Filtry UV

2022-08-19

Co to są filtry UV?

Filtry UV to substancje i związki chemiczne, które pochłaniają lub odbijają promieniowanie UV różnych typów. Chronią one skórę i włosy przed fotostarzeniem. Są one składnikami kosmetyków do opalania i produktów kosmetycznych stosowanych na dzień – w tym kremów do twarzy czy podkładów. 

Filtry UV dzielą się na filtry fizyczne – są to „ekrany” odbijające promienie UV, głównie UVB o długości fali 280 – 320 nm. Do filtrów fizycznych zaliczają się substancje i związki pochodzenia mineralnego i nieorganicznego, w tym tlenek cynku czy też ditlenek tytanu. Kosmetyki z filtrami UV tego typu często „bielą” skórę (pozostawiają na niej jasny, tłusty film).

Drugim typem filtrów UV są filtry chemiczne, które pod wpływem energii słonecznej absorbują (pochłaniają) promieniowanie UV i wypromieniowują nadmiar energii w drodze promieniowania cieplnego lub zmieniają swoją strukturę, zwiększając energię. Filtrami chemicznymi są związki organiczne takie jak benzofenony, salicylany czy cynamoniany. Filtry UV tego typu działają zarówno na filtry UVA, jak i UVB. 

Najlepszą ochronę przeciwsłoneczną dają mieszane filtry UV o wysokim współczynniku SPF (od 50 w górę) - takie też są stosowane w kosmetykach. Dzięki temu ochrona jest wysoka, trwalsza, a konsystencja kosmetyku lekka i łatwa w rozprowadzaniu. Takie filtry nie zostawiają też białych śladów. 

Istnieją również filtry UV pochłaniające niebieskie światło VIS (widzialne, pochodzące z ekranów urządzeń elektronicznych) oraz filtry podczerwieni (IS), który zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry i uszkodzeniom naczyń krwionośnych. 

Pokaż więcej wpisów z Sierpień  2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.72 / 5.00 3998 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-09-15
Blyskawiczna wysyłka, świetna obsluga.
2023-09-14
Super!
pixelpixelpixelpixel