Test ciążowy - jak poprawnie wykonać, jaki wybrać, jak odczytać wynik?

2023-02-27
Test ciążowy - jak poprawnie wykonać, jaki wybrać, jak odczytać wynik?

Test ciążowy to prosta i szybka metoda pozwalająca na potwierdzenie bądź wykluczenie ciąży. Produkty tego typu bazują na ocenie stężenia hormonu gonadotropiny kosmówkowej, czyli hCG. W sklepach dostępne są testy paskowe, płytkowe i strumieniowe. Jak wykonać test i odczytać uzyskany wynik?

  • Naturalność

Test ciążowy- jaki wybrać?

Paskowy, strumieniowy czy płytkowy? W sprzedaży znajduje się wiele produktów, które różnią się przede wszystkim sposobem wykonania testu. Sam wybór danego rozwiązania nie jest aż tak ważny, gdyż liczy się prawidłowe wykonanie badania. Przed przystąpieniem do testu należy zapoznać się z ulotką dołączoną przez producenta. Wybierając test warto zwrócić uwagę na jego czułość. Produkty o czułości do 500 IU/l wskazują, czy kobieta jest w ciąży już 10 dni po zapłodnieniu (4 dni przed spodziewaną miesiączką).[1]

  • Naturalność

Jak działa test ciążowy?

Test ciążowy wykrywa obecność gonadotropiny kosmówkowej w moczu. Beta hCG jest to hormon, który pojawia się jedynie u kobiet ciężarnych, na ok. 7-10 dni po zapłodnieniu.[2] Na teście obecne są przeciwciała monoklonalne anty-hCG, które wchodzą w reakcję z beta hCG. Ich kontakt skutkuje pojawieniem się na teście jednej albo dwóch kresek (w zależności od tego, czy hCG występuje w moczu, czy nie).

Kiedy zrobić test ciążowy?

Zbyt wczesne wykonanie badania nie da miarodajnych wyników. Przeprowadzony test ciążowy w okresie na 2-3 dni przed menstruacja, czy też wcześniej nie da miarodajnych wyników. Test należy wykonać w dniu spodziewanej miesiączki czy też w ciągu następnych dni po tym terminie. W przypadku nieregularnych menstruacji najlepiej poczekać z tym do najdłuższej wartości cyklu. Najlepiej wykonać badanie 10 dni po zapłodnieniu.[3] Chcąc uzyskać prawidłowy wynik, powinno się wykonać go rano, z pierwszego moczu, który zawiera najwyższe stężenie gonodrotropiny.

Jak się robi test ciążowy?

Sposób przeprowadzenia badania zależy od wybranego rodzaju testu. W przypadku tych płytkowych należy pobrać próbkę moczu (przy użyciu dołączonego zakraplacza), po czym nanieść kilka kropel na pierwsze okienko (3-5 kropel). Po ok. 5 minutach wynik ukaże się na drugim oknie. Jeśli chodzi o test paskowy, wystarczy pobrać trochę moczu do pojemnika, po czym zanurzyć w nim pasek, do wskazanej linii (przez minimum 10 sekund). Po ok. 5 minutach wynik jest gotowy do odczytu. Aby wykonać test strumieniowy, należy cieńszą końcówkę produktu włożyć pod strumień moczu, na ok. 10 sekund, po czym położyć go na płaskiej powierzchni i przykryć zatyczką. Po 5 minutach wynik pojawi się w okienku.

 

 

 

 

Wynik testu ciążowego- jak go odczytać?

Jeśli chodzi o test płytkowy i strumieniowy, to dwa różowe, wyraźne paski (na obszarze kontrolnym C i na obszarze testowym T) oznaczają pozytywny test ciążowy. Wówczas należy udać się do lekarza ginekologa w celu potwierdzenia ciąży i dokładnego monitorowania jej przebiegu. Co istotne, dwie kreski na teście ciążowym zawsze oznaczają duże prawdopodobieństwo ciąży. Tylko jeden pasek w obszarze kontrolnym wskazuje na brak ciąży. Brak kresek oznacza natomiast źle przeprowadzone badanie.

W przypadku produktów paskowych negatywny wynik testu ciążowego odczytuje się, jeśli na polu kontrolnym widoczny jest prążek, a w testowym nie ma jego obecności. Jeśli zauważyć można dwa barwne prążki na polu testowym i jeden w obszarze kontrolnym, wówczas wskazuje to na ciążę. Co ważne, nie muszą one wyglądać jednakowo. Wystarczy druga, nawet jasna kreska na teście ciążowym. Wynik jest nieważny w przypadku wystąpienia czerwonego prążka w polu testowym i jego braku w polu kontrolnym.

Czy test ciążowy może się mylić?

Wiarygodność testu ciążowego oscyluje na bardzo wysokim poziomie wynoszącym 95-99%.[4] Zdarza się jednak, że badanie daje nieprawidłowy wynik. Do takiej sytuacji dochodzi w wyniku zbyt wcześnie wykonanego testu czy też w sposób niezgodny z zaleceniami producenta. Ponadto, na wynik testu mają wpływ pewne schorzenia czy stosowane leki. Nieprawidłowy wynik może być też skutkiem niedawnego poronienia czy też ciąży pozamacicznej.

Warto pamiętać, aby do testu używać zawsze porannego moczu. Samo badanie należy wykonać nie wcześniej niż w dniu spodziewanej kolejnej miesiączki. Żeby uniknąć błędów, należy stosować się zawsze do zaleceń producenta testu ciążowego.

 

 

 

 



[1]Murkoff H., Mazel S., W oczekiwaniu na ciążę, Poznań 2010, s. 123-128

[2]Robinson, Joan H. "Bringing the pregnancy t. home from the hospital." Social Studies of Science5 (2016): 649-674.

[3]Haarburger, David, and Tahir S. Pillay. "Historical perspectives in diagnostic clinical pathology: development of the pregnancy t.." Journal of clinical pathology6 (2011): 546-548.

 

[4]Cole, Laurence A. "The hCG assay or pregnancy t." Clinical chemistry and laboratory medicine4 (2012): 617-630.

 

 

 

Pokaż więcej wpisów z Luty  2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.72 / 5.00 4215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-23
Szybka dostawa, polecam
2024-03-21
Wszystko ok. Dobrze zapakowane i szybko dostarczone. Polecam
pixelpixelpixelpixel