Badania ginekologiczne - rodzaje i charakterystyka

2023-02-21
Badania ginekologiczne - rodzaje i charakterystyka

Jak przygotować się do badania ginekologicznego, na czym ono polega i jak często należy się mu poddawać? To pytania, które my, jako kobiety, zadajemy sobie bardzo często niezależnie od wieku. Kompleksowa profilaktyka to nieodłączny element świadomego dbania o swoje zdrowie dlatego nie wolno jej bagatelizować. Dla wielu pań wizyta w tym specjalistycznym gabinecie jest źródłem stresu. Zupełnie niepotrzebnie! Oto informacje, które pozwolą rozwiać strach i poczuć się pewniej.

Badania ginekologiczne – rodzaje

Aby należycie ocenić stan zdrowia pacjentki, lekarz przeprowadza nie jedno, a kilka badań. W ich trakcie poddaje ocenie poszczególne narządy składające się na kobiecy układ rozrodczy tak, by upewnić się, że nie posiadają one żadnych zmian chorobowych lub aby poprawnie zdiagnozować ewentualne schorzenia. Powszechnie spotykaną procedurą jest badanie jajników, które przebiega dwuetapowo. Zazwyczaj medyk zaczyna od położenia ręki na brzuchu kobiety i wprowadzenia dwóch palców drugiej z nich do pochwy. Są one nawilżone specjalnym żelem, aby nie wywołało to zbędnego dyskomfortu. Następnie ginekolog wykonuje USG jajników – dopochwowe lub przez powłoki brzuszne, które przeprowadza się zwłaszcza u pań, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia. Takie badanie obrazowe jest:

  • nieinwazyjne
  • bezbolesne
  • bardzo skuteczne w rozpoznawaniu torbieli, cyst czy endometriozy.

Trwa zaledwie kilka minut. Kolejna istotna procedura to badanie macicy. Szczególnie ważna jest tak zwana kolposkopia, podczas której ginekolog uważnie obserwuje powierzchnię szyjki macicy oraz dolną część jej kanału. Używa w tym celu specjalnego wziernika, który wprowadza do pochwy aby poddać dokładnej analizie nabłonek i naczynia krwionośne. Co ciekawe, w przypadku wystąpienia uzasadnionych podejrzeń co do tego, że coś jest nie tak, możliwe jest podanie znieczulenia miejscowego i pobranie wycinka do dalszej diagnozy. Często przeprowadzane jest również USG macicy, które wykonuje się tymi samymi metodami, co USG jajników. Nie wolno pominąć cytologii, gdyż to ona odgrywa kluczową rolę w wykrywaniu raka szyjki macicy. Powinna być wykonywana regularnie, w odstępie nieprzekraczającym trzech lat, u kobiet aktywnych seksualnie oraz tych, które ukończyły już dwudziesty piąty rok życia. Tego rodzaju badania ginekologiczne wziernikiem nie są bolesne, więc nie trzeba się ich bać. W ich trakcie pobierane są komórki obecne na tarczy oraz w kanale szyjki macicy. Służy do tego odpowiednia szczoteczka. Materiał zostaje umieszczony na szkiełku, a potem utrwalony i poddany ocenie mikroskopowej.

  • Naturalność

Właściwe przygotowanie się do badania zwiększy komfort

Jeśli chodzi o badanie ginekologiczne cytologia wymaga właściwego przygotowania. Po pierwsze, nie zgłaszajmy się na nią w trakcie menstruacji. Przez cztery poprzedzające ją dni powstrzymajmy się od aktywności seksualnej i przyjmowania leków dopochwowych. Zatroszczmy się o higienę osobistą, jednak nie używajmy wyjątkowo silnych środków myjących. Przed wykonaniem USG przez powłoki brzuszne porządnie napełnijmy pęcherz. Rozluźnijmy się i upewnijmy, że mamy na sobie wygodne ubrania. Ile trwa badanie ginekologiczne? Jeśli mówimy o standardowych czynnościach jakie mają miejsce w trakcie rutynowych wizyt, istnieje duże prawdopodobieństwo tego, że w gabinecie nie spędzimy więcej niż trzydzieści minut. To czas, który w zupełności wystarcza na przeprowadzenie kompleksowej, fachowej oceny stanu zdrowia pacjentki. Badanie u ginekologa nie musi być niczym strasznym i może przebiegać w miłej atmosferze – dobrze będzie o tym pamiętać!

 

 

Pokaż więcej wpisów z Luty  2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.72 / 5.00 4239 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-08
kupuję regularnie i serdecznie polecam
2024-03-29
Super
pixelpixelpixelpixel