Jaki ręcznik do włosów będzie dla Ciebie najlepszy?

2023-01-10
Jaki ręcznik do włosów będzie dla Ciebie najlepszy?

Spis treści:

  1. Jak ręcznik działa na włosy?
  2. Ręcznik do włosów – z jakiego materiału jest najlepszy?
  3. Jak prawidłowo wycierać włosy ręcznikiem?
  • Naturalność

Jak ręcznik działa na włosy?

Ręcznik to ręcznik – potrzebny, żeby wytrzeć włosy po ich myciu i tyle. Ty też tak uważasz? To pora na małą rewolucję w Twoim myśleniu – bo ręcznik do włosów ręcznikowi nierówny! Zależenie od tego, z jakiego materiału jest wykonany i jak się nim posługujesz możesz uszkodzić włosy (zwłaszcza słabe), albo o nie zadbać i przyspieszyć czas suszenia (nawet o 50%). Jeśli chcesz zdrowo pielęgnować włosy, przede wszystkim zapomnij o wycieraniu ich tym samym ręcznikiem, którym osuszasz ciało po kąpieli – czyli kąpielowym ręcznikiem frotte. Tkanina frotte  jest szorstka w dotyku i ma pętelkową strukturę, dzięki której świetnie zbiera wodę ze skóry. Dla mokrych włosów może jednak być zbyt dużym obciążeniem – pętelki zahaczają o łuski włosów sprawiając, że te szybciej się plączą. Warto też pamiętać, że wilgotne włosy są delikatniejsze i bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne niż suche (dlatego m.in. nie zaleca się chodzenia spać z mokrą głową). Kiedy przez długi czas wycierasz je ręcznikiem frotte może to przyczyniać się do rozdwajania końcówek, puszenia się włosów i ich elektryzowania. Niekorzystny wpływ ręcznika frotte na włosy szybko ujawni się zwłaszcza wtedy, gdy będziesz nim wycierała głowę bardzo energicznie. Mocne pocieranie szorstką tkaniną widocznie osłabia kondycję włosów – zwłaszcza tych z natury słabych i delikatnych, ale także kręconych czy przesuszonych. Traktowane tak włosy stają się matowe i mają większą skłonność do łamania. Jeśli zatem nie ręcznik frotte, to czego powinnaś używać do wycierania włosów? Już podpowiadamy!

  • Naturalność

Ręcznik do włosów – z jakiego materiału jest najlepszy?

Na rynku znajdziesz ręczniki do włosów z różnych materiałów. Jakie mają wady i zalety?

  • Bawełna  

Ręcznik wykonany z wysokiej jakości bawełny przy odpowiedniej technice osuszania nie będzie niszczył struktury włosów – to zaliczamy na jego plus. Na minus jest fakt, że bawełna nie przyspieszy znacząco procesu suszenia włosów. Do tego po wchłonięciu wody bawełniany ręcznik szybko staje się ciężki i niewygodny. Najlepiej więc używać go tylko do szybkiego odsączenia włosów lub zawijać w weń włosy gdy je olejujesz lub nakładasz na dłużej maskę do włosów

  • Mikrofibra

To jest to – ręcznikowy strzał w dziesiątkę! Mikrofibra to włókno lekkie i szybko chłonące wodę. Ręcznik z mikrofibry „pije” wodę szybciej niż bawełniany, może jej wciągnąć więcej i mokry nie staje się ciężki i nieporęczny – to wszystko m.in. dlatego, że włókna mikrofibry są aż 30 razy cieńsze niż bawełniane. Po użyciu ręcznika z mikrofibry włosy stają się miękkie i wygładzone. Kolejny plus? Ręcznik z mikrofibry po złożeniu zajmuje o wiele mniej miejsca niż tej samej wielkości ręcznik bambusowy. Do tego szybciej schnie, co sprawia, że idealnie sprawdza się w podróży. Mikrofibra to także bardzo wytrzymałe włókno – ręcznik z niej będzie Ci służył przez lata. Do tego nie powoduje uczuleń i nie gromadzą się w niej kurz i roztocza. Ręcznik z mikrofibry ma również bardzo dobre właściwości oddychające – nie „zaparzysz” pod nim włosów, bo przepuszcza powietrze. 

  • Bambus

A konkretniej bambusowa wiskoza – bo z niej uszyte są ręczniki do włosów – to kolejny godny uwagi materiał na ręcznik do wycierania włosów. Wiskoza z bambusa ma wysoką higroskopijność, co oznacza, że podobnie jak mikrofibra chłonie wodę o wiele lepiej niż bawełna. W dotyku jest delikatna i miękka (ale uwaga – większość ręczników bambusowych po zakupie trzeba uprać, by zyskały miękkość), więc nie powoduje pogorszenia kondycji włosów. Kolejną zaletą tkaniny z bambusa jest jej zdolność termoregulacji – chłodzi, gdy jest gorąco i ogrzewa, gdy jest chłodniej. Wiskoza bambusowa ma również działanie antystatyczne (włosy nie będą się elektryzować), bakterio- i grzybobójcze.

 

Jak prawidłowo wycierać włosy ręcznikiem?

Główna zasada – delikatnie! Tarcie i silne wycieranie włosów jest niewskazane, niezależnie od tego, z jakiego rodzaju materiału ręcznika używasz. Najlepiej po prostu owiń włosy ręcznikiem (zrób z niego turban lub użyj gotowego ręcznika-turbanu). Poczekaj 2-3 minuty (dłużej, jeśli masz długie włosy), niech ręcznik sam wchłonie wodę z włosów. Możesz także co jakiś czas lekko dociskać go dłońmi do głowy – lekki nacisk nie zaszkodzi włosom, a ułatwi tkaninie ręcznika odciągnięcie z nich wody. Jeżeli po paru minutach włosy będą nadal bardzo mokre, możesz zawinąć je na parę dodatkowych chwil, lub rozłożyć ręcznik na ramionach i dać wodzie swobodnie spływać z kosmyków. 

Turban zamiast ręcznika – dlaczego warto go wypróbować?

Jeśli raz zamiast ręcznika wypróbujesz turban do odsączania włosów, jest wielka szansa, że się w nim zakochasz! Dlaczego turban z mikrofibry jest wygodniejszy w użyciu niż ręcznik z tego samego włókna? Bo zakładasz go na głowę, mocujesz zapięciem i… zapominasz, że masz coś na włosach. Możesz się przebierać czy wykonywać dalsze zabiegi pielęgnacyjne, a turban będzie siedział na Twojej głowie jak przyklejony – jednocześnie odsączając włosy z wilgoci i dając im dostęp powietrza. Turban z mikrofibry czy z wiskozy bambusowej sprawdzi się także przy olejowaniu, ploppingu czy nakładaniu maski na włosy (podczas wykonywania tych zabiegów pomocny może być również czepek z mikrofibry). Zapraszamy na zakupy do Nabea – u nas kupisz turbany z mikrofibry i bambusa, czepki, opaski i inne akcesoria do włosów, nie mówiąc już o naturalnych kosmetykach do ich pielęgnacji. 

 

Zaufane Opinie IdoSell
4.72 / 5.00 4236 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-05
Za długo trwa u Was nadawanie paczki stanowczo w porównaniu z innymi firmami
2024-03-29
Szybka wysyłka
pixelpixelpixelpixel