Jak sobie radzić z odparzeniem pieluszkowym skóry u dziecka?

2021-03-16
Jak sobie radzić z odparzeniem pieluszkowym skóry u dziecka?

Zdrowie i dobro dziecka jest największą wartością dla każdego rodzica. Dlatego każda dolegliwość budzi niepokój i chęć szybkiego rozwiązania sprawy. Tak też jest w przypadku pieluszkowego odparzenia skóry. Jest to jednak problem dość popularny i poradzenie sobie z nim może być dość szybkie. Jak zapobiec zmianom skórnym u niemowlaka i jak radzić sobie z odparzeniem, które już się pojawiło?

Czym jest odparzenie pieluszkowe?

Odparzenie pieluszkowe może przytrafić się absolutnie każdemu maluszkowi, bez względu na to czy jego rodzice preferują pieluchy jednorazowe, tetrowe czy pieluszki wielorazowe. Skóra dzieci przez pierwsze miesiące życia jest bardzo cienka, delikatna, stąd wrażliwość na wszelkie bakterie. Jeśli nie zmieniasz pieluchy dziecka minimum co dwie godziny i odpowiednio nie podmywasz pupy po każdej zmianie, droga do odparzenia jest bardzo prosta. Nieodpowiednia pielęgnacja doprowadza do zaczerwienienia pośladków. Gdy w porę nie zareagujemy, kolejnym krokiem będą krostki, pęcherzyki i świąd, a to poważna oznaka zakażenia. Wtedy jedynym rozwiązaniem jest już wizyta u specjalisty.

Poza niewystarczającą pielęgnacją odparzenia mogą powodować takie czynniki jak:

  • antybiotyki,
  • szczepienia,
  • zmiana składu kału przez dodanie do diety nowych produktów,
  • nadmierne upały,
  • niedostatecznie dobre kosmetyki takie jak konwencjonalny puder czy chusteczki nawilżające na przykład z alkoholem,
  • kupka nocą, “przetrzymana” przez kilka godzin snu.

Jak zapobiec zapaleniu pieluszkowemu i czym je wyleczyć?

Aby ograniczyć do minimum możliwość odparzenia, warto pamiętać o kilku krokach. Przede wszystkim to, o czym wspomnieliśmy już wyżej, ale jest szalenie istotne i warto podkreślić to kolejny raz: zmiana pieluchy około co dwie godziny, obowiązkowo po każdej kupie. Ważna jest także pielęgnacja - pamiętajmy najlepiej o codziennej kąpieli całego ciała maluszka, a zaraz po niej użyjmy nawilżająco-pielęgnującej oliwki do ciała (najlepiej przebadanej dermatologicznie, specjalnie dla skóry wrażliwej). Odpowiednio traktuj też pupę dziecka przy zmianie pieluch. Przecieraj ją za każdym razem na przykład chusteczkami nasączonymi wodą lub nawilżanymi organicznym aloesem (biodegradowalnych, wykonanych z włókien roślinnych).

WaterWipes, Chusteczki nasączane czystą wodą, 60szt., PL   Nawilżająco-pielęgnacyjna oliwka do ciała dla dzieci 100ml

W przypadku kiedy jednak dojdzie do odparzenia, możesz skorzystać z kojącego kremu na odparzenia dla dzieci i niemowląt SO BIO, który chroni, zapobiega i koi. Marka Gamarde także ma w swojej ofercie ochronny krem przeciw odparzeniom pieluszkowym dla niemowląt. Środek hipoalergiczny z dodatkiem tlenku cynku chroniącego przed otarciami i wilgocią. Kiedy problem jednak nie będzie znikał po zastosowaniu kremów i zauważysz pogorszenie - konieczna będzie wizyta u lekarza. Jednakże na przyszłość warto zachować wiedzę dotyczącą zapobieganiu odparzeniom pieluszkowym, aby nie doprowadzić do ostateczności, jaką będzie spotkanie z pediatrą lub dziecięcym dermatologiem.

SO BIO Baby, Kojący krem na odparzenia dla dzieci i niemowląt, 100 ml   Gamarde – Ochronny krem przeciw odparzeniom pieluszkowym dla niemowląt 100 ml

Pieluszki wielorazowe, tetrowe czy jednorazowe? To rozwiązanie nie ma znaczenia, liczy się pielęgnacja! Regularna troska o pupę niemowlaka pozwoli nam ograniczyć możliwość pojawienia się odparzenia pieluszkowego do minimum.

Pokaż więcej wpisów z Marzec  2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 4275 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-16
Super
2024-05-16
Obsługa Super, zamówienie otrzymałam następnego dnia.
pixelpixelpixelpixel