Jak wyczyścić pralkę octem? Wyczyść bęben, gumy w pralce i pojemnik na proszek [domowe sposoby!]

2022-05-19
Jak wyczyścić pralkę octem? Wyczyść bęben, gumy w pralce i pojemnik na proszek [domowe sposoby!]

Chcesz przestać używać silnych detergentów do czyszczenia, ale nie wiesz, jak wyczyścić pralkę octem i sodą? Podpowiemy ci, jak zrobić to łatwo, szybko i skutecznie. Sprawdź, dlaczego naturalne czyszczenie pralki automatycznej to pomysł, który zaoszczędzi ci sporo czasu, zdrowia i pieniędzy.

 

Spis treści:

 1. Jak wyczyścić pralkę octem? Zalety naturalnego czyszczenia
 2. Jak wyczyścić pralkę domowym sposobem – krok po kroku
 3. Jak wyczyścić pralkę? Zwróć uwagę, w czym pierzesz

 

Jak wyczyścić pralkę octem? Zalety naturalnego czyszczenia

Pralka automatyczna to sprzęt, bez którego nie wyobrażamy sobie dziś życia. I który intensywnie wykorzystujemy – jak wynika z raportu portalu Polki.pl, 56% ankietowanych Polaków robi pranie dwa razy w tygodniu. Większość z nas pierze ustawiając temperaturę 40 stopni C (66%). Problem w tym, że jeśli większość prań robisz w niskiej temperaturze, twoja pralka może się zbuntować i zacząć wydzielać nieprzyjemny zapach. A zatem: jak wyczyścić pralkę skutecznie?

 • Naturalność

Wilgoć, która zostaje w pralce, gdy już nawet wyciągniesz z niej pranie, sprawia, że mogą rozwijać się w niej pleśnie i grzyby. To właśnie one sprawiają, że w pralce pojawia się nieprzyjemny zapach, który może przenosić się na prane w niej ubrania. Woń stęchlizny wydobywająca się z bębna oznacza, że twoja pralka potrzebuje natychmiastowego czyszczenia. 

Jak powinno dbać się o pralkę, by uniknąć takich niespodzianek? Bardzo istotne jest regularne czyszczenie pralki. Na szczęście czyszczenie pralki automatycznej nie jest trudne ani specjalnie pracochłonne. Mycie pralki domowymi sposobami zapewnia jej czystość, a tobie daje pewność, że ubrania z niej wyciągane będą czyste i świeże. Z pomocą przyjdą uniwersalne środki do czyszczenia! Podpowiadamy, jak wyczyścić pralkę octem i nie tylko!

Jak wyczyścić pralkę octem? Zalety naturalnego czyszczenia

Jak czyścić pralkę – o czym trzeba pamiętać?

1. Czyść pralkę regularnie

Osad z brudu, drobinki materiałów z ubrań, śmiecie z niedokładnie oczyszczonych przed praniem kieszeni, resztki płynu, włosy, sierść – wnętrz pralki ma od czego się ubrudzić. Dlatego warto wyczyścić pralkę przynajmniej raz w miesiącu.

2. Nastawiaj puste pranie

Przynajmniej raz w miesiącu nastaw puste pranie – czyli włącz program prania przy pustym bębnie. Nie wkładaj do pralki żadnych ubrań, nie wlewaj i nie wsypuj środków do prania. Nastaw pełny cykl prania z wysoką temperaturą – puste pranie sprawi, że zginą mikroorganizmy, które powodują nieprzyjemny zapach w pralce.

3. Daj pralce odpocząć

Rób przerwy między praniami. Kilka prań po sobie w ciągu dnia może spowodować przegrzanie podzespołów pralki, a tym samym doprowadzić do jej awarii. Pamiętaj też, że pralka musi „odetchnąć” świeżym powietrzem – nie zamykaj jej więc, gdy skończysz prać i wyjmiesz z niej pranie. Zostaw otwarte drzwiczki pralki na parę godzin – to pozwoli wyschnąć pralce w środku, co zapobiegnie rozwojowi pleśni i grzybów. 

Jak wyczyścić pralkę – zdrowo i ekologicznie?

Jak wyczyścić pralkę domowym sposobem – i dlaczego warto? To proste – mycie pralki domowymi sposobami, czyli np. za pomocą octu i sody jest nie tylko łatwe i szybkie, ale także ekologiczne. Zamiast używać silnych detergentów, które później ze ścieków mogą przenikać do wód gruntowych, stosujesz naturalne i bezpieczne dla środowiska (i własnego zdrowia) substancje. Istnieje wiele skutecznych metod na to, jak wyczyścić pralkę domowym sposobem!

Do tego, jeśli twoja pralka potrzebuje natychmiastowego czyszczenia, nie musisz biec do sklepu po środki czystości – wystarczy z kuchennej szafki wyciągnąć sodę i ocet. Czy takie mycie pralki wyeliminuje brud? Tak, ponieważ obie substancje działają czyszcząco. Ale uwaga – naturalne czyszczenie pralki automatycznej też musisz robić z głową!

Jak wyczyścić pralkę octem i sodą?

Pamiętaj, że środki czystości – także te naturalne – powinny być dobrane do konkretnego rodzaju brudu. Naturalne kwasy, jak ocet, dobrze czyszczą zabrudzenia pochodzenia nieorganicznego, takie jak osad z mydła i detergentów, kamień czy rdzę. Środki zasadowe – jak soda – sprawdzają się przy usuwaniu zanieczyszczeń pochodzenia organicznego. Usuniesz nimi tłuste plamy z oleju czy wosku, sadzę i zabrudzenia białkowe (np. plamy z krwi, odchodów, wymiocin) i spożywcze. 

Myślisz, że jeśli zmieszasz ocet i sodę powstanie superśrodek czyszczący do zabrudzeń nieorganicznych i organicznych? No właśnie nie! Z połączenia wodorowęglanu sody (czyli sody oczyszczonej) i kwasu octowego (octu) powstaje buzująca substancja składająca się z octanu sodu, dwutlenku węgla i wody. Octan sodu ma słabe właściwości czyszczące, dwutlenek węgla to gaz ulatujący w powietrze (taki jak ten z napoju gazowanego), a woda nadaje się owszem, ale do spłukiwania, a nie porządnego czyszczenia.

Jak wyczyścić pralkę octem i sodą? Nie mieszając ich ze sobą – czyszczenie pralki octem i sodą ma sens tylko wtedy, gdy każdej z tych substancji używasz osobno. Jak zrobić to dobrze i skutecznie? Zaraz wyjaśnimy.

Jak wyczyścić bęben w pralce?

Jak wyczyścić pralkę domowym sposobem – krok po kroku

Naturalne czyszczenie pralki automatycznej – szybkie, zdrowe i ekologiczne? To naprawdę proste! Przeprowadzimy cię przez mycie pralki domowymi sposobami krok po kroku!

Jak wyczyścić bęben w pralce?

 • Jak wyczyścić bęben w pralce – octem

Będzie ci potrzebny do tego ocet spirytusowy i kwasek cytrynowy. Wlej do pustego bębna pralki 2-3 litry octu, dosyp 2 opakowania kwasku cytrynowego i nastaw pełen cykl prania w najwyższej temperaturze. 

 • Jak wyczyścić bęben w pralce – sodą

Zależnie od wielkości pralki:

 • pralka na mały wsad – wsyp do pojemnika na proszek sodę oczyszczoną, tak by wypełniła go w ¾ jego objętości. Ustaw pralnie na pełen cykl na 90 stopni C.
 • pralka na duży wsad – wsyp do pustego bębna pralki 0,5 kg sody oczyszczonej i ustaw pralnie na pełen cykl na 90 stopni C.

Jak wyczyścić gumy w pralce?

Jak wyczyścić uszczelkę w pralce? Po pierwsze pamiętaj, by wstępnie robić to po każdym praniu – przetrzyj gumowy kołnierz pralki najpierw wilgotną ściereczką (by zebrać brud), a następnie suchą. 

 • Jak wyczyścić gumy w pralce – octem i sodą

To ten moment, kiedy wyjątkowo możesz zastosować sodę i ocet jednocześnie. Buzująca pod wpływem octu soda ułatwi odrywanie cząsteczek brudu z gumowej uszczelki. Wsyp więc do uszczelki sodę, a następnie użyj octu (najlepiej w rozpylaczu) i spryskaj nim uszczelkę. Możesz użyć starej szczoteczki do zębów, by wyczyścić trudno dostępne zakamarki kołnierza. Następnie przetrzyj całość wilgotną, a na końcu suchą szmatką. 

Buzująca mieszanka octu i sody pomoże ci także odetkać zatkany zlew – sprawdź, jak odetkać zlew bez pomocy hydraulika

 • Jak wyczyścić uszczelkę w pralce – parownicą

Równie skuteczne będzie użycie parownicy – gorąca para nie tylko oderwie brud i pomoże go usunąć, ale także zdezynfekuje gumę i zabije wszystkie mikroorganizmy i zarodniki pleśni. 

Jak wyczyścić gumy w pralce?

Jak wyczyścić pojemnik na proszek w pralce?

Jeśli chcesz porządnie wyczyścić pralkę, nie możesz zapomnieć o pojemniku na proszek. 

 • Jak wyczyścić pojemnik na proszek w pralce – kwaskiem cytrynowym

Czyszczenie pralki kwaskiem cytrynowym jest skuteczne w przypadku takich zabrudzeń jak pleśń, która lubi rozwijać się właśnie w zakamarkach pojemnika na proszek. Wyjmij pojemnik z pralki, jeśli jest silnie zabrudzony, lub gdy brud na nim zaschnie, namocz pojemnik w ciepłej wodzie przez pół godziny. Następnie nałóż na gąbkę do mycia naczyń porcję kwasku cytrynowego i pocierając gąbką wyczyść dokładnie dozownik (jego zakamarki doczyścisz szczoteczką do zębów). 

Jak wyczyścić pralkę? Zwróć uwagę, w czym pierzesz

Jak wyczyścić pralkę? Zwróć uwagę, w czym pierzesz

Regularne czyszczenie pralki octem i sodą pomoże ci zadbać o stan tego urządzenia. Pamiętaj jednak, że na stan pralki ma wpływ nie tylko to, jak często ją czyścisz, ale również rodzaj środków, jakich używasz do prania. Silne detergenty zawarte w konwencjonalnych środkach do prania mogą przyspieszać zużycie się części pralki. 

Jeśli je stosujesz, zamiast proszków wybieraj lepiej płyny. A najlepiej postaw na ekologiczne środki do prania – zdrowsze dla ciebie i dla pralki. Niestety, jak wynika z raportu Polki.pl, tylko 18% ankietowanych Polaków używa ekologicznych produktów do prania. Dlaczego warto ich używać? 

 • Zawierają łagodnie działające, naturalne substancje piorące, które nie powodują alergii. 
 • Nie mają w składzie szkodliwych dla środowiska fosforanów.
 • Powodują uwalnianie z pranych tkanin mniejszej ilości mikroplastiku niż konwencjonalne proszki. 

Sprawdź najlepszą 10 ekologicznych proszków do prania i odwiedź Nabea – u nas kupisz je wszystkie!

Bibliografia:

[Polki.pl], Jak Polacy dbają o ekologię, robiąc pranie? Mamy wyniki badania.

Pokaż więcej wpisów z Maj  2022

 SMAKOSZ Soda oczyszczona 500g

SMAKOSZ Soda oczyszczona 500g

7,03 zł pkt.
 SMAKOSZ Soda oczyszczona 1kg

SMAKOSZ Soda oczyszczona 1kg

12,28 zł pkt.
 SODA OCZYSZCZONA 1 kg - BATOM

SODA OCZYSZCZONA 1 kg - BATOM

13,41 zł pkt.
 NATURAMED Kwasek cytrynowy 1kg

NATURAMED Kwasek cytrynowy 1kg

14,75 zł pkt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 4285 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-21
Suoer
2024-05-16
Obsługa Super, zamówienie otrzymałam następnego dnia.
pixelpixelpixelpixel