Owsiki - objawy i leczenie

2023-02-21
Owsiki - objawy i leczenie

Owsiki to pasożyty, które atakują wyłącznie organizmy ludzkie. Żyją i rozmnażają się głównie w jelicie grubym. Często mówi się, że owsica, czyli choroba wywoływana przez te pasożyty, to choroba wieku szkolnego i przedszkolnego, ale owsiki mogą zaatakować także organizm osoby dorosłej. Skąd biorą się te pasożyty, jak z nimi walczyć i jak zapobiegać zakażeniu?

Przyczyny owsicy

Przyczyny owsików interesują przede wszystkim rodziców, którzy dowiadują się, że w żłobku czy przedszkolu pojawiło się dziecko zakażone tymi pasożytami. Chorobą bardzo łatwo się zarazić, dlatego warto wiedzieć, skąd biorą się pasożyty i jaką drogą przedostają się do organizmu. Kiedy w grę wchodzi owsica, przyczyny zakażenia wiążą się przede wszystkim ze złymi warunkami sanitarno-higienicznymi. Jeden człowiek może zarazić się tylko od drugiego człowieka, najczęściej drogą pokarmową, czyli poprzez skażone ręce czy jedzenie. Jak można zarazić się owsikami? Wystarczy zbyt rzadko lub niedokładnie myć ręce, włożyć do ust skażony przedmiot, dotknąć pościeli chorego czy korzystać z tej samej toalety. Zakażenie owsikami następuje także drogą kropelkową. Jaja owsików są lekkie, unoszą się w powietrzu, mogą stanowić składnik kurzu, który wdychamy, a wtedy dochodzi do zakażenia.

  • Naturalność

Objawy owsicy - jak rozpoznać?

Objawy choroby owsicy powinni znać zwłaszcza rodzie dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym, ponieważ z uwagi na sposób zachowania się najmłodszych to w tej grupie wiekowej najczęściej i najłatwiej dochodzi do zakażenia. Dzieci biorą do ust różne przedmioty, nie dbają dostatecznie o higienę dłoni, nie mają świadomości ryzyka zakażenia, stąd to właśnie one w głównej mierze padają ofiarą pasożytów. Jak rozpoznać owsicę u dziecka? Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów jest świąd w okolicach odbytu, spowodowany wędrowaniem samic pasożytów na zewnątrz celem złożenia jaj. Zjawisko to nasila się zwłaszcza wieczorem i w nocy, przez co utrudnia młodemu człowiekowi zasypianie. Skutkuje to także rozdrażnieniem, problemami z koncentracją czy bólem głowy. Białe robaki w odbycie mogą być widoczne gołym okiem, a także wydalane z kałem. Inne objawy zakażenia to:

  • zgrzytanie zębami,
  • spadek masy ciała,
  • utrata apetytu,
  • podkrążone oczy,
  • blada skóra.

W przypadku dziewczynek, owsiki mogą atakować też narządy płciowe, wywołując swędzenie. 

Jak pozbyć się owsików z organizmu?

Leczenie owsików nie jest szczególnie skomplikowane. Po potwierdzeniu zakażenia za pomocą wymazu, należy podać choremu lek przeciwpasożytniczy dostępny na receptę. Najczęściej jest on jednodawkowy, przy czym po około 2 tygodniach terapię należy powtórzyć. Równolegle, konieczne jest także usunięcie wszelkich możliwych źródeł zakażenia, czyli dokładne wysprzątanie mieszkania, wypranie pościeli, ręczników, odzieży i bielizny, a także dbanie o higienę osobistą. Często leczenie musi podjąć każdy członek rodziny, aby nie dochodziło do wzajemnego zarażania się. Jeśli chodzi o domowe sposoby na owsiki, to najczęściej polecane jest podawanie choremu pestek dyni lub oleju z pestek dyni, który zawiera substancje porażające układ nerwowy pasożyta. Poza tym, skuteczne mają być też takie zioła jak wrotycz, piołun oraz liście orzecha włoskiego. Leczenie owsicy domowymi sposobami opiera się także na zmianie diety, która wspomaga leczenie. Jadłospis powinien bazować na spożyciu dużych ilości białka i błonnika, a przy tym na ograniczeniu spożycia węglowodanów. Profilaktyka zakażenia to natomiast przede wszystkim dbałość o higienę, czyli częste i dokładne mycie rąk. 

 

Pokaż więcej wpisów z Luty  2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.72 / 5.00 4237 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-04
Szybko sprawnie polecam
2024-03-29
Super
pixelpixelpixelpixel