Prawidłowe ciśnienie krwi - normy

2023-02-27
Prawidłowe ciśnienie krwi - normy

Ciśnienie krwi to ważny parametr, który ma ogromny wpływ na poprawne funkcjonowanie całego organizmu. Nieprawidłowa wartość ciśnienia skurczowego lub rozkurczowego może być objawem poważnych problemów zdrowotnych, a nawet zagrażać życiu. Dlatego to ważne, żeby wiedzieć, jakie są normy dla określonych grup wiekowych. Przeczytaj!

Czym jest ciśnienie krwi?

Ciśnienie krwi to siła, z jaką krew wywiera nacisk na ściany naczyń krwionośnych. Wielkość tego parametru jest zmienna. Wyróżnia się wartość maksymalną, gdy do naczyń dociera nowa fala krwi i minimalną, która występuje pomiędzy kolejnymi falami. Maksymalne ciśnienie nazywane jest skurczowym, a minimalne rozkurczowym. Prawidłowe ciśnienie tętnicze pozwala zaopatrzyć wszystkie narządy w tlen i niezbędne składniki odżywcze.

  • Naturalność

Od czego zależy wysokość ciśnienia krwi?

Na wysokość ciśnienia krwi ma wpływ wiele czynników. Niektóre z nich są zależne od stylu życia danej osoby, podczas gdy inne są uwarunkowane genetycznie. Warto zapamiętać, że ciśnienie krwi może być odmienne rano i wieczorem. Ten parametr zmienia się także bezpośrednio po spożyciu posiłku lub w wyniku podjęcia intensywnej aktywności fizycznej. Na wysokość ciśnienia krwi wpływ ma również wiek, ogólny stan zdrowia, stosowanie używek i dieta. W obniżaniu ciśnienia dużą rolę pełni odpowiednia suplementacja. W ofercie Nabea znajdziesz wiele bezpiecznych preparatów, które pomogą Ci utrzymać ciśnienie pod kontrolą. Przykładem są kapsułki Yango Maitake 90 K z ekstraktem z grzyba witalnego.

Ciśnienie krwi - prawidłowe wartości

Lekarze i naukowcy od lat badają wpływ, jaki ciśnienie krwi ma na ludzkie zdrowie. Obecnie według wytycznych Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego prawidłowe ciśnienie u dorosłego człowieka powinno wynosić mniej niż 140 mm Hg w przypadku ciśnienia skurczowego i mniej niż 90 mm Hg w przypadku ciśnienia rozkurczowego.[1]

Pacjenci najczęściej zgłaszają się do lekarza z nadciśnieniem, które dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn w różnym wieku. Ciśnienie może niebezpiecznie wzrosnąć na przykład w wyniku niektórych chorób i silnego stresu. Wówczas głównymi objawami są ból i zawroty głowy, zmęczenie lub dzwonienie w uszach.

Ciśnienie krwi - norma i optymalne wartości

Gdy wartości ciśnienia skurczowego i rozkurczowego mieszczą się ustalonych granicach, można uznać, że pacjent ma prawidłowe ciśnienie. Norma dla osób starszych i schorowanych jest nieco wyższa i wynosi od 140 do 150 mm Hg w przypadku ciśnienia skurczowego. Jakie jest wzorcowe ciśnienie? Według obecnie obowiązujących standardów optymalna wartość to 120/80 mm Hg. Ten parametr należy badać regularnie, a każde odstępstwo od normy warto skonsultować z lekarzem.

 

 

Prawidłowe ciśnienie krwi w zależności od wieku

Ciśnienie prawidłowe krwi nie jest przez całe życie takie samo. U dzieci jest ono zdecydowanie niższe, a wraz z wiekiem stopniowo się zwiększa. Inne ciśnienie tętnicze mogą mieć również kobiety w ciąży lub osoby przewlekłe chore.

Jeśli chcesz wiedzieć, ile powinno wynosić prawidłowe ciśnienie krwi w zależności od wieku, warto przyjrzeć się oficjalnym danym. W przypadku niemowląt będzie to 90/60 mm Hg. Ciśnienie u dziecka w wieku szkolnym wynosi 100/60 mm Hg. Natomiast norma dla młodzieży to 110/70 mm Hg.

Kiedy diagnozuje się nadciśnienie?

Podwyższone ciśnienie utrudnia koncentrację i sprawne wykonywanie codziennych czynności. W takim wypadku lekarz zapisze leki. Medykamenty nie eliminują przyczyny problemu - działają jedynie doraźnie, dlatego trzeba je przyjmować regularnie.

Jakie ciśnienie krwi jest niebezpieczne? Lekarze wyróżniają 3 stopnie nadciśnienia tętniczego:

  • Stopień I, gdy ciśnienie pacjenta przekracza 140/90 mm Hg.
  • Stopień II zaczyna się od 160/100 mm Hg.
  • Stopień III diagnozuje się, gdy pomiar wskazuje na ciśnienie wyższe niż 180/110 mm Hg. Taki wynik może stanowić bezpośrednie zagrożenie życia.

Dla człowieka niebezpieczne jest również bardzo wysokie ciśnienie rozkurczowe. Normy tego parametru często są znacząco przekroczone, gdy pacjent cierpi na otyłość, pali papierosy lub prowadzi siedzący tryb życia.

Dbaj o prawidłowe ciśnienie

Nieleczone nadciśnienie prowadzi do zaburzenia pracy serca, niewydolności serca, a także do problemów z nerkami. Ta choroba częściej dotyka osób po 55. roku życia i pacjentów, których członkowie najbliższej rodziny również borykali się z nadciśnieniem.

Ciśnienie krwi warto więc regularnie badać. Dokładny ciśnieniomierz naramienny dostępny w sklepie Nabea, powinien znaleźć się w każdym domu. Szybkie wykrycie nieprawidłowości pozwoli zmniejszyć negatywne skutki choroby i sprawi, że pacjent będzie mógł jeszcze długo cieszyć się dobrym zdrowiem.

 

 

 

 


[1] Oficjalna strona internetowa Ministerstwa Zdrowia i NFZ, https://pacjent.gov.pl/zapobiegaj/cisnienie-pod-kontrola (dostęp 8.02.2023).

 

 

Pokaż więcej wpisów z Luty  2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.72 / 5.00 4236 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-29
Super
2024-03-27
Wszystko odbyło się ok
pixelpixelpixelpixel