Czy kosmetyki naturalne mogą uczulać?

2021-03-10
Czy kosmetyki naturalne mogą uczulać?

Kosmetyki naturalne, w porównaniu ze środkami konwencjonalnymi, przynoszą zdecydowanie więcej korzyści i są łagodniejsze. Mimo wszystko uczulenie na kosmetyki może pojawić się nawet w tym wypadku. Jak do tego dochodzi? Jak sobie z tym radzić?

Spis treści:

  1. Skąd bierze się uczulenie na kosmetyki naturalne?
  2. Jakie składniki kosmetyków naturalnych mogą uczulać?
  3. Uczulenie na kosmetyki — jak zminimalizować ryzyko?

 

Skąd bierze się uczulenie na kosmetyki naturalne?

Nikogo nie trzeba przekonywać, że może wystąpić uczulenie na SLS. Popularnym mitem jest jednak bezwzględna hipoalergiczność kosmetyków naturalnych. Tak jak każdy produkt spożywczy czy kosmetyczny, także te naturalne mogą wywołać reakcję alergiczną. Alergenami się czynniki, które w konsekwencji wywołują reakcję obronną układu immunologicznego. W przypadku naturalnych produktów głównym czynnikiem zapalnym są rośliny takie jak nagietek, rumianek czy aloes oraz substancje zapachowe, wśród których należy wymienić zapachy mięty, lawendy czy cytryny.

Zdarza się także, że ślady uczelnia mogą po sobie zostawić także środki z miodem. Należy jednak odróżnić alergię od podrażnienia. Dobrym przykładem jest uczulenie na krem do twarzy. Objawy na skórze przyjmą tutaj postać wysypki lub pokrzywki. Z reguły dostrzegalna jest nie tylko w miejscu, w którym cera miała kontakt z kosmetykiem, możemy ją znaleźć także w innych miejscach ciała. Dodatkowym symptomem jest opuchlizna, która utrzymuje się przez dłuższy czas.

Z kolei podrażnienia objawiają się w postaci swędzenia czy delikatnego zaczerwienienia jedynie w miejscu użycia kosmetyku naturalnego i znikają szybko po zaprzestaniu korzystania ze środka. Bez porównania jednak zdecydowanie częściej skutki uboczne pojawiają się przy kosmetykach drogeryjnych, wypełnionych często substancjami chemicznymi, w wyniku których często pojawia się na przykład uczulenie na glikol polietylenowy.

Uczulenie na kosmetyki — jak zminimalizować ryzyko?

Z użyciem jakich kosmetyków ograniczyć możliwość uczulenia do minimum?

Jeśli do minimum chcesz ograniczyć możliwość uczulenia lub podrażnienia skóry w trakcie używania kosmetyków, skorzystaj z produktów hipoalergicznych. Są one polecane zwłaszcza osobom, które zmagają się z wysoko wrażliwą skórą. Pamiętaj, aby dokładnie zapoznać się z ich składem. Jeśli kiedykolwiek wystąpiło u Ciebie uczulenie na tusz lub uczulenie na krem, spróbuj znaleźć jego źródło. Być może jego przyczyną było uczulenie na glikol polietylenowy lub inny konkretny składnik. 

Skorzystanie z naturalnych produktów nie gwarantuje jednak, że nie wystąpi u Ciebie alergia na kosmetyki. Chociaż ich składniki są w pełni naturalne i pozbawione chemii, tak jak w przypadku diety, nie każdemu służą na przykład jajka, mleko czy orzechy. Niektóre osoby źle się po nich czują, a niektóre wymagają nawet specjalistycznej pomocy. Tak samo sytuacja wygląda w przypadku kosmetyków. Uczulenie na glikol roślinny zawarty w kosmetykach działa na tej samej zasadzie, co reakcja alergiczna na pyłki kwiatów, z którą wiosną zmaga się wiele osób. Aby więc uniknąć ryzyka, przede wszystkim należy wykluczyć tego typu potencjalne alergeny.

Uczulenie na krem do twarzy, nawet jeśli jest on w pełni naturalny i nie zawiera szkodzących składników, nie jest wykluczone. Jeżeli upłynął już jego okres przydatności do użycia lub zbyt długo jest otwarty, może być szkodliwy, tak jak ma to miejsce w przypadku żywności. Niebezpieczne może być również stosowanie kosmetyków niezgodnie z ich przeznaczeniem i w zbyt dużych ilościach. Scrub do ciała, nawet o najlepszym składzie, nie będzie przystosowany do wykonywania peelingu twarzy i może wystąpić uczulenie po kosmetyku użytym w złym celu.

Wiele osób zastanawia się również, czy aloes uczula, ponieważ miały problemy po skorzystaniu z kosmetyków na bazie tej rośliny. Najczęstszą przyczyną reakcji w tym wypadku jest jednak alanina. Niektórzy producenci, aby zmniejszyć koszty produkcji, dodają ją do kosmetyków Wypróbuj więc w pełni naturalny produkt i ponownie zastanów się, czy aloes uczula.

Uczulenie na kosmetyki — jak zminimalizować ryzyko?

Alergia na kosmetyki, zarówno naturalne, jak i konwencjonalne, jest częstym problemem. Czasem nie sposób jej uniknąć, ponieważ nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że źle zareaguje na konkretny składnik i wystąpi u niego na przykład uczulenie na krem do twarzy. Objawy takiej odpowiedzi organizmu nie mogą zostać zlekceważone — najlepiej natychmiast zmyć kosmetyk i nie stosować go ponownie. Warto unikać profilaktyczne produktów, które zawierają potencjalnie szkodliwe substancje, aby nie pojawiło się na przykład uczulenie na SLS. W przypadku kosmetyków naturalnych, jeśli wiesz, że masz alergię na produkty pszczele, rezygnuj z balsamów czy mydeł na bazie miodu.

Oprócz tego warto sięgnąć po sprawdzone, hipoalergiczne kosmetyki, po których nie wystąpi uczulenie na glikol, ani uczulenie na SLS. Ciekawe propozycje znajdziesz w ofercie naszego sklepu Nabea.pl:

Uczulenie na krem do twarzy? Nie z tymi produktami!

Gdy zmagasz się ze skórą wrażliwą, zawsze zwracaj uwagę na skład kosmetyków naturalnych, z którymi masz styczność, aby wykluczyć ewentualne znane alergeny. Możesz także przeprowadzać testy w postaci nakładania małej ilości produktu na skórę i odczekania na ewentualne uczulenie na kosmetyki. Chociaż ta metoda jest ryzykowna, pomoże uniknąć poważniejszych reakcji alergicznych. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest jednak stosowanie hipoalergicznych produktów, pozbawionych potencjalnych alergenów. Dzięki temu najprawdopodobniej nie pojawi się u Ciebie uczulenie na kosmetyki na twarzy.

Właśnie takie produkty znajdziesz w asortymencie sklepu Nabea.pl. Zapraszamy do skorzystania z naszych propozycji.

Pokaż więcej wpisów z Marzec  2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.72 / 5.00 4231 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-05
Za długo trwa u Was nadawanie paczki stanowczo w porównaniu z innymi firmami
2024-04-02
Bardzo dziękuję, za szybkie wysłanie paczki. Wszystko super. Polecam :-)
pixelpixelpixelpixel