Głóg - właściwości i zastosowanie

2023-02-14
Głóg - właściwości i zastosowanie

Znana od wieków medycyna ludowa, oparta na naturalnych składnikach leczniczych, przeżywa ponowny rozkwit. Skuteczność ziołolecznictwa potwierdzają obecnie licznie przeprowadzane badania naukowe i kliniczne. Rośliny zielarskie, często pospolicie występujące, stanowią skarbnicę wielu cennych związków i minerałów. Jedną z takich roślin jest aHJU1QQ;[LOP- , skrywający ich bogate źródło.

Co to jest głóg?

Głóg jest rośliną należącą do rodziny różowatych, obejmującą ponad 200 uznanych gatunków. W Polsce najczęciej występującymi są głóg dwuszyjkowy i jednoszyjkowy, oraz odmiany mieszańców np. głóg wielkoowocowy i pośredni. Głóg zazwyczaj występuje pod postacią dużego krzewu, osiągającego 3-4 m wysokości lub drzewa sięgającego do 12 m. Pędy pokryte są cierniami o zróżnicowanej długości. Kwiaty w kolorze białym, rzadziej kremowym lub różowym, zebrane w baldachogrona lub pęczki, są intensywnie pachnące. Owoce głogu, o kulistym, jajowatym lub elipsoidalnym kształcie, mają zazwyczaj ciemnoczerwoną lub czerwonobrunatną barwę, a czasami, w zależności od gatunku, mogą być żółte, ciemnofioletowe, a nawet czarne. Surowcem wykorzystywanym w zielarstwie są zarówno kwiaty, jak i owoce głogu.

  • Naturalność

Głóg - właściwości i zastosowanie

Właściwości głogu są po prostu bezcenne. Zarówno kwiaty, jak i owoce zawierają liczne mikroelementy, jak sód, fosfor, potas, magnez i wapń, węglowodany, związki kwasowe, flawonoidy, olejki eteryczne, kwasy Omega-3 i Omega-6 i jeszcze wiele innych cennych składników. Ich zawartość w kwiatostanach i owocach różni się nieco pod względem ilości i rodzaju, np. w kwiatach występuje większa ilość witeksyny, w owocach - hiperozydu. W głogu znajduje się również duża dawka witaminy C. Bogactwo tych substancji określa, jakie zastosowanie ma głóg. Działanie głogu i jego właściwości sprawiają, że znajduje on przede wszystkim zastosowanie w medycynie, i to zarówno tej naturalnej, jako surowiec zielarski, jak i konwencjonalnej, jako składnik preparatów medycznych. Działanie głogu jest tu wykorzystywane do tworzenia różnego rodzaju medykamentów leczniczych, mieszanek uspokajających czy witaminowych. Do jakich środków leczniczych wykorzystywany jest głóg?

Właściwości zdrowotne głogu predysponują go do preparatów wspomagających przede wszystkim układ krążenia, ale również układ odpornościowy, oddechowy, a nawet pokarmowy. W jakich zaburzeniach i niedomaganiach pomocny okaże się głóg? Zastosowanie lecznicze głogu wspomoże w bardzo wielu dolegliwościach związanych z pracą układu sercowo-naczyniowego. Głóg na serce z pewnością okaże się środkiem skutecznie łagodzącym jego zaburzenia. Wspomoże on w redukcji objawów przy niewydolności mięśnia sercowego, łagodząc duszność i uczucie zmęczenia. Może być również pomocny w zakłóceniach pracy serca, powstałych na tle nerwicowym, w nagłych napadach kołatania serca, czy chorobie niedokrwiennej serca, poprawiając ukrwienie mięśnia sercowego i naczyń.

Głóg - zastosowanie w kuchni

Zastosowanie głogu w kuchni daje nie tylko efekty zdrowotne, ale i walory smakowe. Sporządzane z owoców głogu przetwory, takie jak dżemy, galaretki czy konfitury są nie tylko zdrowe, ale również smaczne. Z głogu można również przyrządzać soki, herbaty, a nawet nalewki. Szczegónie wartościowy ze względu na zdrowotne właściwości będzie sok przygotowany ze świeżych, niepoddawanych obróbce cieplnej owoców. Zachowuje on maksimum cennych składników - witamin i minerałów.

Głóg - przeciwskazania

Pomimo tylu dobroczynnych właściwości, głóg nie jest wskazany do stosowania dla każdego. Przeciwskazaniem do jego zażywania jest okres ciąży oraz karmienia piersią. Problematyczne jest także jego stosowanie przez osoby cierpiące na ciężkie postacie chorób, zwłaszcza przy stosowaniu innych medykamentów. Używanie głogu, i to zarówno pod postacią ziół, jak i preparatów z jego zawartością, musi być wtedy bezwzględnie konsultowane z lekarzem.

Pokaż więcej wpisów z Luty  2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.70 / 5.00 3745 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-27
Swietny produkt! super firma! bardzo szybka dostawa!
2023-03-20
Szybkie i fachowe podejście do klienta
pixel