Blizna po cesarskim cięciu

2022-08-19

Co to jest blizna po cesarskim cięciu?

Blizna po cesarskim cięciu to pozostałość po wykonaniu operacji położniczej podczas narodzin dziecka. Blizna po cesarskim cięciu jest pozioma, znajduje się w dolnej części brzucha. Zwykle ma ona 10-15 cm długości. Po wyjęciu dziecka i łożyska następuje czyszczenie macicy z pozostałości i zszycie jamy brzusznej. Na bliznę jeszcze w szpitalu zakładany jest jałowy opatrunek, który zakrywa szwy. Powinien on być czysty i suchy. W razie krwawienia blizny lub przypadkowego zamoczenia należy poprosić o jego wymianę.

Blizny nie powinny też drażnić elementy odzieży czy bielizny. Po zdjęciu opatrunku należy przynajmniej 2 razy dziennie przemywać bliznę wodą z szarym mydłem, a w razie konieczności również dezynfekować spirytusem lub innym środkiem antyseptycznym. 

Blizna po cesarskim cięciu wymaga uwagi i specjalnego postępowania. Należy unikać dźwigania i nadwyrężania mięśni brzucha w inny sposób – może to doprowadzić do uszkodzenia, naderwania, a nawet rozerwania szwów. Nie należy też się schylać, chodzić po schodach. W okresie gojenia blizny po cesarskim cięciu niewskazane są też długie spacery i ćwiczenia fizyczne, szczególnie mięśni brzucha. 

Blizna po cesarskim cięciu goi się kilkanaście dni, przy czym szwy zdejmowane są z niej po 8 dniach od porodu. Czasami stosowane są śródskórne szwy rozpuszczalne, które nie wymagają interwencji chirurgicznej – nie trzeba ich zdejmować. Aby przyspieszyć gojenie, można zastosować maści lub masaż i zabiegi fizjoterapii.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień  2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.72 / 5.00 3999 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-09-21
super
2023-09-12
Bardzo miła i kompetentna obsługa
pixelpixelpixelpixel