Alergia skórna - przyczyny występowania i sposoby na łagodzenie objawów?

2023-02-07
Alergia skórna - przyczyny występowania i sposoby na łagodzenie objawów?

Alergia skórna najczęściej objawia się zaczerwienieniem skóry, pojawieniem się obrzęku, bąbli, a także uporczywym świądem. Jak można zauważyć, z problemem tym z roku na rok boryka się coraz więcej osób. Warto zatem wiedzieć, jakie mogą być przyczyny alergii skórnej, jak ją rozpoznać oraz jak skutecznie radzić sobie z tym problemem.

Czym jest alergia skórna?

Zacząć jednak warto od wyjaśnienia, czym dokładnie jest alergia skórna. Ogólnie rzecz ujmując, jest to zespół objawów w postaci wysypki, zaczerwienienia, obrzęku, pęcherzy oraz innych zmian skórnych. Objawy te pojawiać zaczynają się w wyniku kontaktu skóry z alergenem. Za wystąpienie alergii skórnej dokładnie odpowiedzialna jest nadwrażliwość układu immunologicznego. Mowa tu o nadreaktywnej odpowiedzi na różne bodźce zewnętrzne, które u osób zdrowych nie wywołują żadnych negatywnych reakcji.

  • Naturalność

Alergia - jak ją rozpoznać?

Zmiany, które zaczynają pojawiać się na skórze, mogą wyglądać różnie i występować mogą w różnych miejscach. Wyróżnić można jednak grupę symptomów, których występowanie świadczyć może o alergii skórnej. Takim objawem na pewno jest silny świąd, który niemal zawsze towarzyszy alergii skórnej. Symptomem świadczącym o alergii skórnej jest również pojawienie się wysypki. Najczęściej występuje ona pod postacią bolesnych bąbli. Często mają one kolor czerwony lub biały. Mogą mieć także różne rozmiary i kształty. Jeśli po naciśnięciu palcem na taki bąbel, ten zaczyna blednąć, to z bardzo dużym prawdopodobieństwem jest to alergia skórna. Dodać tu jeszcze trzeba, że w przypadku alergii wszystkie wspomniane symptomy pojawiają się nagle i równie szybko ustępują. Jak zatem widać, alergie skórne mogą mieć różne objawy. Podsumowując, najczęstsze objawy alergiczne to:

  • zaczerwienienie skóry,
  • uporczywy świąd,
  • pieczenie skóry,
  • obrzęk naczynioruchowy,
  • pęcherze,
  • a także szorstkość i rogowacenie skóry.

Jakie są przyczyny alergii skórnej?

Reakcja alergiczna może mieć bardzo różne przyczyny. Oczywiście podstawową przyczyną jest kontakt z alergenem, jednak tych może być wiele. Wśród nich wskazać trzeba na pewno na alergeny wziewne (pyłki roślin wiatropylnych, sierść zwierząt, roztocza, zarodniki pleśni) oraz na alergeny pokarmowe (białka mleka krowiego, jajka kurze, orzechy, owoce morza, gluten, soja, truskawki, seler). Alergenem mogą być także niektóre leki (penicylina, neomycyna, aspiryna) i dodatki do żywności (glutaminian sodu, barwniki spożywcze). Reakcja alergiczna na skórze może wystąpić także w przypadku kontaktu z takimi alergenami jak:

  • jad owadów (pszczoły, osy),
  • niektóre składniki kosmetyków (barwniki, konserwanty),
  • metale (chrom, pallad, nikiel, kobalt),
  • detergenty (SLS, SLES),
  • olejki eteryczne,
  • oraz lateks.

 

Jak łagodzić objawy alergii skórnej?

Reakcja alergiczna na skórze nie jest niczym przyjemnym. Na szczęście są sposoby na to, aby złagodzić objawy alergii skórnej. Najlepiej sprawdzają się działania profilaktyczne. Dlatego osoby, u których występują uczulenia skóry, przede wszystkim unikać powinny kontaktu z alergenami wziewnymi. Jeśli przyczyną są alergeny pokarmowe, wówczas należy je wyeliminować z codziennej diety. Dobrze jest również zastąpić typowe kosmetyki tymi naturalnymi. Bardzo istotne jest także systematyczne utrzymywanie mieszkania w czystości oraz pranie ubrań w delikatnych środkach piorących, najlepiej takich, które specjalnie przeznaczone są dla alergików. Jeśli dojdzie już do kontaktu z alergenem, bardzo dobrym rozwiązaniem jest przemycie skóry pod bieżącą, chłodną wodą. W przypadku wystąpienia objawów warto stosować sprawdzone sposoby na ich złagodzenie, które są skutecznie niezależnie od tego, czy jest to alergia skórna u dziecka, czy u osoby dorosłej. Wśród wspomnianych sposobów wskazać można na:

  • stosowanie emolientów (działają nawilżająco i odbudowują naskórną, a także redukują świąd, działają regenerująco i przeciwzapalnie),
  • stosowanie środków antyseptycznych (w celu eliminacji ryzyka nadkażeń bakteryjnych i grzybiczych),
  • stosowanie chłodnych okładów (najlepiej kilka razie dziennie przez ok. 30 min.),
  • stosowane maści dziegciowej (ma właściwości przeciwświądowe, przeciwzapalne i odkażające),
  • stosowane maści rumiankowej (działa przeciwzapalnie i łagodzi stan zapalny).

Jak leczyć alergię skórną?

Alergiczne choroby skóry można i trzeba oczywiście leczyć. Przede wszystkim zacząć trzeba od diagnostyki w celu dokładnego określenia rodzaju alergenów, na które jest się uczulonym. Dzięki temu można ich skutecznie unikać, a to najlepszy sposób na to, aby nie wystąpiła silna reakcja alergiczna. W niektórych przypadkach możliwe jest poddanie się immunoterapii, czyli tzw. odczulaniu. Pamiętać jednak trzeba, że takie leczenie trwać może nawet kilka lat. Dlatego najczęściej stosuje się leczenie miejscowe. Jeśli jednak nie przynosi ono oczekiwanych efektów, wówczas lekarz zalecić może przyjmowanie leków doustnych. Teraz wiedząc, jak pozbyć się alergii, można lepiej sobie z tym problemem radzić. Przede wszystkim pamiętać trzeba o profilaktyce. Jeśli jednak dojdzie do kontaktu z alergenem, wówczas zastosować można jeden ze skutecznych sposób łagodzenia objawów.

Pokaż więcej wpisów z Luty  2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.72 / 5.00 4215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-24
przesyłka dotarła bardzo szybko. Produkty dopiero zaczęłam stosować. Nie mam jeszcze opinii jak działają. Dziękuję i polecam . Na pewno zamówię jeszcze. Pozdrawiam
2024-03-19
Polecam , szybka wysyłka
pixelpixelpixelpixel