Domowe sposoby na usunięcie kamienia nazębnego

2023-02-07
Domowe sposoby na usunięcie kamienia nazębnego

Kamień nazębny to nalot, który powstaje na skutek mineralizacji płytki nazębnej. Ta składa się z kolei między innymi z resztek pokarmów czy bakterii. Kamień odkłada się przede wszystkim w tych miejscach, których oczyszczanie jest utrudnione. Za proces ten odpowiadają minerały zawarte w ślinie. Ich stężenie to kwestia związana między innymi ze spożyciem twardej wody. Kamień nazębny u stomatologa usuwamy za pomocą skalera ultradźwiękowego, a jak usunąć kamień nazębny domowymi sposobami?

Czy kamień nazębny da się usunąć w domu?

Przyczyną powstawania kamienia nazębnego jest niedostateczna lub niedokładna higiena jamy ustnej, powodująca zaleganie płytki nazębnej, na przykład na linii dziąseł. Domowe sposoby na kamień nazębny sprowadzają się zatem w głównej mierze do wyeliminowania pierwotnego źródła problemu - płytki nazębnej. Odpowiedź na pytanie "jak usunąć kamień nazębny w domu" to prawidłowa, bardzo staranna higiena całej jamy ustnej, czyli:

  • regularne szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie po minimum 2 minuty,
  • stosowanie nici dentystycznych,
  • stosowanie irygatorów,
  • płukanie jamy ustnej odpowiednim płynem.

Usuwanie kamienia nazębnego w domu nigdy nie będzie tak skuteczne i przede wszystkim tak bezpieczne jak zabieg skalingu, czyli usuwania kamienia nazębnego skalerem dentystycznym. Warto wypróbować jednak domowe metody usuwania kamienia, aby przynajmniej zmniejszyć częstotliwość zabiegów u stomatologa. 

  • Naturalność

Domowe sposoby na kamień nazębny

Czym usunąć kamień z zębów w domu? Jak zostało wspomniane, naturalne sposoby na kamień nazębny, nie są tak skuteczne jak skaling ultradźwiękowy wykonany przez dentystę. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie ich samodzielnego wypróbowania. Oto najpopularniejsze sposoby usuwania kamienia nazębnego w domu:

  • ocet jabłkowy na kamień nazębny - ocet jabłkowy ma właściwości przeciwpróchnicze, ale w nadmiarze może powodować kwasową erozję szkliwa, dlatego należy stosować go w wersji rozcieńczonej jako płukankę z 1-2 łyżek octu na szklankę wody po wyszczotkowaniu zębów,
  • drożdże piwne z solą - preparat przygotowany z drożdży (1 łyżka), soli (1/2 łyżeczki) i odrobiny wody można stosować zamiennie z pastą do zębów do szczotkowania całej jamy ustnej,
  • soda oczyszczona - usuwanie kamienia samą sodą jest zbyt inwazyjne, dlatego proszek (1/2 łyżeczki) ten warto wymieszać z olejem kokosowym (1 łyżka) i tak przygotowaną pastą szorować zęby raz dziennie przez około 7 dni. 
  • szałwia - napar z szałwii jako płukanka również może ograniczać odkładanie się kamienia nazębnego. Szałwia ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. 

Co stosować na kamień nazębny?

Domowe sposoby na kamień na zębach nie zawsze dają widoczne rezultaty. Czasami konieczne okazuje się sięgnięcie po produkt drogeryjny lub preparat z apteki. Skuteczną powinna okazać się pasta do zębów na kamień nazębny zawierająca węgiel aktywny. Zwykle kojarzymy jego działanie z wybielaniem. Jednak okazuje się, że węgiel może być pomocny również w przypadku nadmiernego okładania się kamienia nazębnego. Poza produktami do szczotkowania, warto wypróbować też preparaty do płukania jamy ustnej po umyciu zębów. Płyn do płukania jamy ustnej usuwający kamień nazębny zawiera substancje, które ograniczają ilość płytki nazębnej akumulującej się pod linią dziąseł, w przestrzeniach międzyzębowych czy w trudno dostępnych miejscach, np. od strony języka. Najkorzystniej jest stosować je po wykonaniu skalingu w gabinecie dentystycznym, aby przedłużyć efekty zabiegu.

Domowe sposoby usuwania kamienia nazębnego są warte przetestowania. Zawsze należy jednak wypróbowywać je ostrożnie, zwłaszcza jeśli jesteśmy posiadaczami delikatnego szkliwa czy wrażliwych dziąseł. Najbezpieczniejsze rozwiązanie w przypadku kamienia nazębnego to zapisanie się na zabieg stomatologiczny. Skaler ultradźwiękowy w rękach dentysty stanowi sprawdzony sposób na usunięcie kamienia nawet spod linii dziąseł, bez żadnych szkód dla jamy ustnej. 

Pokaż więcej wpisów z Luty  2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.72 / 5.00 4243 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-08
kupuję regularnie i serdecznie polecam
2024-03-29
Szybka wysyłka
pixelpixelpixelpixel