Czym zastąpić puder do twarzy, który zapycha? Poznaj naturalne zamienniki!

2022-02-24
Czym zastąpić puder do twarzy, który zapycha? Poznaj naturalne zamienniki!

Nakładanie make-upu przyprawia cię o ból głowy, bo twoja skóra najwyraźniej nie znosi pudrowania? Spokojnie, wiemy czym zastąpić puder do twarzy – ten, którego twoja cera nie lubi! Sprawdź, czym zastąpić puder do twarzy i jak nakładać go po mistrzowsku.

Spis treści:

  1. Czym zastąpić puder do twarzy „z drogerii”? I dlaczego warto?
  2. Puder mineralny Gosh – puder do twarzy inspirowany naturą
  3. Matujący puder sypki ryżowy Joko – krok bliżej ku naturze
  4. Prasowany puder bambusowy Ecocera – w pełni naturalny puder do twarzy
  5. Jak nakładać puder, by wyglądał naturalnie?

Czym zastąpić puder do twarzy „z drogerii”? I dlaczego warto?

Puder do twarzy to podstawowy kosmetyk, który znajduje się w kosmetyczkach większości kobiet. Czyni dla wyglądu cuda – matuje błyszczącą skórę (lub ją rozświetla – zależnie od właściwości), maskuje drobne zaczerwienienia, wypryski i nierówności, pomaga wyrównać koloryt i może konturować twarz. Jednak głównym zadaniem pudru jest scalenie i utrwalenie warstw makijażu. To „final touch” – końcowe wykończenie make-upu. Problem jednak w tym, by dobrać właściwy puder do swojej cery. Bo źle dobrany zamiast „efektu WOW” może spowodować nie tylko „efekt maski”, ale także wywołać podrażnienie skóry, bądź inne problemy z cerą. 

Kiedy puder konwencjonalny może powodować problemy?

Puder pudrowi nierówny – tak jak w przypadku innych kosmetyków, pudry również różnią się składem i działaniem na cerę. Pudry zaliczane do kosmetyków konwencjonalnych, które kupisz w każdej drogerii, nie są uniwersalne – ich składniki mogą przysporzyć ci problemów. Kiedy tak się dzieje?

  • Przy cerze tłustej, ze skłonnością do trądziku

W takim przypadku zwykły, konwencjonalny puder może działać komedogennie, czyli zatykać ujścia gruczołów łojowych i nasilać trądzik. W przypadku cery tłustej źle działa zwłaszcza talk, będący częstym składnikiem pudrów „drogeryjnych”. Choć dobrze matowi on skórę przetłuszczającą się, może zapychać pory. 

Gdy połączy się z wydzieliną gruczołów łojowych, potem i innymi kosmetykami, które nakładasz na twarz, może stworzyć warstwę utrudniającą skórze oddychanie. A nawet przyczynić się do stanu zapalnego gruczołów łojowych i apokrynowych (czyli potnych). Komedogenne działanie mają również parabeny i silikony, które mogą zwiększyć ryzyko wyprysków. Puder do cery trądzikowej powinien być pozbawiony takich składników. 

Więcej porad na temat kosmetyków, które „lubią się” z cerą tłustą i trądzikową, zajdziesz w artykule: „Jakie kosmetyki do cery tłustej? Pielęgnacja cery tłustej w pigułce.”

  • Przy cerze wrażliwej

Tu również konwencjonalne pudry mogą przynieść więcej złego niż dobrego. Posiadaczki cery wrażliwej powinny unikać kosmetyków z potencjalnie drażniącymi składnikami – takimi jak wspomniane wyżej talk, parabeny i silikony. Niekorzystne działanie na skórę wrażliwą mogą również mieć pudry perfumowane lub zawierające rozświetlające drobinki. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się pudry zawierające hipoalergiczne składniki.

  • Przy cerze suchej

I znowu winowajcą jest talk – puder do cery suchej nie powinien go zawierać, bo może dodatkowo wysuszyć skórę. Jaki puder do cery suchej będzie najlepszy? Na pewno lekki, taki, który nie będzie przyczepiał się do przesuszonych skórek i nie powciska się w mikrozmarszczki, które często towarzyszą przesuszonej skórze. 

Jeśli twoja cera jest tłusta, wrażliwa bądź sucha (lub gdy chcesz dla niej jak najlepiej) alternatywą dla pudrów konwencjonalnych mogą być pudry naturalne, na bazie składników roślinnych. Warto wprowadzać je powoli, by twoja cera przyzwyczaiła się do zmian – czasami nawet najzdrowsza zmiana wprowadzona zbyt gwałtownie może wywołać protest nieprzyzwyczajonej skóry. By ułatwić ci stopniowe wprowadzanie zmian, wybraliśmy 3 pudry o różnej zawartości naturalnych składników – dopasuj je do potrzeb swojej skóry.

Czym zastąpić puder do twarzy „z drogerii”? I dlaczego warto?

Puder mineralny Gosh – puder do twarzy inspirowany naturą

Oznaczony jednym zielonym listkiem Nabea – czyli inspirowany naturą – puder mineralny Gosh ma bardzo lekką konsystencję, dzięki której zapewnia jedwabiste i matowe wykończenie makijażu (krycie średnie do pełnego, daje efekt satyny). Puder nie zawiera talku, więc nie obciąża skóry i nie działa komedogennie. 

W składzie znajdziesz mikę i krzemionkę, które mają właściwości optycznie wygładzające skórę. W pudrze mineralnym Gosh znajdziesz także dwutlenek tytanu, chroniący skórę przed działaniem promieni słonecznych. Kosmetyk jest wegański, nie zawiera substancji zapachowych. Łatwo się nakłada i rozprowadza po skórze. To dobry puder do cery trądzikowej i suchej. 

Matujący puder sypki ryżowy Joko – krok bliżej ku naturze

Oznaczony dwoma zielonymi listkami Nabea matujący puder sypki ryżowy Joko to produkt z dużą zawartością naturalnych składników mineralnych. Bardzo lekki, jedwabisty puder, idealny do wykończenia makijażu. Świetnie stapia się ze skórą, rozświetla ją, wygładza, jednocześnie dzięki składnikom odżywczym pochłania nadmiar sebum. 

Puder ryżowy Joko ma w składzie:

  • mikę, która odbija i rozprasza światło, dzięki czemu optycznie wygładza skórę;
  • zeolit – ten minerał glinokrzemianowy to świetny absorbent zanieczyszczeń. Pochłania i neutralizuje metale ciężkie i toksyny. Ma działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne, oczyszcza skórę i wspomaga jej regenerację. Odblokowuje pory, zapobiega powstawaniu wyprysków. Dodatkowo chroni przed promieniami UV; 
  • witaminę C, która wpływa łagodząco na podrażnienia, wspomaga produkcję kolagenu, ma działanie antyoksydacyjne.

Puder ryżowy jest polecany do wszystkich typów cer – zwłaszcza do cery trądzikowej. Pudry ryżowe nie tylko świetnie matowią, zmiękczają i wygładzają skórę, ale także przyspieszają gojenie się stanów zapalnych. Jeśli zastanawiasz się, jaki puder do cery suchej sprawdzi się najlepiej, także możesz rozważyć naturalny puder ryżowy. 

Prasowany puder bambusowy Ecocera – w pełni naturalny puder do twarzy

Nasz faworyt – oznaczony trzema zielonymi listkami Nabea prasowany puder bambusowy Ecocera to puder w pełni zasługujący na miano kosmetyku naturalnego. Produkowany z pędów bambusa indyjskiego – najdelikatniejszej i najbogatszej w składniki odżywcze części tej rośliny. Silnie i przez długi czas wiąże sebum i pot, jednocześnie działając pielęgnacyjnie i łagodząco. To idealny kosmetyk na ciepłe pory roku lub wakacyjne wyjazdy – bardzo dobrze sprawdza się w wysokich temperaturach. 

Puder matując zlikwiduje również błyszczenie się skóry po nałożeniu filtra przeciwsłonecznego. Skóra po jego aplikacji jest gładka i matowa. Puder bambusowy jest transparentny i nie bieli skóry, ale dobrze wyrównuje jej koloryt. Nie powoduje podrażnień i nie przesusza skóry.

Polecany zwłaszcza dla skóry tłustej i mieszanej ze względu na wysoką zawartość krzemionki. Prasowana wersja pudru jest idealna do torebki – szybko poprawisz nim wygląd poza domem. Do nakładania świeżego makijażu świetnie sprawdzi się jego sypka wersja

Jak nakładać puder, by wyglądał naturalnie?

Przy wykonywaniu makijażu najlepiej sprawdza się puder sypki (puder prasowany zaleca się stosować tylko do poprawek makijażu w ciągu dnia).

Jak nakładać puder sypki? Najlepiej użyć do tego celu pędzla. 

  1. Wysyp odrobinę sypkiego pudru na odwrócone dnem do góry wieczko jego opakowania, czysty talerzyk lub chusteczkę higieniczną. Nabierz puder na puszysty pędzel. Teraz odwróć pędzel trzonkiem do dołu i stuknij nim lekko kilka razy o dłoń. Dzięki temu cząstki pudru osiądą głębiej między włosami pędzla, więc nie będzie się z niego osypywał przy nakładaniu.
  2. Omiataj upudrowanym pędzlem twarz – czoło, okolice oczu, policzki, nos i brodę. 
  3. Jeżeli szykujesz się na wielkie wyjście, zastosuj metodą nazywaną „baking”, którą wymyślił Mario Dedivanovic, makijażysta Kim Kardashian. „Baking” to nic innego jak bardzo silne przypudrowanie skóry. Jak go wykonać? Najpierw nałóż korektor, który redukuje cienie pod oczami, następnie podkład. Wykonaj makijaż górnych powiek. Następnie na wilgotną (ale dobrze wyciśniętą) gąbeczkę do makijażu nałóż grubą warstwę pudru transparentnego i zaaplikuj puder na obszar pod oczami i w strefie T (broda, nos, środek czoła). Te okolice powinny wyglądać jak solidnie oprószone mąką. 
  4. Nałóż bronzer na kości policzkowe, przypudruj w „normalny” sposób resztę twarzy, umaluj dolne powieki i wytuszuj dolne rzęsy. Po kwadransie od nałożenia grubej warstwy pudru omieć delikatnie skórę puszystym pędzlem, by zmieść nadmiar pudru. Zaaplikuj róż na kości policzkowe i rozświetlacz, umaluj usta.Co daje „baking”? Bronzer, róż i rozświetlacz trzymają się dzięki niemu o wiele lepiej, a skóra jest wygładzona i wygląda na nieskazitelną. Do tego puder matujący skutecznie pochłania sebum, więc „baking” to dobry pomysł, gdy zmagasz się z cerą skłonną do przetłuszczeń. 
  5. Jeśli wykonujesz codzienny makijaż, a twoja skóra lubi się przetłuszczać, do nakładania pudru możesz użyć płaskiego pędzla ze ściętym czubkiem, tzw. flat top. Trzymając go pionowo zanurz w pudrze, a następnie zaaplikuj na skórę jakbyś wykonywała stemplowanie i jednocześnie rozcieranie. Taka aplikacja zapewni długą trwałość makijażu.
  6. Zamiast pędzla możesz używać do pudru puszku lub gąbki. Uwaga – zarówno pędzle, jak i inne akcesoria do nakładania pudru należy często prać, ponieważ zbierają się w nich bakterie. Gdy przeniesiesz je z pudrem na twarz, mogą spowodować stany ropne i zapalne skóry.

Wszystkie te kroki doprowadzą cię do zrobienia makijażu doskonałego – pod warunkiem, że masz już puder dopasowany do potrzeb twojej cery. Jeśli nadal go szukasz, zapraszamy do Nabea. U nas znajdziesz pudry naturalne, z bogactwem składników mineralnych, zawierające naturalne filtry przeciwsłoneczne, wegańskie i ekologiczne (a także kilka konwencjonalnych, jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z kosmetykami naturalnymi). Transparentne, ryżowe, bambusowe, bananowe – mamy je wszystkie!

Pokaż więcej wpisów z Luty  2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.72 / 5.00 4215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-27
Serdecznie polecam
2024-03-24
przesyłka dotarła bardzo szybko. Produkty dopiero zaczęłam stosować. Nie mam jeszcze opinii jak działają. Dziękuję i polecam . Na pewno zamówię jeszcze. Pozdrawiam
pixelpixelpixelpixel