jeśli ten wymóg jest spełniony, na opakowaniu znajdziesz symbol UVA w kółeczku. 

Jaki filtr do opalania wybrać?

Wyróżniamy dwa rodzaje filtrów: mineralne i chemiczne. Czego możesz się po nich spodziewać? Jak działają? 

Filtry chemiczne

Pochłaniają one promieniowanie UV. Ich cząsteczki pod wpływem ciepła zyskują wyższą energię, a następnie wydalają jej nadmiar w postaci promieniowania cieplnego lub zmieniają one swoją strukturę na taką o wyższej energii. Filtry chemiczne poznasz po obecności w składzie kosmetyku takich związków organicznych jak: benzofenony, salicylany, pochodne kwasu p-aminobenzoesowego czy cynamoniany. Filtry chemiczne pochłaniają promienie UVA i UVB [9]. Najczęściej nie zostawiają one na ciele charakterystycznego białego filmu. 

Filtry mineralne (fizyczne)

Filtry tego typu odbijają głównie promienie UVB w zakresie 280–320 nm. Filtr mineralny nie oddziałuje na głębsze warstwy naskórka i skóry – stanowi on przeciwsłoneczny „parasol” ochronny. Po aplikacji mogą one zostawiać na ciele białe ślady. Jeśli w Twoim kosmetyku znajdują się substancje takie jak tlenek cynku (INCI: Zinc Oxide) czy dwutlenek tytanu (Titanium dioxide), oznacza to, że najprawdopodobniej masz do czynienia z filtrem mineralnym (choć istnieją również filtry mieszane) [10]. 

Oba rodzaje filtrów są bezpieczne i spełniają swoją rolę. Główne różnice polegają na mechanizmie działania i ochronie przed różnymi typami promieniowania [11]. 

Jeżeli zastanawiasz się, na jaki filtr do opalania się zdecydować i zależy Ci na bardziej ekologicznym rozwiązaniu, zdecyduj się na filtry fizyczne. Krem z filtrem dla niemowląt i dzieci do 1. roku życia, szczególnie z atopowym zapaleniem skóry, powinien być mineralny. W przeciwieństwie do filtrów chemicznych, filtry mineralne nie mają potencjału uczuleniowego. Dzieci od 2. roku życia mogą stosować filtry chemiczne [12]. 

Więcej informacji na temat filtrów i ich porównanie znajdziesz w artykule „Filtry chemiczne a mineralne – czym się różnią? Czy chronią tak samo? Porównujemy!”. 

Krem z filtrem dla dziecka

Po jakie kosmetyki do opalania możesz śmiało sięgnąć w Nabea? Jaki krem z filtrem dla niemowląt będzie najbardziej odpowiedni? Rozejrzyj się w naszym sklepie i poznaj bliżej kilka bestsellerów!

Pharmaceris – Krem SPF100+, Ochrona do twarzy i ciała

Jaki filtr do opalania wybrać, jeśli masz skórę szczególnie wrażliwą, narażoną na powstawanie przebarwień, alergię od słońca lub zmiany pigmentacyjne czy rogowacenie skóry pod wpływem słońca? Właśnie ten! SPF100 zapewnia bardzo wysoką ochronę, dzięki której nawet mając skórę skłonną do zmian pigmentacyjnych, bez problemu uzyskasz opaleniznę i bezpiecznie przetrwasz lato. Hipoalergiczny krem Pharmaceris skutecznie zapobiega powstawaniu oparzeń słonecznych, zmian barwnikowych i wyprysków posłonecznych.

Alphanova Sun – Bio Spray Przeciwsłoneczny, filtr SPF50

Każdego roku w wodzie ląduje ponad 25 tys. ton kremów przeciwsłonecznych. W większości nie pozostają one obojętne dla środowiska. Ten naturalny, ekologiczny, wegański i hipoalergiczny spray ma ważną dla naszej planety zaletę: nie zaszkodzi morskiej florze i faunie. Alphanova Sun stworzyła produkt, który nie zawiera filtrów chemicznych ani tlenku cynku, toksycznego dla ryb i raf koralowych. Formuła w sprayu jest lekka, łatwo się aplikuje, nie lepi się i pięknie pachnie tropikalnym kwiatem Monoi. Czyżby eko-ideał dla Twojej skóry i środowiska…?

Dermedic – Sunbrella Baby, Mleczko SPF 50+

Dermedic to idealny hipoalergiczny krem z filtrem dla dziecka powyżej 6. miesiąca życia, choć możesz stosować go i Ty. Zapewnia on aż 4-pasmową ochronę wrażliwej skóry przed promieniowaniem słonecznym UVA, UVB, VL i IR, a przy okazji ją pielęgnuje, wzmacnia i zapobiega podrażnieniom. Zawiera filtry mieszane i Aqua ProVita D3 – prekursor witaminy D3, który pod wpływem słońca aktywuje się w niezbędną nam witaminę D3. 

Make Me Bio – UVA-UVB Protect. Ultralekki krem SPF30

Znalezienie kremu z filtrem dobrego pod makijaż nie jest prostym zadaniem, ale Nabea ma gotowe rozwiązanie od Make Me Bio z faktorem 30, odpowiednie również dla wegan! Oliwa z oliwek, olej ze słodkich migdałów, gliceryna roślinna i ekstrakt z granatu dbają o kondycję Twojej skóry, a ochronę przeciwsłoneczną zapewnia filtr mineralny: dwutlenek tytanu. 

Equilibra – Aloesowy sztyft przeciwsłoneczny SPF50+

Ten praktyczny, wodoodporny i bezzapachowy kosmetyk powinien być w Twojej torebce przez całe lato. Sztyft SPF50 chroni najbardziej wrażliwe i delikatne partie ciała: uszy, usta, okolice nosa czy przebarwienia i niedawno zrobione tatuaże. Możesz go stosować również zimą w górach, gdzie słońce jest zdradliwe. Sztyft chroni przed promieniowaniem UVA, UVB i podczerwonym, a kompleks filtrów PROSUN-UV przedłuża trwałość kosmetyku na ciele. Produkt zawiera również nawilżający i kojący wyciąg z aloesu, który stanowi aż 15% składu.

Po jakie kosmetyki do opalania możesz śmiało sięgnąć w Nabea?

Krem z filtrem to za mało. O czym jeszcze pamiętać?

Odpowiedni krem z filtrem dla dziecka i dla Ciebie to niezbędne minimum ochrony przeciwsłonecznej, zwłaszcza wiosną i latem. Poza posiadaniem kremu z filtrem ważne jest też, jak go stosujesz. 

Jednorazowa aplikacja na cały dzień, zwłaszcza przy częstych kąpielach, nie wystarczy. Proces smarowania się preparatem ochronnym powtarzaj co 3–4 godziny oraz każdorazowo po wyjściu z wody lub wytarciu się ręcznikiem – nawet, jeśli filtr jest bardzo wysoki. Zanim wyjdziesz z domu, po nałożeniu kremu odczekaj 20–30 minut, aby produkt faktycznie zaczął działać i chronić skórę. 

Częstym błędem popełnianym przez niedoświadczonych plażowiczów jest nakładanie zbyt małej ilości kremu. Na całe ciało (u osoby dorosłej) powinnaś nałożyć jednorazowo 35 g (6 małych łyżeczek) kosmetyku [13]. 

W ofercie dobrych firm kosmetycznych znajdziesz różne wysokości filtrów – od 15-20 SPF, idealnych dla osób z ciemniejszą karnacją, które już zażywały kąpieli słonecznych, aż do filtrów 50 SPF i wyższych, które są przeznaczone dla dzieci oraz osób z wrażliwą i jasną cerą. Wysokość faktora służy do obliczenia, ile czasu można spędzić na słońcu bez ryzyka ewentualnych poparzeń. Osoba o przeciętnie jasnej karnacji może opalać się bez żadnej ochrony przez ok. 15 min. Jeśli natomiast zastosuje filtr o faktorze 30, będzie mogła przebywać na słońcu 30 razy dłużej, a więc 450 minut (7,5 godz.) [14].

Najprawdopodobniej masz fototyp skóry 1. lub 2. – jeden z najjaśniejszych typów [15]. Tak jasna karnacja wymaga najczęściej ochrony na poziomie 50+, jeśli masz wrażliwą i skłonną do oparzeń słonecznych skórę.

Krem z filtrem to za mało. O czym jeszcze pamiętać?

Oprócz kremu przeciwsłonecznego do torby plażowej spakuj koniecznie kapelusz i okulary przeciwsłoneczne oraz dużą butelkę wody. Odwodnienie i długa ekspozycja na słońce mogą skutkować udarem słonecznym. 

Więcej praktycznych wskazówek na temat opalania znajdziesz w artykule „Jak się opalać: szybko, zdrowo, bezpiecznie? Naturalne sposoby na szybką opaleniznę”.

Już niedługo zacznie się sezon urlopowy. Pewnie wyjedziesz nad morze, w góry lub nad jezioro, by zrelaksować się, zażywając kąpieli słonecznych. Aby jednak letni wypoczynek był nie tylko przyjemny, lecz także bezpieczny, zadbaj o odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną. 

Na rynku dostępnych jest wiele produktów do opalania: odżywcze olejki, lekkie mleczka, treściwe i odżywcze kremy do twarzy, sztyfty czy wygodne w użyciu spraye. Do twarzy najlepiej wybierz krem – produkt o gęstszej konsystencji daje możliwość budowania warstw i kontroli nad tym, gdzie jeszcze nie trafiła odpowiednia ilość. Pozostawia on też skórę aksamitną lub satynową – bez tłustego filmu.

Formuły kremowe, dzięki bogatym składom, chronią ponadto przed promieniowaniem podczerwonym (anty-IR) oraz zapobiegają tworzeniu się wolnych rodników i degradacji kolagenu. Jest to szczególnie istotne w kremach przeciwstarzeniowych. Dlatego właśnie kremy przeciwsłoneczne często są jednocześnie anti-age. Wypróbuj nasze kremy do cery z pierwszymi oznakami starzenia i zapobiegaj fotostarzeniu się skóry – wybierz odpowiednie produkty w sklepie Nabea!

 


Bibliografia:

[1] https://foliaokienna.pl/promieniowanie-ultrafioletowe/

[2] https://fizyka.uniedu.pl/promieniowanie-ultrafioletowe/

[3] https://senelle.pl/promieniowanie-uv-ultrafioletowe-i-jego-wplyw-na-skore-czlowieka/

[4] https://techweek.pl/promieniowanie-uv.html

[5] https://www.ekologia.pl/wiedza/slowniki/leksykon-ekologii-i-ochrony-srodowiska/nadfiolet

[6], [7] https://www.medonet.pl/zdrowie,promieniowanie-uv---wplyw-na-czlowieka--zasady-bezpiecznego-opalania,artykul,1730715.html

[8] https://www.ekologia.pl/wiedza/slowniki/leksykon-ekologii-i-ochrony-srodowiska/nadfiolet

[9], [10] https://www.kosmopedia.org/bezpieczenstwo/czarna-lista-skladnikow-kosmetycznych/filtry-uv-w-kosmetykach/

[11] https://www.kosmopedia.org/fakty-i-mity/filtry-uv/czy-filtry-chemiczne-sa-szkodliwe-a-fizyczne-nie/

[12] https://pediatranazdrowie.pl/kremy-przeciwsloneczne-filtr-uv-dla-dzieci/

[13] https://pielegnacja.hellozdrowie.pl/ile-kremu-z-filtrem-przeciwslonecznym-nakladac-na-twarz-i-cialo/

[14] https://estesklep.pl/Chronmy-skore-przed-sloncem-wspolczynnik-SPF-blog-pol-1561552953.html

[15] https://nabea.pl/pl/blog/fototyp-1655450565.html

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec  2021

 Derma Sun balsam słoneczny SPF 50 100ml
Derma

Derma Sun balsam słoneczny SPF 50 100ml

66,41 zł
pkt.
24h
 Derma Sun balsam słoneczny SPF 30 200ml
Derma

Derma Sun balsam słoneczny SPF 30 200ml

71,15 zł
pkt.
PROMOCJA
24h
 Derma Sun balsam po opalaniu 200ml
Derma

Derma Sun balsam po opalaniu 200ml

26,79 zł
pkt.
26,49 zł - najniższa cena
33,20 zł - cena regularna
PROMOCJA
24h
 Derma Sun Eco Baby krem słoneczny dla dzieci SPF 30 75ml
Derma

Derma Sun Eco Baby krem słoneczny dla dzieci SPF 30 75ml

42,39 zł
pkt.
41,99 zł - najniższa cena
52,16 zł - cena regularna
PROMOCJA
24h
 Derma Sun SPF50 sztyft słoneczny 15ml
Derma

Derma Sun SPF50 sztyft słoneczny 15ml

30,69 zł
pkt.
30,49 zł - najniższa cena
49,99 zł - cena regularna
PROMOCJA
24h
 Derma Sun Kids krem słoneczny dla dzieci SPF 50 75ml
Derma

Derma Sun Kids krem słoneczny dla dzieci SPF 50 75ml

45,39 zł
pkt.
44,99 zł - najniższa cena
56,91 zł - cena regularna
PROMOCJA
 Aloe Soothing Essence Waterproof Sun Cream SPF50+ krem przeciwsłoneczny do twarzy i ciała 100ml
HOLIKA HOLIKA

Aloe Soothing Essence Waterproof Sun Cream SPF50+ krem przeciwsłoneczny do twarzy i ciała 100ml

64,79 zł
pkt.
68,04 zł(-4%) - najniższa cena
70,87 zł(-9%) - cena regularna
PROMOCJA
24h
 Derma Sun krem słoneczny do twarzy anti-age SPF 50 50ml
Derma

Derma Sun krem słoneczny do twarzy anti-age SPF 50 50ml

57,59 zł
pkt.
56,99 zł - najniższa cena
71,15 zł - cena regularna
24h
 Hagi - Naturalny probiotyczny jogurt do ciała kojący BOSO PO MCHU 200 ml
Hagi

Hagi - Naturalny probiotyczny jogurt do ciała kojący BOSO PO MCHU 200 ml

26,49 zł
pkt.
PROMOCJA
24h
 Alphanova Bebe, Przeciwsłoneczny Spray o wysokim filtrze SPF 50 SUN, 125ml
Alphanova

Alphanova Bebe, Przeciwsłoneczny Spray o wysokim filtrze SPF 50 SUN, 125ml

62,99 zł
pkt.
64,99 zł - najniższa cena
67,99 zł - cena regularna
24h
 Alphanova Bebe, Przeciwsłoneczny Krem na słońce SPF 50+ SUN, 50g
Alphanova

Alphanova Bebe, Przeciwsłoneczny Krem na słońce SPF 50+ SUN, 50g

50,99 zł
pkt.
52,49 zł - najniższa cena
55,49 zł - cena regularna
PROMOCJA
24h
 Alphanova Sun, Bio Spray z filtrem SPF30, wersja podróżna, 90g
Alphanova

Alphanova Sun, Bio Spray z filtrem SPF30, wersja podróżna, 90g

63,23 zł
pkt.
62,22 zł - najniższa cena
66,55 zł - cena regularna
PROMOCJA
24h
 Derma Sun Kids krem słoneczny dla dzieci SPF 30 200ml
Derma

Derma Sun Kids krem słoneczny dla dzieci SPF 30 200ml

56,79 zł
pkt.
55,99 zł - najniższa cena
66,96 zł - cena regularna
24h
 beBIO pianka brązująca 150ml
beBIO

beBIO pianka brązująca 150ml

24,49 zł
pkt.
24h
 beBIO balsam brązujący 200ml
beBIO

beBIO balsam brązujący 200ml

25,99 zł
pkt.
PROMOCJA
24h
 beBIO olejek z drobinkami 100ml
beBIO

beBIO olejek z drobinkami 100ml

23,99 zł
pkt.
25,99 zł(-7%) - najniższa cena
29,89 zł(-20%) - cena regularna
Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 4542 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-12-21
Szybka i prawidłowa dostawa.
2024-12-19
zamówienie zrealizowane sprawnie ,zgodnie z oczekiwaniem
pixel