Idebenon

2022-06-17

Co to jest Idebenon?

Idebenon jest lekiem stosowanym w leczeniu objawów choroby Alzheimera i innych wad poznawczych, używanym również od 2007 roku w leczeniu zaburzeń widzenia u młodzieży i dorosłych z dziedziczną neuropatią nerwu wzrokowego Lebera. 

Idebenon jest syntetycznym odpowiednikiem (analogiem) koenzymu Q10. Lek został opracowany przez Takeda Pharmaceutical Company. Idebenon pobudza komórki zwojowe siatkówki, dzięki czemu przywraca możliwość widzenia u pacjentów z tą chorobą. Preparat przenosi elektrony na kompleks III łańcucha transportu elektronów z pominięciem kompleksu I, co pozwala wytworzyć potrzebną energię w komórkach. Idebenon działa szybko najlepiej wchłania się po posiłku, a jego maksymalne stężenie osiągane jest po zaledwie godzinie od podania.

Szwajcarskie przedsiębiorstwo farmaceutyczne Santhera Pharmaceuticals w 2010 zakończyło badania nad Idebenonem pod kątem zastosowania leku w leczeniu chorób neurologicznych — choroby Friedreicha oraz dystrofii mięśniowej Duchenne'a / Beckera. Nie został on jednak dopuszczony do obrotu w leczeniu tych chorób w Europie oraz Stanach Zjednoczonych.

Idebenon jest też silnym przeciwutleniaczem, silniejszym niż koenzym Q10, przez co bywa stosowany w kosmetologii, przezskórnie, jako składnik preparatów przeciwstarzeniowych. Ponadto zwiększa on nawilżenie i poprawia napięcie skóry. Jest on spotykany również w suplementacji, jako środek zwiększający zdolności poznawcze, koncentrację i poprawiający pamięć. Idebenon reguluje też metabolizm energetyczny ludzkiego organizmu.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec  2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.72 / 5.00 4006 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-10-02
Bardzo dobra obsługa, reklamacja rozpatrzona bez zwłoki. Pozostałe produkty syper
2023-09-15
Blyskawiczna wysyłka, świetna obsluga.
pixelpixelpixelpixel