INCI

2022-06-17

Co to jest INCI?

INCI to międzynarodowa nomenklatura dla składników i substancji kosmetyków (ang. International Nomenclature of Cosmetic Ingredients), stworzona w latach 70. przez amerykańską organizację Personal Care Products Council. Została ona usankcjonowana prawnie w Unii Europejskiej (regulacja 1223/2009). Stosuje się ją w krajach UE, Stanach Zjednoczonych, Chinach i Japonii, jako ujednoliconą metodę zapisu składników występujących w danym kosmetyku. 

Zadaniem INCI jest ułatwienie wszystkim konsumentom niezależnie od używanego języka, rozeznania w składach kosmetyków i ich transparentność. Obecnie według dyrektyw prawa UE każdy kosmetyk wprowadzony na rynek unijny, musi zawierać skład (INCI) na opakowaniu. 

W systemie INCI syntetyczne substancje i związki chemiczne zapisywane są w języku angielskim, natomiast składniki roślinne, w tym np. ekstrakty, po łacinie. W nomenklaturze INCI nie bez znaczenia jest również kolejność, według której zapisywane są składniki kosmetyku. Na początku listy zapisywane są składniki, których użyto najwięcej, na końcu zaś te, których użyto najmniej. Wyjątkiem są substancje występujące w stężeniu poniżej 1% - te można wymienić w dowolnej kolejności. 

Substancje obecne w INCI można podzielić na trzy grupy: bazowe (np. woda, związki tłuszczów lub alkohol, wymieniane zwykle na początku składu), aktywne: obecne w środkowej części składu, odpowiedzialne za skuteczność kosmetyku (np. kwas hialuronowy) i pomocnicze (barwniki, emulgatory, konserwanty, substancje zapachowe), zwykle, ze względu na ilość, na końcu składu. 

Obecnie na ustandaryzowanej liście składników używanych w INCI znajduje się ponad 16000 substancji.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec  2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.72 / 5.00 4006 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-10-02
Bardzo dobra obsługa, reklamacja rozpatrzona bez zwłoki. Pozostałe produkty syper
2023-09-28
Zabrakło jednego produktu, ale niezwłocznie otrzymałem informację a pieniądze za ten produkt zostały błyskawicznie zwrócone, stąd 4 a nir 5 gwiazdek. Jedynie zatem co mogę doradzić to takie zgranie systemów, aby w momencie zakupu produktu był on zawsze na stanie w magazynie, szczególnie gdy pokazany jest jako dostępny.
pixelpixelpixelpixel