Jaka suplementacja na zdrowe serce i układ krążenia jest najlepsza?

2022-11-04
Jaka suplementacja na zdrowe serce i układ krążenia jest najlepsza?

Spis treści:

 1. Od czego zależy zdrowie serca i układu krążenia?
 2. Jakie preparaty na serce?
 3. Najlepsze suplementy dla zdrowia układu krążenia – zdaniem eksperta
 4. Nabea poleca – naturalne preparaty na serce i układ krążenia
 • Naturalność

Od czego zależy zdrowie serca i układu krążenia?

Podczas życia człowieka serce kurczy się średnio ok. 2,5-3 miliarda razy. Choć Twoje serce jest tylko wielkości Twojej pięści, w ciągu minuty przepompowuje ponad 5 litrów krwi, czyli ponad 350 litrów na godzinę! I do tego pracuje nieustannie, bez żadnych przerw. Wydaje się więc, że powinniśmy traktować je jak najcenniejszy skarb i dbać o to, by długo i zdrowo pracowało. Niestety, życie w XXI wieku sprawia, że ludzkie serca muszą borykać się z coraz większą ilością obciążeń – zanieczyszczenie środowiska, nadmierny stres i zbyt mało aktywny tryb życia to tylko kilka z nich. To, że zbyt mało dbamy o zdrowie serca i układu krążenia widać w statystykach – główną przyczyną zgonów na świecie są choroby układu krążenia.. 

Zdaniem eksperta:

W  Polsce do najczęstszych przyczyn zgonów z powodu chorób układu krążenia należą choroba niedokrwienna serca, niewydolność serca, miażdżyca oraz choroby naczyń mózgowych. Czynnikami ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia są predyspozycje genetyczne, wiek, płeć, nieprawidłowa dieta, mała aktywność fizyczna, palenie tytoniu, podwyższone ciśnienie tętnicze, wysoki poziom cholesterolu, podwyższony poziom triglicerydów, cukrzyca, nadwaga i otyłość. Warto pamiętać, że nieleczone choroby układu krążenia mogą prowadzić do udaru mózgu czy zawału serca. Do tego choroby układu krążenia mogą rozwijać się miesiącami czy latami i powoli stawać się zagrożeniem dla życia, dlatego tak ważna jest profilaktyka i monitorowanie stanu zdrowia poprzez regularne wykonywanie badań laboratoryjnych.

Kamila Kulbaka, magister farmacji

 • Naturalność

Czego serce potrzebuje do zdrowia?

Jak dbać o serce? Przede wszystkim należy chronić je przed szkodzącym mu czynnikami. Co szkodzi sercu? Oto najważniejsi wrogowie jego zdrowia:

 • dym tytoniowy – zarówno gdy sama palisz, jak i wdychasz dym, gdy ktoś pali w Twojej obecności.
 • stres – zwłaszcza przewlekły podnosi ciśnienie krwi, zwiększa aktywność szpiku (co prowadzi do powstawania blaszek miażdżycowych w tętnicach) i sprzyja powstawaniu stanów zapalnych. Gdy taki stan w organizmie się przedłuża, jego efektem są często problemy z sercem i układem krążenia.
 • nieprawidłowa higiena jamy ustnej – zmiany i zaburzenia flory bakteryjnej bytującej w ustach aż trzykrotnie zwiększają ryzyko zapadnięcia na choroby sercowo-naczyniowe.

Zdaniem eksperta:

W profilaktyce chorób układu krążenia kluczowe znaczenie ma zmiana stylu życia, zmiana nawyków żywieniowych, a także redukcja masy ciała. Niezwykle ważna jest dbałość o układ krążenia poprzez wdrożenie odpowiedniej diety, aktywności fizycznej, a także stosowanie suplementów wspomagających jego działanie.

Kamila Kulbaka, magister farmacji

Zdrowa, zbilansowana dieta, o niskiej zawartości soli – taka powinna być dieta zdrowa dla serca. Jak wynika z badań, najlepiej udokumentowany korzystny wpływ na zdrowie serca i układu krążenia wywierają dieta śródziemnomorska i dieta DASH (program żywieniowy opracowany przez amerykańskich dietetyków z Narodowego Instytutu Serca, Płuc i Układu Krwiotwórczego). Jeśli chcesz zatroszczyć o serce, powinnaś także zadbać o odpowiednią ilość ruchu – regularna aktywność fizyczna jest jednym z najważniejszych czynników zapobiegających schorzeniom układu krążenia. Ważne jest także wysypianie się – jak wynika z badań, osoby zażywające optymalnej ilości snu  są aż o 75% mniej narażone na chorobę wieńcową lub udar mózgu. Co jeszcze możemy zrobić dla własnego serca? Wesprzeć je naturalnymi substancjami, które korzystnie oddziałują na układ sercowo-naczyniowy.

Jakie preparaty na serce?

Pierwsza zasada suplementacji dla zdrowego serca? Skonsultuj wybór suplementu z lekarzem – zwłaszcza, jeśli należysz do osób z grupy zwiększonego ryzyka sercowo-naczyniowego (np. masz nadciśnienie, cierpisz na otyłość, palisz papierosy, w Twojej rodzinie występowały choroby serca). Jeśli chodzi o wybór suplementów na serce, udokumentowane badaniami korzystne działanie w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych ma suplementacja kwasem foliowym i witaminami z grupy B, która zmniejsza ryzyko udaru. Warto pamiętać także o naturalnych substancjach pochodzenia roślinnego, które są używane są w profilaktyce zdrowia sercowo-naczyniowego. Należą do nich m.in.:

 • resweratrol – biologicznie aktywny związek występujący w tkankach roślinnych (m.in. w skórkach czerwonych winogron), należący do fitoestrogenów, który ma działanie kardioprotekcyjne. Hamuje agregację płytek krwi i procesy zapalne, ogranicza powstawania reaktywnych form tlenu, rozszerza naczynia krwionośne. 
 • serdecznik pospolity (Leonurus cardiaca), którego łacińska nazwa gatunkowa – cardiaca – odnosi się do jego korzystnego wpływu na serce. W badaniach in vitro i na zwierzętach wykazano m.in. kardioprotekcyjne działanie serdecznika.  Zawiera on  związki polifenolowe, w tym flawonoidy i kwasy fenolowe, które mają antyoksydacyjne działanie, dzięki czemu odgrywają istotną rolę w ochronie serca i układu krążenia. Serdecznik ma również działanie antyarytmiczne i obniżające ciśnienie krwi. 

Najlepsze suplementy dla zdrowia układu krążenia – zdaniem eksperta

Na jakie inne substancje warto zwrócić uwagę, gdy chcemy zadbać o zdrowie serca? 

 • Wielonienasycone kwasy tłuszczowe

Pomagają obniżać napięcie ściany naczyń krwionośnych, obniżają ciśnienie tętnicze mają działanie przeciwzakrzepowe. 

Zdaniem eksperta:

Warto dbać o właściwą podaż wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Ich działanie zostało odkryte w latach 70. ubiegłego wieku przez duńskich naukowców. Na podstawie badań prowadzonych wśród Eskimosów zamieszkujących Grenlandię wykazano zależność między niską zachorowalnością na choroby układu krążenia a zwiększonym spożyciem ryb bogatych w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe  (NNKT). Stosowanie kwasów omega-3 oraz omega-6 w suplementach diety wpływa na profil lipidowy oraz hamuje agregację płytek krwi. Składnikiem o wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych jest m.in. czarnuszka, której stosowanie wspiera utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi. 

Kamila Kulbaka, magister farmacji

 • Monakolina K

Jest to naturalna statyna, mająca działanie hipolipemizujące, czyli wpływające na ustabilizowanie ilości cholesterolu we krwi. 

Zdaniem eksperta:

W składzie suplementów diety wspomagających serce znajduje się również monakolina K. Jest to substancja biologicznie aktywna pozyskiwana z fermentacji czerwonych drożdży z chińskiej odmiany ryżu Went, której efektem działania jest spadek poziomu cholesterolu. Jak wynika z badań, po 8 tygodniach przyjmowania 600 mg czerwonych drożdży (Monascus purpureus) zawierających monakolinę K zaobserwowano u badanych obniżenie stężenie cholesterolu frakcji LDL o 27,7%, spadek cholesterolu całkowitego o 21,5%, a triglicerydów o 15,8%.

Kamila Kulbaka, magister farmacji

 • Berberyna

Pozyskuje się ją z takich roślin jak: cynowód chiński, gorzknik kanadyjski, mahonia pospolita i berberys. Od tysięcy lat stosowana jest w tradycyjnej medycynie chińskiej, m.in. w zapobieganiu chorobom serca.

Zdaniem eksperta:

Cennym składnikiem suplementów jest także berberyna, która wspomaga prawidłowy metabolizm tłuszczów oraz wpływa na prawidłowy poziom glukozy we krwi. Obniża również ciśnienie krwi, a także poziom trójglicerydów i cholesterolu LDL. 

Kamila Kulbaka, magister farmacji

 • Diosmina

Diosmina to glikozyd z grupy flawonoidów, który jest  izolowany z różnych roślin. Ma działanie hipoglikemiczne, przeciwzapalne, antyoksydacyjne i hipotensyjne.

Zdaniem eksperta:

Diosmina, która jest pozyskiwana m.in. z hesperydyny zawartej w cytrusach, wpływa na polepszenie krążenia w naczyniach włosowatych, a także ogranicza powstawanie zakrzepów krwi.

 • Głóg

Głóg (Crataegus) uważany jest za jedną z najstarszych roślin farmaceutycznych stosowanych w kulturze zachodniej, m.in. do poprawy pracy serca, przepływu krwi w naczyniach wieńcowych i w przypadku arytmii .

Zdaniem eksperta:

Głóg ze względu na zawartość flawonoidów działa rozkurczowo na mięśnie gładkie naczyń krwionośnych, zmniejsza opory naczyniowe i łagodnie obniża ciśnienie krwi. Ekstrakt z głogu wpływa także na zmniejszenie zdolności płytek krwi do agregacji obniżając ryzyko wystąpienia udaru mózgu.

Kamila Kulbaka, magister farmacji

 

Nabea poleca – naturalne preparaty na serce i układ krążenia

W Nabea znajdziesz szereg preparatów, które wspomogą Cię w dbaniu o serce Twoje i całej rodziny. Mamy suplementy zawierające głóg, berberynę, jak i diosminę czy monakolinę z czerwonego ryżu lub resweratrol (także w kroplach). Znajdziesz u nas także suplementy z serdecznikiem (lub suszone ziele serdecznika), jak również wieloskładnikowe preparaty wspierające prawidłowe krążenie żylne, czy działające uspokajająco i optymalizujące ciśnienie krwi nalewki. Z naszego bloga dowiesz się zaś, jak prawidłowo mierzyć ciśnienie i jakie urządzenia pomagają w dbaniu o profilaktykę układu krążenia. Zapraszamy – na zakupy i do lektury!

Bibliografia:

 1. Diag.pl: Jak dbać o serce? Profilaktyka chorób układu sercowo-naczyniowego
 2. Wysocka M.: Jak stres wpływa na serce i co robić, aby je przed nim chronić. Zdrowie.pap.pl
 3. Mp.pl.: Problemy ze snem a choroby serca
 4. Stach, K., Stach, W., & Augoff, K. (2021). Vitamin B6 in Health and Disease. Nutrients, 13(9), 3229.
 5. Huang Li.Y, Zheng T., Muka Y. et al.: Folic Acid Supplementation and the Risk of Cardiovascular Diseases: A Meta-Analysis of Randomized Controlled Trials. Journal of the American Heart Association, 2016 Aug.15. 5(8), e003768.
 6. Przysławski J., Dzięcioł M.: Resweratrol – aktualny stan wiedzy. Bromat. Chem. Toksykol. XVL, 2012, 4, str. 1166–1174.
 7. Wojtyniak K.: Serdecznik pospolity – leczy serce i nerwy. Panacea.pl
 8. Dutkowska A., Rachoń D.: Rola kwasów tłuszczowych n-3 oraz n-6 w prewencji chorób układu sercowo-naczyniowego. Choroby Serca i Naczyń. Tom 12, Nr 3 (2015)
 9. Śliż D., Folga A.: Miejsce monakoliny K w terapii hiperlipidemii. Choroby Serca i Naczyń 2014, tom 11, nr 2, 71–73.
 10. Tarasiuk A., Pawlik L., Ficha L.:  Berberyna jako potencjalny terapeutyk w leczeniu ostrego zapalenia trzustki. Postępy Biotechnologii. Tom 65 Nr 3 (2019) 
 11. Kocić I.: Diosmina — skuteczność kliniczna i bezpieczeństwo stosowania. Forum Medycyny Rodzinnej 2014, tom 8, nr 2, 56–63.Pokaż więcej wpisów z Listopad  2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.70 / 5.00 3359 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2022-12-04
Ok
2022-12-02
Zamowienie dotarło błyskawicznie. Przesyłka - NIESPODZIANKA- opakowanie ekologiczne- łącznie z taśmą ba pudełku ! Brawo!!!!
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel