LINALOL

2022-08-19

Co to jest linalol?

Linalol to organiczny związek chemiczny, nienasycony alkohol alifatyczny z grupy terpenów (aromatycznych związków chemicznych, które nadają zapach wielu roślinom). Ma on charakterystyczny lawendowy, lekko pikantny zapach. Linalol naturalnie występuje w ponad 200 roślinach, w tym m.in. w lawendzie (ok. 27-42% składu), bergamotce, konopiach, jaśminie, bazylii, drzewku różanym, mięcie, brzozie, cynamonie i cytrusach – i to z tych roślin można go pozyskać. Linalol jest składnikiem zapachowych kompozycji w środkach czyszczących, kosmetykach i perfumach. Ze względu na swoje antybakteryjne właściwości, jest też w składzie wielu produktów owadobójczych i odstraszających szkodniki. Wykazuje on też właściwości lecznicze. 

Linalol działa uspokajająco, przeciwzapalnie, przeciwbólowo, przeciwdrgawkowo, nasennie, przeciwlękowo, antybakteryjnie i przeciwgrzybicznie. Wzmacnia też układ odpornościowy. Prowadzone są też badania na zwierzętach nad właściwościami antynowotworowymi tego związku. Linalol hamuje rozwój komórek nowotworowych, a jednocześnie nie szkodzi zdrowym. 

Linalol jest szybko wydalany z organizmu i nie wywołuje znaczących skutków ubocznych. W niewielkim stężeniu jest całkowicie bezpieczny, jednak u osób podatnych na alergię może wywołać uczulenie. Związek w wyniku samoutleniania się może wywołać alergię kontaktową. Podawany doustnie lub w formie inhalacji również może wywoływać reakcję alergiczną. Linalol musi zostać uwzględniony w INCI (składzie) produktu, jeśli jego stężenie wynosi powyżej 0,001% w produkcie niespłukiwanym oraz 0,01% w produkcie do spłukiwania. 

Pokaż więcej wpisów z Sierpień  2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.72 / 5.00 3999 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-09-21
super
2023-09-13
Doskonała.
pixelpixelpixelpixel