Flebologia

2022-08-19

Co to jest flebologia?

Flebologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób żył. Wskazaniem do wizyty u flebologa są nie tylko żylaki, ale również pajączki, obrzęk wokół kostek (szczególnie widoczny pod koniec dnia), brązowe przebarwienia skóry i wypryski w okolicach kostek, żylaki okolic intymnych, żylaki powrózka nasiennego u mężczyzn, żylne zespoły pozakrzepowe czy też niegojące się rany na podudziu (owrzodzenia). Flebologia zajmuje się również leczeniem zapaleń żył, pęknięć żylaków czy zakrzepicy – objawów przewlekłej niewydolności żylnej, w której dochodzi do zaburzeń przepływu krwi w żyłach. 

Flebologia daje możliwość rozpoznania choroby żył za pomocą badania fizykalnego (dotykowego). Stopień zaawansowania zmian chorobowych pomoże ocenić badanie USG i kolorowy Doppler tomografia komputerowa oraz rezonans magnetyczny i flebografia cyfrowa. Są to badania nieinwazyjne, ambulatoryjne i nie wymagają wcześniejszego przygotowania ze strony pacjenta. Leczenie również nie wymaga pobytu w szpitalu – żylaki i inne problemy układu żylnego można leczyć bez konieczności zwolnienia lekarskiego.

Flebologia wykorzystuje różne techniki leczenia, w tym operacje laserowe, skleroterapię, miniflebektomię, a także kompresjoterapię (leczenie za pomocą stopniowanego ucisku dobranego indywidualnie do pacjenta). Specjalistami w dziedzinie flebologii są chirurdzy naczyniowi. Ich działania i naukowe i terapeutyczne w Polsce koordynuje Polskie Towarzystwo Flebologiczne, założone w 1991 roku.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień  2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.72 / 5.00 4006 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-09-20
Bardzo szybka obsługa
2023-09-13
Szybka i profesjonalna obsługa dobra cena jestem zadowolona dziękuję
pixelpixelpixelpixel